مهاجرت تحصیلی سوئیس

تجربه تحصیل در سوئیس

تجربه تحصیل در سوئیس

سوئیس یکی از کشورهای پیشرفته و مدرن در جهان است و امروزه تجربه تحصیل در سوئیس مورد توجه بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان قرار گرفته است. دانشگاه های سوئیس از بهترین کیفیت های آموزشی برخوردار هستند. دولت سوئیس تنها کشوری است که بیشترین سرمایه گذاری ها را در بخش آموزش برای ارائه بالاترین کیفیت آموزشی در جهان نموده است. اگرچه شهریه ها و هزینه های تحصیل در دانشگاه های سوئیس نسبتاً بالاست اما در مقایسه با دانشگاه های انگلستان بسیار مناسب تر است. مشاورین مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تجارب مفیدشان را در این زمینه در اختیار دانشجویان عزیز قرار می­ دهند.

تجربه تحصیل در سوئیس باعث می­شود تا دانشجویان پس از اتمام تحصیلات براحتی بتوانند در هر جایی از جهان شغل مورد نظر خود را یافته و به انجام کار بپردازند. به نوعی تحصیل در دانشگاه های سوئیس ضمانت زندگی آینده دانشجویان خواهد بود. دانشجویان در دانشگاه های این کشور به مهارت های پیشرفته ای دست خواهند یافت که تمامی کشورها جهان نیازمند چنین نیروهایی در بازار کاری خود می ­باشند. دانشجویان خارجی اجازه انجام کار دانشجویی در سوئیس را خواهند داشت. البته این اجازه پس از 6 ماه تحصیل به این دانشجویان داده خواهد شد. میزان ساعات کاری دانشجویان در این کشور 15 ساعت در هفته است و آنها می­ توانند در ایام تعطیلات بطور تمام وقت به انجام کار در این کشور بپردازند.

 • بهترین دانشگاه های سوئیس برای تحصیل کدامند؟
 • چگونه می توان در سوئیس به تحصیل پرداخت؟
 • شرایط مهاجرت تحصیلی به سوئیس چیست؟
 • محدودیت های سنی مهاجرت به سوئیس به عنوان دانشجوی خارجی چیست؟
 • آیا می توان به عنوان دانشجویا خارجی در سوئیس کار کرد؟

سوئیس در یک نگاه

سوئیس کشوری در مرکز اروپاست و پایتخت آن شهر برن می باشد در حالی که شهر لوزان پایتخت قضایی آن است. سوئیس کشوری کوچکی است و مساحت آن تقریبا به اندازه نیمی از اسکاتلند است. سوئیس دارای سه منطقه فرهنگی و 3 زبان اصلی است که شامل زبان آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی می باشد. تاریخ سوئیس را می توان حداقل 450 سال قبل از میلاد اعلام کرد. این کشور به عنوان یکی از مدرنترین و پیشرفته ترین کشورهای دنیا همواره بسیار مورد توجه تمامی مردم دنیا بوده است. این کشور در صنعت تولید ساعت در دنیا سرآمد عام و خاص است. به طوریکه زیباترین و گران ترین ساعت های دنیا در کارخانه های سوئیس تولید می شود. قطعا تحصیل در این کشور یکی از ایده آل ترین گزینه های ممکن برای مهاجرت تحصیلی در سراسر دنیاست و طبیعتا افراد بسیاری خواهان تحصیل در این کشور هستند.

اینفوگرافیک تحصیل در سوئیس

شرایط و تجربه تحصیل در سوئیس

دانشگاه های سوئیس از بهترین کیفیت های آموزشی و اساتید در میان دانشگاه های کشورهای اروپایی برخوردار است. دانشگاه های این کشور در میان 15 دانشگاه برتر در جهان قرار دارند. همچنین اکثر دانشجویان خارجی رضایت صد درصدی خود را از نحوه آموزش در این دانشگاه ها را اعلام نموده اند. دانشگاه های پلی تکنیک فدرال دولسان، دانشگاه برن و دانشگاه علوم کاربردی ژنو از جمله 3 دانشگاهی هستند که موفق به اخذ تندیس رضایت مندی دانشجویان خارجی گردیده اند. برترین دانشگاه های سوئیس در سال 2022 عبارتند از:

دانشگاه رتبه بندی THE 2021 رتبه بندی QS 2022 رتبه بندی ARWU 2021
موسسه فنی فدرال سوئیس 14 6 20
اکول پلی تکنیک فدرال لوزان 43 14 83
دانشگاه زوریخ سوئیس 73 69 56
دانشگاه بازل سوئیس 92 149 88
دانشگاه برن سوئیس 109 114 101-150
دانشگاه ژنو 149 106 59

دانشگاه های کشور سوئیس امکانات بسیار پیشرفته ای را در اختیار دانشجویان قرار می­ دهند. دانشجویان با تحصیل در دانشگاه های این کشور می­ توانند ضمانت آینده شغلی خود را بدست آورند. زیرا دانشگاه های سوئیس دارای اعتبار جهانی هستند و دانشجویانی که از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل شده اند به راحتی در هر کشوری می ­توانند به انجام کار بپردازند. دانشجویان در سوئیس در محیطی امن زندگی می­ کنند، اگرچه بنظر برخی از دانشجویان ممکن است کمی کسل کننده بنظر برسد، اما با سفر به دیگر کشورهای اروپایی می­تواند تجربه ای دیگر برایشان بوجود آورد. اکثر دانشجویانی که علاقمند تجربه تحصیل در سوئیس هستند، دانشجویانی هستند که جدیت در تحصیل و عملکرد عالی برای آن ها اولویت اول است.

شرایط و تجربه تحصیل در سوئیس

پذیرش در دانشگاه های سوئیس

هر کدام از دانشگاه های کشور سوئیس دارای شرایط متفاوتی برای پذیرش دانشجویان می­باشد. دانشجویان ابتدا باید با مراجعه به سایت دانشگاه های مورد نظر خود صلاحیت ها و شرایط لازم برای پذیرش دانشجو را مطالعه نموده و در صورتیکه دارای شرایط لازم هستند، درخواست پذیرششان را به دانشگاه مورد نظر ارسال نمایند. اما حداقل شرایط عمومی در تمامی دانشگاه های این کشور برخورداری از مدرک تحصیلی معتبر و معرفی نامه ای گواه بر صلاحیت دانشجو می ­باشد. از دیگر شرایط خاص ورود به دانشگاه های سوئیس می­توان موفقیت در آزمون های ورودی این دانشگاه ها را نام برد. دانشجویان برای ورود به برخی از دانشگاه های پزشکی، علوم اجتماعی، هنرهای کاربردی، موسیقی و طراحی باید در آزمون های ورودی این دانشگاه ها شرکت نموده و در صورت اخذ نمره قبولی می­ توانند به ادامه تحصیل در این دانشگاه ها بپردازند.

هزینه و بورس تحصیلی در تجربه تحصیل در سوئیس

علاقمندان به تجربه تحصیل در سوئیس بدنبال راهی برای تأمین هزینه ها و شهریه های تحصیلی در این کشور می­ باشند. امکان دسترسی به بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی برای دانشجویان در این کشور وجود دارد. بورسیه های تحصیلی دولتی متعددی هر ساله به دانشجویان اعطا می­ گردد که خود ممکن است دارای شرایط خاصی باشد. اما بطور معمول این بورسیه های به دانشجویان ممتاز و یا دانشجویانی که دارای رزومه های قوی تحصیلی و علمی هستند تعلق می­گیرد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئیس نسبت به دانشگاه های دیگر کشورهای اروپایی مناسب تر گزارش شده است. بطوریکه متوسط هزینه ها در دانشگاه های این کشور 400€ تا 3700€ (یورو) تخمین زده شده است. البته هزینه تحصیل در سوئیس در مقاطع مختلف با یکدیگر متفاوت است. علاوه بر این سطح شهریه ها با توجه به نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی) نیز متفاوت است. همچنانی که در نمودار زیر هم معلوم است، سطح شهریه های دانشگاه های خصوصی کشور سوئد چندین برابر دانشگاه های دولتی است:

ماکسیمم شهریه سالیانه در دانشگاه های خصوصی و دولتی سوئیس

در سوئیس نیز مانند برخی از کشورهای بورس های تحصیلی وجود دارد. این بورس ها شامل موارد ذیل می باشد:

 • بورس تحصیلات عالی جهت دانشجویان خارجی
 • بورس تحصیلات عالی ETH
 • بورس تحصیلی دانشگاه لوزان برای دانشجویان خارجی
 • بورس تحصیلات عالی EPFL
 • بورس موسسات تحصیلات تکمیلی
 • بورس تحصیلی دانشگاه ژنو در مقطع ارشد

شهریه دانشگاه های مختلف در سوئیس در سال 2022

این مسئله طبیعی است که هر دانشگاهی شهریه و هزینه های متفاوتی داشته باشد. لذا بهتر است قبل از هر اقدامی ابتدا از شهریه های دانشگاه های محبوب مطلع شد. این هزینه ها علاوه بر هزینه های زندگی خواهد بود که در متن مقاله پیش تر به آن ها اشاره شد. در جدول ذیل لیستی از هزینه های دانشگاه ها در سال 2022 بیان شده اند:

مقرون به صرفه ترین دانشگاه های سوئیس میانگین شهریه به یورو در سال
دانشگاه ژنو €900
دانشگاه برن €1700
دانشگاه علوم و هنرهای کاربردی شمال غربی سوئیس €1260
دانشگاه لوزان €1500
شهریه دانشگاه های برتر سوئیس میانگین شهریه به یورو در سال
موسسه فدرال فناوری سوئیس-زوریخ ETH €1200
olecole Polytechnique Fédérale de Lausanne €1150
دانشگاه بازل €1550
دانشگاه زوریخ €1300

دانشجویان بین المللی و تجربه تحصیل در سوئیس

دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه های سوئیس دارند، می­ توانند یکی از بورس های تحصیلی ESOP و یا MSP را که به دانشجویان خارجی تعلق دارند را اخذ بنمایند. بورسیه ESOP تمامی هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان بین المللی را شامل می­ شود و بورسیه MSP تنها برخی از هزینه های زندگی دانشجویان را تأمین خواهد نمود. دریافت این بورسیه های بصورت رقابتی است و دانشجویانی که دارای رزومه های قوی هستند و یا نمرات عالی را در دوره های کارشناسی کسب نموده اند از شانس بیشتری برای اخذ این بورسیه ها برخوردار خواهند بود. خوب است که در راستای کسب هرچه بیشتر اطلاعات مقاله تحصیل در سوئیس را نیز مطالعه نمایید. شایان ذکر است که مقاله مهاجرت تحصیلی به سوئیس را نیز مطالعه کنید که قطعا خالی از لطف نخواهد بود.

مقایسه سیستم آموزشی سوئیس با دیگر کشورها

در قیاس بین سوئیس و دیگر کشورها پارامترهای مختلفی باید رعایت شود. اما در کل با یک قیاس میتوان به جایگاه آموزش در سوئیس پی برد. در جدولی که در ذیل آمده بالاترین سطوح آموزش بیزنس در کشورها به ترتیب بیان شده است:

نام کشور رتبه بندی از نمره 7
سنگاپور 6.2
فنلاند 6.1
هلند 6
سوئیس 6
بلژیک 5.9
آمریکا 5.9
نروژ 5.8
استرالیا 5.8
دانمارک 5.8
نیوزیلند 5.8

همانطور که مشاهده میکنید سوئیس چهارمین کشور در دنیاست که در زمینه بیزنس بالاترین سطح آموزش را دارد.

زبان تحصیل در کشور سوئیس

تدریس در دانشگاه های سوئیس به چهار زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی صورت می­گیرد. دانشجویان با تجربه تحصیل در سوئیس می­ توانند به یادگیری دیگر زبان ها نیز بپردارند. سوئیس کشوری امن است و دانشجویان به راحتی می­ توانند در محیطی مناسب به تحصیل و مطالعه در زمینه های تجاری در کشوری که مرکز تجارت در قاره اروپا محسوب می­ شود، بپردازند. علاوه بر این کشور سوئیس در رشته های مهمان نوازی، داروسازی، بانکداری و مواد شیمیایی جایگاه ویژه ای را در میان کشورهای جهان بخود اختصاص داده است که زبانزد بسیاری از کشورهای جهان می­ باشد. همچنان دانشجویان پس از اتمام تحصیلاتشان در این کشور می ­توانند جهت اقامت پس از تحصیل در سوئیس اقدام نمایند.

هزینه های زندگی در کشور سوئیس

دانشجویان در سوئیس می­ توانند زندگی در کشوری مدرن را نیز تجربه نمایند. هزینه های زندگی در این کشور در شهرهای مختلف سوئیس با یکدیگر متفاوت است و اکثراً هزینه های زندگی در شهرهای برن، زوریخ و ژنو نسبت به دیگر شهرهای سوئیس گرانتر می­ باشد. بیشترین هزینه های زندگی در این کشور مربوط به ملک و مسکن در ین کشور است. در جدول ذیل هزینه های زندگی در سوئیس در سال 2022 ارائه شده:

پارامتر هرینه به یورو
خوراک حدود 500€ در ماه
غذای سلف از 8€ تا 10€
اقامت دانشجویی از 450€ تا 800€
هزینه زندگی در ژنو و زوریخ میانگین 1650€ تا 2500€ در ماه

در جدول ذیل بخشی از هزینه ها در سال 2022 بیان شده اند:

بخشی از هزینه های زندگی در سوئیس به یورو (€)
یک وعده غذایی در رستوران متوسط €23.00 €13.81 تا 32.23€
سه وعده غذایی برای دو نفر در یک رستوران متوسط €97.00 €69.05 تا 138.11€
یک میان وعده در مک دونالد €12.89 €11.97 تا 13.81€
یک فنجان کاپوچینو €4.23 €2.76 تا 5.52€
یک بطری آب 0.33 لیتری €3.39 €2.76 تا 4.60€
یک بطری شیر یک لیتری €1.44 €1.10 تا 1.84€
یک قرص نان €2.53 €1.10 تا 3.68€
میانگین اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر €1367.94 €920.73 تا 2025.61€

تجربه کار ضمن تحصیل در سوئیس

دانش آموزان خارجی می توانند حداکثر 15 ساعت کار در طول تحصیلات خود داشته باشند. این باید در همه موارد به مقامات مسئول مهاجرت گزارش شود. دانش آموزان خارج از منطقه اتحادیه اروپا/ EFTA ممکن است فقط شش ماه فرصت اقامت پس از تحصیل داشته باشند. در این موارد، کارفرما باید یک درخواست را برای استخدام وی ارائه نماید. پس از این، مقامات مهاجرت می توانند اجازه کار را صادر کنند. البته کار در سوئیس از آنجایی که در سال 2022 آمار بیکاری این کشور تنها 4.97% بوده راحت پیدا می شود. لازم به ذکر است مشاغل را می توان در تبلیغات روزنامه ها، وب سایت های استخدامی عمومی، انجمن های دانشجویی در دانشگاه یا از طریق دانشگاه یافت.

اهمیت تجربه کار پس از تحصیل در سوئیس

دانش آموزان EFTA / EU اجازه مطالعه و کار در سوئیس را برای 15 ساعت در هفته بدون نیاز به اجازه کار در حالی که آنها در سوئیس تحصیل داشته باشند. دانش آموزان کشورهای دیگر با مقررات سخت تر مواجه هستند. فقط برخی از افراد بسیار واجد شرایط٬ واجد شرایط اجازه کار هستند در حالی که دیگران باید پس از ورود به کشور 6 ماه منتظر بمانند. از نظر اجازه کار پس از تحصیل در سوئیس، دانش آموزان مجاز به 6 ماه پس از اتمام تحصیل برای تحصیل در کشور می باشند. ویزای سوئیس برای مجوز کار به متقاضیان شغل موفق داده می شود.

شرایط کار پس از تحصیل در سوئیس

برای دانشجویانی که قصد اقامت پس از تحصیل در سوئیس را دارند این بخش بسیار حائز اهمیت است:

 • اگر کارفرمای فرد یک شغل را به وی ارائه دهد، بایستی مجوز کار وی را برای کار سوئیس درخواست کند.
 • در زمان تحصیل، می توان به عنوان یک کارمند نیمه وقت 15 ساعت در هفته کار کرد.
 • در سوئیس می توان پس از تحصیل فرصت اقامت 6 ماهه اخذ نمود تا با رسیدن به کار اقامت تحصیلی را به کاری تبدیل کرد.
 • همانطور که گفته شد، مدت اقامت در سوئیس 6 ماه پس از فارغ التحصیلی خواهد بود.
 • اجازه کار تا زمانی که با یک کارفرمای سوئیسی مشغول به کار هستید معتبر خواهید بود.

مزایای زندگی در سوئیس

زندگی در سوئیس مزایای بی شماری دارد و به همین دلیل است که افراد زیادی حتی از سایر کشورهای اتحادیه اروپا این کشور را برای زندگی انتخاب می کنند. از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • آمار بیکاری در سوئیس در سال 2022 تنها 4.97% است در نتیجه فارغ التحصیلان دانشگاه های سوئیس حتما شغل مناسبی پیدا خواهند کرد
 • تورم در سال جاری در سوئیس تنها 1.2% است در نتیجه افراد با افزایش قیمت اجناس و خدمات مواجه نیستند
 • متوسط درآمد سالیانه در سوئیس 114184€ (یورو) است که از تمامی کشورهای اتحادیه اروپا به میزان قابل توجهی بالاتر می باشد
 • هزینه تحصیل در سوئیس برای همه شهروندان غیر سوئیسی یکسان است.
 • سوئيس در سال 2022 ششمین کشور شاد دنیا شناخته شد. این در حالی است که رتبه پنجم متعلق به هلند است و ایتالیا رتبه سی و ششم را کسب کرده
 • سوئیس به تابعین سایر کشورهای اروپایی پس از 5 سال اقامت قانونی و پرداخت مالیات اقامت دائم می دهد
 • سوئیس به سایر افراد که تبعه کشوری خارج از اتحادیه اروپا هستند پس از 10 سال اقامت قانونی و پرداخت مالیات اقامت دائم می دهد

دانشجویان عزیز می­ توانند در صورت مواجه شدن با سوالات و ابهامات در این زمینه با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نمایند.

سوالات متداول در خصوص تجربه تحصیل در سوئیس

متقاضیان تحصیل در سوئیس به طور معمول موارد زیر را مطرح می نمایند:

 • برترین دانشگاه های سوئیس کدامند؟ سیستم آموزشی در کشور سوئیس به دو بخش تحصیلات پیش از دانشگاه و دانشگاهی تقسیم می شود. دانشگاه های برتر این کشور که در میان رتبه 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند ETH Zurich، EPFL، دانشگاه زوریخ و دانشگاه ژنو است.
 • اخذ ویزای تحصیلی سوئیس چه مدارکی نیاز دارد؟ پاسپورت و مدارک هویتی معتبر، نامه پذیرش دانشگاه در سوئیس، ارائه تمکن مالی، بیمه درمانی، آدرس محل اقامت، دو قطعه عکس و غیره
 • هزینه های زندگی دانشجویی در سوئیس 2022 چقدر است؟ هزینه مسکن، غذا، حمل و نقل حدود 1300€ تا 1800€ (یورو) در ماه، هزینه زندگی در ژنو و زوریخ میانگین 1700€ (یورو) در ماه.
 • انواع بورس های تحصیلی در سوئیس چیست؟ بورس تحصیلات عالی برای دانشجویان خارجی، بورس تحصیلات عالی ETH، بورس تحصیلی دانشگاه لوزان برای دانشجویان خارجی، بورس تحصیلات عالی EPFL، بورس موسسات تحصیلات تکمیلی، بورس تحصیلی دانشگاه ژنو در مقطع ارشد.
 • آیا کار ضمن تحصیل در سوئیس برای دانشجویان امکان پذیر است؟ بله، دانشجویان خارجی در طول تحصیل حداکثر حق 15 ساعت کار در طول تحصیلات خود را البته با اطلاع مقامات مسئول دارند و البته حدودا حق 6 ماه هم اقامت پس از تحصیل به دانشجویان خارجی در جهت کاریابی در کشور سوئیس داده می شود.
5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  +  38  =  46