ویترین

بهترین کشور برای تحصیل دکترا

بهترین کشور برای تحصیل دکترا

برای تحصیل در مقطع دکترا همواره مسائل مهمی مانند هزینه تحصیل، امکانات آموزشی و کیفیت دانشگاه‌ مورد نظر برای تحصیل در یک کشور خارجی تاثیر گذار بوده است. بهترین کشور برای تحصیل دکترا از نظر هزینه ها می توانند با بهترین کشور برای تحصیل در مقطع دکترا از نظر کیفیت آموزشی بسیار متفاوت باشد. آنچه مشخص است کشورهای قاره اروپا از کادر آموزشی بهتر و امکانات رفاهی کامل‌تر نسبت به کشورهای آسیایی و آمریکای جنوبی برخوردار هستند. در ادامه این متن قصد داریم به بررسی تمام جوانب لازم برای انتخاب بهترین کشور برای تحصیل دکترا بپردازیم. این مقاله به دست کارشناسان متخصص موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و به جهت راهنمایی و همراهی علاقه مندان محترم تهیه و تنظیم شده است.

 • راحت ترین کشور برای پذیرش دکترا کدام است؟
 • شرایط تحصیل دکترا در کدام کشورهای اروپایی بهتر است؟
 • آیا تحصیل دکترا در اروپا شرایط بهتری نسبت به قاره آمریکا دارد؟
 • هزینه تحصیل دکترا در کشورهای مختلف چه مقدار است؟
 • شرایط پذیرش مقطع دکترا در کشورهای مختلف چگونه است؟
 • آیا می توان به عنوان دانشجوی دکترا در کشورهای مختلف کار کرد؟

آشنایی با بهترین کشورها و دانشگاهها برای تحصیل دکترا

تحصیل دکتری در کشورهای مختلف جهان به عنوان آخرین سیکل از سیکل های سه گانه تحصیلات آکادمیک در سطح جهانی بوده و دانشجویان فارغ التحصیل از این مقطع می توانند با اخذ مدرک معتبر از دانشگاه های خارجی سریعا جذب بازار کار شوند. از مهمترین شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در این مقطع داشتن مدرک فوق لیسانس، ارائه نمره آزمون GRE یا GMAT و نیز در برخی موارد انجام مصاحبه می باشد.


ما در این قسمت از مقاله، شما را با بهترین کشورها و دانشگاه های جهان (QS) از نظر شاخص های مختلف ارزیابی آشنا می سازیم:

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل دکترا از نظر تحقیقات
رتبهدانشگاهرتبه کل
1دانشگاه آکسفورد1
2دانشگاه کمبریج3
3دانشگاه هاروارد7
بهترین دانشگاه ها برای تحصیل دکترا از نظر آموزش
1دانشگاه استنفورد4
2موسسه فناوری کالیفرنیا2
3دانشگاه ییل8
بهترین کشورها برای تحصیل دکترا از نظر تعداد دانشگاه های برتر
کشورتعداد دانشگاه های برتر در لیست 150 تاییدانشگاه برتر
آمریکا50 دانشگاهموسسه فناوری کالیفرنیا
انگلستان20 دانشگاهدانشگاه آکسفورد
آلمان14 دانشگاهLMU Munich
دانشگاه های بین المللی برتر برای تحصیل دکترا
رتبهدانشگاهرتبه کل
1دانشگاه لوکزامبورگ250- 201
2دانشگاه سیتی هنگ کنگ126
3دانشگاه علوم و فناوری ماکائو300- 251

مدارک پذیرش دکتری در خارج از کشور

یکی از شرایط پذیرش دکتری در خارج از کشور این است که دانشجویان متقاضی در ابتداء بایستی از طریق آنلاین و مراجعه به وب سایت دانشگاه مربوطه نسبت به تکمیل فرم درخواست خود اقدام نمایند. پس از تکمیل این فرم نوبت به انتخاب برنامه تحصیلی مورد علاقه و درپی آن جمع آوری مدارک ضروری می باشد. از جمله مهمترین مدارک لازم برای اخذ پذیرش دکتری در کشورهای خارجی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • CV رزومه متقاضی
 • نمرات آزمون های پذیرش GRE و GMAT
 • مدرک زبان انگلیسی TOEFL یا IELTS

راحت ترین کشور برای پذیرش دکترا

کشورهای اروپایی مانند ایتالیا و فرانسه و مجارستان و رومانی می توانند شرای مناسبی برای مقطع کترا ارائه دهند. سوئد، که در آن داوطلبان دکترا یک امتحان شفاهی و کتبی را در نیمه راه دکتری خود انجام می دهند. در ایالات متحده، دانش آموزان معمولاً باید یک سری امتحانات جامع را قبل از شروع کار بر روی پایان نامه خود بگذرانند. امتحانات دانش آموز را در زمینه های اصلی در رشته خود آزمایش می کند. در حالی که هر دانشگاهی ساختار امتحانی کمی متفاوت خواهد داشت، معمولاً یک جزء شفاهی و یک کتبی وجود دارد.

تحصیل دکترا در کشور فرانسه

دوره دکترا در دانشگاه های کشور فرانسه هزینه مالی بسیار پایینی دارد و یازده دانشگاه معتبر در این کشور بین 250 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دانشگاه های دولتی کشور فرانسه در طول سال تنها 400€ (یورو) از دانشجویان شهریه دریافت می کنند که معادل 440$ (دلار) می باشد. این کشور پیشرفته دانشگاه های با کیفیت زیادی دارد اما از جمله برترین دانشگاه های فرانسه می توان l’Ecole Normale Supérieure de Paris را نام برد که در رتبه 20 رنکینگ جهانی برترین دانشگاه های دنیا قرار دارد؛ دانشگاه l’Ecole Polytechnique نیز 49 دانشگاه برتر جهان محسوب می‌شود که با هزینه بسیار پایین در مقطع دکترا می توان در این دانشگاه تحصیل کرد. شهر پاریس و شهر تولوز قطع به یقین برترین شهرهای کشور فرانسه می باشند که فرصتهای تحصیلی و شغلی فراوانی برای شهروندان این کشور فراهم می کنند.

دانمارک بهترین کشور برای تحصیل دکترا

سیستم آموزش عالی جامع کشور دانمارک معادل 500$ (دلار) به صورت سالانه از دانشجویان مقطع دکترا شهریه دریافت می کند که این مبلغ با توجه به هزینه های تحصیل در سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه می باشد. در سال 2023 دانشگاه معروف کپنهاگ دانمارک توانست رتبه کمتر از 100 در لیست برترین دانشگاه های رنکینگ QS جهان را دریافت کند. این کشور از سیاست آرام و اقتصاد پویا و همچنین آب و هوای مطلوب با سطح آلودگی پایین برخوردار است که دلیل افزایش تقاضا برای مهاجرت تحصیلی به دانمارک می باشد.

دانمارک بهترین کشور برای تحصیل دکترا

فنلاند بهترین کشور برای تحصیل دکترا

جایگاه 34 در رنکینگ بهترین شهرهای دانشجویی جهان متعلق به فنلاند می باشد زیرا فنلاند دو دانشگاه برتر با نام‌های هلسینکی و آلتو دارد که از بین 150 دانشگاه برتر دنیا در رتبه های فوق العاده قرار گرفتند. از نظر اعتبار سنجی دانشگاه هلسینکی و آلتو در کشور فنلاند معتبرترین مدارک تحصیلی در اکثر رشته های تحصیلی در مقطع دکترا را ارائه می دهند. مناظر طبیعی بکر و مناظر قطبی کم‌نظیر از جاذبه‌های گردشگری جذاب کشور فنلاند محسوب می شوند.

سوئد بهترین کشور برای تحصیل دکترا

دومین کشور ثروتمند جهان از نظر شاخص رفاه انسانی و اجتماعی، از نظر سیستم آموزشی نیز از دانشگاه‌های با کیفیت و سیستم آموزشی به روزی بهره می برد. خبر خوب برای دانشجویانی که قصد دارند در کشور سوئد به تحصیل در مقطع دکترا بپردازند این است که برای تمام دانشجویان داخلی و بین المللی سوئد تحصیل در مقطع دکترا رایگان می باشد. این کشور دارای دانشگاه های با کیفیت فراوان می باشد اما از جمله بهترین دانشگاه های سوئد می توان به LUND با رتبه 70 جهان و دانشگاه KTH Royal Institute of Technology با رتبه 92 جهان اشاره کرد. یکی از بزرگترین مزایای تحصیل در سوئد بهره مندی از آب و هوای مطلوب و مناظر طبیعی بکر می باشد در هیچ کشور جهان به جز سوئد نمی توان مانند آن را پیدا کرد.

تحصیل دکترا در کشور ایتالیا

به طور میانگین اخذ مدرک دکترا در کشور ایتالیا حداکثر 4 سال به طول می انجامد و در دانشگاه‌های این کشور متقاضیان می توانند به صورت رایگان به تحصیل بپردازند. در برخی موارد که دانشجویان مستعد با رزومه تحصیلی فوق العاده وجود دارند حتی دولت ایتالیا تقبل هزینه‌های زندگی آن ها را نیز در قالب بورسیه های تحصیلی مقطع دکترا خواهد کرد. لازم به ذکر است که دانشجویان در ایتالیا می‌توانند 30 ساعت در هفته کار کنند و با حقوق 8€ تا 10€ (یورو) برای ساعت بخشی از هزینه های زندگی خود را پوشش دهند.

دانشجویانی که در دانشگاه های خصوصی ایتالیا در مقطع دکترا قصد دارند به تحصیل بپردازند به طور میانگین از 6000€ تا 20000€ (یورو) سالانه باید شهریه پرداخت کنند. این کشور با توجه به فرهنگ غنی و مردم صمیمی، سیستم آموزشی عالی و هزینه های تحصیل رایگان یکی از بهترین انتخاب ها در بحث بهترین کشور برای تحصیل دکترا می باشد. شما علاقه مندان محترم می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی به اروپا با کارشناسان متخصص و وکلای مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید؛ همکاران ما با سال ها تجربه در زمینه اخذ انواع ویزا شما را تا رسیدن به سرزمین رویاهایتان همراهی می‌کنند.

سوالات مطرح شده در رابطه با تحصیل دکترا در خارج از کشور

همواره دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در جستجوی راهی برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در خارج از کشور هستند و بدیهی است که خواستار تحصیل در بهترین کشور دنیا باشند. در همین راستا باید به برخی از مهم ترین پرسش های مطرح شده در این خصوص پاسخ داد.

 • بهترین کشور برای تحصیل دکترا از نظر هزینه های تحصیل کدام است؟ کشورهای اروپایی معمولا هزینه های تحصیلی کمتری را از دانشجویان دریافت می کنند.
 • در کدام کشورها امکان دسترسی به بورسیه تحصیلی برای دانشجویان دکترا وجود دارد؟ بیشترین سهم ارائه بورسیه در مقطع دکترا تقسیم می شود و کشورهای استرالیا، کانادا، ایتالیا، فنلاند و آمریکا در این رابطه سرآمد هستند.
 • روند اخذ پذیرش دکترا در کشورهای جهان یکسان است؟ این پروسه در بسیاری از کشورهای جهان روند مشابهی دارد اما در کشوری مانند استرالیا یک سیستم امتیاز بندی برای این امر تعریف شده است.
 • شرایط تحصیل دکترا در کدام کشور دشوارتر است؟ به طور کلی به دلیل شفافیت هایی که در کشور نروژ وجود دارد، می توان این کشور را بعنوان دشوارترین کشور برای اخذ پذیرش دکترا معرفی کرد.
4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *