مهاجرت تحصیلی سوئد

تحصیل داروسازی در سوئد

تحصیل داروسازی در سوئد

در میان کشورهای اروپایی تحصیل داروسازی در سوئد از موضوعاتی است که در سال 2022 مورد جستجوی خیل عظیمی از افراد در سرتاسر دنیا بوده است. سه رشته برتر پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی همیشه در لیست انتخاب دانشجویان ایرانی جهت تحصیل بوده است که البته این امر مختص کشور خودمان نیست و می توان گفت این رشته ها همه جای دنیا پول ساز هستند. در واقع در تمام کشورها بالاترین درآمد سالیانه متعلق به متخصصین داروسازی و سایر گرایش های پزشکی از جمله مغز و اعصاب می باشد. در مقاله پیش رو که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده٬ اطلاعاتی در خصوص تحصیل داروسازی در کشور سوئد ارائه شده و به سوالات ذیل پاسخ داده شده:

 • وضعیت نظام آموزشی سوئد چگونه است؟
 • شرایط تحصیل داروسازی در سوئد چیست؟
 • الزامات تحصیل داروسازی در سوئد در سال 2022 چیست؟
 • هزینه های تحصیل داروسازی در سوئد چقدر می باشد؟
 • شرایط دریافت بورسیه در این کشور چه می باشد؟

دلایل تحصیل در سوئد

سوئد بیش از 10 میلیون نفر جمعیت دارد و از این میان بیش از 2 میلیون نفر آن ها پیشینه خارجی دارند و در سال های گذشته، از کشورهای دیگر به سوئد مهاجرت کرده و بعد از چندین سال مشغول شدن به کار در سوئد و سپس پرداخت مالیات به دولت این کشور سر انجام موفق به اخذ پاسپورت سوئدی شده اند. دولت این کشور طی سال های اخیر و با سیاست گذاری های اصولی موفق شده که پیشرفت چشمگیری را در عرصه های مختلف و از جمله در زمینه آموزشی و پزشکی بدست آورد. تا جایی که شمار زیادی از دانشجویان کشورهای دیگر، خواستار تحصیل علوم پزشکی از قبیل داروسازی در این کشور می باشند.

تحصیل در کشور سوئد مزایایی دارد که عبارتند از:

 • خلاقیت، در کانون تحصیل و آموزش وجود دارد.
 • دوره های نظری درگیر با دوره های عملی هستند.
 • مطابق وضعیت دنیای امروز، تمرکز بر پایداری و محیط زیست است.
 • تنوع نژادی در عین برابری از ویژگی های این کشور اسکاندیناوی است.
 • نگاه آموزشی، معطوف به مهارت های جهانی برای کار در سایر کشورها است.

اینفوگرافیک تحصیل داروسازی در سوئد

شرایط تحصیل داروسازی در سوئد

اولین نکته ای که علاقه مندان به تحصیل در رشته هایی از جمله پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، پرستاری و غیره مد نظر داشته باشند این است که چنین رشته هایی که با جان انسان ها ارتباط مستقیم دارند در تمامی کشورها آزمون ورودی دارند و تعداد کمی از دانشگاه ها در سرتاسر دنیا هستند که هیچ آزمونی بابت ورودیه این دانشگاه ها برگزار نمی کنند که آنها نیز آن قدر رنکینگ پایینی دارند که دانشجو بعد از فارغ التحصیلی از آن ها عملا با مدرکی که اخذ نموده قادر به یافتن شغل نخواهد بود.

نکته بعدی که می بایست به آن توجه داشته باشید نیز این می باشد که برای تحصیل در چنین رشته هایی فرد متقاضی باید به زبان رسمی آن کشور آشنایی داشته باشد تا هم هزینه های تحصیل خود را کاهش دهد و هم بتواند پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، راحت تر در کشوری که تحصیل کرده است به کار برسد و بتواند اقامت خود را تمدید نماید، لازم است به منظور موفقیت گذراندن آزمون ورودی علاوه بر دانش زبان می بایست دروسی که در آزمون ورودی مورد نظر هستند را نیز مطالعه فرمایید که جهت افزایش شانس قبولی بسیاری از افراد در دوره های pre medical در کشور سوئد شرکت می نمایند.

 • شرکت در کالج پیش نیاز
 • داشتن شرایط عمومی تحصیل
 • شرکت در آزمون ورودی
 • داشتن مدرک زبان سوئدی و یا انگلیسی

الزامات شرکت در آزمون های ورودی سوئد

با شرایط زیر می توان برای آزمون آماده شد:

 • سن متقاضیان می بایست در بازه سنی 18 تا نهایتا 22 سال قرار بگیرد.
 • فرد متقاضی می بایست دیپلم 12 ساله خود را اخذ نموده باشد.
 • در صورت تمایل به تحصیل در دانشگاه های خصوصی داشتن حداقل مدرک آیلتس آکادمیک 6 ضروری است.
 • و در مورد دانشگاه های دولتی و تحصیل به زبان سوئدی داشتن حداقل مدرک B2 زبان سوئدی اجباری می باشد.

مراحل اخذ پذیرش جهت تحصیل داروسازی در سوئد

همانطور که سابقا بیان شد، پذیرش در هر یک از رشته های گروه پزشکی همچون پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و غیره نیازمند شرکت در آزمون ورودی و کسب نمره برتر و حد نصاب لازم می باشد. اما برای این که افراد متقاضی بتوانند در این آزمون موفق شوند، لازم است که در یک دوره کالج آماده سازی مقدماتی موسوم به پری مدیکال شرکت نمایند. در این دوره حدودا یکساله، دروس و مواد امتحانی با متقاضیان تمرین و تکرار می شود و همانطور که از نام آن پیداست، افراد را برای این آزمون و تحصیل در رشته های گروه پزشکی آماده می کنند. دروس پایه ای همچون زیست شناسی و شیمی از اصلی ترین این موارد هستند. به یاد داشته باشید که شرکت در آزمون، الزام قانونی دارد ولی شرکت در این کالج ها الزام قانونی ندارد و صرفا شاید بتوان گفت که تنها الزام منطقی و عقلانی دارد.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل داروسازی در سوئد

داروسازان برای پیدا کردن کار در سوئد ضروری است به زبان سوئدی مسلط باشند؛ چرا که هم نرخ بیکاری در این کشور 6.8% است و از آلمان، هلند و برخی کشورهای دیگر بیشتر می باشد و هم مردم سوئد به اندازه هلندی ها به زبان انگلیسی مسلط نیستند. با این وجود فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های برتر سوئد نیز مزیت بزرگی محسوب می شود. برخی از بهترین دانشگاه های سوئد عبارت هستند از:

رتبه در رنکینگ ملی بهترین دانشگاه های سوئد برای تحصیل داروسازی شهری که دانشگاه در آن واقع شده
1 Lunds Universitet Lund
2 Uppsala Universitet Uppsala
3 Linköpings Universitet Linköping
4 Linköpings Universitet Linköping
5 Göteborgs universitet Göteborg
6 Umeå universitet Umeå
7 Stockholms universitet Stockholm
8 Sveriges lantbruksuniversitet Uppsala
9 Malmö högskola Malmö
10 Högskolan i Borås Borås

مدارک لازم برای اخذ پذیرش داروسازی در سوئد

ابتدای امر افراد باید در دوره های کالج شرکت کنند که برای آن باید حتما مدرک زبان سوئدی یا آیلتس 6 و در اکثر دانشگاه ها 6.5 داشته باشند. پس از قبولی در آزمون ورودی اجازه خواهند داشت تا برای ثبت نام در دانشگاه های سوئد در رشته داروسازی اقدام کنند. دانشگاه های سوئد در سال 2022 مدارک متعددی از افراد درخواست می کنند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • کارنامه قبولی
 • رزومه به زبان انگلیسی یا سوئدی
 • ترجمه رسمی تمامی مدارکی که در رزومه به اخذ آن ها اشاره شده از جمله مدرک دیپلم تجربی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان
 • آیلتس 6.5 برای دانشگاه های انگلیسی زبان یا مدرک B2 زبان سوئدی (غالبا مدرک زبان سوئدی لازم است)
 • توصیه نامه اساتید و معلمین قبلی فرد
 • انگیزه نامه که باید حتما توسط خود دانشجوی متقاضی تحصیل در سوئد در کمال صداقت نگارش شود.

هزینه تحصیل داروسازی در سوئد

هزینه تحصیل داروسازی در سوئد در سال 2022

پیش از هر چیز لازم به ذکر است که هزینه های تحصیل در کشوری خارجی، به 2 دسته تقسیم می شود؛ یکی هزینه های مستقیم تحصیل است که عبارت از شهریه دانشگاه است و دیگری هزینه های زندگی در دوران تحصیلی است. افرادی که به دنبال مهاجرت به سوئد در سال 2022 هستند، اطلاع از هزینه تحصیل و زندگی در سوئد برای آن ها بسیار مهم می باشد. ضروری است که افراد قبل از مهاجرت حتما از هزینه ها در کشور مقصد اطلاع یابند و راه چاره ای نیز برای تامین آنها در نظر بگیرند.

هزینه های تحصیل در سوئد هزینه های زندگی در سوئد
€8000 تا 19000€ (یورو) در سال €1200 تا 2000€ (یورو) در ماه

هزینه دانشگاه های سوئد به طور متوسط بین 8300€ (یورو)‌ سالیانه تا 19000€ (یورو) سالیانه تغییر می کند و این ممکن است در تعداد اندکی از دانشگاه ها به بیش از 20000€ (یورو) شهریه سالیانه نیز برسد. کشورهای حوزه اسکاندیناوی از جمله سوئد و دانمارک در گروه کشورهای گران قیمت اروپایی قرار می گیرند و این بدین معنا می باشد که هزینه های زندگی در این قبیل کشورها بین یک و نیم تا دو برابر سایر کشورهای اروپایی است به عنوان مثال اگر چه زندگی در مجارستان ماهیانه 600€ تا 800€ (یورو) هزینه خواهد داشت، اما هزینه زندگی در سوئد ماهیانه بین 1200€ تا 2000€ (یورو) می شود. هزینه های سال 2022 بدین شرح است:

عنوان هزینه هزینه به یورو
یک وعده غذایی در رستوران ارزان €9.92
نان 500 گرمی €2.19
1 کیلو گوشت مرغ €8.93
1 کیلو گوشت گوساله €15.99
آب 1.5 لیتری €1.37
هزینه ماهیانه حمل و نقل €79.39
1 دقیقه تعرفه موبایل €0.12
اینترنت پرسرعت €29.09
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهری €500 تا 1350€

امکان کار دانشجوئی در سوئد

اصولا یکی از انگیزه ها و اهداف مهم دانشجویان بین المللی من جمله دانشجویان ایرانی از تحصیل در سوئد، کار در این کشور حین و پس از تحصیل می باشد. چراکه سوئد کشوری با اقتصاد پیشرو در اروپا بوده و از بازار کاری خوبی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی برخوردار است. کلا دانشجویان برای کار در سوئد با توجه به سیر برنامه تحصیلی خود دو مسیر متفاوت کاری پیش رو دارند که عبارتند از:

دو مسیر کاری برای دانشجویان در سوئد

اما پس از یافتن پیشنهاد کار در سوئد، فارغ التحصیلان کارجو در سوئد می توانند از طریق اداره مهاجرت سوئد اقدام به درخواست مجوز کار یا work permit نمایند. در این زمینه نیز متقاضیان می توانند بدون ترک کشور سوئد و قبل از اتمام اعتبار اقامت خود اقدام نمایند. اما شرایط لازم برای این کار عبارتند از:

 • داشتن مجوز اقامت معتبر
 • داشتن مدرک آکادمیک از سوئد
 • داشتن پاسپورت معتبر
 • داشتن قراردادکاری با کارفرمای سوئدی
 • دریافت حداقل درآمد ماهیانه SEK13000 (کرون سوئد) معادل تقریبی حدود 1470$ (دلار)

لازم به ذکر است که هزینه استاندارد بابت درخواست این نوع ویزای سوئد نیز در سال 2022 در حدود 2000SEK (کرون) می باشد.

شانس قبولی در سوئد چقدر است؟

تحصیل در رشته های داروسازی، پزشکی و غیره در کشورهای غیر انگلیسی زبان به مراتب، سخت تر است زیرا متقاضی تحصیل، علاوه بر دروسی که می بایست برایشان آماده گردد لازم است درگیر یک زبان سومی نیز بشود و همین امر موجب می شود تا نسبت به رقبای سوئدی زبان خود چند مرحله عقب تر باشد و در نتیجه شانس قبولی در دانشگاه کاهش یابد. در مقاله بالا اطلاعاتی در خصوص تحصیل در سوئد در رشته داروسازی در سال 2022 ارائه گردید، علاقه مندان به تحصیل در این کشور می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل کنند.

سوالات پر تکرار در خصوص تحصیل داروسازی در سوئد

متقاضیان تحصیل داروسازی در سوئد 2022 باید موارد زیر را مد نظر قرار دهند:

 • چرا تحصیل در سوئد پرتقاضا است؟ خلاقیت در نوآوری و تمرکز، پایداری و پرورش نیروی کار پس از تحصیل از محبوبیت های سوئد می باشد.
 • شرایط تحصیل داروسازی در سوئد چیست؟ شرکت در دوره های پیش پزشکی و تسلط به زبان انگلیسی و سوئدی از شرایط حائز اهمیت می باشد.
 • شرایط شرکت در آزمون ورودی داروسازی چیست؟ حداقل رده سنی 18 الی 22 سال، دیپلم 12 ساله و ارائه مدرک آیلتس یا زبان سوئدی B2.
 • هزینه تحصیل داروسازی در سوئد چقدر است؟ میانگین هزینه های تحصیل داروسازی در سوئد 8000€ الی 19000€ (یورو) در سال است.
 • آیا دانشجویان خارجی شانس قبولی داروسازی در سوئد دارند؟ در صورتی که افراد دانش زبان سوئدی داشته باشند، شانس بالاتری نسبت به سایر متقاضیان خواهند داشت.
5/5 - (16 امتیاز)

17 دیدگاه برای “تحصیل داروسازی در سوئد

 1. Arezoo گفت:

  سلام. امکان ادامه تحصیل در یک مقطع در رشته داروسازی درسوئد وجود دارد؟ یعنی من که یک سال از این رشته رو در ایران در مقطع کارشناسی خوندم می توانم برای تحصیل ۳ سال بعدی در این کشور اقدام کنم ؟؟؟ متشکرم.

  1. داوری گفت:

   سلام
   امکان اینکه انتقالی بگیرید وجود نداره متاسفانه

 2. مهراد گفت:

  خوندن داروسازی الان تو این کشورها نیازمند پشتوانه مالی بالاست ما باید به فکر کار کردن باشیم ، من فکر می کنم یا باید اینجا خوند یا بری کشورهای ارزون و رایگان اروپا.
  الان صنعت داروسازی این کشور نیروی کار میخواد؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای تحصیل میتونید در این کشور اقدام کنید و برای کار به شرط اینکه دعوتنامه کاری داشته باشید انجام پذیره

 3. لیدا بهرامی گفت:

  سلام شما برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور سوئد اقدام دارید؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   در صورتیکه رزومه علمی خوبی داشته باشید میتونیم براتون اقدام کنیم

 4. ترنم گفت:

  سلام آیا امکان داره که یک ترم پزشکی در اسپانیا خواند سپس به کشور آلمان رفت؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   اگر دانشگاه مبدا و مقصد شما این امکان رو داشته باشن بله این قضیه در اروپا متداوله
   برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

 5. اصغر گفت:

  داروسازی تو سوئد گرانه فکر کنم آلمان درصد قبولی بیشتر باشه

 6. حمید هامون گفت:

  برای داروسازی در سوئد باید زبان سوئدی بخونیم؟!

  1. داوری گفت:

   سلام
   بیشتر رشته ها در مقطع لیسانس به زبان سوئدیه

 7. مهسا گفت:

  سلام و عرض احترام
  من ۳۴ سال دارم. همسرم ۳۷ سال دارد. یک فرزند ۴ ساله هم داریم. من لیسانس نرم افزار دارم و همسرم لیسانس برق هستند. ۶ سال سابقه کار مرتبط نیز دارند. چطور میتونیم برای سوئد اقدام کنیم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بایستی از طریق تحصییل و به بهانه تجصیل برای مهاجرت به سوئد اقدام کنید
   برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

 8. کتایون گفت:

  اطلاعات خیلی مفیدی بود سپاس گزارم

 9. پدرام رسایی گفت:

  بنظرم برای تحصیل گروه های پزشکی، کشورهای انگلیسی زبان مانند کانادا بهتره

 10. v!da گفت:

  با سلام بسیار از مقاله های خوبتون ممنونم، من در تهران در رشته داروسازی تحصیل میکنم ایا برای ادامه تحصیل داروسازی در سوئد میتونم مهاجرت کنم و آیا سابقه کاری در حین تحصیلات دانشگاهی امتیاز داره؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   شما بایستی از ابتدا این رشته رو مطالعه فرمائید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :