مهاجرت تحصیلی گرجستان

بهترین شهرهای گرجستان برای تحصیل

بهترین شهرهای گرجستان برای تحصیل

کسانی که به فکر تحصیل با هزینه های پایین هستند قطعا یکی از کشورهایی که مدنظر دارند کشور زیبا و در حال توسعه گرجستان می باشد. آشنایی با بهترین شهرهای گرجستان برای تحصیل و هزینه زندگی، نحوه تمدید اقامت و غیره از موارد با اهمیت است که باید از آن آگاهی کسب نمود. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است اطلاعاتی راجع به گرجستان و شرایط تحصیلی آن، شهرهای برتر آن برای کار و تحصیل و غیره ارائه شده است.

 • شرایط تحصیل رشته های مختلف در کشور گرجستان چیست؟
 • بهترین شهرهای گرجستان برای تحصیل کدامند؟
 • شرایط تحصیل در کشور گرجستان چگونه است؟
 • آیا گرجستان مقصد مناسبی برای تحصیل است؟

آشنایی با بهترین شهرهای گرجستان برای تحصیل

اهمیت آشنایی با بهترین شهرهای گرجستان از آن جاست که برترین دانشگاه های این کشور در این شهرها واقع شده اند و کیفیت زندگی بالاتر و فرصت های شغلی بیشتری نیز در این شهرها وجود دارد. برترین شهرهای گرجستان با توجه به معیارهای مذکور عبارت هستند از: تفلیس، کوتائیسی، باتومی، روستاوی، زوگدیدی، گوری، پوتی، سامتردیا، خاشوری، سناکی، زستاپونی و تلاوی. از آن جایی که کسانی که علاقه مند هستند اقامت یک کشور خارجی را با صرف هزینه کم اخذ نمایند در خیلی موارد به فکر تحصیل در ترکیه و گرجستان هستند در نمودار ذیل آمار بیکاری در این 2 کشور در سال 2022 با هم مقایسه شده اند:

نمودار مقایسه درصد بیکاری در گرجستان و ترکیه

تحصیل در گرجستان در سال 2022

اگرچه با توجه به این که متوسط درآمد ماهیانه در گرجستان در سال 2022 تنها 418$ (دلار آمریکا) یعنی معادل حدودا 355€ (یورو) است به جز ساکنین کشورهای کمتر توسعه یافته غالبا کسی به فکر تحصیل در گرجستان نیست. همچنین لازم به ذکر است که پایین ترین درآمد ماهیانه در گرجستان 171$ (دلار آمریکا) در ماه است که با توجه به میزان هزینه زندگی در این کشور که در انتهای مقاله شرح داده خواهد شد رقم خیلی کمی است.

البته لازم به ذکر است که شهریه دانشگاه ها در گرجستان نسبتا پایین است و به طور متوسط در دانشگاه های دولتی گرجستان سالیانه 4500$ (دلار آمریکا) می باشد که این میزان با توجه به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) متفاوت خواهد بود؛ به عنوان مثال در گرجستان شهریه رشته های مهندسی خصوصا مهندسی معماری از رشته ادبیات، زبان انگلیسی و جغرافیا بیشتر می باشد.

دانشگاه های برتر در بهترین شهرهای گرجستان برای تحصیل

در ابتدا لازم به ذکر است که با توجه به این که پردرآمدترین افراد در گرجستان روانپزشکان، دندانپزشکان، جراحان، وکلا و قضات، پزشکان، پرستاران و مدیران مالی هستند، تحصیل در این رشته ها طرفداران بیشتری دارد و نتیجتا اخذ پذیرش رقابتی تر و دشوارتر می باشد. در جدولی که در ادامه ترسیم شده است لیستی از برترین دانشگاه های گرجستان به ترتیب رتبه آن ها در رنکینگ ملی در سال 2022 ارائه شده است:

رتبه در رنکینگ ملی نام دانشگاه شهری که دانشگاه در آن واقع شده
1 Ilia State University تفلیس
2 Ivane Javakhishvili Tbilisi State University تفلیس
3 Georgian Technical University تفلیس
4 International Black Sea University تفلیس
5 The University of Georgia تفلیس
6 Batumi Shota Rustaveli State University باتومی
7 Caucasus University تفلیس
8 Tbilisi State Medical University تفلیس
9 Akaki Tsereteli State University کوتائیسی
10 Free University of Tbilisi باتومی
11 Georgian Institute of Public Affairs تفلیس
12 Saint Andrew the First-Called Georgian University تفلیس
13 Business and Technology University تفلیس
14 Batumi State Maritime Academy تفلیس
15 Agricultural University of Georgia تفلیس
16 Tbilisi State Academy of Arts تفلیس
17 Sokhumi State University تفلیس
18 New Vision University تفلیس
19 David Tvildiani Medical University تفلیس
20 V. Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire تفلیس

بهترین شهرهای گرجستان برای تحصیل و کار

همان طور که پیش تر اشاره شد آمار بیکاری در گرجستان در سال 2022 به میزان 11.57% است یعنی فرصت های شغلی حتی برای خود گرجی ها نیز وجود ندارد. پس در حالی که با توجه به فراوانی کار در آلمان این کشور ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوی کار دارد تا نیروی کار متخصص خارجی را استخدام کند، بهترین راه اخذ اقامت گرجستان از طریق تحصیل است. البته هم دانشجویان برای تامین هزینه زندگی خود و هم فارغ التحصیلان برای تمدید ویزا، به دنبال پیدا کردن شغل در این کشور هستند. منتهی باید توجه داشت فرد متقاضی باید قبل از مشغول شدن به کار مجوز لازم را دریافت کند. بدین منظور با جلب نظر کارفرما مدارکی از جمله قرارداد کاری، ویزای تحصیلی، پاسپورت متقاضی کار، پاسپورت کارفرما، مجوز کار کارفرما و غیره باید برای اخذ ویزای کاری به وزارت کار و اداره مهاجرت گرجستان تقدیم گردد.

بهترین شهرهای گرجستان برای تحصیل و کار

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی گرجستان

مرحله اخذ ویزای تحصیلی گرجستان مهم ترین و حساس ترین مرحله پیش از ورود به گرجستان است و مهم ترین مدارک بدین منظور عبارت هستند از:

 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر در گرجستان
 • پاسپورت و کپی برابر اصل آن
 • ترجمه رسمی کارت ملی و شناسنامه
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • گواهی تمکن مالی که اثبات کننده توانایی فرد بر پرداخت هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان باشد
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک ویزایی (Visa Fee)

هزینه زندگی در بهترین شهرهای گرجستان برای تحصیل

اگرچه زندگی در شهرهای کوچک گرجستان بسیار پایین است و برای یک زندگی یک نفره ماهی 150$ (دلار آمریکا) است، فرصت های شغلی و دانشگاه های برتر همگی در شهرهای بزرگ تر گرجستان واقع شده اند که هزینه زندگی در آن ها به طور متوسط ماهیانه 250$ تا 450$ (دلار آمریکا) می باشد. در واقع در سال 2022 هزینه زندگی در گرجستان بدون احتساب اجاره منزل 28% از ایران ارزان تر است و اجاره مسکن در این کشور نیز 43% کمتر از ایران می باشد. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است اطلاعاتی راجع به دانشگاه و شهرهای برتر گرجستان، هزینه زندگی در گرجستان در سال 2022 و غیره ارائه شد که امید است مطالعه ان مفید بوده باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :