مهاجرت تحصیلی فنلاند

بهترین شهرهای فنلاند برای تحصیل

بهترین شهرهای فنلاند برای تحصیل

فنلاند واقع شده در حوزه اسکاندیناوی است که با کشورهای مختلفی از جمله سوئد، روسیه، نروژ و استونی همسایه و هم مرز است و به دلیل اقتصاد قدرتمند و شرایط رفاه اجتماعی حاکم، طرفداران زیادی دارد. آگاهی از بهترین شهرهای فنلاند برای تحصیل و میزان هزینه زندگی، آمار بیکاری، شرایط اقتصادی و غیره از جمله مسائل بسیار مهمی هستند که باید از آن مطلع بود. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است اطلاعاتی راجع به تحصیل در فنلاند، دانشگاه های برتر فنلاند در سال 2022 و غیره ارائه شده است.

  • شرایط تحصیل در فنلاند برای دانشجویان خارجی چیست؟
  • بهترین دانشگاه های فنلاند برای تحصیل کدامند؟
  • هزینه تحصیلی در دانشگاه های فنلاند چقدر است؟
  • بهترین شهرهای فنلاند برای زندگی کدامند؟

آشنایی به بهترین شهرهای فنلاند برای تحصیل

نظام تحصیلی فنلاند همانند شرایط تحصیل در فرانسه، اتریش، نروژ، آرژانتین، آلمان و غیره تا سال 2017 تقریبا رایگان بود اما از این زمان به بعد تعداد زیادی از دانشگاه های دولتی فنلاند دیگر از بخش دولتی جدا شدند و دولت بودجه برای آن ها اختصاص نداد. این مسئله اگرچه مخالفان زیادی داشت اما در حال حاضر دانشگاه های فنلاند غالبا از دانشجویان شهریه دریافت می کنند که در ادامه مقاله به طور جزیی تر به آن پرداخته خواهد شد. علی رغم نبود نظام تحصیلی رایگان از آن جایی که کشورهای اسکاندیناوی از جمله فنلاند هم اقتصاد قدرتمندی دارند هم شاخص توسعه انسانی، متوسط درآمد، سطح رفاه اجتماعی و غیره در آن ها ایده آل است افراد زیادی در پی آن هستند که با تحصیل در فنلاند اقامت این کشور را به دست آورند.

منتهی باید توجه داشت که با فارغ التحصیل شدن اقامت افراد در فنلاند به پایان می رسد و اگر کسی بخواهد اجازه اقامت خود را تمدید کند باید استخدام شود. در نتیجه آگاهی از شهرهای مهم فنلاند که فرصت های شغلی بیشتری دارند دارای اهمیت است، برخی از این شهرهای عبارت هستند از: وانتا، اسپو، کوئوپیو، لاپینرانتا، پوروو، واسا، اولو، تامپره، روونیه می و مهم ترین شهر فنلاندیعنی هلسینکی درآمد متوسط ماهیانه نیز در فنلاند ماهیانه 2787€ (یورو) است و بررسی آن نکته مهم دیگری که باید به آن توجه نمود و در نمودار ذیل در خصوص فنلاند و چند کشور دیگر به طور مقایسه ای بررسی شده است:

متوسط درآمد ماهیانه در کشورهای مختلف به یورو

تحصیل در فنلاند در سال 2022

همان طور که پیش تر به درستی اشاره شد، تحصیل در فنلاند در سال 2022 رایگان نمی باشد و میزان شهریه دانشگاه ها با توجه به رشته تحصیلی و مقطع (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) متفاوت است. البته نباید از نظر دور داشت که دانشگاه های دولتی فنلاند همچنان از ملل عضو اتحادیه اروپا و اتحادیه اقتصادی اروپا شهریه ای اخذ نمی نمایند اما از سال 2017 دانشجویان تبعه سایر کشورها باید شهریه پرداخت کنند. متوسط شهریه پرداختی به دانشگاه های فنلاند از سوی این گروه از دانشجویان سالیانه بین 5000€ تا 18000€ (یورو) می باشد البته هر دانشگاه دولتی یک برنامه بورسیه تحصیلی نیز ارائه می کند که دانشجویان ممتاز شانس اخذ آن را دارند.

دانشگاه های واقع شده در بهترین شهرهای فنلاند برای تحصیل

فنلاند دانشگاه برتر زیادی دارد که فارغ التحصیل شدن از آن ها نه تنها فرصت های شغلی بی شماری را در خاک فنلاند برای فرد فراهم می کند بلکه موجب می شود بتواند در آینده به راحتی در شرکت های بزرگ دنیا در ایالات متحده آمریکا، سوئیس و غیره مشغول به کار گردد. در ادامه جدولی از برترین دانشگاه های فنلاند به همراه رتبه آن ها از نظر U.S. News & World Report Ranking و همچنین طبقه بندی (QS (Top Universities Ranking ارائه شده است:

نام دانشگاه (U.S. News & World Report Ranking (2022 (QS Ranking (2022
University of Helsinki 87 104
Aalto University 186 112
Tampere University 398 414
University of Oulu 419 377
University of Turku 343 295
University of Eastern Finland 34 521
LUT University 599 414
University of Jyväskylä 489 358
Åbo Akademi University 948 601

دانشگاه های واقع شده در بهترین شهرهای فنلاند برای تحصیل

هزینه زندگی در بهترین شهرهای فنلاند

شهر محل اقامت و سبک زندگی هر فرد تاثیر زیادی در میزان هزینه زندگی وی در فنلاند خواهد داشت هر چند به طور متوسط زندگی در غالب شهرهای این کشور در سال 2022 ماهیانه حدود 700€ تا 900€ (یورو) هزینه دربرخواهد داشت. در میان شهرهای فنلاند، پایتخت این کشور یعنی هلسینکی گران ترین شهر به حساب می آید اما هزینه زندگی در لاپرانتا، پوری و تامپه ره معقول تر است که در جدول پایین شرح داده شده است:

نام شهر متوسط هزینه ماهیانه زندگی (یورو)
Helsinki 980€ تا 1580€
Jyvaskyla 700€ تا 1100€
Oulu 660€ تا 1000€
Tampere 870€ تا 1300€

بهترین شهرهای فنلاند برای تحصیل و کار

دانشجویان برای تامین هزینه های زندگی به صورت پاره وقت و فارغ التحصیلان برای تمدید اجازه اقامت خود به صورت تمام وقت می توانند در فنلاند مشغول به کار شوند. در حالی که در برخی کشورها از جمله ترکیه و کانادا دانشجو اگر بخواهد مشغول به کار باشد باید 6 ماه پس از حضور خود در خاک این کشورها اقدام به اخذ مجوز کار (Work Permit) نماید و در نهایت استخدام شود، فنلاند همانند جمهوری چک و چند کشور دیگر این محدودیت را ایجاد نکرده است. در حقیقت دانشجویان بین المللی در فنلاند با در دست داشتن ویزای تحصیلی اجازه کار پاره وقت دارند منتهی تعداد ساعات کاری آن ها محدود است و تنها تا سقف 25 ساعت در هفته می باشد، البته دانشجویان با مرتبط با زمینه تحصیلی خود مشغول به کار باشند.

لازم به ذکر است در ایام تعطیلات بین دو ترم تعداد ساعات کار مجاز در فنلاند محدود به 25 ساعت در هفته نخواهد بود. دانشجویان می توانند برای استخدام شدن مدارکی از جمله ویزای تحصیلی، CV (شامل موفقیت های تحصیلی و کاری مرتبط با رشته تحصیلی به علاوه فعالیت های غیردرسی و داوطلبانه)، مدرک زبان، عکس پرسنلی وغیره را برای کارفرمای خود در فنلاند ارسال نمایند. هر دانشجو با توجه به زمینه کاری خود در فنلاند در سال 2022 ساعتی بین 10€ تا 25€ (یورو) حقوق دریافت می نماید. در این مقاله اطلاعاتی راجع به مهاجرت تحصیلی به فنلاند، دانشگاه های برتر این کشور در سال 2022 وغیره از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه شد که امید است مفید بوده باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *