مهاجرت تحصیلی آذربایجان

تحصیل در آذربایجان

تحصیل در آذربایجان

تحصیل در آذربایجان به سبب امتیازاتی مثل هزینه پایین تحصیل، مدارک معتبر، امکان اخذ بورسیه و تحصیل به زبان انگلیسی متقاضیان زیادی پیدا کرده است. اما این تنها امتیازات تحصیل در دانشگاه های آذربایجان نیست بلکه دانشجویان ایرانی به سبب مجاورت 2 کشور ایران و آذربایجان، امکان پذیرش آسان و وجود امتیازات خاص برای دانشجویان ایرانی، تحصیل در کشور آذربایجان را انتخاب می کنند.

سیستم آموزش عالی آذربایجان با پیروی از استانداردهای آموزش عالی اروپایی دچار تغییرات کیفی فراوانی شده است و متقاضیان می توانند در هر 3 مقطع تحصیلی و در طیف وسیعی از برنامه های تحصیلی در این کشور ادامه تحصیل دهند. از جمله شرایط تحصیل در کشور آذربایجان داشتن مدرک دیپلم متوسطه یا پیش دانشگاهی و نیز تسلط بر زبان انگلیسی است. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله درصدد آنیم تا با ارائه اطلاعات دقیق و به روز از شرایط تحصیلی در آذربایجان به سوالات هموطنان علاقه مند پاسخ شایسته ای ارائه دهیم.

سیستم آموزش و پرورش در جمهوری آذربایجان

آموزش و پرورش در جمهوری آذربایجان به عنوان یک حوزه فعالیت تلقی می شود که پایه و اساس توسعه جامعه و دولت را تشکیل می دهد که دارای احتیاط و برتری استراتژیک است. در جمهوری آذربایجان، نظام آموزشی دارای شخصیت دموکراتیک، سکولار است و اساس آن ارزش های ملی و بین المللی است. تمام شهروندان کشور آذربایجان می بایست در دوره تحصیلی 9 ساله به صورت اجباری شرکت کنند و آموزش های لازم در این دوره را کسب کنند. بر اساس قانون اساسی کشور آذربایجان، حق تحصیل یکی از اصلی ترین حقوق مردم این کشور می باشد. در اصل 42 قانون اساسی جمهوری آذربایجان آمده است كه حق تحصیل شهروندان به شرح زیر تعیین می شود:

 • هر شهروند حق تحصیل دارد.
 • دولت تحصیلات متوسطه عمومی اجباری را رایگان اعطا می کند.
 • دولت سیستم آموزش را کنترل می کند.
 • دولت تحصیلات افراد با استعداد را بدون توجه به شرایط مادی آن ها تضمین می کند.
 • دولت حداقل معیارهای آموزشی را تعیین می کند.
 • هر کس در چارچوب استاندارد ایالتی حق آموزش و پرورش را دارد.

شرایط تحصیل در آذربایجان در سال 2023

همانطور که می دانید یکی از امتیازات تحصیل همین شرایط آسان تحصیلی در این کشور اوراسیایی می باشد. در آذربایجان، سیستم آموزش عالی این کشور درجات تحصیلی را در هر 3 مقطع کارشناسی (4 سال)، کارشناسی ارشد (2 سال) و دکترا (5 سال) به دانشجویان متقاضی ارائه می دهد. لازم است بدانید که مدارک تحصیلی آذربایجان در بیش از 50 کشور دنیا معتبر است. از جمله شرایط تحصیل در کشور آذربایجان داشتن مدرک دیپلم متوسطه و نیز داشتن مدرک زبان انگلیسی یا روسی است که مورد قبول دانشگاه های آذربایجانی است. در سال 2023 مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آذربایجان شامل موارد زیر است:

 • تکمیل فرم درخواست
 • کپی مدرک دیپلم متوسطه به همراه ترجمه آن
 • کارنامه تحصیلی متوسطه به همراه ترجمه آن
 • انگیزه نامه یا SOP جهت بیان هدف و انگیزه برای تحصیل
 • رزومه یا CV متقاضی
 • تاییدیه معاینه پزشکی
 • کپی پاسپورت بین المللی معتبر
 • برخورداری از مدرک زبان IELTS یا TOEFL جهت اثبات مهارت زبان داوطلبان که با ارائه نمرات آزمون های زیر مسجل می شود:
امتیاز آزمون تافل حداقل 90 امتیاز
امتیاز آزمون آیلتس بیش از 6 امتیاز

تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی (B.Sc.) در آذربایجان در حدود 4 سال طول می کشد و دانشجویان پس از اتمام این دوره تحصیلی مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه های آذربایجان دریافت می کنند. یکی از مزایای تحصیل کارشناسی در آذربایجان تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور است. از جمله دانشگاه هایی که متقاضیان می توانند در مقطع کارشناسی در این کشور، ادامه تحصیل دهند می توان به دانشگاه صنعت نفت دولتی، دانشگاه قفقاز، دانشگاه دولتی اقتصاد، دانشگاه معماری، دانشگاه خزر و دانشگاه مهندسی باکو می باشد. برنامه های تحصیلی مقطع کارشناسی این دانشگاه ها در سال 2023 بدین قرار است:

مدیریت و بازرگانی 1 برنامه
مهندسی و فنی 1 برنامه
مطالعات محیطی و علوم زمین 1 برنامه
علوم اجتماعی 1 برنامه

تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد (M.Sc.) در آذربایجان یک دوره تحصیلی 2 ساله است و نحوه ارزشیابی دانشجویان در این دوره بر اساس انجام تکالیف کلاسی، خلاقیت آموزشی، برتری تحصیلی و نیز دفاع از پایان نامه می باشد. از دانشگاه های پذیرنده دانشجویان کارشناسی ارشد برای سال تحصیلی 2023 می توان از دانشگاه پزشکی آذربایجان، دانشگاه معماری آذربایجان، دانشگاه دولتی نخجوان، دانشگاه خزر و دانشگاه دولتی اقتصاد آذربایجان نام برد. معروف ترین برنامه تحصیلی کارشناسی ارشد در بین دانشجویان حاضر در آذربایجان رشته بازرگانی و مدیریت می باشد که طرفداران خاص خود را دارد.

تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در آذربایجان در مقطع دکتری

سیکل آخر نظام آموزش عالی آذربایجان متعلق به مقطع دکتری یا PhD دارد. این مقطع تحصیلی در آذربایجان به صورت پژوهش محور بوده و به مدت حداکثر 5 سال طول می کشد. هم اکنون، در حدود 105 برنامه دکتری در 16 دانشگاه این کشور وجود دارد. دانشگاه های دولتی لنکران، دانشگاه اقتصاد آذربایجان، دانشگاه دولتی کشاورزی آذربایجان، دانشگاه دولتی سام گایت و دانشگاه خصوصی نخجوان از جمله دانشگاه های دارای برنامه دکتری در آذربایجان می باشند. از شرایط تحصیل در این مقطع تحصیلی می توان به داشتن مدرک کارشناسی ارشد و مدرک زبان انگلیسی اشاره کرد. لبته امکان کار دانشجویی در آذربایجان برای دانشجویان خارجی وجود ندارد.

مقایسه تحصیل در آذربایجان و ترکیه

اگرچه زندگی در ترکیه کمی پرهزینه تر از آذربایجان است گزینه مناسب تر و آینده دارتری در قیاس با آذربایجان می باشد. در کشور ترکیه تحصیل با توجه به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی در دانشگاه های دولتی مثل دانشگاه استانبول یا دانشگاه آنکارا سالانه در دوره های به زبان ترکی استانبولی 450$ تا 800$ (دلار آمریکا) و در دوره های به زبان انگلیسی سالانه از 600$ تا 1500$ (دلار آمریکا) هزینه دربرخواهد داشت. البته شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه مثل دانشگاه کوچ، که البته رنکینگ جهانی خیلی خوبی دارد، ممکن است در برخی رشته ها مثل دندانپزشکی و مدیریت به سالانه 20000$ (دلار آمریکا) هم برسد.

در آذربایجان اما در کالج های پیش دانشگاهی شهریه سالانه بین 600$ تا 2000$ (دلار آمریکا) و در دانشگاه سالانه 1000$ تا 2500$ (دلار آمریکا) است. البته کالج های پیش دانشگاهی ترکیه کمی گران تر از آذربایجان هستند و 4500$ (دلار آمریکا) شهریه می گیرند اما نباید فراموش کرد این کالج ها زمینه را برای ورود به بهترین دانشگاه های ترکیه فراهم می کنند که به مراتب رنکینگ بهتری از دانشگاه های آذربایجان دارند.

شرایط ویزای تحصیلی کشور آذربایجان

از جمله شرایط تحصیل در این کشور برای متقاضیان خارجی درخواست ویزای تحصیلی می باشد. دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل هستند بایستی ویزای تحصیلی خود را از سفارت درخواست نمایند و هزینه ویزای کوتاه مدت (تا مدت 90 روز) 100$ (دلار آمریکا) و هزینه ویزای بلند مدت (بیش از 90 روز) 200$ (دلار آمریکا) برای هر متقاضی می باشد. اما از جمله شرایط اصلی جهت اخذ این نوع ویزا می توان به داشتن دعوت نامه و ضمانت مالی جهت پرداخت شهریه و هزینه اقامت اشاره کرد. مدارک زیر از جمله شرایط و مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی این کشور می باشد که لازم است تمامی داوطلبان نسبت به تهیه و تحویل آن به سفارت آذربایجان اقدام نمایند:

 • فرم درخواست ویزا
 • کپی پاسپورت معتبر
 • دعوت نامه دانشگاهی
 • 1 قطعه عکس پاسپورتی
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

دانشگاه های برتر برای تحصیل در آذربایجان

آذربایجان دارای چند مرکز آموزش عالی و دانشگاه است که برخی از آن ها در سطح بین المللی جایگاه مطلوبی دارند و مدرکشان مورد تایید وزارت علوم است:

 • Baku Engineering University
 • Azerbaijan University of Architecture and construction
 • Azerbaijan national Academy of science
 • Azerbaijan state oil Academy
 • Baku national Music Academy
 • Azerbaijan state Academy of fine Art
 • Azerbaijan national conservatoire
 • Azazerbaijan technical University
 • Nakhchivan State University
 • Khazar National University

در لیست فوق برخی از بهترین دانشگاه های کشور آذربایجان را معرفی کرده ایم اما با توجه به رشته تحصیلی باید قبل از اقدام برای اخذ پذیرش درباره آن ها تحقیق کنید.

دانشگاه آذربایجان در شهر باکو

دانشگاه آذربایجان یک دانشگاه معتبر و غیر دولتی می باشد که در شهر باکو واقع شده است. این دانشگاه در سال 1991 توسط پروفسور صلاح الدین خلیلوف تأسیس شد. این دانشگاه با تصمیم کمیته عالی امور خارجه در 3 مارس 1993 و هیئت وزارت آموزش و پرورش در 8 آوریل 1993 به ثبت رسید. این مرکز تحصیلی معتبر به طور رسمی به عنوان دانشگاه غیر دولتی آذربایجان ثبت شد. این دانشگاه دارای 1099 دانشجو در 19 رشته می باشد. روند تدریس در دانشگاه به 3 زبان (آذری، روسی و انگلیسی) انجام می شود. دانش آموزان برنامه BBA، طبق انتخاب خود، زبان دوم خارجی را در کنار انگلیسی (آلمانی، فرانسوی، عربی، ترکی و غیره) می آموزند.

دانشگاه پزشکی آذربایجان

یکی از دانشگاه های دولتی شهر باکو که بیش از 70 سال قدمت دارد، دانشگاه پزشکی آذربایجان می باشد. در این دانشگاه بیش از 70 گروه علمی و 8 هزار دانشجو و متقاضی در برنامه های تحصیلی مختلف و مقاطع تحصیلی گوناگون می باشد. تحصیل در دانشگاه پزشکی آذربایجان با ارائه مدارک گذرنامه، کپی قانونی دیپلم یا مدرک لیسانس، ترجمه معتبر مدرک دبیرستان یا دیپلم لیسانس، رونوشت به آذربایجانی در 2 نسخه، گواهینامه آیلتس یا تافل و 8 قطعه عکس امکان پذیر می باشد.

اگر از دبیرستان فارغ التحصیل شدید و به زبان روسی تحصیل کرده اید، می توانید مدارک خود را مستقیماً برای سال اول (فقط برای آموزش زبان روسی) ارسال کنید. برای تحصیل به زبان انگلیسی و آذربایجانی، ابتدا متقاضیان و دانشجویان بین المللی باید دوره آمادگی را پشت سر بگذارند. دانشگاه همچنین خوابگاه هایی را برای دانشجویان خود فراهم می کند. 6 خوابگاه دانشجویی وجود دارد. 2 خوابگاه از آن ها مخصوص دختران، 2 مورد برای پسران و 2 خوابگاه برای دانشجویان خارجی است. خوابگاه ها مجهز به اتاق های کتابخوانی، کتابخانه ها، تلویزیون ها هستند که امکان تماشای کانال های جهانی را از طریق آنتن های ماهواره ای فراهم می کنند.

دانشگاه معماری و ساخت و ساز آذربایجان

دانشگاه جمهوری آذربایجان معماری و ساخت و ساز، یک دانشگاه دولتی واقع در باکو، جمهوری آذربایجان، متخصص در ارائه برنامه های تحصیلی با کیفیت و سطح بالا مهندسی عمران و معماری می باشد. این دانشگاه در سال 1975 به عنوان اسپین آف دانشگاه فنی جمهوری آذربایجان با نام موسسه مهندسی عمران جمهوری آذربایجان تأسیس شد. معاونت دانشجویی خارجی دانشگاه معماری و ساخت و ساز آذربایجان از سال 1977 فعالیت می کند و هدف آن آماده سازی متخصصان برای کشورهای خارجی است. طی دوره گذشته، حدود 1000 دانشجو از بیش از 40 کشور از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. در حال حاضر، تقریباً 400 دانشجو و متقاضی از 15 کشور جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه معماری در سال 1930 میلادی AUAC به عنوان مؤسسه مستقل ساخت و سازه معماری فعالیت داشت. در سال 1975، موسسه مهندسی عمران آذربایجان با تصمیم شورای وزیران SSR جمهوری آذربایجان تأسیس شد. این موسسه عنوان یک دانشگاه در سال 1992 دریافت کرد.

هزینه های تحصیل در آذربایجان در 2023

عمده هزینه تحصیل در آذربایجان را شهریه دانشگاه تشکیل می دهد که با توجه به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی معمولا سالانه بین 1000$ تا 2500$ (دلار آمریکا) در دانشگاه و 600$ تا 2000$ (دلار آمریکا) در کالج است. علاوه بر هزینه بررسی مدارک که باید به دانشگاه پرداخت شود و هزینه سفارت که برای ویزای تحصیلی کوتاه مدت 100$ (دلار آمریکا) و برای ویزای تحصیلی بلندمدت 200$ (دلار آمریکا) است، دانشجویان باید هزینه زندگی در آذربایجان را هم از قبل کنار گذاشته باشند.

هزینه های تحصیل به زبان انگلیسی در آذربایجان

چرا که دانشجویان بین المللی در برخی کشورهای دنیا از جمله آذربایجان، امارات، ژاپن و غیره اجازه کار ضمن تحصیل ندارند پس اگر موفق به اخذ بورسیه نشوند باید هزینه مربوطه را در حساب بانکی خود داشته و به سفارت آذربایجان ارائه نمایند. در سال 2023 هزینه زندگی در آذربایجان ماهانه 250$ تا 400$ (دلار آمریکا) می باشد.برآوردها نشان می دهد که این نوع هزینه ها ماهیانه در حدود 250$ تا 350$ (دلار آمریکا) می باشد. علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *