مهاجرت به کشور ارمنستان

تابعیت و اقامت ارمنستان

تابعیت و اقامت ارمنستان

در سال های اخیر اخذ تابعیت و اقامت ارمنستان بسیار پر طرفدار شده است؛ این کشور در یک تقاطع فرهنگی، تاریخی و مذهبی واقع شده ‌است. وسعت آن 29743 کیلومتر مربع است و در زمین ‌های کوهستانی که در دره آرارات وجود دارند واقع شده است. جغرافیدانان باستان از ارمنستان به عنوان جزیره کوهستانی یا “آسیای صغیر” نام بردند. در حال حاضر این کشور محصور در خشکی قرار دارد و هیچ گونه آبراه قابل کشتیرانی ندارد.

ارمنستان در گذشته از دریای ‌خزر تا دریای مدیترانه کشیده ‌شده بود و بیش از ده برابر اندازه کنونی جمهوری کنونی وسعت داشت. ارمنستان با گرجستان هم ‌مرز است با ترکیه تا غرب و جنوب با آذربایجان به شرق و جنوب غربی و با ایران تا جنوب مرز مشترک دارد. این مقاله در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و با هدف راهنمایی علاقه مندان به مهاجرت به کشور ارمنستان نگارش شده است؛ با ما همراه باشید.

تابعیت و اقامت ارمنستان برای ارامنه قومی

ارامنه قومی صلاحیت شهروندی و زندگی در ارمنستان بدون نیاز به رعایت هیچ زبان یا الزامات اقامتی را دارا هستند اما داشتن یک نام ارمنی و یا سلیس صحبت کردن زبان ارمنی به تنهایی کافی نیست. شما باید سندی را ارائه کنید که به وضوح نشان می‌دهد شما (یا یکی از اجداد شما) از نژاد ارمنی هستید. رایج ‌ترین روش برای انجام این کار نشان دادن گواهی ‌نامه غسل تعمید صادره توسط یک سازمان کلیسایی است که نژاد ارمنی شما و یا پدر و مادر شما را تایید میکند، در برخی از کشورها نژاد ارمنی (مانند گواهی تولد، سوابق خانوادگی و…) ممکن است در اسناد منتشر شده توسط دولت ذکر شود.

فهرست کاملی از اسنادی که ممکن است برای اثبات اصالت ارمنی لازم باشد هنوز ارائه نشده است و منبع این اطلاعات بیشتر جوامع محلی ارمنی یا سازمان های وابسته مهاجرتی است. با این حال بیشتر این موضوع حائز اهمیت است که سند اصالت ارمنی افراد توسط سفارت و کنسولگری ارمنستان در کشوری که در آن سند صادر شده‌ است به رسمیت شناخته شود، به عنوان مثال سفارت ارمنستان باید پیش از اینکه بتوان درخواست شهروندی داد گواهی غسل تعمید شما را قبول کند. توجه داشته باشید که ترجمه ارمنی از گواهی تولد نیز باید به دفتر گذرنامه ارسال شود. به طور کلی شما باید این دو سند گواهی تولد و گواهی غسل تعمید را قانونی کنید.

اخذ تابعیت و اقامت ارمنستان از طریق ازدواج

اگر شما همسر یک شهروند ارمنی هستید و واجد شرایط تبعیت از شهروندی کشور ارمنستان هستید، به شرطی که معیارهای زیر را رعایت کنید می توانید تابعیت این کشور را اخذ کنید:

  • ازدواج شما طی دو سال گذشته به طور رسمی ثبت شده باشد.
  • حداقل 365 روز در طول این دو سال در خاک ارمنستان زندگی کرده باشید یا اینکه صاحب یک فرزند مشترک باشید که شهروند ارمنستان محسوب شود.
  • شما باید قبل از پذیرفته شدن درخواست خود، در آزمون قانون اساسی ارمنی نمره قبولی بگیرید (یک تست ساده چند گزینه‌ای با 33 سوال است و شما باید به درستی به حداقل نیمی از سوالات پاسخ دهید، اگر شما از الزامات زبان معاف هستید، می‌ توانید آزمون را به زبان خارجی انجام دهید و از یک مترجم در جلسه آزمون استفاده کنید.)

اخذ تابعیت و اقامت ارمنستان از طریق ازدواج

اخذ شهروندی ارمنستان با اقامت در این کشور

اگر شما به طور دائم در 3 سال گذشته ساکن این کشور بوده اید، واجد شرایط اخذ تابعیت کشور ارمنستان هستید و از آنجا که قانون شهروندی شرایط عبارت “مقیم دائم” را تعریف نمی کند، عملا این دوره 3 ‌ساله در حفظ وضعیت اقامت شما (موقتی، دائمی یا خاص) تاثیر مستقیم دارد. علاوه بر الزام به اقامت 3 ساله شما باید آزمون دانش قانون اساسی ارمنی را با نمره حداقل 17 پاسخ صحیح پشت سر بگذارید. به یاد داشته باشید که شرایط برای شما متفاوت است و به همین دلیل نمی توانید از مترجم استفاده کنید، پس لازم است مدتی زمان بگذارید و پایه های زبان ارمنی را بیاموزید تا در این آزمون موفق شوید زیرا این امتحان یرای شما به زبان ارمنی است.

اخذ شهروندی ارمنستان از طریق سرمایه ‌گذاری

در برخی موارد کمک ‌های مالی سنگین یا یک سرمایه گذاری در ارمنستان قابل ‌توجه می ‌تواند به عنوان “خدمات استثنایی” در نظر گرفته شود و با موافقت رئیس ‌جمهور این کشور بدون هیچ الزامات دیگری به شما تابعیت ارمنستان اعطا شود؛ در این موارد دفتر نخست ‌وزیر می‌ تواند به طور مستقیم کاندیداها را به رئیس ‌جمهور ارمنستان معرفی کند بدون اینکه مجبور شود از طریق کمیته بین نمایندگی در مورد مسائل شهروندی مهاجران گزینش خاصی انجام دهد و شما را منتظر بگذارد! مهاجران خارجی باید یکی از شرایط زیر را برای دستیابی به وضعیت اقامت دائم در ارمنستان داشته باشند:

  • حضور بستگان نزدیک در قلمرو ارمنستان
  • خرید ملک و اثبات تمکن مالی برای زندگی در این کشور
  • اقامت در ارمنستان طی 3 سال قبل از پر کردن درخواست (کارت اقامت دائم)

کارت اقامت دائم ارمنستان

کارت اقامت دائم می‌تواند برای افراد نژاد ارمنی یا اشخاصی صادر شود که فعالیت کار آفرینی در جمهوری ارمنستان انجام می‌دهند؛ این کارت 10 سال اعتبار دارد و برای تجدید اعتبار فقط لازم است که یک درخواست کمتر از 30 روز قبل از انقضای کارت ارسال شود تا تمدید اعتبار صورت گیرد. برای بدست آوردن مدارک شناسایی وضعیت اقامت موقت یا دائم در قلمرو ارمنستان، مهاجران باید درخواست به پلیس اداره مهاجرت این کشور ارائه دهند. پس از بررسی درخواست مهاجر، این نهاد تصمیمی مبنی بر اعطای گواهی موقت یا دائمی برای اقامت یا امتناع از اعطای وضعیت موقت یا دائمی اقامت در عرض 30 روز اتخاذ و اعلام می‌ کند و اطلاعات مهاجرانی که گواهی اقامت را کسب می کنند توسط مراجع مسئول در آرشیو پلیس ثبت خواهد شد.

متقاضی باید درخواستی را به سازمان های صلاحیت دار مورد تایید پلیس ارسال کند و اگر شخص ساکن خارج از ارمنستان باشد باید درخواست خود را به نمایندگی دیپلماتیک یا نهاد کنسولی جمهوری ارمنستان در کشور خود ارسال کند. کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سال ها تجربه در زمینه مهاجرت و اخذ اقامت در سراسر کشورهای جهان شما را تا رسیدن به سرزمین رویاهایتان راهنمایی و همراهی می کنند؛ کافیست با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *