مهاجرت تحصیلی استرالیا

بهترین شهرهای استرالیا برای تحصیل

بهترین شهرهای استرالیا برای تحصیل

یکی از بهترین کشورهای دنیا برای تحصیل و کار استرالیا است که به دلایل مختلف از جمله داشتن چهاردهمین اقتصاد قدرتمند دنیا، آمار بیکاری و نرخ تورم پایین، سطح علمی فوق العاده بالای دانشگاه های استرالیایی و رسمی بودن زبان انگلیسی بین مردم دنیا پرطرفدار است. آشنایی با بهترین شهرهای استرالیا برای تحصیل و دانشگاه های برتر، هزینه زندگی و غیره از مواردی اند که متقاضیان ورود به استرالیا باید از آن آگاه باشند. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده اطلاعاتی راجع به بهترین شهرهای استرالیا برای تحصیل و هزینه زندگی در این کشور در سال 2022 و غیره ارائه شده است.

 • آیا استرالیا بهترین مقصد برای تحصیل در خارج از کشور است؟
 • آیا دانشجویان می توانند در استرالیا کار کنند؟
 • هزینه زندگی در کدام شهرهای استرالیا کمتر است؟
 • مزایای تحصیل در استرالیا چیست؟
 • بهترین دانشگاه های استرالیا برای تحصیل در کدام شهرها هستند؟

آشنایی با بهترین شهرهای استرالیا برای تحصیل

استرالیا کشوری فوق العاده توسعه یافته است که صاحب چهاردهمین اقتصاد قدرتمند دنیا است و به لحاظ تولید ناخالص داخلی دهمین کشور می باشد یعنی درآمد بسیار بالایی دارد. در نتیجه داشتن درآمد بالا، شاخص توسعه انسانی، رفاه اجتماعی، بهداشت فردی و غیره نیز در استرالیا بالاتر از استاندارد جهانی است و موجب شده افراد زیادی تمایل داشته باشند اقامت آن را اخذ نمایند. از آن جایی که اخذ ویزای کاری استرالیا کمی دشوار و بسیار رقابتی است و افراد باید از حداقل امتیازات گفته شده از سوی دولت استرالیا نیز امتیاز بیشتری داشته باشند، علاقه مندان به زندگی در این کشور روش تحصیل را ترجیح می دهند. منتهی باید توجه نمود که راه تمدید اقامت پس از تحصیل پیدا کردن شغل است و شانس کاریابی در شهرهای مهم استرالیا بیشتر می باشد که به ترتیب اهمیت عبارت هستند از:

 • کانبرا (پایتخت استرالیا و دارای اهمیت سیاسی)
 • سیدنی
 • ملبورن
 • بریسبان
 • پرث
 • آدلاید
 • گلد کوست تویید هدز
 • نیوکسل
 • سانشاین کوست
 • ولونگونگ

شهریه دانشگاه ها در بهترین شهرهای استرالیا برای تحصیل

تحصیل در مدارس استرالیایی برای استرالیایی ها و همچنین کسانی که اقامت دائم این کشور را دارند از سن 5 سالگی تا 16 سالگی اجباری است. استرالیا 37 دانشگاه دولتی دارد هر چند باید توجه نمود که شهریه ای که استرالیایی ها و نیوزلندی ها پرداخت می کنند بسیار پایین تر از شهریه پرداختی از سوی دانشجویان بین المللی است؛ با این حال استرالیا بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی در کل دنیا را دارد به طوری که تا انتهای سال 2022 تعداد 812000 دانشجوی بین المللی در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل بودند. در واقع در سال 2022 به طور متوسط 26.7% از دانشجویان هر دانشگاهی را دانشجویان بین المللی تشکیل می دادند در حالی که این میزان در برخی دیگر از کشورها از جمله لهستان، آرژانتین و غیره تنها 2% تا 5% است.

این که هر دانشجوی بین المللی چه میزان شهریه پرداخت کند به عوامل مختلفی مرتبط است به عنوان مثال شهریه دانشگاه های دولتی کمتر از دانشگاه های خصوصی است همچنین برخی رشته ها از جمله پزشکی، معماری و غیره پرهزینه تر می باشند. اما به طور متوسط شهریه پرداختی به دانشگاه های استرالیایی در مقطع فاندیشن در مجموع 15000$ تا 39000$ (دلار استرالیا)، در کارشناسی سالیانه 15000$ تا 33000$ (دلار استرالیا)، در مقطع کارشناسی ارشد سالیانه 20000$ تا 37000$ (دلار استرالیا) و در مقطع دکتری 14000$ تا 37000$ (دلار استرالیا) می باشد.

