مهاجرت به رومانی

تابعیت و اقامت رومانی

اخذ تابعیت و اقامت کشور رومانی

تابعیت و اقامت رومانی در سال 2019 مد نظر افرادی است که به سمت رومانی مهاجرت می کنند و هدف آن ها در انتها اخذ تابعیت و اقامت رومانی می باشد. کما اینکه این کشور را جهت اخذ اقامت و تابعیت توصیه نمی کنیم اما این کشور جهت ورود به اتحادیه اروپا گزینه خوبی محسوب می گردد. از این رو این مقاله نگارش شده توسط تیم کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به شما عزیزان کمک می کند تا با شناخت کشور رومانی بتوانند انتخاب دقیقی از راه مهاجرت برای اخذ اقامت و تابعیت داشته باشید.

زندگی در کشور رومانی

رومانی (به رومانیایی România) کشوری در جنوب شرقی اروپا است. پایتخت آن بخارست می باشد، رومانی از غرب با مجارستان و صربستان از شمال شرقی و شرق با مولداوی و اوکراین و از جنوب با بلغارستان همسایه است. رومانی با داشتن مساحت 238.400 کیلومتر مربع نهمین کشور اتحادیه اروپا از نظر مساحت می باشد و همچنین با داشتن 19.94 میلیون جمعیت هفتمین کشور اتحادیه اروپا از نظر جمعیت است. پایتخت و بزرگترین شهر آن بخارست ششمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است. رومانی عضوی از اتحادیه اروپا و سازمان ناتو می‌ باشد. زبان رسمی این کشور زبان رومانیایی و واحد پول آن لئو رومانی است. اکثریت مردم رومانی مسیحی هستند که حدود 87% از شاخه ارتدکس تعلق دارند. مردم رومانی از آمیزش قوم بومی داچیا (قومی هندواروپایی مرتبط به تراکیهای‌ ها) و رومی‌ ها پدید آمده و زبان رومانیایی از ریشه لاتین و هم‌ خانواده با زبان ایتالیایی است.

تاریخچه کشور رومانی

رومانی در سال 1944 به اشغال ارتش سرخ شوروی درآمد و تا سال 1950 ادامه یافت. در این مدت شوروی با مداخله در امور رومانی موفق شد زمینه‌ های شکل‌ گیری و تسلط دولت کمونیستی را بر رومانی فراهم آورد. از این پس به مدت 40 سال از 1945 تا 1989 دولت کمونیستی بر رومانی فرمان راند. در سال 1989، نیکلای چائوشسکو، دیکتاتور کمونیست کشور در پی شورش مردم رومانی سرنگون و نظام این کشور به یک نظام چند حزبی مبدل شد. با کنار رفتن پرده آهنین، دوره‌گذار رومانی به سوی دموکراسی و اقتصاد بازار سرمایه‌ داری آغاز شد. پس از یک دهه مشکلات اقتصادی بعد از انقلاب و کاهش استانداردهای زندگی، انجام اصلاحات گسترده، بهبود اقتصادی را به دنبال داشت. در سال 2010، رومانی یک کشور با درآمد متوسط رو به بالا با شاخص توسعه انسانی بالا بود.

شرایط اخذ تابعیت و اقامت رومانی

در این قسمت به بررسی راه های اخذ تابعیت این کشور می پردازیم. براساس ماده 4 قانون تابعیت و اقامت در رومانی، تابعیت این کشور ممکن است به یکی از طرق زیر بدست آید. در موارد زیر تابعیت از طریق تولد تحصیل خواهد شد:

  • تولد طفل در خاک رومانی از پدر و مادر رومانیان
  • تولد طفل در خارج از قلمرو رومانی چنانچه پدر و یا مادر وی تبعه رومانی باشد.
  • هرگاه طفلی که در قلمرو رومانی از والدین نامعلوم یا بدون تابعیت متولد گردد.

تابعیت رومانی از طریق فرزند خواندگی

براساس ماده 6 قانون تابعیت و اقامت در این کشور، هرگاه اتباع رومانیان، فردی را که تبعه خارجی و یا بدون تابعیت است به فرزند خواندگی بپذیرند در صورتی که کمتر از 18 سال سن داشته باشد تابعیت و اقامت در رومانی به وی اعطا می گردد. هرگاه یکی از پدر یا مادر خوانده وی تبعه رومانی باشد براساس توافق بین آن ها تابعیت کشور متبوعه به وی داده خواهد شد و چنانجه بین آن ها توافقی صورت نگیرد دادگاه در مورد تابعیت طفل تصمیم گیری خواهد کرد. چنانچه فرزند خوانده به سن 14 سالگی رسیده باشد رضایت وی نیز شرط خواهد بود. چنانچه طفلی توسط پدر یا مادری که مجرد است به فرزند خواندکی پذیرفته شود تابعیت وی به طفل اعطا خواهد شد.

تابعیت و اقامت رومانی

اخذ تابعیت و اقامت رومانی از طریق تقاضا

براساس ماده 9 قانون تابعیت و اقامت در رومانی، موارد تحصیل تابعیت و اقامت در این کشور عبارتند از:

  •  هرگاه طفلی در رومانی متولد گردد و در آنجا نیز اقامت داشته باشد، می تواند تابعیت و اقامت این کشور را اخذ نماید.
  •  شخصی که در رومانی متولد نشده باشد، ولی 5 سال در آنجا اقامت داشته باشد می تواند تابعیت و اقامت در این کشور را کسب نماید.
  •  هرگاه تبعه خارجی با تبعه رومانیان ازدواج نماید پس از 3 سال می تواند تابعیت و اقامت را تحصیل نماید.

علاوه بر شرایط فوق باید دارای شرایط زیر نیز باشد:

متقاضی به سن 18 سال رسیده باشد.
با آداب و رسوم اتباع رومانی آشنایی داشته باشد.
دارای سوابق کیفری نبوده و در هیچ جای دنیا مرتکب جرم و جنایت مهمی نشده باشد.
با زبان رومانیان به حدی آشنایی داشته باشد تا بتواند با مردم ارتباط برقرار نماید.

چنانچه تابعیت و اقامت در این کشور به شخصی اعطا گردد به زن و فرزندان زیر 14 سال وی نیز سرایت خواهد نمود.

از دست دادن تابعیت و اقامت رومانی

مواردی که باعث از دست دادن تابعیت و اقامت در این کشور می شوند، ممکن است از افرادی که مرتکب جرایم یا جنایات بسیار مهمی در خارج از کشور شوند که باعث خدشه دار نمودن وجهه کشور رومانی گردند تابعیت و اقامت در رومانیان آن ها سلب گردد. اتباعی که در خارج از کشور به خدمت نیروهای مسلح کشوری درآمده باشند که با دولت این کشور قطع روابط دیپلماتیک نموده و یا در حال جنگ باشند. اشخاصی که بطور غیرقانونی تابعیت و اقامت در این کشور را تحصیل نموده باشند، لازم به توضیح است که سلب تابعیت شوهر هیچگونه تأثیری در تابعیت زن و اولاد وی نخواهد گذاشت.

تابعیت مضاعف در رومانی

در قانون تابعیت و اقامت در رومانی تابعیت مضاعف به رسمیت شناخته شده است. مثلاً هر گاه از تبعه رومانیان که با تبعه خارجی ازدواج نموده فرزندی متولد شود این طفل براساس اعمال اصل خون تبعه رومانی نیز محسوب خواهد شد. مقاله مورد نظر در مورد تابعیت و اقامت رومانی نگارش شده و سعی بر این داشتیم شما را با قوانین مدنی رومانی برای مهاجرت به رومانی آشنا کنیم. موسسه سفیران سروش سعادت ارائه کننده خدمات اقامتی و تابعیتی در کشورهای معتبر دنیا برای انواع ره های مهاجرت پر مخاطب مانند مهاجرت تحصیلی به رومانی و یا مهاجرت کاری به رومانی میباشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *