مهاجرت

تبدیل اقامت به تابعیت در برزیل

تبدیل اقامت به تابعیت در برزیل

تبدیل اقامت به تابعیت در برزیل و نیز امتیازات بعدی آن از جمله موضوعات جذابی است که اخیرا باعث جلب توجه بسیاری از متقاضیان برای مهاجرت به برزیل شده است. اما دست یابی به تابعیت برزیل شرایط و پیچیدگی های خاص خود را دارد. این فرآیند ابتداء شامل اخذ اقامت موقت برزیل (VITEM V visto) و سپس دریافت اقامت دائم ( Visto Permanente) بوده و در ادامه و پس از گذران حدود 4 سال اقامت پیوسته در این کشور، افراد می توانند برای اخذ تابعت برزیلی درخواست دهند. مقاله حاضر حاصل کار تحقیقاتی کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای اطلاع دقیق هموطنان عزیز درباره شرایط اقامت و تابعیت برزیل و پاسخگوئی به سوالات زیر می باشد:

  • انواع اقامت برزیل در سال 2024 کدامند و شرایط هر کدام به چه صورتی است؟
  • آیا برای اخذ تابعیت برزیلی داشتن مهارت زبان پرتغالی الزامی است؟
  • آیا تولد در خاک برزیل به معنای واگذاری اتوماتیک تابعیت به فرد می باشد؟
  • چند سال زندگی در برزیل برای تبدیل اقامت برزیل به تابعیت این کشور لازم است؟

برزیل جزء اقتصادهای برتر جهانی و یکی از قدرتمندترین کشورهای آمریکای جنوبی است که با توجه به توسعه اقتصادی همه جانبه و زمینه رشد صنایع و بخش های مختلف اقتصادی همواره مورد توجه متخصصان و سرمایه گذاران خارجی است. افراد بنا به دلایل مختلفی همچون کار، تحصیل، ازدواج، سرمایه گذاری و غیره به برزیل مهاجرت کرده و اقامت این کشور را اخذ می کنند. در این میان یکی از اهداف مهاجران تبدیل اقامت برزیل به تابعیت آن و بهره مندی از مزایا و امتیازات فوق العاده آن می باشد.

اقامت برزیل در سال 2024

همانند هر کشور دیگر، شرایط مهاجرت به برزیل به گونه ای است که شما برای تبدیل اقامت به تابعیت در برزیل حتما بایستی فرآیند 3 مرحله ای اقامت موقت، اقامت دائم و سپس تابعیت را طی نمائید. افراد بنا به هر دلیلی که به برزیل مهاجرت می کنند می توانند متقاضی دریافت اقامت موقت VITEM V visto این کشور باشند. اعتبار این نوع ویزا برای دانشجویان حداکثر تا 1 سال اما برای کارگران و سرمایه گذاران خارجی تا 2 سال می باشد. همچنین افراد در صورت تمایل و احراز صلاحیت اولیه می توانند این نوع اقامت برزیل را تمدید کنند.


اما کارگران خارجی بعد از گذشت 2 سال و همسران خارجی اتباع برزیلی و سرمایه گذاران خارجی (به صورت مستقیم و بدون گذشت مدت زمانی) می توانند برای گرفتن ویزای اقامت دائم برزیل Visto Permanenteبا مدت اعتبار نامحدود درخواست دهند. بنابراین افراد از این طریق مقیم دائم برزیل محسوب شده و از حق و حقوقی مشابه شهروندان برزیلی برخوردار می شوند. اما نهایتا پس از گذشت مدت زمان مشخصی (معمولا 4 سال) همین افراد این بار می توانند برای تبدیل اقامت به تابعیت برزیل اقدام کنند.

اهمیت تابعیت برزیل برای متقاضیان

تابعیت برزیل برای مهاجران خارجی از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که افراد از این طریق علاوه بر دریافت پاسپورت قوی برزیل و مسافرت آزادانه به 161 کشور جهان از مزایا و امتیازات فراوانی نیز برخوردار می شوند. مطابق قوانین کشور برزیل، اتباع برزیلی در واقع شهروندان این کشور محسوب شده و از حقوق شهروندی کاملی برخوردار هستند. امتیازات تابعیت برزیلی شامل برخورداری از خدمات و امکانات رایگان دولتی، امکان افتتاح حساب و درخواست وام، امکان کار در هر نقطه از کشور برزیل، داشتن حق رای و غیره می باشد. اما در این بین 2 امتیاز کلیدی تابعیت برزیلی عبارتند از:

  • حق داشتن شغل دولتی: از زمان دولت لولا داسیوا، برخی از بهترین مشاغل برزیلی جزء مشاغل دولتی محسوب می شوند. شما به عنوان شهروند خارجی برای تصدی این مشاغل حتما بایستی از آزمون رقابتی موسوم به Concurso قبول شوید. اما شهروندان برزیلی برای استخدام در این مشاغل نیازی به گذراندن آزمون ندارند.
  • حق اقامت و کار در سایر کشورهای مرکوسول: بر اساس قرارداد مرکوسول، کلیه شهروندان و اتباع برزیلی از حق اقامت قانونی در کلیه کشورهای عضو مرکوسول شامل آرژانتین، بولیوی، شیلی، کلمبیا، اکوادور، پاراگوئه، پرو و اروگوئه برخوردار هستند.

تبدیل اقامت به تابعیت در برزیل از طریق کار

همانطوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، کار در برزیل می تواند به صورت مرحله ای و گام به گام شما را به اخذ اقامت این کشور و سپس تبدیل اقامت به تابعیت برزیل کمک نماید. کارگران خارجی پس از دریافت ویزای کار برزیل رسما اقامت موقتی این کشور را نیز اخذ می کنند. اما پس از 2 سال کار و زندگی در برزیل می توانند ابتداء برای دریافت اقامت دائم برزیل درخواست دهند.

اما این پایان کار نیست و آنها می توانند مجددا و با گذشت 4 سال خود را برای اخذ تابعیت برزیلی و دریافت پاسپورت این کشور آماده کنند. آنها از این طریق نه تنها خود را بلکه می توانند تابعیت برزیلی تمام اعضای خانواده را نیز دریافت نمایند. اما سپری شدن 4 سال اقامت برزیل تنها یکی از شرایط اصلی می باشد و از دیگر شرایط تبدیل اقامت به تابعیت در برزیل می توان به دانش کافی زبان پرتغالی و عدم سوء پیشینه اشاره نمود. افراد از این طریق به راحتی می توانند حتی به مناصب و پست های دولتی نیز دست یابند.

تبدیل اقامت به تابعیت در برزیل از طریق کار

تبدیل اقامت به تابعیت برزیل از طریق سرمایه گذاری

چند سالی است که اخذ تابعیت مضاعف از طریق سرمایه گذاری در برزیل در بین ایرانیان نیز طرفدرانی پیدا کرده است. در واقع در تبدیل اقامت به تابعیت در برزیل از طریق سرمایه گذاری، متقاضیان مستقیما به ویزای اقامت دائم برزیل با اعتبار پنج ساله دست می یابند. باید گفت که در این نوع تبدیل افراد از طریق 3 روش مختلف ثبت شرکت، خرید ملک و نیز پس انداز در بانک های برزیلی می توانند متقاضی اقامت دائم برزیل باشند. در مورد پس انداز بانکی، متقاضیان حتما بایستی وجهی معادلR$500,000 (رئال) برابر با $125,000 (دلار) را تا حداکثر 3 سال در بانک برزیلی سرمایه گذاری کنند. این وجه تا 3 سال نیز غیر قابل استرداد می باشد.

در زمینه ثبت شرکت داشتن سرمایه اولیه حدود R$150,000 (رئال) برابر با $40,000 (دلار) و همچنین کارآفرینی برای 10 نفر و یا داشتن سرمایه ای حدود R$600,000 (رئال) برابر با $160,000 (دلار) برای متقاضیان الزامی است. اما در باب خرید ملک برای اخذ اقامت دائم برزیل، افراد باید حداقل R$500,000 (رئال) در بازار املاک این کشور سرمایه گذاری نمایند. در ادامه و پس از مدت 4 سال زندگی در برزیل، متقاضیان به همراه خانواده خود صلاحیت اخذ تابعیت برزیلی را کسب می کنند.

تبدیل اقامت به تابعیت در برزیل از طریق ازدواج

روش ازدواج با اتباع برزیلی را به جرات می توان یکی از سریعترین و آسان ترین روش ها برای تبدیل اقامت به تابعیت در برزیل دانست. در برزیل، قانون ازدواج اتباع برزیلی با اتباع خارجی را آزاد می داند و هیچ گونه محدودیتی در اینباره پیش روی متقاضیان خارجی وجود ندارد. خبر خوش برای همسران خارجی اتباع برزیلی در سال 2022 اینکه مدت زمان اقامت برزیل برای اخذ تابعیت این کشور از 2 سال به 1 سال کاهش یافته است. بنابراین شهنروندان خارجی دارای همسر یا فرزند پرتغالی پرتغالی پس از گذراندن فقط یک سال اقامت برزیل به راحتی می توانند اقامت خود را به تابعیت برزیلی تبدیل نمایند. اما چگونه؟

نکته مهم در اینباره این است که شما ابتداء باید ازدواج خود با اتباع برزیلی را در اداره خدمات مدنی برزیل ثبت نموده و سپس سند ازدواج رسمی و معتبری را دریافت نمایید. شما از طریق ارائه این سند ازدواج و نیز حضور دو شاهد می توانید صلاحیت خود برای اخذ اقامت دائم کشور برزیل را اثبات نمایید. پس از اخذ این نوع اقامت و زندگی مشترک با همسر برزیلی خود به مدت یک سال، شما اکنون می توانید نسبت به تبدیل اقامت به تابعیت در برزیل اقدام نمائید. اما شرایط دیگری نیز وجود دارد که می تواند شانس شما برای اخذ سریع پاسپورت برزیلی را تسریع نماید. اینها شامل داشتن دانش زبان پرتغالی و عدم سوء پیشینه در طول اقامت در برزیل می باشد.

مزایا و معایب دریافت گذرنامه برزیل

خارجی هایی که تابعیت برزیل را به دست آورند می توانند تابعیت پیشین خود را حفظ کنند اما برزیلی هایی که تابعیت کشور دیگری را به دست آورند در غالب موارد تابعیت برزیلی خود را از دست می دهند. البته داشتن پاسپورت برزیل با توجه به این که با داشتن آن بدون نیاز به اخذ ویزا می توان به 171 کشور و منطقه دنیا سفر نمود مزیت بزرگی به حساب می آید. با این حال برزیل کشوری در حال توسعه است که اقتصاد خیلی قدرتمندی ندارد؛ در نمودار ذیل نرخ بیکاری در برزیل و چند کشور دیگر مقایسه شده است:

مقایسه نرخ بیکاری در برزیل، آلمان، اتریش

همچنین لازم به ذکر است کسانی که به فکر مهاجرت به برزیل هستند باید به زبان پرتغالی مسلط باشند چرا که برزیل مثل هلند نیست که مردمش بتوانند به خوبی به زبان انگلیسی نیز صحبت کنند.

اخذ تابعیت در برزیل از طریق تولد

اخذ مستقیم تابعیت برزیل از طریق تولد برای کودکان متولد این کشور از طریق دو اصل خاک و خون امکان پذیر است. بر اساس بند شماره 12 قانون اساسی برزیل کودکان متولد خاک برزیل بدون توجه به ملیت پدر و مادر آن ها به طور اتوماتیکی تبعه برزیلی محسوب شده و می توانند صاحب پاسپورت برزیلی باشند. استثناء در این مورد فقط فرزندان دیپلمات های خارجی متولد برزیل می باشد که قانون اجازه اعطای تابعیت برزیلی را به آنها نمی دهد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با در اختیار داشتن بهترین وکلا و کارشناسان مهاجرتی از سراسر کشور همه روزه آماده ارائه برترین راهنمایی ها و مشاوره ها جهت اخذ سریع و تضمینی انواع ویزا و اقامت بین المللی می باشد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *