مهاجرت کاری صربستان

بهترین شهرهای صربستان برای کار

بهترین شهرهای صربستان برای کار

بر اساس آمارهای موجود از سال 2022، بهترین شهرهای صربستان برای کار بلگراد با متوسط درآمد ماهانه RSD225000 و نوی ساد با RSD215000 (دینار) می باشد. اما نباید از این نکته نیز غافل شد که همین دو شهر صربستان همزمان جزء شهرهای گران این کشور نیز محسوب می شود. شرایط کار در صربستان تقریبا شبیه دیگر کشورهای اروپایی است و متقاضیان برای کار در این کشور نیازمند اخذ ویزای کار هستند که شرط اصلی آن هم یافتن کارفرما از خود کشور صربستان و شروع فرآیند اخذ ویزای کاری می باشد. اما سوالات مهم در خصوص بهترین شهرهای صربستان به منظور کار عبارتند از:

 • دلایل برای مهاجرت به صربستان برای کار چیست؟
 • شرایط کار در کشور صربستان چگونه است؟
 • نحوه دریافت ویزای کاری صربستان در سال 2022 به چه صورتی است؟
 • بهترین راه های رسیدن به ویزای کاری در صربستان چیست؟
 • بهترین شهرهای صربستان جهت کار کدامند؟
 • بالاترین درآمدها در صربستان متعلق به چه مشاغلی است؟

هدف اصلی کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه کاملترین و به روزترین اطلاعات مهاجرتی و مشاوره های حرفه ای در هر زمینه از مهاجرت خارجی و اخذ ویزا به هموطنان عزیز می باشد.

دلایل مهاجرت کاری به صربستان

صربستان با اینکه کشور عضو اتحادیه اروپا و ناحیه شنگن محسوب نشده اما یکی از کاندیداهای جدی برای عضویت این نهاد محسوب می شود. همین امر ممکن است کار در صربستان و مهاجرت به این کشور را جذاب سازد. اما از دیگر دلایل مهم مهاجرت به صربستان می توان به هزینه های پایین زندگی و حتی شروع کسب و کار در این کشور اشاره کرد. با اینکه صربستان از اقتصاد قدرتمندی مثل همتایان اروپایی خود برخوردار نیست ولی این کشور از بازار کار بکری برخوردار است و هم اکنون در پی جذب نیروهای متخصص خارجی جهت کمک به پیشرفت اقتصادی کشور می باشد. به همین دلیل دولت صربستان با ارائه دو نوع ویزای اقامت به استقبال متخصصان و کارگران ماهر خارجی می رود:

 • اقامت موقتی صربستان
 • اقامت دائمی صربستان

شرایط بهترین شهرهای صربستان برای کار

مطمئنا یکی از مواردی که باید در مبحث کار و کاریابی صربستان مورد توجه قرار گیرد توجه به میانگین درآمد (خالص و ناخالص) در این کشور اروپایی می باشد. بر اساس آمارهای سال 2022، میانگین درآمد ناخالص در صربستان حدود RSD2357221 (دینار) معادل 24123$ (دلار) بوده و میانگین درآمد خالص پس از کسر مالیاتی در صربستان حدود RSD1706641 (دینار) معادل 15727$ (دلار) در سال می باشد. اما میانگین سالانه هزینه زندگی در صربستان در حدود RSD1089300 (دینار) می باشد که حدود 10038$ (دلار) می باشد. با توجه به نمودار زیر هم می توان متوجه تفاوت سطح هزینه و درآمدها در بهترین شهرهای صربستان برای کار شد:

نمودار مقایسه سطح درآمد و هزینه سالانه در صربستان

آمارهای سال جدید همچنین نشانگر این واقعیت است که صربستان در کنار کشورهایی مثل بلغارستان، اوکراین و لهستان از جمله کشورهای ارزان اروپایی هستند. با وجود اینکه شاخص کیفیت زندگی در بهترین شهرهای صربستان برای کار بالا و در کل به عدد 116.07 می رسد اما دو نکته منفی در باب کار در بهترین شهرهای صربستان وجود دارد که عبارتند از:

 • شاخص قدرت خرید خیلی پایین (36.96)
 • شاخص بسیار بالای قیمت املاک نسبت به سطح درآمد (18.74)

معرفی بهترین شهرهای صربستان برای کار

از نظر بازار کار و نیاز این بازار به نیروهای کار خارجی، بازار کار صربستان وضعیت مناسبی ندارد و فقط برخی از مشاغل همانند مشاغل مربوط به پزشکی و مدیریت از وضعیت کاری و درآمد خوبی برخوردار هستند. در این زمینه بهترین مشاغل کشور صربستان شامل جراحان پلاستیک با میانگین درآمد ماهیانه RSD774000 (دینار صربستان)، پزشک بیهوشی با RSD680000 (دینار) و دندانپزشک با RSD624000 (دینار) می باشند. اما از بین شهرهای صربستان شهرهایی هستند که سطح درآمدی آنها بیشتر از میانگین درآمدی خود کشور صربستان می باشد. بر این اساس، بهترین شهرهای صربستان برای کار در سال 2022 از این قرار می باشد:

شهر میانگین درآمدی
بلگراد (Belgrade) RSD225000 (دینار)
نوی ساد (Novi Sad) RSD215000 (دینار)

معرفی بهترین شهرهای صربستان برای کار

شرایط ویزای کاری صربستان

ابتداء باید به عرض متقاضیان رسانده شود که شرط اعطای ویزای کار صربستان یافتن کار و کارفرمای صرب می باشد. در واقع کارفرمای صرب شروع کننده فرآیند درخواست ویزای کاری از اداره کار می باشد. در کشور صربستان هم متولی رسیدگی به درخواست متقاضیان ویزای کار اداره کار صربستان (NES) است. لازم به یادآوری است که ویزای کاری صربستان از نوع اقامت موقتی بوده و در ضمن مدت اعتبار این نوع ویزای کشور صربستان حداکثر تا 12 ماه بوده و متقاضیان در صورت احراز شرایط و الزامات اولیه می توانند نسبت به تمدید آن اقدام نمایند. درباره مدت زمان رسیدگی به درخواست ها نیز بنابر اعلام سفارت صربستان حداکثر زمان لازم برای رسیدگی به درخواست ها تا 1 ماه می باشد. بر همین اساس، مدارک لازم جهت دریافت ویزای کاری صربستان در سال 2022 عبارتند از:

 • فرم درخواست امضاء و تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه
 • سند ازدواج
 • دعوت نامه از طرف کارفرمای صربستانی
 • کپی کلیه مدارک تحصیلی یا آکادمیک
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی تمکن مالی کافی
 • بیمه مسافرتی معتبر
 • پرداخت مبلغ صدور ویزای کار صربستان در حدود €100 (یورو)

نحوه تبدیل ویزای کاری به اقامت دائم صربستان

همان طور که در مطالب فوق هم اشاره شد، ویزای کاری صربستان یک نوع اقامت موقتی در این کشور محسوب می شود ولی در عین حال امکان تمدید مجدد نیز دارد. یکی از امتیازات این نوع ویزا جدا از کار و زندگی در تمام نقاط کشور صربستان همچنین از قابلیت تبدیل به اقامت دائم این کشور نیز برخوردار است. اما به شرطی که فرد متقاضی بی وقفه و به مدت حداقل 5 سال با همین اقامت موقتی در صربستان زندگی کند.

مطالبی که از نظر گذشت مطالبی مهم و اساسی در خصوص شرایط کار و زندگی و نیز بهترین شهرهای صربستان برای کار بود. علاقه مندان کار در اروپا همچنین می توانند برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص انواع ویزای کاری اروپا مثل ویزای کار آلمان، فرانسه، انگلستان و هر کشور دیگری که مایل به اخذ اقامت آن هستند با کارشناسان حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.