شهریه دانشگاه ها در بهترین شهرهای استرالیا برای تحصیل

برترین دانشگاه های استرالیا

همانطور که گفته شد استرالیا در سال گذشته بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی را داشته است که از جمله دلایل آن می توان به وجود دانشگاه های فوق العاده عالی با سطح علمی بالا و آینده شغلی درخشان پس از فارغ التصحیلی از این دانشگاه ها اشاره نمود. در جدولی که در ادامه ترسیم شده است برترین دانشگاه های استرالیا به ترتیب رنکینگ ملی به همراه شهر محل وقوع آن ها معرفی شده اند:

رتبه در رنکینگ ملی نام دانشگاه شهر محل وقوع
1 The University of New South Wales سیدنی
2 The University of Sydney سیدنی
3 The University of Melbourne ملبورن
4 The University of Queensland سنت لوسیا
5 Australian National University کانبرا
6 Monash University کلایتون
7 The University of Adelaide آدلاید
8 RMIT University ملبورن
9 Deakin University گیلونگ
10 The University of Western Australia کرولی
11 University of Technology Sydney سیدنی
12 Macquarie University سیدنی
13 Curtin University پرث
14 Western Sydney University پنریث
15 Griffith University بریسبان

هزینه زندگی در بهترین شهرهای استرالیا برای تحصیل

هزینه زندگی در استرالیا در سال 2022 بستگی دارد که هر فردی چه سبک زندگی ای داشته باشد البته به طور متوسط زندگی یک نفر ماهیانه 2835$ (دلار استرالیا)، زندگی یک زوج ماهیانه 4118$ (دلار استرالیا) و زندگی یک خانواده 4 نفره ماهیانه 5378$ (دلار استرالیا) هزینه دربرخواهد داشت چراکه استرالیا جزو گران ترین کشورهای دنیا برای زندگی است. در نمودار ذیل هزینه زندگی در استرالیا و یکی از کشورهای ارزان قیمت اروپایی یعنی مجارستان با هم مقایسه شده اند:

مقایسه هزینه ماهیانه زندگی در دو کشور استرالیا و مجارستان

قیمت اقلام مختلف در استرالیا

به منظور بررسی دقیق تر از آن جایی که بودجه دانشجویان غالبا محدود است و باید از پیش تمامی هزینه های خود اعم از شهریه دانشگاه، هزینه زندگی، بیمه و غیره را در نظر گرفته باشند، در جدول ذیل قیمت اقلام و خدمات مختلف در استرالیا در سال 2022 بیان شده است:

اقلام و خدمات قیمت (دلار استرالیا)
یک وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت 20.00
یک وعده غذایی در شعب مک دونالد 12.00
یک بطری آب معدنی 2.86
یک بطری شیر 6.09
یک شانه 12 تایی تخم مرغ 4.45
بلیت یک طرفه وسایل نقلیه عمومی 4.40
بلیت ماهیانه وسایل نقلیه عمومی 154.50
خدمات ماهیانه آب، برق و غیره برای یک آپارتمان 85 متری 217.37
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 1717.37
اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 2850.93

همان طور که مشاهده شد زندگی در استرالیا در سال 2020 از ایران گران تر است؛ به طور دقیق تر هزینه زندگی در استرالیا بدون احتساب اجاره مسکن به میزان 78% گران تر از ایران است و اجاره مسکن نیز 85% بیشتر از ایران می باشد. با این حال از آن جایی که آمار بیکاری در استرالیا در سال 2020 تنها 5.1% است و پیش بینی شده در سال 2024 به 4.7% برسد، پیدا کردن کار برای دانشجویان و فارغ التحصیلان در صورت داشتن تخصص و همچنین تسلط به زبان انگلیسی دشوار نیست. علاقه مندان به تحصیل در استرالیا، کانادا، مجارستان، هلند و غیره و همچنین متقاضیان اخذ ویزای کار آلمان، استرالیا، کانادا، اتریش و غیره می توانند برای بررسی شرایط خود با توجه به قوانین سال 2020 با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل کنند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :