مهاجرت تحصیلی مجارستان

بهترین شهرهای مجارستان برای تحصیل

بهترین شهرهای مجارستان برای تحصیل

از جنبه های مختلف از جمله هزینه های پایین زندگی و شهریه های کم تحصیلی، عضویت در حوزه شنگن، آمار بیکاری پایین، سطح رفاه اجتماعی بالا و غیره، مجارستان کشور ایده آلی برای تحصیل و زندگی است. آشنایی با بهترین شهرهای مجارستان برای تحصیل اهمیت زیادی دارد چراکه باعث می شود دانشجو با انتخاب دانشگاه مناسب، آینده شغلی خود را نیز تضمین کند. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است اطلاعاتی راجع به تحصیل در کشور زیبای مجارستان، بهترین دانشگاه ها و شهرهای این کشور برای تحصیل و غیره ارائه شده است.

 • شرایط تحصیل در مجارستان چیست؟
 • بهترین شهرهای مجارستان برای تحصیل در رشته پزشکی کدامند؟
 • فرایند مهاجرت تحصیلی به مجارستان چگونه است؟
 • هزینه های تحصیل در مجارستان چگونه است؟
 • آیا می توان از مجارستان به عنوان مقصد مناسب تحصیلی یاد کرد؟

اقتصاد بهترین شهرهای مجارستان برای تحصیل

مجارستان کشوری بسیار توسعه یافته با رفاه اجتماعی بالا است که از سال 2007 عضو شنگن شده و صاحب اقتصاد قدرتمندی می باشد. دانشجویان زیادی به همین دلایل علاقه مند به هستند تا اطلاعات بیشتری راجع به دانشگاه ها و شرایط شغلی در مجارستان کسب کنند چرا که تحصیل در مجارستان کاملا مقرون به صرفه است. البته برخلاف سوئیس، نروژ، ایسلند و دانمارک مجارستان در گروه کشورهای ارزان قیمت اروپایی مثل لهستان و چک قرار می گیرد زیرا هزینه زندگی در مجارستان ماهیانه تنها حدو 450€ (یورو) می باشد. در جدول ذیل نرخ تورم در مجارستان طی چند سال بیان شده است که نشان می دهد دانشجویان لازم نیست نگران بالا رفتن قیمت ها باشند:

سال درصد تورم
2017 2.35%
2018 2.85%
2019 4.40%
2020 3.20%
2021 5.40%
2022 3.40%

وبینار تخصصی مهاجرت بدون مدرک زبان

لازم به ذکر است درصد تورم اگر بالا باشد قیمت ها مدام بالا می روند و از قدرت خرید مردم کم می شود اما تورم اگر اصلا وجود نداشته باشد یعنی اقتصاد با رکود مواجه است؛ البته شرایط در برخی کشورها مثل سوئیس ایده آل است که از سال 2020 تا 2022، تورم سالیانه آن ها به ترتیب 0.94%، 0.57% و 0.64% می باشد. متوسط درآمد ماهیانه در مجارستان حدود 1800€ (یورو) است و هرچند پایین ترین حقوق ماهیانه حدود 800€ (یورو) است اما با توجه به پایین بودن هزینه های زندگی در این کشور، رقم معقولی است.

تعداد فرصت های شغلی در مجارستان به ترتیب در شهرهای Budapest ،Eger ،Szeged ،Pecs و Siofok بیشتر از شهرهای دیگر است به همین دلیل دانشجویان ترجیح میدهند از دانشگاه هایی که در این شهرها قرار گرفته اند پذیرش بگیرند؛ این مسئله خصوصا برای دانشجویان بین المللی اهمیت زیادی دارد چراکه اگر نتوانند پس از فارغ التحصیلی شغلی پیدا کنند باید خاک مجارستان را ترک نمایند. نمودار ذیل آمار بیکاری در مجارستان را نشان داده:

نمودار مقایسه درصد بیکاری در مجارستان و ایتالیا طی چند سال اخیر

تحصیل در مجارستان در سال 2022

همان طور که پیش تر به درستی اشاره شد هزینه تحصیل در مجارستان پایین است و با توجه به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی سالیانه بین 4900€ تا 13200€ (یورو) است. البته برخی رشته ها ممکن است شهریه سالیانه 1000€ (یورو) نیز داشته باشند همچنین تحصیل در کالج زبان مجارستان سالی 4000€ تا 6000€ (یورو) هزینه دربرخواهد داشت. البته اگرچه با مشغول شدن به کار ضمن تحصیل نمی توان شهریه تحصیل در مجارستان را پرداخت اما کار پاره وقت دانشجویی بخش عمده هزینه زندگی در مجارستان را پوشش خواهد داد. علاوه بر این موارد هر دانشگاهی در مجارستان برای بررسی مدارک فرد جهت صدور یا عدم صدور پذیرش هزینه ای تحت عنوان Application fee یا Examination fee که در سال 2022 حدود 440€ (یورو) دریافت می کند.

لازم به ذکر است که هر دانشجوی خارجی پس از فارغ التحصیلی مطابق قوانین مجارستان اجازه دارد در صورت پیدا کردن کار تمام وقت، ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کاری کند منتهی به شرط این که اقدامات لازم برای این فرآیند تا 15 روز پیش از انقضای ویزای تحصیلی انجام شود. البته اگرچه مقایسه تحصیل در مجارستان و لهستان نشان می دهد هزینه ها در لهستان پایین تر است اما از آن جایی که فرصت های شغل یبیشتری در مجارستان وجود دارد و نتیجتا دانشجویان شانس بیشتری برای تمدید اقامت خود در مجارستان را دارند، این کشور پرطرفدارتر می باشد.

دانشگاه های واقع شده در بهترین شهرهای مجارستان برای تحصیل

دانشگاه های خوب زیادی در مجارستان واقع شده اند که فارغ التحصیلی از آن ها برای کارفرمایان مجارستان اهمیت زیادی دارد، در ادامه جدولی ترسیم شده که در آن دانشگاه های برتر مجارستان به همراه رتبه آن ها از نظر U.S. News & World Report Ranking در سال 2022 معرفی شده اند:

نام دانشگاه (U.S. News & World Report Ranking (2022
Semmelweis University 682
Eötvös Loránd University 434
University of Debrecen 635
University of Pécs 651
University of Szeged 688
Budapest University of Technology and Economics 944
Corvinus University of Budapest 801

دانشگاه های واقع شده در بهترین شهرهای مجارستان برای تحصیل

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های مجارستان

برای اخذ پذیرش از هر دانشگاهی، متقاضی با توجه به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی خود باید مدارک خاصی ارسال نمایند؛ به عنوان مثال برای اخذ پذیرش از رشته پزشکی فرد باید دوره پیش پزشکی در مجارستان را گذرانده باشد و در آزمون ورودی دانشگاه پذیرفته شده باشد. اما به طور کلی یک سری مدارک برای اخذ پذیرش از دانشگاه های مجارستان مورد نیاز است از جمله:

 • CV که باید شامل موفقیت های تحصیلی و غیرتحصیلی (از جمله فعالیت های شغلی مرتبط با رشته، فعالیت های داوطلبانه، کسب مدال های ورزشی و غیره) باشد
 • ترجمه رسمی تمامی مدارکی که در CV به اخذ آن ها اشاره شده است
 • ترجمه رسمی ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی فرد
 • مدرک زبان (انگلیسی، آلمانی یا مجاری)
 • توصیه نامه یا اصطلاحا Recommendation Letter از دو تن از اساتید مقطع قبلی که فرد را به خود بشناسند
 • انگیزه نامه یا اصطلاحا Motivational Letter که باید در نهایت صداقت توسط خود دانشجو نگارش گردد
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک یا اصطلاحا Application fee که حدود 440€ (یورو) می باشد

در این مقاله اطلاعاتی اساسی راجع به مهم ترین مواردی که دانشجویان علاقه مند به تحصیل در مجارستان باید نسبت به آن ها مطلع باشند، از جمله بهترین شهرهای مجارستان برای تحصیل و کار، هزینه زندگی در مجارستان و غیره ارائه شد. علاقه مندان به تحصیل در مجارستان، ایتالیا، سوئد، انگلستان، کانادا، اوکراین، دانمارک، هلند، استرالیا، ترکیه، گرجستان وغیره می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود با توجه به قوانین 2022 با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7  +    =  12