مهاجرت به کشور سوئد

تابعیت از طریق تولد در سوئد

تابعیت از طریق تولد در کشور سوئد

در یک توضیح ابتدایی می توان گفت تابعیت از طریق تولد در سوئد برای یک تبعه خارجی مسبب اخذ اقامت یا تابعیت والدین و کودک خارجی نمی گردد. فرد تنها موقعی می‌تواند شهروند سوئدی را دریافت نماید که پدر و مادر او یک کدام تبعه یا شهروند سوئدی باشد. قوانینی در این راستا از سوی اداره مهاجرت برای یک تبعه خارجی در نظر گرفته شده است که در ادامه این نوشتار مطالعه می فرمائید. این نوشتار توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای راهنمایی شما عزیزان نگارش شده است. بعد از اول آپریل سال 2015، اگر فرزندی در سوئد متولد شود و یکی از زوجین شهروند کشور سوئد باشد، فرزند آنها به یک شهروند سوئدی تبدیل می‌شود. اگر کودک متولد شده دارای دو شرط زیر باشد، به وی شهروند سوئدی اعطا می‌شود:

  • اگر یکی از والدین، شهروند یا تبعه کشور سوئد باشد، مهم نیست فرزند در کشور سوئد یا خارج از این کشور متولد شود.
  • اگر پدر یا مادر مرحوم، در مدت زندگی خود شهروند یا تبعه کشور سوئد بوده باشند.

اخذ تابعیت از طریق تولد در سوئد

تابعیت، رابطه بین شخص و دولت است. دولت فرد خواهان تابعیت کشور خود را تحت حمایت قرار می‌دهد. در مجموع تابعیت یک رابطه سیاسی، معنوی و حقوقی بین فرد و دولت است. تابعیت از طریق تولد در سوئد و اکثر کشورهای جهان طبق دو قاعده خون و خاک، تابعیت اخذ می‌کنند. همچنین ممکن است در برخی از کشورها از ترکیب دو قاعده استفاده شود. قاعده خاک: طبق این قاعده، اگر کودکی در یک کشور متولد شود (بدون توجه به تابعیت والدین) به تابعیت کشور محل تولد دست می‌یابد. مثلا اگر کودکی در کشور آمریکا متولد شود، وی تبعه کشور آمریکا محسوب می‌شود.

قاعده خون: طبق این قاعده، اگر کودکی از پدر یا مادر که دارای تابعیت یه کشور هستند در هر کشوری متولد شود به تابعیت کشور پدر یا مادر خود درمی‌آید. مثلا فرزندی تابعیت پدر یا مادر خود را بدست می‌آورد که در کشوری مانند ایران متولد شده باشد و مکانی که فرزند در آن به دنیا می‌آید برای تابعیت مهم نیست و تابعیت پدر یا مادر مهم است.

تولد، اصلی ترین نوع تابعیت

یکی از اصلی ترین انواع تابعیت، تابعیت از طریق تولد است، این تابعیت با تولد فرزند آغاز می‌شود و در طول زندگی ادامه می‌یابد. معمولا این تابعیت غیر اداری و تحمیلی است. بنابراین در خصوص تابعیت از طریق تولد در سوئد لازم است بدانید اگر فردی، تابعیت ایرانی هنگام تولد بدست آورد، این تابعیت را خودش انتخاب نکرده و تحمیلی بر وی می‌باشد و تابعیت از طریق تولد در سوئد، طبق قاعده خون بوده است. خون به معنای این است که شهروند یا تابعیت فرد به دلیل نسبت به پدر یا مادر خود است و پس از به دنیا امدن، تابعیت پدر یا مادر خود را اخذ می‌نماید. در واقع با متولد شدن یک فرزند در سوئد، فرزند تابعیت والدین خود را کسب می‌کند.

واژه تابعیت و انواع آن مانند تبعه و اتباع از موضوعات مهم حقوق بین الملل خصوصی است. دانشمندان حقوق بین الملل در مورد تابعیت، بحث‌های مفصلی انجام داده‌اند، رابطه‌ای که با آن خانوده ملت تشکیل می‌شود به عبارت دیگر پیوندی است که وابستگی شخصی را به ملتی خاص توجیه می‌نماید. پیوند یا رابطه ای است فرد را به ملت مورد نظر ارتباط می‌دهد. حقوق شخص را به جمعیت متشکل از دولت تعلق می‌دهد در چنین پیوندی، شخص تبعه مطمئن است که در رفتار با کشورهای خارجی از حمایت سیاسی دولت خود که به وسیله حقوق بین الملل شناخته شده، بهره مند خواهد شد.

شرایط مورد نیاز برای تابعیت از طریق تولد در سوئد

تابعیت از طریق تولد در کشور سوئد با وجود موارد زیر بدست می‌ آید:

  • زمانی که مادر، شهروند یا تبعه سوئد باشد، تابعیت مادر به فرزند می‌ رسد. به طور غیر ارادی کودک، تابعیت مادر خود را کسب می‌کند حتی اگر فرزند در یک کشور دیگر به دنیا آید.
  • اگر مردی که شهروند سوئد است با یک زن خارجی ازدواج کند، کودک آنها سوئدی محسوب می‌ شود. اگر کودک یا فرزند آنها در کشور خارجی متولد شود باز هم تابعیت سوئدی خواهد گرفت.
  • اگر در خارج از سوئد، یک مرد شهروند سوئدی از یک زن خارجی صاحب فرزند شود و این دو ازدواج نکرده باشند، فرزند در صورتی می‌ تواند تابعیت سوئد را اخذ کند که تا قبل از 18 سالگی، پدر و مادر با هم ازدواج کنند.

تابعیت از طریق تولد در سوئد

حقوق شهروندی در کشور سوئد

مزایای شخصی که تابعیت کشور سوئد را بدست می‌ آورد، شامل موارد زیر است:

  • داشتن حق رای در این کشور
  • داشتن حق انتخاب شدن در پست‌های سیاسی این کشور
  • داشتن حق استخدام در نیروهای امنیتی و پلیس این کشور و همپنین ارتش
  • حق کار در کشور سوئد و سایر کشورهای عضو اتحادیه در سال های آتی

اگر آژانس مهاجرت کشور سوئد، اطلاعیه‌ ای از یک کودک متولد شده بدون تابعیت این کشور دریافت کند، اداره مهاجرت نامه‌ ای به والدین ارسال می‌ کند. اگر والدین جزو شهروند کشورهای اروپایی نباشد ولی یکی از آنها مجوز اقامت در کشور سوئد را داشته باشد و دیگری درخواست پناهندگی داده باشد، می‌ توانند برای مجوز اقامت فرزند خود درخواست دهند. اگر کودک نیاز به حمایت دارد، والدین می‌ توانند برای وی درخواست پناهندگی دهند.

تابعیت دوگانه در کشور سوئد

اگر یک فرزند دارای مجوز اقامت کشوری به غیر از سوئد باشد، شما برای اخذ تابعیت فرزند باید به همراه نسخه گذرنامه کودک مدارک زیر را پیوست کنید:

الف) عکس، کشور صدور پروانه، شماره گذرنامه، مدت زمان اعتبار گذرنامه. این مدارک و اسناد نشان دهنده اطلاعات شخصی شما می‌ باشد.

ب) در صورتی که زن خارجی از یک مرد سوئدی دارای فرزندی گردد و فرزند در خارج از خاک کشور سوئد بدنیا آمده باشد، فرزند زمانی شهروندی سوئد را دریافت می کند که زن و مرد با هم ازدواج کرده باشند.

ج) در صورتی کودک می‌ تواند تابعیت پدر یا مادر خود را دریافت کند که پدر یا مادر تا قبل از 18 سالگی فرزند خود، ازدواج کرده باشند.

د) در صورتی می‌ توان تابعیت دوگانه کسب کرد که فرزند در هنگام تولد، تابعیت پدر یا مادر خود را در زمان تولد با توجه به شرایط زیر دریافت نماید: اگر در قانون یک کشور قید شده باشد که فرزندانی که در کشور مورد نظر متولد شوند، به طور غیر ارادی تابعیت این کشور را اخذ خواهند کرد. در هنگام تولد فرزند، تابعیت پدر یا مادر خود را کسب کند. تابعیت از طریق تولد در سوئد یکی از راه های اخذ اقامت و تابعیت است. از جمله راه های مهاجرت به سوئد می توان به شرایط تحصیل در سوئد، سرمایه گذاری در سوئد، تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان اشاره نمود. متقاضیان نیز می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هجده =