مهاجرت به کشور کرواسی

تبدیل اقامت به تابعیت در کرواسی

تبدیل اقامت به تابعیت در کرواسی

تبدیل اقامت به تابعیت در کرواسی شرایط بسیار خاصی دارد و متقاضیانی که به فکر کسب شهروندی در این کشور هستند حتما باید از شرایط آن آگاه باشند. در این نوشتار کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قصد دارند تا متقاضیان و هموطنان عزیز را از شرایط اقامت مهاجران در کشور کرواسی، کسب اقامت برای ملاقات خانواده، شرایط تبدیل اقامت به تابعیت در کرواسی و همچنین سایر موارد به صورت کامل آگاه سازند.

 • شرایط کار در کرواسی چیست؟
 • چگونه می توان به کشور کرواسی مهاجرت کرد؟
 • شرایط اقامت پس از تحصیل در کشور کرواسی چیست؟
 • آیا می توان از طریق پناهندگی در کشور کرواسی اقامت این کشور را به دست آورد؟
 • هزینه اقامت در کشور کرواسی چگونه است؟
 • چه شرایطی برای اخذ تابعیت کشور کرواسی وجود دارد؟

اقامت مهاجران در کشور کرواسی در 2022

اقامت مهاجران در کشور کرواسی در سال 2022 به دسته های کوتاه مدت، اقامت موقت و اقامت دائم تقسیم می شود. اقامت کوتاه مدت تا 3 ماه در نظر گرفته می شود و مدت اقامت موقت بیشتر از 3 ماه است که ممکن است به منظور ازدواج، آموزش، تحقیقات علمی، کار و غیره اعطا شود. به طور کلی این مورد توسط صاحبان املاک و مستغلات در ساحل برای اقامت فصلی در کرواسی استفاده می شود.

تمامی امور کسب اقامت کوتاه مدت، اقامت موقت و اقامت دائمی کشور کرواسی در دفتر پلیس محلی در خاک این کشور و یا سفارت این کشور در کشور مبدا انجام می شود. شرایط اعطای اقامت موقت به این صورت است که فرد خارجی هدف از اقامت موقت را اثبات می کند و می بایست دارای یک سند مسافرتی معتبر (گذرنامه)، توان مالی کافی، بیمه درمانی و موارد مشابه آن باشد. لازم به ذکر است که درخواست اقامت یک متقاضی خارجی می تواند از طریق کارفرمای وی نیز ارسال شود. پس از اتمام اعتبار مجوز اقامت، متقاضیان خارجی می توانند با مراجعه به دفتر پلیس محله خود آن را تمدید کنند.

کسب اقامت برای ملاقات خانواده در کشور کرواسی

اتباع کشورهای ثالث می توانند مجوز اقامت موقت برای پیوستن به خانواده ها در کشور کرواسی را کسب کنند. این امر در صورتی امکان پذیر می باشد که بستگان نزدیک آن ها (معمولاً همسر یا والدین) قبلاً اقامت موقت یا اقامت دائم در کرواسی را دریافت کرده اند. در صورت درخواست اقامت موقت در قلمرو کرواسی به دلیل اتحاد خانواده با اتباع کشور عضو EEA، شهروندان سوئیس یا کرواسی، این روند ساده تر خواهد بود. پس از اقامت موقت مداوم حداقل 4 سال به منظور اتحاد خانواده، متقاضی خارجی می تواند درخواست به کسب اقامت جداگانه و بلند مدت کند.

اجازه اقامت در کشور کرواسی

شرایط برای اجازه اقامت در جمهوری کرواسی با توجه به دسته مهاجران که متقاضی اقامت هستند متفاوت است. اتباع خارجی به چند دسته زیر تقسیم می شوند:

 • شهروندان کشورهای عضو منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس و اعضای خانواده آن ها
 • شهروندان کشورهای ثالث که اقامت دائم در قلمرو کشور عضو دیگر EEA و اعضای خانواده های آن ها داده شده است
 • اتباع تحصیل کرده
 • اتباع سایر کشورها

تبدیل اقامت به تابعیت در کرواسی از طریق سرمایه گذاری

شرایط کسب اقامت در کشور کرواسی

برای کسب اقامت در کشور کرواسی، متقاضیان و مهاجران خارجی می توانند از راه های مختلف اقدام کنند و سپس با داشتن شرایط مورد نیاز، اقدام به تبدیل اقامت به تابعیت در کرواسی کنند. به دلیل وجود شرایط مناسب زندگی در کشور کرواسی و امنیت بالا در این کشور، هر ساله به تعداد مهاجرانی که قصد کسب اقامت و سپس تبدیل اقامت به تابعیت در کرواسی را دارند افزوده می شود. مهاجرت به کشور کرواسی و کسب اقامت در این کشور از راه های مختلفی امکان پذیر می باشد و متقاضیان می توانند از طریق سرمایه گذاری، تحصیل، اشتغال، ازدواج و تاسیس کمپانی در کشور کرواسی، اقامت این کشور را بدست بیاورند.

تبدیل اقامت به تابعیت در کرواسی از طریق سرمایه گذاری

برای کسب اقامت از طریق سرمایه گذاری در کشور کرواسی، متقاضیان می بایست سرمایه کافی و همچنین تجربه بالا در زمینه انجام امور تجاری داشته باشند. سرمایه گذاری در کشور کرواسی از سریع ترین راه های کسب اقامت دائمی و سپس تبدیل اقامت به تابعیت در کرواسی می باشد. سرمایه گذاری در کشور کرواسی از در بخش های مختلفی از جمله صنعت نساجی، گردشگری، ماهیگیری و یا سایر موارد امکان پذیر می باشد و علاوه بر این متقاضیان می توانند با سرمایه خود اقدام به تاسیس کمپانی در کشور کرواسی کنند.

تبدیل اقامت به تابعیت در کرواسی از طریق تحصیل

اقامت از طریق تحصیل در کشور کرواسی شرایط خاصی دارد. متقاضیانی که قصد دارند مجوز اقامت در کشور کرواسی را از طریق ویزای تحصیلی دریافت کنند، حتما باید در یک مرکز تحصیلی معتبر در این کشور مشغول به تحصیل شوند. به یاد داشته باشید که مدت زمان اعتبار مجوز اقامت متقاضیان و دانشجویان با کسب ویزای تحصیلی این کشور با مدت زمان اتمام دوره های تحصیلی یکسان می باشد.

اما دانشجویان می توانند پس از اتمام دوره های تحصیلی خود و فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های کشور کرواسی، در صورتی که شغل مناسبی در این کشور بیابند، اقدام به کسب اقامت بلند مدت در این کشور کنند. البته علاوه بر کرواسی، مجارستان هم به جهت تحصیل طرفداران زیادی دارد. برای مطلع شدن از هزینه های زندگی در کشور مجارستان می توانید به مقاله هزینه زندگی در مجارستان مراجعه کنید.

تبدیل اقامت به تابعیت در کرواسی از طریق اشتغال

اقامت از طریق اشتغال در کشور کرواسی با کسب ویزای کاری این کشور امکان پذیر می باشد. متقاضیان و مهاجران کشورهای خارجی که قصد مشغول به کار شدن در کشور کرواسی را دارند، می بایست با کسب دعوت نامه کاری، برای دریافت ویزای کاری این کشور به سفارت و یا کنسولگری این کشور در کشور مبدا مراجعه کنند. لازم به ذکر است که کسب مجوز کار و مجوز اقامت در کشور کرواسی برای مشغول به کار شدن در کمپانی ها و سازمان های این کشور الزامی می باشد.

مدت زمان اعتبار مجوز کار و مجوز اقامت از طریق کار در کشور کرواسی به قرارداد کاری متقاضیان بستگی دارد؛ اما به طور کلی متقاضیانی که بیش از 2 سال در کشور کرواسی مشغول به کار شوند می توانند اقامت بلند مدت این کشور را دریافت کنند. البته کار در آلمان و اتریش به دلیل امکان اخذ ویزای جستجوی کار طرفداران بیشتری دارد. برای مطلع شدن از شرایط مهاجرت به کشور اتریش می توانید به مقاله مهاجرت به اتریش مراجعه کنید. در نمودار ذیل هزینه های زندگی در کشورهای کرواسی، اتریش و آلمان مقایسه می شود:

هزینه های زندگی در کشورهای کرواسی، اتریش و آلمان

شرایط تبدیل اقامت به تابعیت در کرواسی

برای تبدیل اقامت به تابعیت در کرواسی، متقاضیان و مهاجران خارجی می بایست در نخستین گام اقامت دائمی این کشور را کسب کنند. کسب اقامت دائمی کشور کرواسی با 5 سال اقامت موقت در این کشور امکان پذیر می باشد. کسب تابعیت و شهروندی کشور کرواسی به دلیل تغییراتی که در قانون اساسی این کشور صورت می گیرد امری آسان به شمار نمی رود. برای کسب تابعیت در کشور کرواسی، متقاضیان باید اثبات کنند که شرایط بسیار خاصی را دارا می باشند. اما به طور کلی، شرایط تبدیل اقامت به تابعیت در کرواسی به صورت زیر می باشد:

تابعیت مبتنی بر مبدأ در کرواسی

گروه های زیر ممکن است به دلایل اصلی دارای تابعیت باشند یا اقدام به کسب تابعیت در کشور کرواسی کنند:

 • افرادی که والدین آنها هنگام تولد، شهروندان کرواسی بودند.
 • افرادی که در کرواسی متولد شده اند و حداقل یک پدر و مادر کرواتی دارند.
 • افرادی که در خارج از کشور متولد می شوند و یک پدر یا مادر کروات داشته باشند و یک پدر و مادر بدون تابعیت
 • افرادی که در خارج از کشور متولد شده اند اما توسط شهروندان کرواسی پذیرفته شده اند.
 • کودکانی که در کرواسی متولد شده و یا بدون شناخت والدینشان در آنجا پیدا شده اند.

اگر شخصی در کرواسی متولد شده باشد اما به خارج از کشور مهاجرت کرده و تابعیت کشور خارجی را به دست آورده باشد، ممکن است براساس نژاد تابعیت کشور کرواسی را کسب کند. با این حال، متقاضیان باید شرایط زیر را رعایت کنند:

 • در زمان درخواست، اقامت دائم در کرواسی داشته باشند.
 • ترک تابعیت خارجی و اثبات بی تابعیتی
 • اثبات داشتن احترام نسبت به رسم و رسوم کشور کرواسی

تابعیت مبتنی بر ملیت در کرواسی

طبق قانون تابعیت کرواسی، افراد خارجی که شرایط زیر را رعایت می کنند، می توانند اقدام به کسب تابعیت در کشور کرواسی کنند:

 • آنها بیش از 18 سال سن دارند و قادر به کار هستند.
 • آنها دیگر تابعیت خارجی خود را در اختیار ندارند و یا مدارکی ارائه داده اند که در صورت اخذ تابعیت کرواسی از تابعیت خارجی آنها آزاد می شود.
 • آنها به مدت 8 سال به طور مداوم در جمهوری کرواسی اقامت داشته اند و شرایط اقامت دائم را در اختیار دارند.
 • در آزمون زبان و فرهنگ کرواسی کسب قبولی کرده اند.
 • احترام به قوانین، رسم و رسوم قانونی در کشور کرواسی

نحوه درخواست شهروندی در کرواسی

درخواست کسب تابعیت کرواسی باید بصورت حضوری در دفتر پلیس، نزدیک به محل زندگی متقاضی ارائه شود. در صورتی که متقاضیان در خارج از کشور کرواسی باشند می توانند درخواست خود را از طریق سفارت کشور کرواسی ارائه دهند. لطفا توجه داشته باشید که در صورت درخواست از طریق دفتر کنسولگری به جای حضوری در کرواسی، تأیید آن بسیار طولانی خواهد بود. ارائه مدارک زیر برای درخواست کسب تابعیت کشور کرواسی الزامی می باشد:

 • CV
 • شناسنامه (در صورت نیاز ترجمه شده)
 • گواهی ازدواج (در صورت نیاز)
 • اثبات ملیت
 • اثبات نداشتن سابقه جرم و کیفری
 • یک سند هویت معتبر با یک عکس واضح
 • اثبات گذراندن آزمون زبان و فرهنگ کرواسی (در صورت نیاز)

هموطنان گرامی اگر قصد دارید از شرایط کسب تابعیت در کشورهای اروپایی و آمریکایی، هزینه های مهاجرت و کسب اقامت در کشورهای خارجی مطلع شوید، می توانید با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.