مهاجرت تحصیلی مجارستان

بورسیه تحصیلی دندانپزشکی مجارستان

بورسیه تحصیلی دندانپزشکی مجارستان

یکی از گزینه هایی که تحصیل در مجارستان را برای دانشجویان خارجی جذاب می سازد، اخذ بورسیه تحصیلی دندانپزشکی مجارستان می باشد. معمولا بورسیه تحصیلی دندانپزشکی مجارستان با حمایت مالی دولت مجارستان و از طریق دانشگاه های دندانپزشکی این کشور به متقاضیان ارائه می شود. این بورسیه ها معمولا برای کلیه مقاطع لیسانس و فوق لیسانس دندانپزشکی ارائه می شود. شرط اصلی برای اعطای این نوع بورسیه ها نیز شایستگی تحصیلی دانشجو و بر اساس ملیت متقاضیان می باشد.

کدامیک از دانشگاه های مجارستان برای اخذ بورسیه شرایط بهتری دارند؟

آیا می توان در مقاطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد هم در این کشور بورسیه تحصیلی دریافت نمود؟

تحصیل در مجارستان به خاطر استاندارد آموزشی بالا و هزینه تحصیل و زندگی مقرون به صرفه همواره جز اولویت های دانشجویان خارجی می باشد. اما در این میان تحصیل دندانپزشکی در مجارستان از رشته های پرطرفدار و آینده دار است که به واسطه محدودیت در پذیرش و شرایط سخت گیرانه پذیرش، جز رشته های رقابتی و پر متقاضی دانشگاه های مجارستان می باشد. یکی از دلایل این جو رقابتی حاکم در این رشته نیز وجود فرصت های فراوان اخذ بورسیه تحصیلی است که در مقاله حاضر که در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است بدان موضوع می پردازیم.

چرا تحصیل دندانپزشکی در مجارستان؟

اگر شما هم علاقه مند به تحصیل دندانپزشکی در خارج هستید، تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در مجارستان می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. اما چرا مجارستان؟ اولا دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی مجارستان ارائه کننده آموزش کیفیت بالا  با هزینه بسیار پایین بوده و ثانیا امکان اخذ اقامت اروپایی پس از اتمام تحصیلات و کار در اتحادیه اروپایی (EU) یکی از فرصت های طلایی در دسترس دانشجویان ایرانی می باشد.

رشته دندانپزشکی در مجارستان از جمله رشته های پرطرفداری است که به خاطر کیفیت آموزشی و هزینه پایین مورد توجه اکثر دانشجویان خارجی از سراسر دنیا است. از شرایط تحصیل دندانپزشکی در مجارستان گذراندن یک دوره پیش پزشکی یا Pre-Medical می باشد که برای کلیه دانشجویان الزامی است. دانشجویان پس از طی این دوره و اخذ نمره قبولی در آزمون پایانی می توانند برای تحصیل دندانپزشکی اقدام نمایند. از دیگر شرایط تحصیل دندانپزشکی در مجارستان ارائه مدرک دیپلم متوسطه و نمره آزمون زبان IELTS با نمره حداقل 6.0 و TOEFL با نمره 80 برای اثبات مهارت زبان داوطلبان می باشد. در جدول زیر می توان با مشخصات برنامه دندانپزشکی در مجارستان آشنا شد:

برنامه تحصیلی طول دوره هزینه تحصیلی شرایط پذیرش
دندانپزشکی (D.M.D) 5 سال تا 10 ترم 16,000 الی €18,000 (یورو) قبولی در آزمون ورودی شامل 2.5 ساعت آزمون کتبی چند گزینه ای در دروس زیست شناسی، شیمی و انگلیسی

دانشگاه های دندانپزشکی مجارستان مورد تایید وزارت علوم

همواره یکی از دغدغه های متقاضیان تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی، اطلاع از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران می باشد. 4 دانشگاه دندانپزشکی اسملویس، زگد، پکس و دبرسن جز دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم می باشند. دانشگاه دندانپزشکی بوداپست (یا همان دانشگاه اسملویس) اولین دانشگاه مجارستانی است که ارائه یک برنامه بین المللی در رشته دندانپزشکی در مجارستان را استارت زد. در حال حاضر 3200 دانشجوی ثبت نامی در دانشکده پزشکی، 630 دانشجو در دانشکده دندانپزشکی و حدود 649 دانشجو در دانشکده داروسازی مشغول تحصیل هستند. دانشگاه زگد از جمله دانشگاه های دندانپزشکی معروف مجارستان با حدود 138 دانشجوی خارجی است .

اما دانشگاه پکس دانشگاه دولتی فهرست شده در لیست دانشگاه های پزشکی سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مورد تایید انجمن اعتبار سنجی مجارستان می باشد. برنامه بین المللی این دانشگاه در سال 1984 شروع شد و در حال حاضر دانشجویانی از 39 کشور جهان مشغول تحصیل در این دانشگاه معتبر هستند. دانشگاه دندانپزشکی دبرسن از جمله دانشگاه های تخصصی و تحقیقاتی در زمینه دندانپزشکی با 5 دپارتمان دندانپزشکی مختلف می باشد.

دانشگاه دندانپزشکی هزینه تحصیل
دانشگاه اسملویس $18,200
دانشگاه زگد $16,300
دانشگاه پکس $16,300
دانشگاه دبرسن $15,500

شرایط بورسیه تحصیلی دندانپزشکی در مجارستان

شرایط بورسیه تحصیلی دندانپزشکی در مجارستان

اصولا یکی از گزینه های در دسترس برای دانشجویان دندانپزشکی جهت جبران بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در مجارستان، درخواست بورسیه تحصیلی دندانپزشکی در مجارستان می باشد. معمولا بورسیه تحصیلی دندانپزشکی مجارستان بر اساس توافقات دو جانبه بین مجارستان و کشور ثالث به دانشجویان آن کشور اعطاء می شود. اصل اساسی در پذیرش درخواست متقاضیان نیز شایستگی تحصیلی متقاضیان با توجه به نمرات تحصیلی آنها می باشد. بر این اساس، مبلغ ماهیانه بورسیه اعطائی به دانشجویان لیسانس در حدود 40,460 HUF، دانشجویان فوق لیسانس در حدود 79,200 HUF + 70,000 HUF مجوز سکونت ماهانه و دانشجویان دکترا (PhD) در حدود 100,000 HUF می باشد. بورسیه های مذکور و شرایط هر کدام در سال 2019 به شرح جدول ذیل است:

عنوان بورسیه کشور یا موسسه حامی دانشجویان متقاضی
HKADC Overseas Arts Administration Scholarships شورای توسعه هنرهای هنگ کنگ (ADC) کلیه دانشجویان خارجی
Canon Foundation Research Fellowships بنیاد کنون دانشجویان اروپایی و ترکیه و حوزه بالکان
MOE-AU Scholarship For Singaporean Students, 2017 وزارت آموزش سنگاپور دانشجویان سنگاپوزی
NWO Rubicon Scholarship, 2018 سازمان تحقیقات علمی هلند (NWO) بورس دکترا دانشجویان هلندی
Momeni Iranian Financial Assistance Scholarships بنیاد ایرانی مومنی دانشجویان ایرانی از تمامی مقاطع تحصیلی
Flinders University Phil Hoffmann Travel Postgraduate Scholarship دانشگاه فلیندر استرالیا دانشجویان استرالیایی
University of Auckland – Arthington Davy Scholarships in New Zealand, 2019 دانشگاه اوکلند نیوزلند دانشجویان تونگا
KVA Foundation PE Lindahl Scholarship آکادمی علوم سلطنتی سوئد دانشجویان PhD سوئدی
Fulbright Program Hungary وزارت کشور آمریکا، اداره آموزش و پرورش ایالات متحده دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا بین المللی
Nanor Krikorian Scholarship, 2017 بنیاد جوانان آمریکا کلیه دانشجویان خارجی از تمامی مقاطع تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس

شرایط اخذ ویزا برای دانشجویان دندانپزشکی در مجارستان

شرط ورود به مجارستان و تحصیل در دانشگاه های این کشور، اخذ ویزای تحصیلی مجارستان می باشد. دانشجویان خارجی که نامه پذیرش خود را از یکی از دانشگاه های دندانپزشکی مجارستان (شامل دانشگاه های اسملویس، پکس، دبرسن و زگد) دریافت کرده و قصد اقامت در مجارستان برای بیش از 90 روز را دارند، می توانند متقاضی درخواست ویزای دانشجوئی بلند مدت باشند. معمولا برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان، شما باید پیشنهادی از طرف دانشگاه مجارستانی داشته باشید و فرآیند درخواست را از طریق سفارت یا کنسولگری مجارستان ادامه دهید. این پروسه معمولا 1 ماه طول می کشد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان به شرح ذیل است:

  • رسید پرداخت شهریه دانشگاهی
  • پاسپورت بین المللی معتبر با اعتبار بیش از 6 ماه پس از ورود به مجارستان
  • فرم تکمیل شده درخواست ویزای دانشجویی مجارستان
  • 2 قطعه عکس پاسپورتی 2×2 در طی 6 ماه اخیر
  • نامه پذیرش دانشگاهی
  • مدرک رزرو بلیط رفت و برگشت آدرس منزل در مجارستان
  • بیمه سلامت با پوشش بیمه ای حداقل $50000 (دلار)
  • 3 نامه مهر دار با آدرس متقاضی
  • مدرک اثبات تمکن مالی برای پوشش مخارج زندگی در قالب صورت حساب / تراز بانکی

آنچه که گذشت اطلاعات کلی و جامع درباره بورسیه تحصیلی دندانپزشکی مجارستان بود. همانطوری که ملاحظه گردید، شرایط تحصیل دندانپزشکی و  اصولا تحصیل کلیه رشته ها در کشور مجارستان برای متقاضیان فراهم است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز بر اساس وظیفه ذاتی و رسالت همیشگی خود مبنی بر راهنمائی همه جانبه هموطنان عزیز، مصمم است تا دست یابی به موفقیت نهایی و اخذ پذیرش از دانشگاه های خارجی و اعزام دانشجو به خارج همراه و همگام شما عزیزان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *