مهاجرت تحصیلی ترکیه

بهترین شهرهای ترکیه برای تحصیل

بهترین شهرهای ترکیه برای تحصیل

بهترین شهرهای ترکیه برای تحصیل از جمله مهم ترین مواردی است که علاقه مندان تحصیل در این کشور باید نسبت به آن آگاهی داشته باشند خصوصا افرادی که قصد دارند پس از اتمام تحصیلات نیز در این کشور بمانند. در واقع از آن جایی که فرصت های شغلی بیشتری در شهرهای مهم ترکیه از جمله آنکارا و استانبول وجود دارد، شانس استخدام شدن برای ترکیه ای ها و خارجی ها در این مناطق بیشتر است. دانشجویان بین المللی نیز می توانند پس از پیدا کردن کار ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کاری کنند هرچند علاوه بر این مزیت نباید از نظر دور داشت که دانشگاه های برتر نیز غالبا در شهرهای مهم واقع شده اند. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است اطلاعاتی در خصوص بهترین شهرهای ترکیه برای تحصیل، شرایط اقتصادی و هزینه های زندگی بیان شده است.

 • شرایط تحصیل در ترکیه چیست؟
 • آیا ترکیه مقصدی ارزان قیمت برای تحصیل است؟
 • بهترین شهرهای ترکیه برای تحصیل کدامند؟
 • مزایای تحصیل در ترکیه چیست؟
 • بهترین دانشگاه های ترکیه در کدام شهرهای ترکیه قرار گرفته اند؟

آشنایی با بهترین شهرهای ترکیه برای تحصیل

جمهوری ترکیه کشوری است که بخش عمده آن در آسیای غربی و قسمتی از آن نیز در قاره اروپا واقع گردیده است و این بخش اروپایی با دریای مرمره از بخش دیگر جدا شده است؛ بزرگ ترین شهر ترکیه یعنی استانبول نیز در همین بخش اروپایی واقع گردیده هرچند پایتخت ترکیه شهر آنکارا می باشد. همسایگان ترکیه از شمال غربی یونان و بلغارستان، از شمال دریای سیاه، از شمال شرقی گرجستان، از شرق ارمنستان و استان نخجوان کشور آذربایجان و ایران می باشند و در جنوب شرقی این کشور عراق و سوریه قرار گرفته اند. همسایگی با این دو کشور در مرزهای جنوبی سبب شده که در حال حاضر ترکیه میزبان بیشترین تعداد پناهنده ها در دنیا باشد به طوری که در حال حاضر حدود 3 میلیون پناهنده سوری در کمپ های ترکیه در شرایط اسفناکی زندگی می کنند.

البته زندگی برای کسانی که به منظور تحصیل و کار به ترکیه می روند کاملا متفاوت است چراکه ترکیه به دنبال بالا بردن رنکینگ دانشگاه های خود است و دروس متعددی در دانشگاه های آن به زبان انگلیسی ارائه می شود، به عنوان مثال امکان تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی وجود دارد. بهترین شهرهای ترکیه برای تحصیل عبارت هستند از:

 • استانبول
 • آنکارا
 • ازمیر
 • بورسا
 • آدانا
 • گازیانتپ
 • کُنیا
 • آنتالیا
 • مرسین
 • سامسون
 • دنیزلی
 • ارزوروم
 • وان
 • ازمیت

میزان حقوق در بهترین شهرهای ترکیه برای تحصیل

در کشور ترکیه در سال جاری درآمد افراد به ازای هر ساعت کار TRY45 (لیر) می باشد؛ هرچند باید توجه داشت میزان دقیق درآمد هر فردی با توجه به رشته تحصیلی٬ سال های سابقه کار و غیره متفاوت است. نکته تاثیرگذار دیگر در میزان درآمد دریافتی افراد کشور و شهر محل اقامت افراد است؛ به عنوان مثال در ترکیه اگرچه سطح هزینه های زندگی در استانبول و آنکارا بیشتر است، سطح درآمد افراد و فرصت های شغلی پیش روی آن ها نیز بیشتر می باشد. در جدول ذیل متوسط درآمد ماهیانه افراد طی سال 2022 در مهم ترین شهرهای ترکیه بیان شده است:

شهرهای محبوب ترکیه متوسط درآمد ماهیانه به لیر
آنکارا TRY8510
آنتالیا TRY7630
استانبول TRY9160
ازمیر TRY8180

تحصیل در ترکیه در سال 2022

بیش از 190 دانشگاه در ترکیه وجود دارند که ورود خود شهروندان ترکیه به آن ها منوط به نتیجه ای است که افراد در “آزمون انتخاب دانش آموزان” یا همان (OSYS) کسب می نمایند. البته شرایط برای دانشجویان خارجی راحت تر است چرا که ابتدائا در یک دوره 1 ساله آمادگی برای ورود به دانشگاه به زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی به انتخاب خود، شرکت می نمایند و در نهایت کسانی که متقاضی تحصیل به زبان ترکی هستند در آزمون YOS و افرادی که می خواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند در آزمون SAT شرکت می نمایند.

لازم به ذکر است با توجه به سیاست های اخیر ترکیه مبنی بر جذب دانشجویان بین المللی که علاوه بر بالا بردن رنکینگ دانشگاه ها، به دلیل وارد کردن ارز برای اقتصاد ترکیه نیز اهمیت به سزایی دارند، کسب نمره قبولی در 2 آزمون مذکور راحت تر از آزمونی است که خود شهروندان ترکیه باید در آن شرکت کنند. البته برخی افراد تنها در دوره های زبان انگلیسی، آلمانی یا ترکی استانبولی شرکت می کنند که 1 ساله هستند و پس از پایان دوره با پیدا کردن شغلی، اجازه اقامت خود در ترکیه را تمدید می کنند.

شهریه دانشگاه ها در بهترین شهرهای ترکیه برای تحصیل

شهریه دانشگاه ها در بهترین شهرهای ترکیه برای تحصیل

میزان شهریه دانشگاه در سال 2022 بستگی دارد که آیا دانشگاه خصوصی یا دولتی است و فرد در چه رشته و چه مقطعی می خواهد تحصیلات خود را در ترکیه دنبال کند. دانشگاه های دولتی ترکیه در مقطع کارشناسی برای دوره هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند سالیانه 350€ تا 1400€ (یورو) و برای دوره هایی که به زبان ترکی استانبولی ارائه می شوند سالیانه 220€ تا 650€ (یورو) دریافت می کنند. این در حالی است که دانشگاه های خصوصی ترکیه در سال 2022 در مقطع کارشناسی سالیانه به طور متوسط از 4000€ تا 18000€ (یورو) در شهریه دریافت می کنند.

در مقطع کارشناسی ارشد نیز دانشگاه های دولتی در دوره هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند سالیانه 500€ تا 1000€ (یورو) و در دوره های زبان ترکی استانبولی سالیانه 200€ تا 700€ (یورو) اخذ می کنند. دانشگاه های خصوصی نیز در مقطع کارشناسی ارشد سالیانه بین 900€ تا 18000€ (یورو) شهریه می گیرند که میزان آن بستگی به رشته تحصیلی فرد دارد چرا که برخی رشته ها از جمله معماری و هنر پر هزینه تر هستند. در جدول ذیل برترین دانشگاه های ترکیه به همراه رتبه آن ها در طبقه بندی U.S. News & World Report معرفی شده اند:

نام دانشگاه (U.S. News & World Report Ranking (2022
Sabanci University 850
Bilkent University 643
Hacettepe University 510
Koc University 681
Bogazici University 287
Istanbul Technical University 577
METU Middle East Technical University 484
Atilim University 801
Istanbul University 706
Ankara University 689
Çukurova University 815
Dokuz Eylul University 1096
Gazi University 963
Marmara University 875
Yildiz Technical University 786
Mersin University 827
University of Gaziantep 864

بهترین شهرهای ترکیه برای تحصیل و کار دانشجویی

کار در ترکیه با ویزای تحصیلی غیر قانونی به حساب می آید مگر دانشجو پیش از استخدام شدن اقدام به اخذ مجوز کاری دانشجویی (work permit for student) کند. اگرچه هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه پایین است و جزو مزایای زندگی در این کشور به حساب می آید اما بر خلاف سایر کشورها، پیدا کردن شغل پاره وقت دانشجویی از سوی دانشجویان بین المللی در ترکیه راحت نیست. دلیل مهم این امر مسئله زبان است چراکه اکثر دانشجویان خارجی در ترکیه تنها به زبان انگلیسی تسلط دارند در حالی که کارفرمایان ترکیه به دنبال استخدام افرادی هستند که به زبان ترکی استانبولی نیز مسلط باشند.

البته نباید از نظر دور داشت که زندگی در ترکیه از آن جایی که کم هزینه است فشار اقتصادی زیادی بر دوش دانشجویان وجود نخواهد داشت، در نمودار ذیل به مقایسه هزینه زندگی در ترکیه با چند کشور دیگر پرداخته شده است:

مقایسه متوسط هزینه ماهیانه زندگی در کشورهای مختلف

در مقاله بالا اطلاعاتی راجع به تحصیل در ترکیه، بهترین شهرهای این کشور، کار ضمن تحصیل، دانشگاه های برتر ترکیه و شهریه ای که از دانشجویان بین المللی اخذ می کنند و سایر موارد اطلاعاتی ارائه شد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد. علاقه مندان به تحصیل در اتریش، ترکیه، مجارستان، دانمارک، انگلستان، سوئد، هلند، فرانسه، کانادا، مالتا، ایتالیا و غیره، همچنین متقاضیان کار در کشورهای مختلف از جمله آلمان می توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل کنند.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.