ویزای مسافرتی کانادا

تبدیل ویزای توریستی کانادا به اقامت دائم

تبدیل ویزای توریستی کانادا به اقامت دائم

در مقاله پیش رو قصد بررسی تبدیل ویزای توریستی کانادا به اقامت دائم را داشته و به تجزیه و تحلیل آن می پردازیم و راه های اخذ اقامت را بررسی می نمائیم. کانادا از جمله معدود کشورهایی است که در سال های اخیر به دلایل مختلفی از جمله کمبود نیروی کار به نسبت وسعت سرزمینی و سیاست جذب نیروی کار خارجی و متخصص، با سهولت بیشتری نسبت به کشورهای تراز اول دنیا می توان برای مهاجرت و کار در آن اقدام نمود. بالاخص برای ایرانیانی که قصد اقامت در کشوری پیشرفته با هزینه های معقول را دارند می تواند بهترین گزینه برای تحصیل، کار و زندگی باشد. کانادا دارای 9 استان است و پایتخت آن شهر اتاوا در استان انتاریو واقع شده است.

این کشور همچنین مکانی زیبا برای مسافرت و تفریح است. کانادا در صنعت توریسم بسیار قوی است به طوری که طبق آمار کانادا 20.8 میلیون گردشگر خارجی تنها طی چند شب از این کشور دیدن کرده اند که این آمار رکورد قبلی را در سال 2002 با 20.1 میلیون بازدید کننده نیز جابجا کرده است و نشان دهنده تقاضای بسیار بالا برای ویزای توریستی کانادا می باشد. حال ممکن است این سوال پیش آید که با توجه به شرایط ایده آلی که این کشور برای مهاجرت ایجاد کرده است آیا امکان تبدیل ویزای توریستی کانادا به اقامت دائم وجود دارد یا خیر. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهند داد:

 • آیا در سال 2023 امکان تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم در کانادا وجود دارد؟
 • آیا امکان کار در کشور کانادا وجود دارد؟
 • شرایط اخذ ویزای دائم کانادا چیست؟
 • بی نیازی از ویزای ویزیتوری کانادا چگونه فراهم می شود؟
 • انواع روش های اخذ PR کشور کانادا کدامند؟
 • بهترین و آسانترین روش جهت دست یابی به PR کانادا چیست؟

انواع ویزای توریستی کانادا 2023

دو نوع ویزای توریستی کانادا در سال 2023 وجود دارد:

ویزای یکبار ورود و ویزای چند بار ورود. روادید یکبار ورود به اتباع خارجی این امکان را می دهد که فقط برای یک بار وارد کانادا شوند. ویزای چند بار ورود به دارندگان این امکان را می دهد که تا زمانی که ویزا معتبر است، هر چند وقت یک بار که می خواهند وارد کانادا شده و از آن خارج شوند. شما نیازی به انتخاب نوع درخواست ندارید، متقاضیان به طور خودکار برای ویزای چند بار ورود در نظر گرفته می شوند. تنها تحت شرایط منحصر به فرد ویزای یکبار ورود به آنها صادر می شود.

ویزای بازدیدکننده چند بار ورود به دارنده این امکان را می دهد که تا زمانی که ویزا معتبر است، به مدت شش ماه هر چند بار که می خواهد به کانادا سفر کند. این نوع ویزاها می توانند تا 10 سال اعتبار داشته باشند. اما مدت اعتبار دقیق به تشخیص افسر ویزا است که آن را صادر می کند. اگر در حین تحصیل و در طول دوره تحصیلی و کار پاره وقت قصد ترک کشور را دارید، تا زمانی که مجوز و ویزای شما هنوز معتبر است، نیازی به درخواست ویزای دیداری جدید برای ورود وجدد به کانادا نخواهید داشت.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای توریستی کانادا عبارتند از:

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا

شرایط تبدیل ویزای توریستی کانادا به اقامت دائم

قبل از هر مطلبی ابتدا باید در ویزای توریستی کانادا این کشور تحقیق کنیم تا با شناختی که از آن پیدا می کنیم ببینیم آیا امکان تبدیل ویزای توریستی کانادا به اقامت دائم وجود دارد یا خیر؟ اگر بخواهیم در بدو امر به این پرسش پاسخ دهیم شاید بتوان با نگاهی خوشبینانه به دنبال راهی برای تبدیل آن بود. اما در واقعیت زمانی که شخصی به عنوان توریست به کشوری ورود پیدا می کند اجازه اقامت دائم برای او صادر نمی شود.

شاید گزاف نباشد اگر بگوییم که این اتفاق در عمل امکان پذیر نیست. اما بیایید ببینیم آیا فردی که به کانادا وارد می شود می تواند از طریق دریافت ویزای کار در آنجا اقامت خود را دریافت نماید یا خیر. آیا از این طریق می توان وارد کانادا شد و ویزای خود را به اقامت دائم تبدیل نمود. اتباع کشورهای دیگر قبل از ورود به کانادا باید ویزای آنلاین کانادا ETA را دریافت کنند. این روش معتبر ورود به کانادا بر پایه ویزای آنلاین مرتبط با گذرنامه توریستی است که به صاحب آن اجازه بازدید از این کشور را برای کار یا تفریح می دهد. زمانی که شما وارد خاک این کشور می شوید در یک صورت می توانید برای اخذ ویزای کار درخواست کنید آن هم در موردی است که شما نیازی به کسب ویزای توریستی نداشته باشید.

راه های تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم در کانادا

یکی از راه های دستیابی به اقامت دائم کانادا از طریق ویزای توریستی آن است. اما دریافت این ویزا به خودی خود ممکن نخواهد شد. باید اشاره داشت افرادی که از طریق ویزای توریستی وارد کانادا می شوند، بدون تردید شرایط بسیار مناسبی دارند از همین رو امکان درخواست پناهندگی آن ها بسیار پایین است. اما نمی توان انکار کرد که یکی از روش های دستیابی به PR در کشور کانادا اقدام برای پناهندگی در این کشور است. ضمن اینکه به هیچ عنوان اقدام از این طریق را به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم، اعلام می داریم که مسیر ورود به این راه، بسیار پرخطر و البته طاقت فرساست.

یکی دیگر از راه های دستیابی به این هدف کاریابی در کشور کانادا است. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که همه مشاغل موجود در بازار کار کانادا، برای افرادی که قصد تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم را دارند در دسترس نیست و مشاغلی که مخاطب کمتری دارند گزینه های در اختیار این افراد هستند. اما باید به این نکته اشاره داشت که رسیدن به شغل در کانادا ارزش فراوانی برای متقاضیان خواهد داشت.

امکان تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای اقامتی

ویزای توریستی کانادا به تعداد سال های اعتبار پاسپورت افراد است در نتیجه برای ایرانیان در بهترین حالت 5 ساله خواهد بود. اگرچه در مقایسه با ویزاهای توریستی سایر کشورها از جمله کشورهای اروپایی، ویزای توریستی کانادا بلندمدت تر است، همچنان ویژگی های ویزای توریستی را دارد. یعنی همانند سایر ویزاهای توریستی در بقیه نقاط دنیا، ویزای توریستی کانادا نیز با اجازه کار همراه نیست. به علاوه در صورت پیدا کردن شغل نیز نمی توان آن را مستقیما تبدیل به ویزای کاری نمود و فرد باید از کانادا خارج شده و با پیشنهاد شغلی ای که در طی مدت اقامت توریستی خود در خاک این کشور پیدا کرده، از کشوری که تابعیت یا ویزای نوع D آن را دارد، برای اخذ ویزای کاری کانادا درخواست دهد.

امکان تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای اقامتی

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کاری

از جمله مواردی که ویزای توریستی کانادا را جذاب می کند، امکان اخذ ویزای کاری کانادا از این طریق است. یک فرد نمی تواند ویزای توریستی (TRV) خود را در کشور کانادا به ویزای کاری بدل کند حتی اگر درون کانادا باشد. با این وجود شخص هنگام درخواست این ویزا باید حتما اجازه کار داشته باشد. هیچ فردی بدون در اختیار داشتن اجازه کار، حق اقامت در کانادا بعنوان نیروی کار را نخواهد داشت.

معمولا زمان بندی در این خصوص یک مشکل بزرگ است فرد باید در ابتدای امر یک پیشنهاد شغلی دریافت کند. سپس اجازه اقامت خود را از اداره ارزیاب منابع انسانی دریافت کند. پس از آنکه این مراحل طی شد، متقاضی می تواند برای درخواست اجازه کار اقدامات لازم را انجام دهد. این دقیقا همان مسئله ای است که پیش تر به عنوان مشکل زمان بندی از آن یاد شد. معمولا زمان مورد نیاز برای دریافت اجازه کار معمولا بیشتر از مدتی است که فرد اجازه دارد به صورت موقت در کشور کانادا اقامت داشته باشد. در این صورت متقاضی باید به کشور خود باز گردد و منتظر باشد تا اجازه کار او صادر شود.

کار در کانادا با ویزای توریستی

کار در کانادا بدون در اختیار داشتن اجازه کار قانونی یک گناه نابخشودنی به شمار می رود. فرد متخلف قطعا از خاک این کشور اخراج خواهد شد. بنابراین متقاضی باید در نظر داشته باشد که بدون اجازه کار، به هیچ عنوان در خاک این کشور اقدام به کسب درآمد ناشی از کار نکند. البته قوانین کشور کانادا، کارفرمایان را نیز امر باز داشته است. آنان نیز برای آسودگی خاطر خود، اقدام به استخدام افراد بدون اجازه کار نمی کنند. باید در نظر داشت که شرایط کار در کشور کانادا بسیار مناسب است. افراد می توانند در صورت داشتن تخصص، امیدوار باشند که حتما شغل مرتبطی در کانادا برای خود پیدا کنند.

 

شروط صدور ویزای کار در کانادا در 2023

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که در سال 2023 بدون نیاز به ویزای ویزیتوری یا توریستی توان ورود به خاک کانادا را داشته باشید برای صدور ویزای کار 2 راه پیش روی شما قرار گرفته است:

 • اولین مورد کارفرمایی است که به شما به عنوان نیروی کار پیشنهاد شغلی داده باشد و شماره ارزیابی تاثیرات بازار کار را نیز دارا باشد (labor market impact assessment or LMIA).

در واقع LMIA سندی است که کارفرما قبل از استخدام کارمند خارجی ممکن است به آن نیاز داشته باشد. یک positive LMIA نشان می دهد که به یک کارگر خارجی برای تامین نیروی کار احتیاج است و ثابت می کند که هیچ شهروند کانادایی برای انجام این کار تقاضایی ارسال نکرده است. اگر کارفرما برای شغل مورد نظر نیاز به این گواهی داشته باشد باید برای دریافت آن اقدام کند و پس از کسب این مجوز کارگر می تواند برای اجازه کار درخواست دهد.

 • داشتن پیشنهاد استخدام شماره دار در صورتی که برای آن شغل مناسب (applicable) باشید. علاوه بر اینها شما باید با مدارک اثبات کنید دارای تجربه و مهارت کافی در مورد شغلی که قصد انجام آن را در کانادا دارید، هستید.

اثبات اینکه شغل مورد نظر نیازی به LMIA ندارد در صورتی که آن شغل applicable باشد و در صورتی که برای کاری که انجام می دهید نیاز به گواهی پزشک معتبر داشته باشید یا از تبعه کشورهایی باشید که نیاز به داشتن این گواهی دارند باید آن را نیز ارائه دهید. داشتن گذرنامه معتبر یا مدارک مربوط به سفر کافرما نیازی به ارائه اسناد در هنگام درخواست مجوز کار نخواهد داشت. اگر قصد کار در کبک را داشته باشید به گواهی (CAQ) نیاز خواهید داشت اما در صورتی که از ارائه LMIA معاف هستید نیازی به ارائه CAQ نیز نخواهید داشت.

عدم نیاز به ویزای ویزیتوری کانادا

حال می خواهیم بررسی کنیم که چه اشخاصی به ویزای ویزیتوری این کشور نیاز ندارند، اکثر مردمی که به کانادا مسافرت می کنند به ویزا یا مجوز مسافرت الکترونیک احتیاج دارند. اما برخی از افراد ممکن است فقط با یک گذرنامه معتبر به این کشور سفر کنند. این افراد شامل شرایط زیر باشد: آن شخص یک شهروند کانادایی یا دارای تابعیت مضاعف با کانادا باشد. شهروندان 2 تابعیتی برای سفر به کانادا نیاز به ارائه پاسپورت کانادایی خود دارند و با پاسپورت دیگر خود نمی توانند به این کشور پرواز کنند. تنها مورد استثناء در مورد شهروندان دو تابعیتی آمریکایی کانادایی است که با گذرنامه آمریکایی خود نیز می توانند به کانادا وارد شوند. اقامت دائم کانادا داشته باشد.

ساکنان دائم کانادا به کارت اعتباری معتبر PR نیاز دارند و باید در صورت انقضا آن را تمدید نمایند. پناهندگانی که با سند غیر شهروندی به کانادا سفر می کنند. یک فرد بی سرپرست با گذرنامه بیگانه شخص سابقاً در کانادا اقامت داشته است. اگر قبلاً در این کشور اقامت داشته اید هنوز هم می توانید اقامت دائم کانادا را داشته باشید. صرفا باید ثابت کنید در گذشته PR این کشور را داشته اید. زیرا اقامت دائم این کشور منقضی نمی شود.

اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج

یکی از راه های تبدیل ویزای توریستی کانادا به اقامت دائم کانادا، ازدواج در این کشور است. افرادی که از طریق ویزای توریستی با یکی از شهروندان رسمی کانادا یا یکی از مهاجرین قانونی این کشور ازدواج کنند، می توانند از طریق ویزای همراه در کانادا بمانند و به طور وابسته به همسر خود، اقامت کشور کانادا را بدست آورند. در این مورد باید توجه داشت که اقامت همراه وابسته به اقامت همسر است. یعنی در صورتی که که شخص اصلی نتواند اقامت بلند مدت کانادا را بدست آورد، همراه نیز قادر نخواهد بود اقامت دائم کانادا را بدست آورد و باید به تبعیت همسر خود این کشور را ترک کند.

ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که افرادی که همسر آن ها پاسپورت کشور کانادا را بدست آورد می توانند همراه او پاسپورت این کشور را بدست آورند. منتهی دارنده ویزای توریستی کانادا برای تبدیل نوع اقامت خود باید خاک این کشور را یک بار ترک کند. از سوی دیگر در صورتی که فرزندی از ازدواج یک زوج در کشور کانادا متولد شود، می تواند بنا بر اصل خاک پاسپورت کشور کانادا را بدست آورد. اما برای والدین حاصلی به همراه نخواهد داشت.

روش های اخذ اقامت دائمی کانادا

حالا که دانستیم از طریق ویزای توریستی و با هدف گردشگری در کانادا امکان دریافت اقامت دائمی (PR) کانادا وجود ندارد. بهتر است با روش های مختلف منجر به اخذ PR کشور کانادا نیز آشنا شویم. برای اخذ اقامت دائمی از کشور کانادا کلا دو روش زیر پیش روی متقاضیان قرار دارد:

روش های اخذ اقامت دائمی کانادا

PR کانادا از طریق کار در این کشور

در روش اول متقاضی/ متقاضیان می توانند بخت خود برای اخذ اقامت دائمی کانادا را از طریق ثبت نام در برنامه اکسپرس اینترای (برنامه کارگر ماهر فدرال FSWP) بیآزمایند. این دسته از داوطلبان بایستی با توجه به 6 فاکتور گزینشی زیر حداقل 67 امتیاز لازم را کسب کنند:

فاکتورها ماکسیمم امتیاز
سن و سال 12 امتیاز
مدرک تحصیلی 25 امتیاز
سابقه کاری 25 امتیاز
مهارت زبان خارجی 28 امتیاز
انطباق پذیری 10 امتیاز
داشتن پیشنهاد کاری 10 امتیاز
امتیاز لازم 67 امتیاز

PR کانادا از طریق سرمایه گذاری در این کشور

اما در روش دوم فرد متقاضی (سرمایه گذار/ کارآفرین خارجی) از طریق اخذ ویزای استارت آپ می تواند مستقیما به اقامت دائمی کانادا دست یابد. برای ای منظور شرکت استارت آپی شما بایستی حمایت مالی از یکی از 3 سازمان معتبر زیر داشته باشد:

 • توافق و اخذ تعهد C$200000 (دلار کانادا) از صندوق سرمایه ریسک پذیر کانادا
 • توافق و اخذ تعهد C$75000 (دلار کانادا) از برخی سرمایه گذاران گروه های سرمایه گذار فرشته کانادایی
 • و یا اخذ تاییدیه ای مبنی بر اینکه استارت آپ مذکور بخشی از برنامه انکوباتور تجاری کانادایی است.

در واقع همان سازمان حامی شرکتتان نامه پشتیبان Letter of Support برای شما تهیه می کند که لازم است به درخواست اقامت دائمی اتان اضافه شود. با این حال شما بایستی 10% از کل سهام شرکت را در اختیار داشته باشید و همراه با سازمان حامی بیش از 50% حق رای در شرکت را دراختیار داشته باشید.

علاوه بر شرایط فوق داشتن تمکن مالی کافی بشرط زیر نیز الزامی است:

شرایط تمکن مالی برای اخذ PR کشور کانادا
خود متقاضی 12300CAD
خانواده 2 نفره 15312CAD
خانواده 3 نفره 18825CAD
خانواده 4 نفره 22856CAD
خانواده 5 نفره 25923CAD
خانواده 6 نفره 29236CAD
خانواده 7 نفره 32550CAD

شرایط تبدیل اقامت دائم (PR) به تابعیت کانادا

همان طوری که در مطالب فوق نیز ملاحظه شد، اخذ اقامت دائمی کانادا به دو طریق کار و سرمایه گذاری در این کشور محبوب و پرطرفدار امکان پذیر است. منتها روش اخذ اقامت دائم کانادا از طریق کار آسانترین و بهترین روش ممکن محسوب می شود. چرا که اولا در این روش نیازی به سرمایه گذاری نیست. دوما این روش مستلزم پیچیدگی های اداری نیست. سوما در قالب همین روش برای اخذ PR کانادا نیازی به اقامت اجباری هم نیست:

سرمایه گذاری برای اخذ اقامت دائم کانادا

نکته پایانی اینکه افراد پس از دریافت PR کانادا در قالب هر دو روش مذکور و پس از 5 سال زندگی مستمر در کشور کانادا می توانند به تابعیت کانادایی دست یابند. و بدین سان از مزایای آن به شرح زیر بهره مند شوند:

 • اخذ پاسپورت دوم در کشور کانادا
 • اخذ PR و تابعیت کانادایی برای اعضای خانواده
 • مسافرت آزادانه به بیش از 180 کشور جهان
 • بهره گیری از تخفیف های مالیاتی
 • امکان استفاده از خدمات آموزشی و بهداشتی رایگان

اقامت دائم یا PR کانادا

در صورتی که هنوز وضعیت PR را دارید اما اعتبار کارت خود را از دست داده اید 2 گزینه برای سفر به کانادا در پیش دارید. گزینه اول درخواست سفر برای تمدید PR که به آن PRTD می گویند و دوم اینکه وضعیت PR خود را کنار بگذارید و برای درخواست ویزا اقدام کنید. بهترین گزینه بستگی به وضعیت شما دارد که آیا هنوز هم برای تمدید PR صلاحیت دارید یا خیر. به موارد 3 و 4 نیز که در مورد پناهندگی است نمی پردازیم.

همانطور که در این مقاله خواندید عملا راهی برای تبدیل ویزای توریستی کانادا به اقامت دائم وجود ندارد و این مطلب که در ابتدا به آن اشاره کردیم گزافه گویی و بی راهه نبوده است. اما این مژده را به دوستانی که قصد تبدیل ویزای توریستی کانادا به اقامت دائم دارند، می دهیم که مجرب ترین کادر مهاجرت در ایران که در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گرد آمده اند.

سوالات متداول درباب تبدیل ویزای توریستی کانادا به اقامت دائم

متقاضیان اخذ اقامت دائم کانادا در خصوص ویزای توریستی این کشور موارد زیر را عنوان می کنند:

 • از طریق ویزای توریسیتی کانادا کدام اقامت های این کشور را می توان بدست آورد؟ با کمک ویزای توریستی کانادا، فرد می تواند اقامت های تحصیلی، کار موقت و یا سرمایه گذاری را در صورت دارا بودن شرایط، بدست آورد.
 • طول مدت اقامت در کانادا از طریق ویزای توریستی چه مدت است؟ فرد می تواند به مدت 6 ماه در کشور کانادا اقامت قانونی داشته باشد.
 • آیا می توان با ویزای توریستی 5 ساله در کشور در این کشور اقامت دائم داشت؟ در صورتی که فرد با ویزای توریستی وارد کانادا شود، باید در زمان مشخص شده خاک این کشور را ترک کند.
 • آیا با ویزای توریستی کانادا می توان درخواست پناهندگی داد؟ بله، یکی از راه های درخواست پناهندگی در کانادا دریافت ویزای تحصیلی این کشور است.
 • آیا دریافت ویزای توریستی کانادا ساده است؟ در صورتی که فرد ویزای شنگن یا یک دعوتنامه قوی و پشتوانه مالی مناسبی داشته باشد، می تواند به راحتی این ویزا را دریافت کند.
 • روش های رایج و رسمی برای اخذ اقامت دائم (PR) کانادا چیست؟ روش کار در کانادا و روش سرمایه گذاری در کانادا دو روش اصلی برای اخذ قامت دائمی این کشور محسوب می شود.
 • آسانترین روش دسترسی به اقامت دائمی کانادا چیست؟ روش کار در کانادا آسانترین شیوه ممکن برای دسترسی به PR کانادا است.
 • دارندگان اقامت دائمی کانادا پس از چند سال به پاسپورت کانادایی دست می یابند؟ آنها پس از 5 سال اقامت در این کشور می توانند به پاسپورت دوم کانادا دست یابند.
3.3/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *