مهاجرت تحصیلی نروژ

بورسیه تحصیلی در نروژ

اخذ بورسیه تحصیلی در نروژ

از آنجایی که هزینه زندگی در کشور نروژ کم نیست، نقش بورسیه تحصیلی در نروژ برای دانشجویان خارجی بیش از پیش پر رنگ تر می شود. به همین دلیل، تقاضا برای دریافت کمک هزینه تحصیلی در نروژ بالا است و حتی تا قبل از اتمام مهلت قانونی، تقاضا به چند برابر ظرفیت خود می رسد. بورسیه تحصیلی در نروژ در انواع مختلف، با ساپورت مالی دولت نروژ به دانشجوی خارجی در حال تحصیل در دانشگاه های این کشور ارائه می شود.ما در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را هر چه بیشتر با انواع بورس تحصیلی در نروژ، هدف از اعطای آن، شرایط و ویژگی های مربوطه آشنا کنیم. شما عزیزان برای اطلاع از شرایط تحصیل در نروژ و همچنین موضوع بورسیه در این کشور، می توانید با کارشناسان مهاجرتی مجرب موسسه بین المللی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و مشاوره های لازم در این زمینه را اخذ کنید.

هزینه زندگی در نروژ

با وجود اینکه تحصیل در دانشگاه ها و کالج های نروژ برای دانشجویان خارجی رایگان است، اما باید به این نکته توجه کرد که نروژ کشوری با هزینه بالای زندگی است. اما برای حل مسئله هزینه بالای زندگی در نروژ دو راه پیش روی دانشجویان خارجی است:

 • روش اول: توصیه می شود که متقاضیان تحصیل در نروژ، قبل از اخذ پذیرش در دانشگاه های نروژ اقدام به دریافت بورسیه تحصیلی در نروژ بکنند.
 • روش دوم: انجام کار پاره وقت در نروژ می باشد که بایستی توجه کرد که بنا به قانون، مدت آن 20 ساعت در هر هفته است.

از این طریق است که دانشجویان می توانند از عهده مخارج زندگی در نروژ برآیند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در نروژ

کمک هزینه تحصیلی در نروژ توسط دولت نروژ با هدف گسترش بین المللی سازی و ارتقای روابط خارجی بین کشورهای مختلف صورت می گیرد. بورسیه های مختلفی در کشور نروژ به دانشجویان ارایه می شود، اما برخی از این بورسیه ها مخصوص دانشجویان برخی از کشورهای خاص مثل American-Scandinavian Foindation یا Fulbright Grants for US students and scholars ویژه دانشجویان آمریکایی است، همچنین، Norwagian-Russian Scholarships بورسیه تحصیلی مخصوص دانشجویان روسی و نروژی می باشد اما برخی از بورسیه ها جنبه بین المللی دارد و تاکید ما در این مقاله بر روی اینگونه بورسیه ها در نروژ می باشد.

انواع بورسیه های تحصیلی بین المللی نروژ به شرح زیر است:

 • طرح کیوتای نروژ برای دانشجویان کشورهای درحال توسعه
 • بورسیه تحصیلی اراسموس موندوس برای دانشجویان خارجی
 • بورسیه های تحصیلی اراسموس موندوس در رشته های مدیریت و مهندسی دریایی و ساحلی
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه بین المللی تابستانی در دانشگاه اوسلو

طرح کیوتای نروژ برای دانشجویان کشورهای درحال توسعه

دولت نروژ بورس هایی را برای دانشجویان کشورهای درحال توسعه در اروپای شرقی و آسیای مرکزی از طریق طرح کیوتا Quota Schem تهیه می کند. اغلب برنامه های پیشنهادی مخصوص مقاطع ارشد و PhD می باشد، اما  طرح کیوتا همچنین برنامه های تحصیلی ویژه لیسانس هم دارد. کلیه دانشجویان خارجی در حال تحصیل در دانشگاه ها و کالج های نروژ شایسته دریافت این بورسیه هستند. اعطای این بورسیه تحصیلی بدین طریق است که 40% مبلغ به صورت بلاعوض و 60% به صورت وام به دانشجو تعلق می گیرد. پرداخت اقساط وام مذکور هم به پس از اتمام تحصیل دانشجو موکول می شود.

این بورس تحصیلی به 1100 دانشجوی خارجی اعطا می شود که 800 نفر از کشورهای در حال توسعه و 300 نفر از اروپای شرقی و آسیای مرکزی می باشند. دانشجویان ایرانی هم مشمول دریافت این بورسیه تحصیلی می باشند. دانشجویان ایرانی متقاضی این بورسیه تحصیلی بایست که مستقیما از ایران درخواست دهند و حداقل یک سال قبل از قصد تحصیل در دانشگاه های نروژ در ایران مقیم باشند. مدارک لازم برای اخذ این بورسیه شامل دیپلم دبیرستان یا حداقل مدرک معادل دو سال آموزش عالی از کشور ایران به همراه فرم تکمیل شده درخواست می باشد.

دانشجویان ایرانی بایست که توجه کنند مهلت ثبت نام بورسیه تحصیلی کیوتا 1 دسامبر هر سال می باشد. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سابقه چندین ساله در امور مهاجرتی و اقامتی، می توانند  اخذ این بورسیه تحصیلی را برای شما تضمین کنند. مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل از بهترین برنامه های مهاجرت به این کشور محسوب می گردد.

بورسیه تحصیلی در نروژ

بورسیه تحصیلی در نروژ (اراسموس موندوس) برای دانشجویان خارجی

بورسیه های اراسموس موندوس، با ساپورت مالی اتحادیه اروپایی، منحصرا به دانشجویان از اتحادیه اروپایی و هم کشورهای غیر اتحادیه اروپایی تعلق می گیرد که در یکی از برنامه های مشترک اراسموس موندوس در مقطع ارشد یا دکتری گزینش شده اند. رشته های تحت پوشش توسط این بورسیه تحصیلی در نروژ عبارتند از:

 • کشاورزی و باغبانی
 • مهندسی
 • تولید و ساخت
 • بهداشت و رفاه
 • علوم انسانی و هنر
 • ریاضیات و علوم کامپیوتری
 • علوم اجتماعی
 • بازرگانی
 • حقوق

دانشجویان خارجی برای آگاهی از شرایط این بورسیه تحصیلی و نحوه درخواست آن، می توانند به سایت مربوط به این بورسیه تحصیلی مراجعه و اطلاعات لازم را کسب کنند. مهلت ثبت نام در این بورسیه تحصیلی جهت کاهش هزینه زندگی در نروژ در ماه سپتامبر و آگوست هر سال می باشد. با توجه به تقاضای بالا در رشته های مهندسی و دریایی شما می توانید از بورس های مرتبط نیز استفاده نمائید.

رشته های مدیریت و مهندسی دریایی و ساحلی در نروژ

بورسیه تحصیلی اراسموس موندوس در رشته های مدیریت و مهندسی دریایی و ساحلی (CoMEM) بورسیه برنامه ارشد بین المللی تدریسی با زبان انگلیسی و دو ساله است. به عنوان دانشجو، شما بایست که در یکی از رشته های مورد نظر برنامه اراسموس ثبت نام و شرکت کنید. با اتمام مقطع ارشد CoMEN اراسموس موندوس، شما مدرک MSc را از هر سه دانشگاهی که شما در طی دوره بازدید کرده اید، دریافت خواهید کرد. علاوه بر دانشگاه های اروپایی بنام و معروف، دانشکده های مهندسی عمران و ژئوتکنیک، دپارتمان مهندسی هیدرولیک دانشگاه علوم و تکنولوژی، Trondheim، دانشکده مهندسی، علوم و تکنولوژی، دانشکده مهندسی عمران و حمل و نقل هم تحت پوشش این بورسیه تحصیلی می باشد. معمولا تعداد دریافت کننده این بورسیه تحصیلی محدود است و هر سال حدود 15 تا 17 دانشجوی ارشد خارجی به CoMEM MSc دسترسی دارد. مدارک لازم برای پذیرش این بورسیه عبارتند از:

 • مدرک لیسانس BSc در رشته های مهندسی عمران، مهندسی محیطی یا مدرک در یک رشته مرتبط با برنامه CoMEM
 • معدل کل دوره لیسانس (GPA) حداقل 75% ماکسیمم ارزشیابی باشد
 • مدرک زبان انگلیسی
 • یک مقاله پژوهشی مرتبط با CoMEM به زبان انگلیسی
 • رزومه به زبان انگلیسی

مهلت درخواست پذیرش در این نوع بورسیه تحصیلی در نروژ معمولا 1 نوامبر هر سال می باشد.

بورس تحصیلی مدرسه بین المللی تابستانی در دانشگاه اوسلو نروژ

دانشگاه اوسلو این بورسیه را به متقاضیان از کشورهای خاص جهت تحصیل در دوره های فوق لیسانس و لیسانس پیشنهاد شده در طی دانشگاه تابستانی بین المللی پیشنهاد می کند. مهلت زمانی درخواست این بورسیه تحصیلی، 1 فوریه سال 2017 می باشد. گروه هدف این بورسیه تحصیلی، دانشجویان خارجی از  کشورهای آسیاییريال اقیانوسیه، آفریقا، آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی، قفقاز و بالکان، کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق، کشورهای EU/EEA ، ایالات متحده آمریکا و کانادا می باشند.

بورسیه ISS پوشش دهنده هزینه های اصلی، اقلام تحصیلی و کارت تردد اسلو می باشد. شما جهت صلاحیت برای اخذ این بورسیه بایست که مدارک آکادمیک و مهارت زبان انگلیسی را برای دوره های ISS داشته باشید. رقابت بر سر بورسیه های ISS خیلی شدید است. به همین ترتیب اخذ ویزای تحصیلی در نروژ نیز تقاضای بالایی دارد.

بورسیه تحصیلی در نروژ، بدلیل هزینه بالای زندگی در این کشور و نه صرفا هزینه تحصیل در نروژ، امری حیاتی تلقی می شود. بورسیه های متعددی توسط دانشگاه های نروژ به دانشجویان خارجی ارایه می شود، اما رقابت بر سر این بورسیه ها شدید است و در این بین، مبنای اعطای کمک هزینه تحصیلی در نروژ  صلاحیت خود دانشجو می باشد. اگر شما هم علاقه مند به تحصیل در نروژ و دریافت بورسیه های تحصیلی در این کشور هستید، توصیه می شود که از مشاوره های رایگان حضوری و تلفنی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت استفاده کنید.

یک دیدگاه برای “بورسیه تحصیلی در نروژ

 1. Hp گفت:

  ممنون از مقالات مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *