مهاجرت تحصیلی مجارستان

تحصیل داروسازی در مجارستان

تحصیل داروسازی در مجارستان

دانشجویان خارجی میتوانند جهت تحصیل داروسازی در مجارستان اقدام نمایند که خوشبختانه در 2023 امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این رشته وجود دارد. دانشجویان ایرانی می توانند با اخذ مدرک دیپلم شرایط ورود به کالج یکساله قبل از دوره داروسازی را در مجارستان فراهم سازند. در مورد جایگاه دانشگاه های این کشور می توان گفت که جایگاه دانشگاه های این کشور جزء 10 کشور برتر مربوط به تخصص های دارویی محسوب می شود. سطح کیفیت آموزش و تدریس و همچنین مطالعات مربوط به تحصیل داروسازی در این کشور با کلیه استانداردهای به روز جهانی دارای مطابقت می باشد.

 • شرایط پذیرش در رشته داروسازی در مجارستان برای دانشجویان خارجی به چه صورت است؟
 • آیا برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس می باشد؟
 • هزینه تحصیل داروسازی در مجارستان سالیانه چه مقدار است؟

رشته داروسازی یکی از پردرآمدترین رشته های تحصیلی در سراسر دنیا محسوب می شود. به صورتی که در هر سال شغل داروسازی در میان لیست مشاغل اصلی اکثر کشورهایی که اقدام به پذیرش مهاجر می کنند وجود دارد. تحصیل در رشته داروسازی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اطراف، ایالات متحده و کشور کانادا ارزان تر می باشد. زبان تحصیل در رشته داروسازی دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی می باشد که باعث می شود جایگاه ویژه ای بین دانشجوهای بین المللی داشته باشد. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، اطلاعاتی در خصوص تحصیل داروسازی در مجارستان ارائه گشته است.

اینفوگرافیک تحصیل داروسازی در مجارستان

اهمیت تحصیل داروسازی در مجارستان

رشته داروسازی به غیر از تمرکز داشتن در زمینه های درمانی، توانسته در زمینه هایی مانند بهداشت همچون تولید مواد آرایشی و بهداشتی دارای فعالیت قابل توجه و چشم گیری باشد. این موضوع باعث شده که این رشته هر ساله بتواند سود زیاد و قابل توجهی را برای شرکت هایی که در زمینه تولید مواد آرایش و بهداشتی و دارویی فعالیت دارند داشته باشد. پس می توان گفت در دنیای امروزی نقش داروسازی در گرایش های متفاوتی بازار کار دارد و این همان نکته ای است که دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی به دنبال آن هستند.

نحوه تحصیل در این رشته معمولا در نظام های آموزشی از هم متفاوت است، در برخی کشورها شرایط تحصیل داروسازی به صورت پیوسته است و در برخی می توان از مقاطع لیسانس شروع به تحصیل نمود. دانشگاه های علوم پزشکی کشور مجارستان در رشته داروسازی دارای سابقه و قدمت کهن می باشد. مدت زمان لازم برای تحصیل داروسازی در این کشور به میزان 5 سال یا (10 ترم) عنوان شده است.

بررسی تایید یا عدم تایید داروسازی مجارستان در ایران

تحصیل در مجارستان به دلیل پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی بسیار پر طرفدار است. از جمله دانشگاه های این کشور که توانسته اند مورد تائید وزارت بهداشت کشورمان قرار بگیرند عبارتند از:

شرط لازم برای موفقیت در شروع نمودن رشته داروسازی در این کشور به همراه داشتن دیپلم تجربی و پیش دانشگاهی یا همان دیپلم 12 ساله است. ناگفته نماند شخص متقاضی تحصیل داروسازی در مجارستان ملزم به شرکت در دوره پیش پزشکی می باشد. با این توضیح که مدت زمان لازم برای سپری نمودن این دوره به میزان یک سال تمام می باشد. در نهایت کلیه دانش آموزان بعد از موفقیت در به پایان رساندن این دوره با در نظر گرفتن کلیه نمرات اخذ شده و شرکت در آزمون، قادر به به ورود به دانشگاه ها می باشند.

یک مزیت گذراندن دوره آماده سازی در مجارستان در این می باشد که فرد می تواند بدون ارائه مدرک زبان نیز برای اخذ پذیرش این کشور نیز اقدام کند. این دوره ها 2 بار در سال شروع ترم دارند و می توان در ترم های شهریور و بهمن در کلاس ها حاضر شد. یکی دیگر از برنامه های تحصیلی پردرخواست از سوی اتباع ایرانی نیز کالج زبان در مجارستان می باشد.

داروسازی عمومی در مجارستان

مجارستان در حدود 10 میلیون سکنه دارد و در حدود 8200 داروساز می باشد. اکثر این داروسازها دارای مدرک آکادمیک معتبر هستند. هر داروساز در مجارستان دارای یک آزمایشگاه است. در این رشته عمده تمرکز بر روی روش های عملی است. کلیه داروها، حتی OTC در حیطه تخصصی داروساز می باشد که همین امر به داروسازان اجازه می دهد که روابط و بر هم کنش های درمانی را مدیریت کرده و توصیه های مناسبی را ارائه دهند.

از زمان معرفی قانون جدید در سال 2011، قوانین ناظر بر مالکیت شرکت داروسازی در مجارستان هر سال دقیق تر شده است، که همین منجر به ایجاد یکی از رژیم های بسیار سخت گیرانه تر در اروپا شده است. هدف فوری قوانین سخت گیرانه حفاظت از منافع و سودهای داروسازان و داروشناسان خصوصی محلی توسط جداسازی زنجیره های شرکت های داروسازی غیرمجاری از بازار مجارستان می باشد. سرمایه گذاران سازمانی در شرکت های داروسازی موجود ملزم شده ند که یک متخصص داروسازی را به عنوان مدیر شرکت داروسازی منصوب کرده و حداقل هم 25% از سهام را به مدیر یا سایر شرکت های داروسازی خصوصی دیگر بفروشند. این رقم در سال 2023 به حداقل 51% رسید.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل داروسازی در مجارستان

نرخ بیکاری در مجارستان تنها 3.6% است در نتیجه فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور شانس خوبی برای پیدا کردن کار حین و پس از تحصیل دارند. منتهی کسانی که موفق شوند در دانشگاه های برتر این کشور تحصیل کنند، شانس بالاتری برای داشتن مشاغل پردرآمدتر در مجارستان خواهند داشت. برخی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل داروسازی در مجارستان عبارت هستند از:

رتبه در رنکینگ ملیبهترین دانشگاه های مجارستانشهری که دانشگاه در آن واقع شده است
1Eötvös Loránd TudományegyetemBudapest
2Debreceni EgyetemDebrecen
3Szegedi TudományegyetemSzeged
4Pécsi TudományegyetemPécs
5Szent István EgyetemGödöllo

مزایای تحصیل داروسازی در مجارستان

مزایای تحصیل داروسازی در مجارستان

تحصیل در رشته داروسازی در مجارستان مزایای زیادی دارد، از جمله آن ها عبارتند از:

 • تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه
 • مورد تایید بودن مدرک این رشته در سرتاسر دنیا
 • امکان دریافت نمودن بورسیه به سایر کشورهای اطراف این کشور
 • هزینه پایین تحصیل در مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • امکان ارائه مدرک دکترا که به صورت حرفه ای در زمان بعد از فارغ التحصیلی
 • عضویت دانشگاه های علوم پزشکی مجارستان در سازمان بهداشت جهانی
 • امکان ادامه تحصیل و کار در کلیه کشورهای اروپایی، انگلستان، آمریکا و کانادا
 • وجود امکان اشتغال به کار بعد از موفقیت در رشته داروسازی در سراسر کل قاره
 • عضو بودن کلیه دانشگاه های علوم پزشکی مجارستان در سازمان بهداشت جهانی
 • امکان خرید ملک به نام خود دانشجو و همچنین کلیه اعضای خانواده دانشجو

مزایای تحصیل داروسازی در مجارستان

مدت زمان لازم برای تحصیل داروسازی در مجارستان

مدت زمان لازم برای تحصیل رشته داروسازی در این کشور به میزان 5 سال می باشد. البته در حالتی که فرد بخواهد مدرک دکترای داروسازی را دریافت کند. زیرا امکان تحصیل در این رشته در دوره های آموزشی یکساله و مقطع کارشناسی 4 ساله نیز وجود دارد. دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه بایستی در آزمون دانشگاه شرکت نمایند که اکثر دانشجویان را ملزم به گذراندن یک دوره یک ساله کالج پیش پزشکی خواهند بود، پس از اتمام این دوره دانشجویان برای شرکت در آزمون ورود به رشته داروسازی مهیا خواهند شد. دانشجویان با موفقیت در کسب نمودن نمره قبولی در این آزمون قادر به ورود به دانشگاه می باشند. بعد از تحصیل داروسازی امکان تبدیل ویزای تحصیلی به برنامه های اقامتی و اخذ ویزای کاری وجود دارد. می توان در صنعت، بیزینس، بهداشت و درمان و موارد دیگر از مدرک داروسازی استفاده کرد.

شرایط تحصیل داروسازی در مجارستان در سال 2023

تحصیل در این رشته در سال 2023 در برگیرنده 2 بخش مهم می باشد به صورتی که در قدم اول برای ورود به دانشگاه، دانشجویان دروس علوم پایه را در کالج آموزش می بینند، در راستای اقدام به مطالعات دارویی پیشرفته آمادگی لازم را بدست می آورند. در مرحله دوم و ورود به دانشگاه ها، دانشجویان ملزم به آموزش مورد نیاز در دوره های تئوری و علی و بالینی می باشند.

بعد از سال سوم دانشجویان دیگر کمتر در کلاس ها هستند و دوره عملی بیشتر خواهد شد. هزینه تحصیل در رشته داروسازی به نسبت رشته های پزشکی و دندانپزشکی کمتر است. متوسط شهریه ترم ها متفاوت است و از حدود 5000€ تا 7700€ (یورو) می باشد. متقاضیان گرامی می توانند سطح متوسط هزینه تحصیل در رشته داروسازی را با هزینه تحصیل در رشته های دیگر تحصیلی در دانشگاه سگد مجارستان مقایسه کنند تا پس زمینه خوبی در اینباره عاید آنها شود:

مقایسه متوسط هزینه تحصیلی در دانشگاه پزشکی سگد

تحصیل داروسازی در مقطع تحصیلات تکمیلی مجارستان

2 رشته اصلی داروشناسی پس از اخذ مدرک لیسانس در مجارستان عبارتند از: تخصص داوشناسی، برنامه های دکتری. کلیه دانشجویان داروسازی در مقاطع تحصیلات تکمیلی، بایستی در تحصیلات پیوسته (CE) یا آموزش طولانی (LLL) شرکت کنند و مقدار امتیازات توصیه شده را کسب کنند. البته، این برای همه داروسازها الزامی نیست. دروس دکترا داروسازی در مجارستان به زبان انگلیسی تدریس شده و مدت تحصیل در این مقطع نیزدرحدود 5 سال می باشد.

برنامه تحصیلی در رشته داروسازی در مجارستان

تحصیل در مجارستان برای دانشجویان مجاری رایگان است. اما، دانشجویان خارجی رشته داروسازی ملزم به پرداخت شهریه های خود می باشند. البته دانشجویان خارجی نیز امکاناتی همانند اخذ وام های دانشجویی، اخذ بورسیه های تحصیلی در مجارستان و کار ضمن تحصیل در مجارستان برای تامین فاند لازم جهت تحصیل در مجارستان را در اختیار دارند.

نوع برنامهمدت تحصیلزبانشهریه ها در سال
Pharm.Dr5 سالانگلیسی€7500 تا 8000€ (یورو)

برنامه تحصیلی در رشته داروسازی در مجارستان

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

مجارستان در سال 2023 برای صدور ویزای تحصیلی سختگیری کمی اعمال میکند با این حال دانستن شرایط و مدارک دقیق اهمیت زیادی دارد. مهمترین مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان مورد نیاز است عبارتند از:

مدارکتوضیحات
پذیرش کالج یا دانشگاهپس از قطعیت ثبت نام نامه پذیرش برای فرد ایمیل میشود
کپی برابر اصل پاسپورتپاسپورت باید حداقل یکسال اعتبار داشته باشد
پرداخت شهریه دانشگاهپیش پرداخت شهریه حداقل یک ترم جلوتر
نامه تمکن مالیاز سوی بانک برای اثبات حسابی به مبلغ 7000€ (یورو)
گواهی عدم سوءپیشینه کیفریترجمه رسمی گواهی پلیس + 10
رزرو هتل، خوابگاه یا اجاره منزلاثبات محل برای اقامت فرد در مجارستان حداقل برای 4 ماه

یکی از شرایط لازم برای گرفتن پذیرش در راستای تحصیل در این رشته، همراه داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی میباشد. علاوه بر دندانپزشکی، تحصیل پزشکی در مجارستان نیز بسیار پرطرفدار است. چراکه مجارستان از سال 2007 عضو شنگن شده و در عین حال هزینه های تحصیل و زندگی در آن بسیار پایین است. در واقع دانشجویان در مجارستان ماهیانه تنها در حدود 500€ (یورو) هزینه زندگی دارند. حقیقتا مجارستان هم از لحاظ شهریه و هم از لحاظ هزینه زندگی جزء کشورهای مقرون به صرفه در اروپاست. در نمودار زیر میتوان با توزیع انواع مخارج زندگی در سال تحصیلی 2023 آشنا شد:

 

توزیع هزینه های زندگی در مجارستان

علاقه مندان به تحصیل در مجارستان می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود تماس بگیرند.

سوالات پرتکرار در خصوص داروسازی در مجارستان

متقاصیان تحصیل داروسازی در مجارستان 2023 سوالات زیر را مطرح میکنند:

 • هزینه تحصیل داروسازی در مجارستان چه مقدار است؟ این هزینه را می توان سالیانه در حدود 14000€ (یورو) ارزیابی کرد.
 • آیا امکان تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی در مجارستان وجود دارد؟ یکی از مزیت های کلی تحصیل در مجارستان، امکان تحصیل به زبان انگلیسی است.
 • آیا برای تحصیل در رشته های پزشکی در کشور مجارستان به دوره های پیش پزشکی نیاز است؟ همه افراد پس از دریافت دیپلم 12 ساله باید در دوره های پیش پزشکی شرکت کنند.
 • آیا شرکت در دوره های داروسازی در مجارستان نیاز به آزمون ورودی دارد؟ همه افرادی که قصد ورود به رشته داروسازی را دارند، باید در آزمون ورودی هر دانشگاه شرکت کنند.
 • دوره های پیش پزشکی در مجارستان چه مدت به طول می انجامد؟ دوره های پیش پزشکی این کشور یکساله است.
5/5 - (25 امتیاز)

2 دیدگاه برای “تحصیل داروسازی در مجارستان

 1. آیدا گفت:

  با سلام وقت بخیر من 19 سالمه و دیپلم ریاضی دارم اما میخوام دارم بخونم امکان داره بتونم داروسازی بخونم تو مجارستان به زبان انگلیسی ؟ معدلمم 19 هست و زبانمم خیلی خوب هست

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله می تونید و مشکلی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *