مهاجرت

تابعیت و شهروندی فنلاند

تابعیت و شهروندی فنلاند

تابعیت و شهروندی فنلاند می تواند به فرد کمک کند که بهترین شرایط اقامتی را برای خود ایجاد کند. مسیری که به سفرهای کم نظیر ختم می شود. می توان به این نکته توجه داشت که فنلاند یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی است. شرایط آب و هوایی و اقلیمی در این کشور ممکن است مورد پسند نباشد. با این حال باید به این نکته اشاره کرد که مزایای زندگی در این کشور به گونه ای است که می توان آن را به صورت ویژه ای بررسی کرد. روند مهاجرت به این کشور در سال های اخیر بهبود یافته است. مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، در ادامه توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه خواهند کرد.

 • داشتن تابعیت فنلاند چه مزیت های حقوقی را به همراه دارد؟
 • افراد با ترک تابعیت فنلاند و از دست دادن پاسپورت این کشور، چه ضررهایی را متحمل می شوند؟
 • روش های گوناگون اخذ تابعیت فنلاند کدامند؟
 • تابعیت چه کشورهایی بهتر از تابعیت فنلاند است؟
 • محدودیت های ترک تابعیت این کشور در چیست؟
 • عمده ترین دلایل ترک تابعیت فنلاند توسط شهروندان این کشور به چه شرحی است؟
 • آیا کشور فنلاند افراد دارای تابعیت مضاعف را به رسمیت می شناسد؟

روش های اخذ تابعیت فنلاند

کشور فنلاند نیز همچون سایر کشورهای جهان دارای ضوابط و قوانین حقوقی مشخصی در زمینه اعطای تابعیت به افراد بوده و صرفنظر از گروهی از اشخاص که به صورت اتوماتیک مشمول قوانین تابعیت فنلاند می گردند، سایر افراد می بایست پروسه ای نسبتا طولانی را در این مسیر طی نمایند؛ همچنین مقررات تعیین شده در کشور مبدأ نقش پررنگی در این فرآیند دارا می باشند. تولد یکی از روش های اخذ تابعیت فنلاند می باشد که طبق مقررات این کشور فرزندانی که در خاک فنلاند به دنیا آمده و دارای پدر یا مادر فنلاندی باشند، مشمول قوانین تابعیت خواهند شد. همچنین تولد فرزند در کشوری ثانویه درصورتی منتهی به اخذ تابعیت فنلاند برای او می گردد که ملیت فنلاندی والدین او برای دولت این سرزمین محرز گردد. فرزند خواندگی دارای قوانین کاملا مشابه بوده و تنها تفاوت آن قابل اعمال بودن برای کودکان زیر 12 سال می باشد.


با توجه به بازار کار پررونق فنلاند و مشاغل پردآمد و متعدد این کشور، درصد قابل توجهی از افراد با تقویت زبان فنلاندی و اشتغال به مدت 5 سال در زمینه های گوناگون به ارائه درخواست جهت دریافت تابعیت فنلاند مبادرت می ورزند. در این فرآیند اشخاص پس از تایید شدن هویت، با ارائه صورت حساب های بانکی و اثبات تمکن مالی اقدام به دریافت تابعیت فنلاند می کنند. اعلام تابعیت (kansalaisuusilmoitus) نیز یکی از کوتاه ترین و سریع ترین مسیرها بوده و اغلب توسط افراد با عناوین زیر مطرح می گردد:

 • شخصی که پیش از این از اتباع فنلاندی بوده است.
 • افراد با سن 18 الی 22 سال و سابقه زندگی چند ساله در خاک فنلاند
 • کودکی که در خاک کشوری ثانویه متولد شده اما دارای پدر یا مادر فنلاندی می باشد.
 • اشخاصی که تبعه سایر کشورهای اسکاندیناوی بوده اما 5 سال اخیر را در فنلاند سکونت اختیار کرده اند.

تابعیت فنلاند از طریق والدین

فرزند یک شهروند فنلاند در بدو تولد از طریق والدینش تابعیت فنلاند را دریافت می کند. تابعیت فنلاند والدین کودک به طور خودکار به فرزندی که در 1 ژوئن 2003 یا بعد از آن متولد شده است، در صورت داشتن یکی از شرایط زیر منتقل می شود:

 • مادر این کودک شهروند فنلاند است.
 • پدر کودک شهروند فنلاند است و با مادر کودک ازدواج کرده است.
 • کودک در فنلاند به دنیا آمده و پدرش یک شهروند فنلاند است که پدرش در 1 ژوئن 2003 یا بعد از آن مشخص شده است.
 • کودک در فنلاند به دنیا آمده است و مادر غیرمتولد کودک یک شهروند فنلاند است که مادرش در 1 آوریل 2019 یا بعد از آن تعیین شده است.

شرایط دریافت تابعیت و شهروندی فنلاند

برای این که بتواند تابعیت و شهروندی فنلاند را به دست آورد، باید شرایط زیر را داشت:

 • هویت شما بدون شک ثابت شده است
 • شما به سن 18 سالگی رسیده اید (یک فرزند تحت تکفل زیر 18 سال می تواند به عنوان متقاضی مشترک با متقاضی اصلی برای شهروندی درخواست دهد)
 • شما شرایط دوره سکونت را برآورده می کنید، به این معنی که به مدت کافی در فنلاند زندگی کرده اید
 • شما نیاز یکپارچگی را برآورده می کنید
 • شما تعهدات پرداخت خود را نادیده نگرفته اید
 • وسیله معیشت خود را ساخته اید
 • شما مهارت های زبانی کافی دارید

هنگامی که برای شهروندی درخواست می کنید، باید یک اجازه اقامت معتبر و یک پاسپورت معتبر داشته باشید.

منبع: اداره مهاجرت فنلاند

شرایط دریافت تابعیت و شهروندی فنلاند

ترک تابعیت فنلاند و پاسپورت این کشور

فنلاند یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی در شمال اروپا بوده و پایتخت آن شهر زیبا و مدرن هلسینکی (Helsinki) است. مردم این کشور از رفاه اقتصادی مطلوبی برخوردار بوده و از نظر مساحت فنلاند هشتمین کشور بزرگ اروپایی به شمار می رود. به دلیل امتیازات بالای کسب شده توسط دانشگاه های این کشور در مقیاس جهانی و پایین بودن نرخ بیکاری درشهرهای مختلف فنلاند، علاقه مندان اقدام به تحصیل در فنلاند یا کار در این سرزمین نموده و سعی در اخذ پذیرش در دانشگاه ها و موسسات برتر آموزش عالی این کشور، یا پیدا کردن فرصت شغلی مناسب در بازار کار پررونق فنلاند دارند. همچنین علاوه بر موارد ذکر شده کشور فنلاند دارای جاذبه های طبیعی بسیاری بوده و شمار زیادی از گردشگران هرساله سفر به این سرزمین اروپایی را تجربه می نمایند. همچنین فنلاند دارای یکی از معتبرترین پاسپورت های جهان می باشد.

طبق اعلام رسمی سازمان جهانگردی در سال 2024 کشور فنلاند تنها با 7 امتیاز اختلاف همراه با کشورهای اروپایی آلمان، اسپانیا و لوکزامبورگ در رتبه دوم برترین پاسپورت های جهان قرار گرفته است. شایان ذکر است که امارات با کسب 179 امتیاز در صدر این رده بندی قرار گرفته است. شهروندان فنلاندی و مهاجرینی که موفق به دریافت پاسپورت فنلاند پس از سال های متمادی شده اند باید توجه داشته باشند که همراه با ترک تابعیت این کشور، مزایای فراوانی چون امکان سفر بدون محدویت به 127 کشور جهان را از دست داده و همچنین 45 کشور جهان، بدون دراختیار داشتن پاسپورت فنلاند ویزای خاصی را در فرودگاه خود به افراد اعطا نخواهند کرد. در ادامه به بررسی امتیاز بالای پاسپورت فنلاند و مقایسه آن با سایر کشورهای جهان پرداخته ایم:

امتیاز پاسپورت فنلاند و مقایسه با سایر کشورها

موارد ترک تابعیت فنلاند

افراد به علل مختلفی ممکن است اقدام به ترک تابعیت فنلاند نمایند؛ تجربه زندگی بهتر، پیوستن به تیم های ورزشی سایر کشورها، عضویت در نیروهای نظامی سرزمین های دیگر جهان و لغو تابعیت به علت از دست دادن رابطه با والدین از این موارد می باشند. اشخاصی که به سن 22 سال رسیده و همزمان دارای تابعیت کشوری دیگر نیز می باشند، درصورتی که ارتباطشان در سال های پایانی با کشور فنلاند مطلوب نباشد، تابعیت را از دست خواهند داد. گروهی از افراد که به دلیل تولد از مادری که از اتباع فنلاند می باشد، مشمول قوانین تابعیت گشته اند، درصورت قطع ارتباط مادر و فرزندی به سرنوشتی مشابه دچار می گردند. همچنین ارائه اطلاعات گمراه کننده و اشتباه در زمان اخذ تابعیت چنین پایانی را به همراه خواهد داشت.

ترک تابعیت فنلاند و قوانین تابعیت مضاعف در آن

فنلاند برخلاف شماری از کشورهای اروپایی افراد دارای تابعیت مضاعف را به رسمیت شناخته و مشکلی بابت این موضوع وجود نخواهد داشت. بدان معنا که اشخاص قادر هستند بدون نیاز به ترک تابعیت فنلاند، تابعیت کشوری ثانویه را دریافت نمایند. از مشکلات تابعیت دوگانه می توان به امکان وجود الزام برای انجام خدمت سربازی اشاره کرد درصورتیکه دارای فواید بسیاری نیز می باشد که همکاران مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به تفصیل پیرامون آن با شما عزیزان سخن خواهند گفت.

پرسش های کلیدی درباره تابعیت و شهروندی فنلاند

باید در نظر داشت که در حال حاضر، فنلاند یکی از بهترین کشورهای جهان است. به طور کلی، استانداردهای کم نظیری در اسکاندیناوی  وجود دارد. افرادی که می خواهند در این کشور زندگی کنند، باید در نظر داشته باشند که مسیر دریافت اقامت در این کشور چگونه است. روندهای مهاجرتی به فنلاند بسیار مناسب شده است. افرادی که می خواهند در این کشور زندگی کنند، قطعا می توانند مسیر بهینه مهاجرتی خود به فنلاند را پیدا کنند. پرسش هایی در رابطه با دریافت تابعیت و شهروندی فنلاند مطرح می شود که باید آن ها را نیز پاسخ داد:

 • چگونه می توان تابعیت و شهروندی فنلاند را به دست آورد؟ در شرایط کنونی، فنلاند یکی از کشورهایی است که با انتخاب آن می توان امتیازهای فراوانی را به دست آورد. افرادی که می خواهند در فنلاند شهروندی به دست آورند، باید ابتدا به اقامت این کشور برسند. حداقل 3 سال برای دریافت تابعیت فنلاند زمان اقامت لازم است.
 • آیا ایرانی ها نیز می توانند تابعیت و شهروندی فنلاند را به دست آورند؟ بله این یکی از مهم ترین امتیازهایی است که در این مسیر وجود دارد. در حقیقت ملیت افراد برای به دست آوردن تابعیت این کشور چالش اصلی نیست.
 • مهم ترین امتیازهای دریافت شهروندی فنلاند چیست؟ افرادی که تابعیت و شهروندی فنلاند را در اختیار دارند، می توانند آزادانه به بیش از 100 کشور جهان سفر کنند. امتیازهایی که در اختیار شهروندان فنلاندی قرار دارد، به تابعین جدید نیز داده می شود.
4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *