مهاجرت کاری سوئد

بهترین شهرهای سوئد برای کار

بهترین شهرهای سوئد برای کار

آشنایی با بهترین شهرهای سوئد برای کار پیش از ورود به این کشور البته اهمیت بسزایی دارد چرا که در این قبیل شهرها فرصت های شغلی بیشتر و درآمد بالاتری وجود دارد. این مسئله خصوصا برای خارجی ها اهمیت پیدا می کند چرا که اگر نتوانند پس از فارغ التحصیلی کاری در سوئد پیدا کنند نمی توانند اقامت خود را تمدید نمایند. در سال 2022 سوئد جزو معدود کشورهای توسعه یافته ای است که در غالب موارد برای همسر و فرزندان زیر 18 سال دانشجویان ایرانی ویزای همراه صادر می کند. به همین دلیل علی رغم نداشتن نظام تحصیلی رایگان افراد زیادی از سرتاسر دنیا و همچنین از ایران علاقه مند به تحصیل و کار در این کشور هستند. به همین دلیل در این مقاله تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به ارائه اطلاعاتی راجع به بهترین شهرهای سوئد برای کار پرداخته است.

 • متوسط درآمد در کدام شهرهای سوئد بیشتر است؟
 • کدام شهرهای سوئد به نیروی کار بیشتری نیاز دارند؟
 • متوسط درآمد در سوئد چقدر است؟
 • فرایند مهاجرت کاری به سوئد چگونه است؟
 • آیا می توان با کار در سوئد به اقامت دائمی رسید؟

مهاجرت به سوئد در سال 2022

در حال حاضر با توجه به پرهزینه بودن روش سرمایه گذاری پرطرفدارترین روش مهاجرت به سوئد از طریق کار یا تحصیل است؛ منتهی باید توجه داشت که به منظور اخذ اقامت کاری مستقیم متقاضی باید از یک کارفرمای سوئدی پیشنهاد شغلی داشته باشد. با توجه به دشواری این مسیر افراد در حال حاضر از طریق تحصیل در سوئد وارد خاک این کشور می شوند و پس از فارغ التحصیلی از یک دانشگاه سوئدی به دنبال کار می گردند؛ لازم به ذکر است در این حالت شانس پیدا کردن کار بسیار بالا است.

شهریه دانشگاه های سوئد همانند برخی کشورهای دیگر اروپایی برای خود سوئدی ها و همچنین دانشجویان تبعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا ارزان تر است؛ اما شهریه پرداختی از سوی سایر دانشجویان بین المللی در سال 2022 سالیانه 7500€ تا 25500€ (یورو) می باشد. همچنین این گروه از دانشجویان برای اخذ پذیرش باید مبلغی حدود 90€ (یورو) به دانشگاه مورد نظر خود تحت عنوان application fee یعنی هزینه بررسی مدارک پرداخت نمایند که رقم آن در هر دانشگاهی ممکن است کمی متفاوت باشد.

آشنایی با بهترین شهرهای سوئد برای کار

آشنایی با بهترین شهرهای سوئد برای کار

همان طور که پیش تر به درستی اشاره شد آشنایی با بهترین شهرهای سوئد برای کار از سوی دانشجویان بین المللی بسیار مهم است چراکه فرصت های شغلی بیشتری در این شهرها وجود دارد. همچنین امکان پیدا کردن کار به زبان انگلیسی در این قبیل شهرهای سوئد بیشتر است البته پیشنهاد می شود افراد با تسلط به زبان سوئدی وارد این کشور شوند. منتهی باید توجه داشت همان طور که مشاغل بیشتر و درآمد بالاتری در کلان شهرهای سوئد به افراد داده می شود، هزینه زندگی نیز در آن ها بالاتر است. در جدول زیر بهترین شهرهای سوئد برای کار به همراه متوسط هزینه زندگی یک نفر طی سال 2022 نشان داده شده است:

نام شهر متوسط هزینه ماهیانه زندگی (یورو)
Gothenburg 1250€ تا 1400€
Stockholm 1250€ تا 1350€
Linkoping 850€ تا 1000€
Lund 800€ تا 950€
Uppsala 750€ تا 1200€

متوسط درآمد در بهترین شهرهای سوئد برای کار

سوئد جزو پردرآمدترین کشورهای دنیا است که مردم آن چه افرادی که تبعه این کشور هستند چه مهاجران قانونی به دلیل پایین بودن نرخ تورم و بالا بودن درآمد، قدرت خرید بالایی دارند. مطابق آمارهای اعلامی در سال 2022 کم ترین درآمدی که فردی در سوئد دریافت کرده است ماهیانه 15800SEK (کرون سوئد) است و بیشترین میزان درآمد نیز ماهیانه 518000SEK (کرون سوئد) می باشد. در واقع امسال متوسط درآمد ماهیانه افراد در کشور سوئد 117000SEK (کرون سوئد) یعنی حدود 1400000SEK (کرون سوئد) در سال است. البته میزان درآمد به معیارهای مختلفی بستگی دارد که یکی از آن ها مدرک تحصیلی افراد است؛ به عبارت دقیق تر در سوئد کسانی که دیپلم اخذ کرده اند 17% بیشتر از کسانی که تنها وارد دبیرستان شده اند اما آن را به پایان نرسانده اند حقوق می گیرند.

همچنین کارمندانی که کارشناسی دارند 24% بیشتر از کسانی که تنها دیپلم دارند و کسانی که مدرک کارشناسی ارشد و دکتری دارند 29% بیشتر از کسانی که تنها مدرک کارشناسی اخذ کرده اند، درآمد کسب می کنند. در سوئد همانند کشور سوئیس اختلاف درآمد بر اساس جنسیت پایین است یعنی در سوئد آقایان تنها 5% بیشتر از خانم ها در موقعیت شغلی مشابه، حقوق دریافت می کنند. همچنین در حالی که در دنیا به طور میانگین 16 ماه یک بار تنها 3% به حقوق افراد افزوده می شود در کشور سوئد 8% به میزان حقوق افزوده خواهد شد. در سوئد افراد ساعتی حدود 670SEK (کرون سوئد) حقوق می گیرند؛ البته میزان آن با توجه به رزومه فرد متفاوت خواهد بود، مثلا کسانی که در بخش دولتی مشغول به کار هستند 5% بیشتر از شرکت های خصوصی سوئد، درآمد دریافت می دارند که در نمودار ذیل نشان داده شده است:

نمودار مقایسه متوسط درآمد سالیانه بخش دولتی و خصوصی در سوئد

شرایط کاری در سوئد

در حال آمار بیکاری در سوئد نسبت به سایر کشورهای اروپایی میانه است یعنی در مقایسه با برخی کشورها از جمله سوئیس، دانمارک، آلمان، اتریش، مجارستان و غیره بالاتر است اما از کشورهایی مثل اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و غیره پایین تر می باشد. در سال ها 2020، 2021 و 2022 آمار بیکاری در کشور توسعه یافته و فوق العاد صنعتی سوئد به ترتیب 6.3%، 6.8% و 7.6% می باشد. به همین دلیل ضروری است که افرادی که قصد دارند اقامت سوئد را اخذ نمایند چه از طریق اخذ پیشنهاد کاری بدون حضور در خاک این کشور چه با پیدا کردن کار پس از فارغ التحصیلی، با موسسات کاریابی برتر در سوئد آشنایی داشته باشند. این موسسات و سایت های کاریابی در کشور سوئد عبارت هستند از:

 • careerbuilder.se
 • jobb.blocket.se
 • jobbland.se
 • jobbmaskinen.se
 • jobbsafari.se
 • metrojobb.se
 • monster.se
 • stepstone.se

لازم به ذکر است شغل مهندسی نرم افزار، مهندسی سخت افزار، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و عکاسی از جمله بهترین مشاغل برای خارجی ها هستند و غالبا بدون نیاز به تسلط کامل به زبان سوئدی و تنها با داشتن آیلتس 6.5 به بالا در صورت داشتن مهارت های شغلی لازم به می توان شغلی در این زمینه ها پیدا کرد. در این مقاله اطلاعاتی راجع به بهترین شهرهای سوئد برای کار، هزینه زندگی در این شهرها، موسسات کاریابی معروف در سوئد و غیره ارائه شد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد. علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر راجع به مهاجرت به سوئد، آلمان وغیره می توانند به منظور بررسی شرایط خود با توجه به قوانین 2022 با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایند.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

39  +    =  41