مهاجرت به کشور آمریکا

تابعیت آمریکا از طریق خاک و خون

تابعیت کشور آمریکا از طریق خاک و خون

در حال حاضر در لایحه حقوق تحت اصلاحیه چهارم تابعیت آمریکا از طریق خاک و خون تعریف شده است که برای اخذ تابعیت امریکا در سال 2019 نیز صدق می کند. با این حال پیشنهاد می دهیم از آنجایی که هر نوشته ای تنها خلاصه ها را در بر می گیرد برای کسب اطلاعات تکمیلی و مشاوره با موسسه سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

به منظور درک صحیح تابعیت آمریکا از طریق خاک و خون پر بی راه نخواهد بود اگر به تاریخچه اخذ تابعیت در امریکا بپردازیم. در سال 1868 پس از جنگ داخلی برای تضمین شهروندی تمام آفریقایی های آمریکایی، اعلامیه اولیه آزادی بردگان تصویب شد. این اعلامیه بیان می دارد: “همه افرادی که در ایالات متحده آمریکا متولد شده و یا طبق قانون در اقامت آمریکا را دارند، شهروند آمریکا محسوب می شوند» این تعریف در اواخر دهه 1890 هنگامی که دیوان عالی ایالات متحده آمریکا دعوای ایالات متحده علیه وانگ کیم آرک را استماع می کرد، تعدیل شد. در این پرونده، دادگاه دریافت که افراد متولد شده در خاک ایالات متحده امریکایی تلقی می شوند، حتی اگر پدر و مادرشان امریکایی نبوده باشند. اصلاحیه 14 تمدید شهروندی را شامل آمریکایی های آفریقایی تبار و “همه افرادی که در ایالات متحده آمریکا متولد شده یا کسب تابعیت کرده اند” می داند.

امکان اخذ تابعیت آمریکا از طریق خاک

فدرالیست ها مانند الکساندر هامیلتون و ضد فدرالیست ها مانند پاتریک هنری در زمان تدوین قانون اساسی امریکا با یکدیگر توافق نداشتند، اما آنها فهم مشترک و عمیقی از قانون مشترک انگلیسی را که ملت جوان از بریتانیا به ارث برده اند مطرح می کنند. طبق قانون عرفی، شهروندی با استفاده از اصل jus soli تعریف شد، یک واژه لاتین به معنای “حق خلق زمین” یا شهروندی بر اساس خاک. به طور کلی، اگر کسی در خاک بریتانیا متولد شود، پس شهروند بریتانیا خواهد بود. بنیانگذاران امریکا این اصل را در دولت جدید خود پایه گذاشتند و jus soli به “قانون زمین” برای شهروندی آمریکایی تبدیل شد.

امکان اخذ تابعیت آمریکا از طریق خون

یکی دیگر از مفاهیم jus sanguinis (“تابعیت بر اساس خون”) همچنین در تعیین اینکه چه کسی یک شهروند ملت جدید باشد، وارد بازی شد. تحت این اصل، شهروندی ارثی بود، از پدران که به فرزندانشان منتقل می شود. با شروع اتخاذ این رویکرد توسط فرانسه در سال 1804، کشورهای اروپایی از استانداردهای jus sanguinis برای تعریف شهروندی استفاده کردند و یک عملی است که به طور پیوسته تا به امروز مورد استفاده قرار می گیرد.

بررسی تابعیت آمریکا از طریق خاک و خون

این ممکن است به عنوان یک شوک تلقی شود، اما بسیاری از مردم در ایالات متحده تابعیت آمریکا از طریق خاک و خون را کسب کرده اند بدون اینکه خود بدانند. این افراد معمولا به سه دسته تقسیم می شوند: افرادی که در ایالات متحده متولد شده اند، اما در خارج از کشور زندگی می کنند. برخی از این افراد به اشتباه معتقدند که ممکن است شهروندی و تابعیت خود را از طریق زندگی در خارج از کشور برای مدت زمان طولانی از دست بدهند، اما این تصور به هیچ عنوان درست نیست.

کسانی که معتقدند شهروند امریکا نیستند حتی اگر آنها اجدادی داشته باشند که شهروندان ایالات متحده بودند. ممکن است این حقیقت باشد که حتی اگر یک فرد در خارج از ایالات متحده متولد شود، این شخص شهروند امریکا است اگر والدین یا پدربزرگ و مادربزرگشان شهروند آمریکایی باشند. بعضی از بچه های کوچک متولد شده از شهروندان آمریکایی ممکن است به اشتباه تصور کنند که ممکن است شهروندان ایالات متحده نباشند. با این حال، هنگامی که والدین شهروندان طبیعی باشند، فرزندانشان (زیر 18 سال) با گرین کارت نیز شهروندی ایالات متحده را دریافت خواهند کرد.

تابعیت آمریکا از طریق خاک و خون

شهروندی آمریکا با تولد در این کشور

در بیشتر موارد، هر کودکی که در ایالات متحده یا یکی از سرزمین های این کشور متولد می شود، به طور خودکار شهروندی آمریکایی را دریافت می کند این تابعیت آمریکا از طریق خاک به آنها منتقل می شود. این “شهروندی حقوقی ابتدایی” نامیده می شود و توسط اصلاحیه 14 قانون اساسی ایالات متحده حمایت می شود که (در بخش 1) موارد زیر را بیان می کند:

همه اشخاصی که در ایالات متحده آمریکا متولد شده باشند شهروندان ایالات متحده تلقی می شوند. با این حال، کودکان دیپلمات ها و سایر مقامات دولتی شناخته شده از کشورهای خارجی، اگر در خاک ایالات متحده متولد شوند، شهورند امریکا تلقی نخواهند شد (ماده 8 قانون اساسی ایالات متحده). اگر شما در ایالات متحده متولد شده اید، شهروندی ایالات متحده برای تمام عمر متعلق به شما خواهد بود مگر اینکه شما اقدامات مثبته برای لغو آن را انجام دهید.

قوانین اخذ شهروندی آمریکا از طریق تولد

حال که به مبحث تابعیت آمریکا از طریق خاک و خون می پردازیم بد نیست کمی در زمینه تابعیت امریکایی از طریق تولد نیز صحبت کنیم. اگر از والدینی متولد شده اید که حداقل یکی از آنها شهروند ایالات متحده در زمان تولد شما بوده است، در بسیاری از موارد به طور خودکار از طریق فرآیند درخواست شهروندی ایالات متحده را کسب خواهید کرد.

اگر شما در هنگام تولد فرزندتان تابعیت ایالات متحده را داشته باشید، فرزندتان می تواند بدین واسطه شهروندی آمریکا را کسب کند فارغ از اینکه در امریکا به دنیا آمده باشد یا خیر. قوانین مربوط به شهروندی که از طریق کسب تابعیت به دست می آیند بسیار پیچیده هستند و عوامل  متعددی را شامل می شوند مانند شهروندی والدین و اینکه آیا کودک در خارج از امریکا متولد شده است یا خیر. این پیچیدگی به هیچ وجه کاهش نیافته است زیرا کنگره در طول تاریخ، تغییرات عمده ای در این قوانین ایجاد کرده است. برای تعیین اینکه کدام قانون برای شما یا فرزندتان اعمال می شود، اول باید ببینید کدام دوره تاریخ تولد اتفاق افتاده است.

اگر اعتقاد دارید که توانایی کسب تابعیت آمریکا از طریق خاک و خون را دارید باید تمام مراحل را تا اخذ گذرنامه امریکا طی کنید و اطمینان حاصل کنید که تمام مزایای تابعیت را دریافت خواهید کرد. در صورتی که هیچ مدرکی برای اثبات شهروندی خود نداشته باشید فعالیت های روزمره شما وجود با مشکل روبه رو خواهد شد می توانید برای اقامت آمریکا از متخصصان موسسه سفیران سروش سعادت کمک بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − شانزده =