مهاجرت به کشور رومانی

تبدیل اقامت به تابعیت در رومانی

تبدیل اقامت به تابعیت در رومانی

تبدیل اقامت به تابعیت در رومانی همانند بسیاری از کشورهای دنیا از جمله کانادا، انگلیس، سوئیس، اتریش، آلمان، مجارستان، سوئد، دانمارک و غیره امکان پذیر است. البته تنها کسانی می توانند تابعیت رومانی را پس از چند سال اخذ نمایند که در این کشور اقامت قانونی داشته باشند. رومانی کشوری نسبتا کوچک است که پایتخت آن شهر بوچارست می باشد. رودخانه دانوب نیز که دومین رود طویل در قاره اروپا محسوب می شود پس از این که از آلمان شروع می شود در نهایت به دلتای دانوب که در رومانی است، می ریزد. رومانی کشوری در حال توسعه است و به لحاظ شاخص توسعه انسانی رتبه 52 را در دنیا دارد. با این وجود رومانی را می توان دارای درآمد بالا و صاحب شصت و دومین تولید ناخالص داخلی عمده در دنیا دانست.

در این مقاله که از سوی تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده به سوالات ذیل پاسخ داده می شود:

 • شرایط تبدیل اقامت به تابعیت در رومانی کدام اند؟
 • چگونه می توان اقامت قانونی رومانی را به دست آورد؟
 • بهترین مسیرهای مهاجرت به رومانی چیست؟
 • آیا رومانی مقصد مناسبی برای زندگی است؟

اخذ اقامت قانونی رومانی

برای مهاجرت به رومانی و اخذ اقامت قانونی این کشور راه های مختلفی از جمله کار، تحصیل، ازدواج و غیره وجود دارد. اما از این میان روش تحصیل طرفداران بیشتری دارد چرا که برای اخذ ویزای کاری رومانی بدون حضور در خاک این کشور، ضروری است فرد از یک کارفرمای رومانیایی پیشنهاد شغلی داشته باشد. اگرچه فرصت های شغلی زیادی در رومانی وجود دارد، پیدا کردن شغل در این کشور بدون داشتن اقامت قانونی و خارج از خاک رومانی تقریبا غیرممکن است. اما افراد می توانند راه تحصیل در رومانی را انتخاب نمایند که نسبتا کم هزینه است. در سال 2022 تحصیل در کشور رومانی سالیانه بین 14000RON تا 30000RON (لئوی رومانی) هزینه دربرخواهد داشت که رقم دقیق آن با توجه به رشته تحصیلی فرد متفاوت می باشد. افراد در نهایت باید پس از اتمام تحصیلات خود با استخدام شدن در رومانی ویزای کاری آن را اخذ کنند.

رومانی حدود 20 میلیون نفر جمعیت دارد و از این میان افراد کمی شغل ندارند. به عبارت دیگر نرخ بیکاری در رومانی پایین است و در جدول ذیل نیز نشان داده شده است:

سالنرخ بیکاری
2016%5.9
2017%4.9
2018%4.3
2019%4.1
2020%5.2
2021%6.8
2022%5.4

با وجود پایین بودن نرخ بیکاری در رومانی نباید از نظر دور داشت که پیدا کردن شغل در این کشور مستلزم تسلط داشتن به زبان رومانیایی است. دانشجویانی که از دانشگاه های برتر رومانی فارغ التحصیل شده باشند و به زبان رسمی رومانی نیز مسلط باشند شانس خوبی برای پیدا کردن شغل در این کشور دارند. برخی از بهترین دانشگاه های رومانی در سال 2022 عبارت هستند از:

ردیفبهترین دانشگاه های رومانیTimes Higher Education Ranking 2022
1Bucharest University of Economic Studies801
2University Babes-Bolyai801
3Alexandru Ioan Cuza University of Iasi1001

شرایط تبدیل اقامت به تابعیت در رومانی

شرایط تبدیل اقامت به تابعیت در رومانی

اخذ تابعیت رومانی به طرق مختلف امکان پذیر است:

 • تولد: تمامی نوزادانی که در خاک رومانی یا خارج از آن متولد شده اند اما حداقل یکی از والدین آن ها تابعیت رومانی را دارد.
 • به فرزندی پذیرفتن: به هر کودکی که از سوی والدین رومانیایی قانونا به فرزندی پذیرفته شود، پاسپورت رومانی داده می شود.
 • اخذ مجدد پاسپورت رومانی: هر شهروند رومانی که ترک تابعیت کرده و همچنین فرزند یا نوه چنین فردی، می تواند درخواست دهد و تابعیت رومانیایی اخذ نماید.

اخذ تابعیت از طریق اقامت در رومانی: خارجی هایی که تابعیت کشور دیگری را دارند یا افراد بی تابعیت می توانند در هر یک از شرایط ذیل درخواست دهند و تابعیت رومانی را به دست آورند:

 • در رومانی به دنیا آمده باشند و زمان درخواست نیز در این کشور اقامت داشته باشند.
 • حداقل 8 سال در رومانی اقامت قانونی داشته باشند.
 • در رومانی اقامت داشته و حداقل مدت 5 سال از ازدواج آن ها با یک شهروند رومانیایی گذشته باشد.

لازم به ذکر است متقاضیان اخذ پاسپورت رومانی از طریق اقامت در این کشور، باید زمان درخواست حداقل 18 سال سن داشته باشند و به زبان و فرهنگ رومانی مسلط باشند. در شرایط ذیل شرط اقامت در رومانی نصف می شود یعنی تنها کافی است متقاضی 4 سال اقامت قانونی رومانی را داشته باشد:

 • متقاضی پاسپورت رومانی شخصیتی دارای شهرت جهانی باشد.
 • متقاضی تابعیت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را داشته باشد.
 • فرد درخواست پناهندگی داده و با درخواست وی موافقت شده باشد.
 • متقاضی مبلغی بیش از 1000000€ (یورو) در خاک رومانی سرمایه گذاری کرده باشد.

رومانی مقصد مهاجرتی جذابی نیست زیرا افراد می توانند اقامت کشورهای توسعه یافته ای مثل مجارستان را بدست آورند. با این حال گروه های قومی دیگری نیز در رومانی زندگی می کنند که در نمودار ذیل معرفی شدند:

گروه های قومی ساکن در رومانی

متوسط درآمد جهت تبدیل اقامت به تابعیت در رومانی

کسانی که قصد مهاجرت به رومانی را دارند باید توجه داشته باشند یکی از مهم ترین مواردی که باید از قبل نسبت به آن اطلاعات کسب کنند، متوسط درآمد ماهیانه و نتیجتا قدرت خرید مردم در رومانی است. در جدول ذیل در خصوص سطح درآمد در رومانی طی سال 2022 توضیحات بیشتری ارائه گردیده است:

درآمد ماهیانه در رومانی طی سال 2022توضیحات
RON2270 (لئوی رومانی)کم ترین میزان درآمد ماهیانه در رومانی
RON8980 (لئوی رومانی)متوسط درآمد ماهیانه در رومانی
RON40100 (لئوی رومانی)بیشترین میزان درآمد ماهیانه در رومانی

البته علی رغم این که متوسط درآمد ماهیانه در رومانی پایین است، به دلیل نرخ تورم پایین در این کشور، قدرت خرید مردم کاهش پیدا نمی کند. در جدول ذیل نرخ تورم در رومانی بررسی شده است:

سالنرخ تورم در رومانی
2020%4.63
2021%3.83
2022%2.30

هزینه زندگی در رومانی بستگی به شهر محل سکونت و سبک زندگی فرد دارد اما به طور متوسط ماهیانه بین 450€ تا حدودا 600€ (یورو) می باشد. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه گردید در خصوص تبدیل اقامت به تابعیت در رومانی توضیحاتی ارائه شد. با توجه به در حال توسعه بودن کشور رومانی پیشنهاد می شود افراد کشورهای قدرتمندتر و مرفه تری مثل اتریش، آلمان، مجارستان، فرانسه، سوئد، ایتالیا و غیره را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *