مهاجرت

تابعیت و شهروندی اسپانیا

تابعیت و شهروندی اسپانیا

تابعیت و شهروندی اسپانیا می تواند به فرد کمک کند که بهترین امتیازهای لازم را در این رابطه به دست آورده و زندگی خود را بهبود ببخشند. ترک تابعیت این کشور به صورت اختیاری و اجباری می باشد که هر یک دارای شرایط و قوانینی مشخصی هستند. اخذ تابعیت کشور اسپانیا از طرق مختلفی برای متقاضیان خارجی و بین المللی امکان پذیر است که در ادامه به طور کامل به بررسی این روش ها می پردازیم. قواعد و مقررات مربوط به اقامت و تابعیت اسپانیا در قانون مدنی این کشور ذکر شده است که این قانون در سال 1990 و سال 1995 با تغییراتی همراه بوده است. مقاله ای که مطالعه می کنید به همت تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در رابطه با نحوه اخذ تابعیت و ترک تابعیت اسپانیا به نگارش در آمده و در اختیار هموطنان عزیز قرار داده شده است.

 • چه کسانی می توانند تابعیت این کشور را به دست آورند؟
 • شرایط ترک تابعیت در کشور اسپانیا چیست؟
 • فرایند ترک تابعیت این کشور چیست؟
 • آیا تابعیت دوگانه در اسپانیا مورد پذیرش است؟
 • سهل الوصول ترین مسیر رسیدن به تابعیت در این کشور چیست؟

انواع روش های اخذ تابعیت اسپانیا

برای مهاجرت به کشور اسپانیا روش های مختلفی مثل: مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، سرمایه گذاری، ازدواج با تبعه کشور اسپانیا و تولد فرزند در اسپانیا وجود دارد، متقاضیان تنها می توانند از طریق مهاجرت کاری، سرمایه گذاری و ازدواج با تبعه اسپانیا تابعیت این کشور را پس از گذشت 10 سال از اقامت مستمر در این کشور کسب کنند. مهاجرت تحصیلی یکی از آسان ترین روش های مهاجرت است اما فرد می تواند با ویزای دانشجویی اسپانیا تنها در طول مدت تحصیل در این کشور اقامت داشته باشد و اگر بخواهد پس از فارغ التحصیلی همچنان در این کشور اقامت داشته باشد باید وارد بازار کار شود و یا در صورت داشتن سرمایه لازم اقدامات لازم را نسبت به ثبت شرکت و یا خرید ملک انجام دهد.


صرفا تولد فرزند در کشور اسپانیا موجب اخذ تابعیت این کشور نمی شود زیرا اسپانیا تابعیت را بر اساس اصل خون به افراد اعطاء می کند یعنی در زمان تولد فرزند در خاک این کشور باید والدین یا حداقل یکی از والدین دارای تابعیت کشور اسپانیا باشند تا تابعیت اسپانیا به صورت خودکار به فرد اعطاء شود. به طور کلی باید بگوییم مهاجرت به اسپانیا از طریق تولد فرزند روشی نیست که در نهایت منجر به اخذ تابعیت این کشور شود.

اولین گام برای تبدیل اقامت به تابعیت در اسپانیا

در ابتدای امر فرد متقاضی مهاجرت به اسپانیا باید یکی از انواع ویزای اسپانیا را بدست آورد؛ البته برای هر کدام از این ویزاها (ویزای تحصیلی، ویزای کاری و غیره) مدارک خاصی باید تهیه شود. برخی از کلی ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای اسپانیا عبارت هستند از:

 • اصل پاسپورت معتبر و عکس پاسپورتی که اخیرا گرفته شده و پشت سفید می باشد.
 • 4 کپی از پاسپورت
 • اصل شناسنامه و ترجمه رسمی آن به زبان اسپانیایی
 • گواهی عدم سوءپیشینه کیفری
 • گواهی تمکن مالی که نشان دهنده توانایی فرد برای پرداخت هزینه های زندگی وی در اسپانیا می باشد.
 • نامه پذیرش قطعی کالج یا دانشگاهی در اسپانیا برای کسانی که قصد دارند ویزای تحصیلی این کشور را اخذ نمایند.
 • گواهی پرداخت شهریه کالج یا دانشگاه برای کسانی که قصد دارند ویزای تحصیلی این کشور را اخذ نمایند.
 • قرارداد شغلی امضا شده از سوی کارفرمای اسپانیایی و متقاضی کار برای کسانی که قصد دارند ویزای کاری این کشور را اخذ نمایند.
 • مدرک زبان انگلیسی یا اسپانیایی
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک ویزا یا اصطلاحا visa fee

مدت زمان لازم برای تبدیل اقامت به تابعیت در اسپانیا

در نهایت پس از اخذ ویزا، فرد می تواند وارد خاک اسپانیا شود منتهی پیش از این که بتواند درخواست اخذ پاسپورت اسپانیا را داشته باشد باید 10 سال در این کشور اقامت کند. همچنین ضروری است در زمان ارائه درخواست اخذ پاسپورت اسپانیا، اقامت دائم این کشور را داشته باشد؛ برای اخذ اقامت دائم دراسپانیا نیز فرد باید حداقل 5 سال در این کشور اقامت داشته و مالیات پرداخت نموده باشد. لازم به یادآوری است که چه برای اخذ اقامت دائم یا همان (PR (Permanent Resedence اسپانیا و چه برای اخذ پاسپورت این کشور، فرد باید به تعداد سال های ذکر شده اقامت “قانونی” و “مستمر” داشته باشد.

البته نباید فراموش شود دانشجویان اگر نتوانند شغلی پیدا کنند باید پس از انقضای ویزای تحصیلی خود خاک اسپانیا را ترک کنند. به این منظور از 60 روز قبل از اتمام دوره تحصیلی تا 90 روز پس از پایان تحصیلات، دانشجو می تواند در صورت استخدام شدن برای یک کارفرمای اسپانیای درخواست اخذ ویزای کاری دهد. در نهایت دانشجویان تنها 12 ماه پس فارغ التحصیلی فرصت دارند شغلی در اسپانیا پیدا کنند یا تجارت خود را آغاز نمایند. یکی از استثنائاتی که برای زمان نسبتا طولانی ذکر شده وجود دارد برای کسانی است که با یکی از تابعین کشور اسپانیا ازدواج کرده اند. این افراد می توانند در صورتی که اثبات نمایند به مدت حداقل 1 سال با همسر اسپانیایی خود در خاک اسپانیا زندگی مشترک داشته اند، درخواست دهند تا برای ایشان پاسپورت اسپانیا صادر شود.

مدت زمان لازم برای تبدیل اقامت به تابعیت در اسپانیا

تابعیت مضاعف و ترک تابعیت اسپانیا

طبق قوانین تابعیت در کشور اسپانیا تابعیت مضاعف در این کشور رسمی و قانونی نیست به این معنا که مهاجران برای اخذ تابعیت این کشور باید تابعیت قبلی خود را لغو کنند تا بتوانند تابعیت این کشور را به دست بیاورند. لازم به ذکر است مهاجرانی که پس از گذشت 10 سال تابعیت کشور اسپانیا را به دست آورده باشند در صورتی که بخواهند برای فرزند متولد شده خود در خاک اسپانیا تابعیت کشور قبلی خود را دریافت کنند طفل نمی تواند تابعیت اسپانیا را داشته باشد. دولت اسپانیا معاهده ای با کشورهای شیلی، بولیوی، کاستاریکا، اکوادور، نیکاراگوئه، گواتمالا، پرو، پاراگوئه، آرژانتین، هندوراس و جمهوری دومینیکن تنظیم کرده است که به موجب آن مهاجران از این کشورها می توانند بدون لغو تابعیت پیشین خود تابعیت اسپانیا را نیز به دست آورند.

 

شرایط ترک تابعیت کشور اسپانیا

همانطور که گفته شد تابعیت کشور اسپانیا از طریق ارادی و سلب تابعیت لغو می شود که شرایط این 2 روش به شرح ذیل است.

 • ترک ارادی تابعیت اسپانیا: طبق قوانین کشور اسپانیا فرد می تواند به صورت ارادی تابعیت خود را لغو کند، به این منظور فرد باید درخواست خود را به دولت کشور اسپانیا اعلام کند و پس از تحویل پاسپورت به مقامات مربوطه تابعیت خود را لغو کند.
 • سلب تابعیت کشور اسپانیا: زمانی که فردی با تابعیت کشور اسپانیا تابعیت کشوری دیگر را کسب کند تابعیت او لغو خواهد شد و دیگر جزء شهروندان این کشور محسوب نخواهد شد.

بازیابی تابعیت و ترک تابعیت اسپانیا

طبق ماده 26 قانون مدنی بعد از ترک تابعیت این کشور امکان بازیابی تابعیت اسپانیا وجود دارد، برای انجام این کار تنها لازم است فرد دارای شرایطی باشد که در ادامه به این شرایط اشاره می کنیم. متقاضی باید به صورت قانونی و با خواست قلبی در کشور اسپانیا اقامت داشته باشد اما دقت داشته باشید که این مورد برای مهاجران و فرزندان آن ها صدق نمی کند، همچنین متقاضی باید درخواست خود را جهت بازیابی تابعیت کشور اسپانیا به مراجع مربوطه اعلام کند. بدین منظور فرد باید درخواست خود را به ثبت احوال محل سکونت ارسال کند اگر در خارج از خاک اسپانیا اقامت دارید باید درخواست خود را به سفارتخانه یا کنسولگری این کشور اعلام کنید. برای اطلاع از شرایط پناهندگی در کشور اسپانیا پیشنهاد می شود به مطالعه مقاله پناهندگی در اسپانیا بپردازید.

چرا باید پس از اخذ اقامت اسپانیا تابعیت اسپانیا را دریافت کنم؟

پس از 10 سال اقامت مجبور نیستید تابعیت اسپانیا را دریافت کنید. ممکن است بخواهید مقیم بمانید، زیرا هزینه های کمتری برای در نظر گرفتن وجود دارد و می توانید از فرآیند پیچیده اخذ تابعیت اجتناب کنید (اگرچه باید هر 5 سال یکبار مجوز اقامت خود را تمدید کنید). با این حال، برخی از خارجی ها احساس می کنند زمانی که شهروند هستند بهتر می توانند خود را در سبک زندگی اسپانیایی غرق کنند، زیرا آنها از حقوقی مشابه افرادی که در اسپانیا متولد شده‌اند، مانند حق رای دارند. در اصل، خارجیانی که تابعیت دارند، مانند شهروندانی هستند که تمام عمر خود را در این کشور زندگی کرده اند، با یک شهروند اسپانیایی ازدواج کرده اند و در زبان و فرهنگ اسپانیایی متخصص هستند.

مزیت دیگر این است که هیچ محدودیتی برای سفر وجود ندارد، در حالی که به شما گفته می شود در صورت داشتن اقامت اسپانیا از سفر طولانی مدت خودداری کنید. در نهایت، اگر شما امیدوار به داشتن فرزند در اسپانیا هستید، شهروند بودن به فرزندان شما حق ملیت و اقامت اسپانیا را می دهد. اگر شریک زندگی شما یک شهروند اسپانیایی باشد این امر ضروری نیست، اما اگر با یک غیراسپانیایی ازدواج می کنید، داشتن تابعیت می تواند امنیت فرزندان شما را به عنوان شهروندان اسپانیا ایجاد کند.

مزایا و معایب اخذ تابعیت اسپانیا

همانطور که گفته شد تابعیت اسپانیا از راه های گوناگون امکان پذیر است، مهاجران تلاش میکنند از طریق یکی از این راه ها با توجه به شرایط خود اقامت دائم و پس از آن تابعیت و پاسپورت اسپانیا را بدست بیاورند. با اخذ تابعیت این کشور فرد از مزایا و معایبی بهره مند میشود که در جدول زیر به تعدادی از این موارد اشاره خواهیم کرد.

معایب اخذ تابعیت اسپانیامزایای اخذ تابعیت اسپانیا
قانون 2 تابعیتی در اسپانیا غیر مجاز است و فرد باید برای به دست آوردن تابعیت این کشور تابعیت قبلی خود را لغو کندافرادی که دارای تابعیت اسپانیا هستند میتوانند بدون اتلاف وقت کارهای اداری خود را انجام دهند
در صورتی که تابعیت کشور دیگری را کسب کنید تابعیت اسپانیا لغو میشودامکان اخذ رای برای فرد وجود دارد
فساد در اسپانیاامکان اخذ پاسپورت اسپانیا پس از گرفتن تابعیت این کشور برای فرد وجود دارد، به موجب اخذ پاسپورت فرد میتواند به 187 کشور در دنیا بدون اخذ ویزا سفر کند
اگر قصد خرید ملک در این کشور را دارید بهتر است پیش از خرید ملک در اسپانیا آپارتمانی اجاره کرده و در آنجا اقامت داشته باشیدفردی با تابعیت اسپانیا میتواند در تمامی کشورهای عضوء اتحادیه اروپا تحصیل کند و یا مشغول به کار شود
امکان کار در اسپانیا برای فرد وجود دارد
متقاضی میتواند به صورت رایگان ادامه تحصیل دهد
امکان استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی به صورت رایگان

هموطنان عزیز میتوانند با مطالعه مقاله اقامت اسپانیا اطلاعات بیشتری در رابطه با شرایط اقامت این کشور کسب کنند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با در اختیار داشتن کادری مجرب و سال ها سابقه درخشان در عرصه مهاجرت آمادگی ارائه مشاوره ها و خدمات تخصصی در زمینه انواع راه های مهاجرت به مطرح ترین کشورها در دنیا را دارد.

پرسش های کلیدی درباره اخذ تابعیت و شهروندی اسپانیا

اسپانیا یکی از کشورهای برتر اروپایی است که می توان زندگی در آن را برای خود مهم دانست. افرادی که این کشور را برای زندگی خود انتخاب می کنند، می توانند تابعیت آن را نیز به دست آورند. تحصیل می تواند اولین قدم برای رسیدن به این خواسته باشد. افرادی که می توانند سرمایه خود را برای زندگی بهتر به اسپانیا منتقل کنند، شانس بیشتری برای دریافت تابعیت و شهروندی در این کشور خواهند داشت. در چنین شرایطی می توان گفت که راه های زیادی برای ورود به اسپانیا وجود دارد. افرادی که در این رابطه گام برمی دارند، با پرسش هایی روبرو می شوند که عبارتند از:

 • آیا امکان دریافت تابعیت و شهروندی اسپانیا برای خارج ها وجود دارد؟ بله این یکی از امکاناتی است که مهاجرت به اسپانیا برای افراد ایجاد می کند. باید به این نکته توجه داشت که افراد باید مسیرهای مطمئن را برای مهاجرت انتخاب کرد.
 • بهترین مسیرهایی که منجر به تابعیت در اسپانیا می شود چیست؟ ازدواج، سرمایه گذاری و کار، مسیرهایی است که می تواند منجر به دریافت تابعیت شوند. باید در نظر داشت که در حال حاضر، رسیدن به این خواسته در بسیاری از مواقع سخت است.
 • آیا دریافت تابعیت و شهروندی اسپانیا الزامی است؟ خیر! افراد می توانند در این کشور زندگی کنند اما برای تابعیت آن اقدام نکنند. با این حال باید در نظر داشت که دریافت تابعیت و شهروندی اسپانیا امتیازهای بیشتری خواهد داشت.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *