مهاجرت کاری بلاروس

بهترین شهرهای بلاروس برای کار

بهترین شهرهای بلاروس برای کار

بهترین شهرهای بلاروس برای کار یکی از کلیدی ترین نکاتی است که علاقه مندان زندگی در این کشور با ویزای کاری یا تحصیلی، باید نسبت به آن مطلع باشند. حقیقت این است که اگرچه زندگی در بلاروس نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای قاره اروپا کم هزینه تر است اما فرصت های شغلی کم تری نیز وجود دارد. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سعادت تهیه شده است اطلاعاتی راجع به شرایط کاری در بهترین شهرهای بلاروس ارائه می شود.

  • شرایط کار در بلاروس چگونه است؟
  • آیا می توان بلاروس را به عنوان مقصدی مهم برای کار در نظر گرفت؟
  • بهترین شهرهای بلاروس برای کار کدامند؟
  • هزینه زندگی در کشور بلاروس چقدر است؟
  • آیا می توان در بلاروس به درآمد بالا رسید؟

مهاجرت به بلاروس در سال 2022

یکی از محبوب ترین راه های مهاجرت به بلاروس با پیدا کردن کار است به این نحو که فرد از یک کارفرما در این کشور پیشنهاد شغلی تمام وقت دارد و حقوق پیشنهادی مکفی هزینه زندگی وی در بلاروس می باشد. این فرد با ارائه قرارداد کاری به علاوه پاسپورت خود و پاسپورت کارفرما، مجوز استخدام کارفرما و غیره از سفارت بلاروس درخواست اخذ ویزای کاری می نماید. پرطرفدارتر از روش قبلی مهاجرت به بلاروس از طریق تحصیل است یعنی فرد از یک دانشگاه در این کشور پذیرش اخذ می نماید و در نهایت پس از اتمام تحصیلات خود با پیدا کردن کار، ویزای تحصیلی بلاروس را تبدیل به ویزای کاری می نماید. از آن جایی که اخذ پیشنهاد شغلی بدون حضور در خاک بلاروس دشوار است و تحصیل در این کشور نیز بسیار کم هزینه است روش تحصیلی طرفداران بیشتری دارد.

شهریه سالیانه در بلاروس با توجه به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی متفاوت است اما به طور متوسط میزان شهریه سالیانه طی سال 2022 در این کشور 2000$ تا 2500$ (دلار آمریکا) یعنی معادل 1600€ تا 1800€ (یورو) می باشد. لازم به ذکر است که در بلاروس قیمت اقلام تحصیلی از جمله جزوات، کتاب های درسی وغیره از همان شهریه پرداختی از سوی دانشجویان برداشته می شود و لازم نیست فرد هزینه مجددی بابت این موارد پرداخت نماید.

آشنایی با بهترین شهرهای بلاروس برای کار

دانشجویان علی الخصوص دانشجویان بین المللی که برای تمدید اقامت خود پس از فارغ التحصیلی نیاز به پیدا کردن کار دارند بهتر است از دانشگاه هایی پذیرش بگیرند که در بهترین شهرهای بلاروس برای کار واقع شده اند. بهترین و مهم ترین شهرهای بلاروس که هم فرصت های شغلی بیشتری دارند و هم غالبا سطح درآمد مردم در این شهرها بالاتر است عبارت هستند از: مینسک، باریساو، و سالی هورسک. با ترسیم نمودار ذیل نرخ بیکاری در این قبیل شهرهای بلاروس نشان داده شده است:

نمودار درصد بیکاری در بلاروس

متوسط درآمد در بهترین شهرهای بلاروس برای کار

میزان درآمد در بلاروس بستگی دارد که فرد در چه زمینه ای تخصص داشته باشد، چه تعداد سال کار مرتبط با رشته تحصیلی خود داشته باشد و چه سطح تحصیلاتی در رزومه خود داشته باشد. به طور کلی در سال 2022 کم ترین میزان درآمد ماهیانه در بلاروس 520BYN (روبل بلاروس) است و بیشترین میزان 17100BYN (روبل بلاروس) می باشد. یعنی میانگین درآمد در کشور بلاروس ماهیانه 3860BYN (روبل بلاروس) چیزی در حدود 450$ (دلار آمریکا) می باشد و از آنجایی که هزینه زندگی در این کشور ماهی حدود 300$ (دلار آمریکا) است، با متوسط درآمد در بلاروس نیز می توان زندگی نسبتا راحتی تجربه کرد.

پردرآمدترین مشاغل کشور بلاروس

همان طور که پیش تر به درستی اشاره شد یک از مهم ترین مسائلی که تعیین کننده حقوق دریافتی افراد است حرفه آن هاست یعنی این که عنوان شغلی شغلی فرد تاثیر به سزایی در میزان درآمد وی دارد. در ادامه لیستی از پردرآمدترین مشاغل در سال 2022 در بلاروس ارائه شده است:

  • جراح قلب با ماهیانه 15600 BYN(روبل بلاروس)
  • متخصص روان شناسی با ماهیانه 12600 BYN(روبل بلاروس)
  • روانشناس با ماهیانه 10100 BYN(روبل بلاروس)
  • پاتولوژیست با ماهیانه 8790BYN (روبل بلاروس)
  • متخصصین پزشکی (متخصص قلب و عروق، متخصص مغز و اعصاب) با ماهیانه 8560BYN (روبل بلاروس)

مقایسه میزان درآمد در بهترین شهرهای بلاروس برای کار

مقایسه میزان درآمد در بهترین شهرهای بلاروس برای کار

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در میزان درآمد افراد، شهر و کشور محل زندگی است؛ به عنوان مثال سوئیسی ها بیشترین میزان درآمد در دنیا را دارند چراکه متوسط حقوق دریافتی آن ها ماهیانه بیش از 3000$ (دلار آمریکا) می باشد. در خود کشور بلاروس نیز در هر شهری متوسط حقوق دریافتی افراد کمی متفاوت است، همان طوری که پیش تر اشاره شد هر چه شهر پرجمعیت تر باشد و فرصت های شغلی بیشتری داشته باشد متوسط درآمد ماهیانه افراد در غالب موارد بالاتر است. در جدول زیر لیستی از شهرهای پردرآمد بلاروس به ترتیب میزان حقوق دریافتی طبق آمارهای سال 2022 ارائه شده است:

رتبه در بلاروسنام شهرمتوسط درآمد ماهیانه (روبل بلاروس)
1Minsk4380
2Mogilev4270
3Vitebsk4150
4Brest4040
5Babruysk3880
6Baranovichi3730

هزینه زندگی در بهترین شهرهای بلاروس برای کار

همان طور که حقوق افراد در شهرهای بزرگ بلاروس بالاتر است متوسط هزینه ماهیانه زندگی آن نیز بیشتر از شهرهای کوچک و روستاهای این کشور می باشد، به طور کلی متوسط هزینه ماهیانه زندگی در بلاروس در سال 2022 برای یک نفر 1739BYN (روبل بلاروس) یعنی حدود 300$ تا 650$ (دلار آمریکا) می باشد. یک خانواده 4 نفره نیز در شهرهای بزرگ بلاروس به طور متوسط ماهیانه در حدود 3739BYN (روبل بلاروس) در سال جاری باید برای پرداخت هزینه زندگی خود پرداخت نماید. به منظور محاسبه دقیق تر در جدولی که در ادامه ترسیم شده است قیمت اقلام مختلف رد بلاروس بیان گردیده است:

اقلامقیمت (دلار آمریکا)
یک وعده غذایی در رستوران8.17$
یک وعده غذایی در شعب مک دونالد4.90$
بطری آب معدنی0.46$
بطری یک لیتری شیر0.70$
یک کیلوگرم برنج1.02$
یک کیلوگرم فیله مرغ3.56$
بلیت یک طرفه وسایل نقلیه عمومی0.29$
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه337.89$
اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه580.77$

در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است سعی شد تا اطلاعاتی راجع به متوسط هزینه زندگی و متوسط درآمد ماهیانه در بهترین شهرهای بلاروس برای کار، پردرآمدترین مشاغل در بلاروس و غیره ارائه گردد. در حقیقت مشاهده شد اگرچه بر خلاف کار در آلمان، اتریش و آفریقای جنوبی، بلاروس ویزای جستجوی کار ندارد اما از آن جایی که تحصیل و زندگی در این کشور بسیار ارزان قیمت است همچنان طرفداران زیادی از سرتاسر دنیا دارد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *