مهاجرت

تابعیت و شهروندی سوئیس

تابعیت و شهروندی سوئیس

تابعیت و شهروندی سوئیس یکی از راه هایی است که می توان بهترین و موثرترین پاسپورت را در اختیار خود دانست و به راحتی سفر کرد. باید در نظر داشت که در حال حاضر، سوئیس یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی است. همواره کیفیت زندگی در سوئیس در بالاترین سطح قرار دارد. بسیاری از افراد می تواند از مسیرهای مختلف، تابعیت و شهروندی سوئیس را برای خود به دست آورند. در حال حاضر می توان گفت که افراد با انتخاب بهترین مسیر برای خود مهاجرت خود به سوئیس، می توانند مسیر امنی برای رسیدن به تابعیت این کشور طی کنند. پرسش ها را باید پاسخ داد و چالش ها را در این رابطه رفع کرد. مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه توضیحاتی در این رابطه ارائه خواهند کرد.

 • عمده ترین دلایل ترک تابعیت سوئیس کدامند؟
 • آیا افراد پس از ترک تابعیت سوئیس قادر به اخذ دوباره تابعیت این کشور می باشند؟
 • جایگاه پاسپورت سوئیس در بین کشورهای جهان دارای چه مرتبه ای است و اتباع آن از چه مزایایی برخوردارند؟
 • چه کسانی نسبت به ترک تابعیت سوئیس تمایل پیدا می کنند؟
 • محدودیت های مهاجرت به سوئیس چیست؟
 • روش های گوناگون دریافت تابعیت سوئیس کدامند؟
 • آیا تابعیت دوگانه اشخاص طبق قوانین حقوقی کشور سوئیس مجاز و بودن مانع می باشد؟

کلیات دریافت تابعیت در سوئیس

چندین راه برای اخذ شهروندی سوئیس وجود دارد، از جمله تابعیت از طریق تبار، تابعیت از طریق اقامت، تابعیت از طریق ازدواج و تابعیت از طریق سرمایه گذاری است. در حالی که سه روش آخر سنتی هستند و نیاز به زمان، تلاش و رعایت الزامات خاص دارند، اولین گزینه، شهروندی از طریق تبار، مسیر ساده‌ تر و نسبتاً سریع‌ تری را برای اخذ تابعیت سوئیسی ارائه می‌ دهد.

این بخش از مقاله راه های مختلف اخذ شهروندی سوئیس، از جمله الزامات و مزایای هر یک را بررسی می کند. همچنین به مفهوم شهروندی سوئیس از طریق سرمایه گذاری می پردازد که شامل ویزای طلایی سوئیس می شود و اینکه چگونه می توانند راهی برای شهروند شدن سوئیس فراهم کنند.

تابعیت و شهروندی سوئیس از طریق تبار

تابعیت سوئیس از طریق تبار یک راه ساده برای اخذ تابعیت سوئیسی است. این روش به افرادی که حداقل یک والد سوئیسی دارند اجازه می دهد تا برای شهروندی سوئیس اقدام کنند. با این حال، این فرآیند شامل یک سری الزامات و شرایط است، از جمله اثبات تابعیت والدین سوئیسی و ارائه شواهدی مبنی بر ارتباط متقاضی با فرهنگ و جامعه سوئیس.

متقاضیان باید یک آزمون زبان را پشت سر بگذارند و تعهدات خدمت سربازی سوئیس را انجام دهند تا واجد شرایط باشند تا تابعیت سوئیس را با اصل و نسب داشته باشند. علیرغم چالش ها، اخذ تابعیت سوئیس از طریق تبار مزایای متعددی مانند حق زندگی، کار و تحصیل در سوئیس، دسترسی به خدمات اجتماعی سوئیس، و امکان سفر بدون ویزا در منطقه شنگن را به همراه دارد.

تابعیت سوئیس از طریق تبار را می توان تحت شرایط مختلف به افراد اعطا کرد. این موارد شامل زمانی است که حداقل یکی از والدین تابعیت سوئیس باشد، صرف نظر از اینکه متاهل یا مجرد باشند. در مورد والدین مجرد، در صورتی که والدین سوئیسی قبل از رسیدن کودک به سن قانونی، پدری یا مادری خود را تأیید کنند، کودک می تواند تابعیت سوئیس را کسب کند. شایان ذکر است که داشتن تنها یک والد سوئیسی برای اعطای ملیت سوئیسی به کودک کافی است.

تابعیت سوئیس از طریق اقامت

تابعیت سوئیس از طریق اقامت، فرآیند اخذ تابعیت سوئیس برای افراد خارجی است که برای مدت معینی در سوئیس زندگی کرده اند. برای درخواست تابعیت سوئیس از طریق تابعیت، باید مجموعه‌ای از معیارها را داشته باشید، شرایط مربوطه را برآورده کنید و اسناد و اظهارنامه‌های مختلفی را ارائه دهید. این الزامات و روش‌ های تابعیت ممکن است بسته به کانتون متفاوت باشد و درخواست باید در سه سطح تأیید شود: سطوح فدرال، کانتونی و شهرداری.
معیارهای واجد شرایط بودن:

 • شما باید حداقل 10 سال در سوئیس زندگی کرده باشید.
 • شما باید 183 روز در سال را در کشور و حداقل سه سال در پنج سال گذشته قبل از درخواست سپری کنید.
  شما نباید سابقه کیفری داشته باشید.
 • شما باید توانایی ادغام در جامعه سوئیس را در عین پایبندی به آداب و سنن سوئیس نشان دهید.
 • شما باید ثابت کنید که کمک مثبتی به جامعه سوئیس کرده اید.

تعهدات زبانی و فرهنگی برای تبدیل اقامت به تابعیت عبارتند از:

 • شما باید به یکی از زبان های رسمی سوئیس تسلط داشته باشید.
 • شما باید دانش اولیه ای از تاریخ، سیاست و آداب و رسوم سوئیس داشته باشید.
 • شما باید به امنیت عمومی، نظم عمومی و ارزش های سوئیس احترام بگذارید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت تابعیت سوئیس عبارتند از:

 • فرم درخواست
 • مدارک اقامت (مانند قراردادهای اجاره، قبوض آب و برق یا قراردادهای کاری)
 • مدارک شناسایی شخصی (مانند گذرنامه یا کارت شناسایی).
 • مدارک تحصیلی، سابقه شغلی و هرگونه مشارکت اجتماعی شما

فرآیند برنامه تابعیت سوئیس از این طریق به شرح زیر است:

 • روند درخواست معمولاً تا یک سال طول می کشد.
 • شما باید از طریق کانتون محلی خود برای شهروندی اقدام کنید.
 • درخواست شما باید در سطوح کانتونی، شهری و فدرال تایید شود.
 • شرکت در مصاحبه

منبع: sem

تابعیت سوئیس از طریق ازدواج

تابعیت سوئیس از طریق ازدواج راهی است برای همسران خارجی شهروندان سوئیسی برای دریافت تابعیت سوئیسی فراهم شده است. توجه به این نکته مهم است که ازدواج با یک شهروند سوئیسی به طور خودکار به همسر خارجی تابعیت سوئیسی نمی دهد. در عوض، همسر خارجی باید شرایط خاصی را داشته باشد و مراحل درخواست را طی کند. شرایطی که افراد برای دریافت تابعیت سوئیس از طریق ازدواج باید داشته باشند بسته به کانتون ممکن است متفاوت باشد. فرآیند درخواست معمولا شامل ارائه مدارک مختلف مانند گذرنامه و گواهی ازدواج است و ممکن است تا یک سال طول بکشد تا تایید شود.

برای اینکه از طریق ازدواج شهروند سوئیس شوید، باید:

 • حداقل 5 سال در سوئیس زندگی کرده باشید، از جمله 12 ماه قبل از درخواست شما.
 • حداقل 3 سال است که با یک شهروند سوئیسی ازدواج کرده باشید.
 • نشان دادن دانش یک زبان ملی سوئیس که در سطح B1 صحبت می شود و در سطح A2 نوشته می شود.
 • با زندگی سوئیسی ادغام شوید و آشنایی با آداب و رسوم سوئیس را نشان دهید.
 • از قانون سوئیس پیروی کنید و به عنوان هیچ خطری برای امنیت داخلی یا خارجی سوئیس ارزیابی نشوید.
 • در 3 سال گذشته مزایای رفاهی اجتماعی را دریافت نکرده باشید مگر اینکه مبلغ دریافتی را پس دهید.

تابعیت مضاعف در سوئیس

سوئیس اجازه تابعیت مضاعف را می دهد، به این معنی که فرد می تواند تابعیت سوئیس و تابعیت کشور دیگری را به طور همزمان داشته باشد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که همه کشورها تابعیت مضاعف را مجاز نمی دانند و افراد باید قبل از پیگیری تابعیت سوئیس، قوانین و مقررات کشور خود را بررسی کنند.

تابعیت مضاعف افراد را از تعهدات خود به عنوان شهروند سوئیسی، مانند خدمت سربازی و پرداخت مالیات معاف نمی کند، در حالی که می تواند آنها را از فعالیت های خاص، مانند کار در برخی موقعیت های دولتی محدود کند.

منبع: ch

تابعیت مضاعف در سوئیس

ترک تابعیت سوئیس و پاسپورت این کشور

ترک تابعیت سوئیس از مواردی است که در ادامه حقوق شهروندی بسیاری را از اشخاص دارای این هدف سلب خواهد کرد؛ از جمله این حقوق می توان به عدم برخورداری از مزایای پاسپورت معتبر سوئیس و همچنین نبود امکان حق رأی برای افراد اشاره کرد. همچنین دولت سوئیس تسهیلات بانکی و رفاهی متعددی را برای رفاه شهروندان خود در نظر گرفته که توضیح پیرامون آن ها در این مقال نمی گنجد. پاسپورت سوئیس یکی از معتبرترین پاسپورت های جهان بوده و در رده بندی اعلام شده در سال 2022 جایگاه سوم را به طور مشترک با کشورهای پرتغال، هلند و دانمارک از آن خود کرده است. افراد با پاسپورت سوئیس قادر خواهند بود به سادگی سفر به 123 کشور جهان را بدون نیاز به هرگونه ویزا تجربه کنند. همچنین مهاجرت به 48 کشور جهان برای دارندگان این گذرنامه درصورت دریافت ویزا در فرودگاه مقصد مجاز خواهد بود.

امتیاز پاسپورت سوئیس و سایر کشورهای جهان

چگونگی اخذ تابعیت سوئیس

اگرچه پناهندگی در سوئیس جزء روش های پیشنهادی نمی باشد، سایر شیوه های مطابق قانون اساسی این کشور، به راحتی منجر به اخذ تابعیت این سرزمین اروپایی خواهد شد؛ کشور سوئیس در اعطای تابعیت به نوزادان پیرو اصل خون بوده و این امر بدان معناست که فرزندانی که از والدین سوئیسی در خاک این کشور یا سرزمینی دیگر متولد می گردند، مشمول قوانین تابعیت سوئیس خواهند بود. همچنین اشخاصی که تنها یکی از والدین آن ها از اتباع سوئیس می باشد، چنانچه پیش از رسیده به سن قانونی حداقل 5 سال در سوئیس سکونت داشته باشند، می توانند به دریافت تابعیت این کشور مبادرت ورزند.

ازدواج در سوئیس از سایر روش های اخذ تابعیت این کشور می باشد؛ در این مسیر اشخاص با ارائه مدارک هویتی نظیر سند ازدواج و نامه تمکن مالی قادر به دریافت تابعیت می باشند؛ شایان ذکر است که حداقل 3 سال اقامت در سوئیس پس از ازدواج دو نفر، از حداقل های مورد نیاز در این موضوع می باشد. با توجه به اینکه مشاغلی نظیر برنامه نویسی کامپیوتر در سوئیس دارای درآمد بسیار بالایی بوده و نرخ بیکاری این کشور نیز پایین تر از 1% اعلام شده است، اخذ تابعیت از طریق اخذ ویزای کار در سوئیس جزء محتمل ترین شیوه ها به شمار رفته و در ابتدای امر تنها نیازمند دریافت مجوز از کارفرمای موسسات یا شرکت های معتبر سوئیسی می باشد.

موارد ترک تابعیت سوئیس

با توجه به اینکه تابعیت دوگانه در سوئیس منع قانونی ندارد، شهروندان این کشور مشکلی جهت ارائه درخواست برای دریافت تابعیت کشوری ثانویه نخواهند داشت و از سوی دولت سوئیس برخوردی با آنان صورت نخواهد گرفت اما استخدام شخص در نیروهای مسلح و نظامی سایر کشورها زمینه را برای ترک تابعیت سوئیس برای او فراهم خواهد آورد. انجام اعمال مخاطره آمیز و تهدیدکننده امنیت حاکم بر شهرهای سوئیس از دیگر مواردی است که سلب تابعیت برای فرد را در پی دارد. افرادی که از طریق ملیت والدین خود اقدام به دریافت تابعیت سوئیس نموده اند، درصورتیکه محرز گردد ارتباطی با والدین خود ندارند، امکان برخورداری از تابعیت سوئیس را نخواهند داشت. ازدواج با شخصی از اتباع سایر کشورها پیش از سال 1992 میلادی نیز نهایتا به ترک تابعیت سوئیس ختم خواهد شد.

ترک تابعیت سوئیس و قوانین تابعیت دوگانه

هزینه های بالای زندگی در سوئیس در موارد زیادی منجر به ترک تابعیت این کشور می گردد؛ طبق قوانین مصوب سوئیس در ژانویه 1992 میلادی امکان برخورداری از تابعیت دوگانه در این کشور فراهم آمده و افرادی که به سوئیس سفر می کنند، قادر خواهند بود بدون نیاز به ترک تابعیت کشور زادگاه خود، پس از حداقل 5 سال سکونت در سوئیس مراحل قانونی اخذ تابعیت این کشور را طی نمایند. شایان ذکر است که افرادی که در سال های قبل تابعیت سوئیس را ترک کرده اند درصورتیکه 10 سال از وداع آنان با سوئیس گذشته باشد و طی این مدت حداقل 3 سال را در خاک آن سپری کرده باشند، قادر به دریافت دوباره تابعیت سوئیس خواهند بود. همکاران مجرب و توانای ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهترین راهنما برای شما در این زمینه خواهند بود.

پرسش های کلیدی درباره تابعیت و شهروندی سوئیس

سوئیس کشوری بسیار ارزشمند برای زندگی است. افرادی که می خواهند در این کشور زندگی کنند روز به روز بیشتر می شود. داده های آماری به خوبی نشان می دهد که سوئیس یکی از بهترین کشورها از نظر شاخص های کیفیت زندگی است. باید در نظر داشت که در حال حاضر، سوئیس در جمع بهترین کشورهای جهان همواره قرار دارد. تابعیت و شهروندی سوئیس می تواند منجر به آن شود که فرد با آسودگی خاطر بیشتری در این کشور زندگی کند. همچنین فرد می تواند به راحتی به کشورهای دیگر سفر کند. در این رابطه پرسش هایی مطرح می شود که عبارتند از:

 • آیا تابعیت و شهروندی سوئیس می تواند ارزشمند باشد؟ بر کسی پوشیده نیست که سوئیس یکی از بهترین کشورهای جهان است. افراد می توانند به سادگی با تابعیت سوئیس وارد کشورهای حوزه شنگن شوند. تخفیف های بسیار زیادی در این کشور وجود دارد.
 • روند دریافت تابعیت و شهروندی در سوئیس چقدر به طول می انجامد؟ این پروسه در حدود 10 سال به طول خواهد انجامید.
 • آیا سوئیس تابعیت دوگانه را می پذیرد؟ بله اما افرادی که تابعیت دوگانه در سوئیس داشته باشند، از بسیاری از امکانات از جمله کار در مراکز دولتی منع می شوند.
4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *