مهاجرت تحصیلی آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

کشور آلمان یکی از صنعتی ترین کشورهای حال حاضر و صنعتی ترین کشور در قاره اروپا است و برای متقاضیان، تحصیل در آلمان یکی از ایده آل ترین مقاصد مهاجرتی است که قبل از اقدام باید از شرایط زیر مطلع شد:

 1. آلمان چگونه کشوری هست؟
 2. سیستم نظام آموزشی کشور آلمان چگونه هست؟
 3. شرایط اخذ ویزای تحصیل آلمان چیست؟
 4. هزینه تحصیل در آلمان به چه صورت می باشد؟
 5. انواع ویزای تحصیلی آلمان چیست؟
 6. امتیازات تحصیل در آلمان چیست؟

رشته های پرمخاطب در آلمان

این کشور آمال و آرزوی مهندسین و فارغ التحصیلان رشته های صنعتی و ریاضیات است. بسیاری از بزرگترین و پیشرفته ترین کارخانه های اتومبیل سازی و کارخانه های پیشرو در صنایع لوازم برقی و صنعتی در آلمان حضور دارند. لازم نیست که حتما در این رشته های صنعتی تحصیل کرده باشید تا بتوانید اسامی بسیاری از این کارخانه ها را به یاد آورید. فقط کافی است تا اندکی به یک موضوع خاص در زمینه ای صنعتی فکر کنید تا نام برندی آلمانی در ذهنتان نقش بندد.

آلمان در زمینه تحصیل در رشته های علوم پزشکی نیز بسیار پیشگام و پیشرو است و تعداد دانشکده ها و دانشگاه های پزشکی که در این کشور قرار دارند از بسیاری کشورهای اروپایی  بیشتر است. تحصیل در آلمان برای متقضیان این کشور می تواند سکوی پرتابی برای موفقیت در زندگی حرفه ای آنها محسوب شود. این طبیعی است که برای مشتاقان تحصیل در آلمان سوالات بیشماری در این زمینه بوجود آید. لذا ما نیز تصمیم گرفته ایم با نگارش این مقاله در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در رابطه با تحصیل در آلمان اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم با این امید که بتوانیم به ابهامات شما عزیزان در این خصوص پاسخ گوییم.

اینفوگرافیک تحصیل در آلمان

امتیاز مهاجرت تحصیلی به آلمان

از امتیازات تحصیل در آلمان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان تحصیل در بازار اقتصادی فوق العاده با نرخ بیکاری 3.1%
 • تحصیل نیمه رایگان با پرداخت فقط 350 یورو برای هر ترم
 • امکان تحصیل به هر دوزبان آلماانی و انگلیسی
 • امکان کار حین تحصیل و اخذ ویزای جستجوی کار آلمان در اقامت پس از تحصیل به مدت 18 ماه
 • اعتبار بین المللی مدارک اخذ شده
 • تحصیل رایگان در رشته های برتری مانند: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فنی و مهندسی و هنر
 • امکان اخذ ویزای همراه همراه با اجازه کار
 • امکان رفت و آمد به تمامی کشورهای عضو شنگن بدون ویزا
 • امکان اخذ بورس تحصیلی و انتقالی به بعضی دانشگاه های آمریکا، کانادا و استرالیا
 • امکان تحصیل به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی در دانشگاه های دولتی و خصوصی

سیستم تحصیل در آلمان

آلمان به سرزمین زیبایی های متنوع، شکوفایی تاریخی و نوآوری معروف است. آلمان پیشگام جهانی در صنعت و فن آوری یک کشور بسیار پیشرفته با استاندارد عالی در زندگی است. این کشور با جمعیتی در حدود 80 میلیون نفر و وسعتی در حدود 357000 کیلومتر مربع یکی از بهترین کشورها جهت تحصیل و مهاجرت محسوب می شود. جهت تحصیل در آلمان خوب است که در ابتدای امر در رابطه با سیستم آموزش در این کشور اطلاعاتی را بدست آورید که در ادامه به آن می پردازیم. موسسات آموزش  عالی در آلمان در سطح بین المللی معتبر هستند. طبق رتبه بندی علمی دانشگاه های جهان 6 دانشگاه از 100 دانشگاه برتر دنیا و 18 دانشگاه از 200 دانشگاه برتر جهان متعلق به کشور آلمان هستند. در این کشور 400 دانشگاه دولتی وجود دارد که 95 % از دانشجویان دانشگاهی در آن حضور دارند.

این موسسات تماما دولتی هستند. به این معنا که دانشجویان هزینه های تحصیلی را پرداخت نمی کنند البته به جز هزینه های کم اداری در ابتدای هر ترم همچنین حدود 120 موسسه خصوصی وجود دارند که تامین مالی دولت را دریافت نمی کنند و تحت کنترل دولت نیستند به این معنی که هزینه های تحصیل خود را تعیین می کنند.

به طور کلی آموزش در آلمان در مقاطع ذیل ارائه می شود که شامل:

 • آموزش در دوران کودکی
 • آموزش ابتدایی
 • آموزش متوسطه
 • آموزش دانشگاهی
 • آموزش تحصیلات تکمیلی
 • دوره های کارآموزی

آموزش تحصیلی کودکان در آلمان

آموزش پایه و پیش دبستانی کودکان، آموزش و پرورشی اختیاری است که اطفال از بدوا تولد تا سن 6 سالگی می توانند در قلمرو کشور آلمان این آموزش را دریافت نمایند. مراکز پیش دبستانی در آلمان عمدتا توسط مراکز خصوصی اداره می شود و کمتر توسط مقامات محلی و دولتی اداره می شوند. اولویت ارائه خدمات آموزشی در دوران کودکی به سازمان های غیرعمومی مانند کلیساها، انجمن اولیا مربیان ارائه می شود.

مقامات محلی تنها در صورت عدم وجود طرح های خصوصی یا خدمات ضعیف از ارائه دهندگان ممکن است خدمات آموزش پیش دبستانی را ارائه دهند. همه اتباع آلمانی مجبور به تحصیلات ابتدایی و متوسطه هستند و از زمانی که به سن 6 سالگی می رسند تا یک بازه زمانی 9 ساله تا 10 ساله تحصیلات اجباری خواهند داشت. آموزش اجباری آلمان دانش آموزان را مجبور می کند تا در دوره های مدرسه شرکت نمایند.

تحصیلات ابتدایی و عالی در آلمان

در مهاجرت تحصیلی به آلمان دو نظام آموزش ابتدایی وجود دارد!؟ یک سیستم آموزشی شامل 5 روز تحصیلی در هفته است که در مجموع 188 روز آموزش در سال دارد و سیستم دیگری 6 روز تحصیلی در هفته است که در مجموع 208 روز در سال آموزش دارد. موضوعاتی که در مدارس ابتدایی آلمان تدریس می شود عبارتند از زبان آلمانی، ریاضیات، مطالعات عمومی، زبان خارجی، هنر، صنایع دستی، طراحی نساجی، موسیقی، ورزش و دین. آنها همچنین در زمینه رسانه، سلامت، زیبایی شناسی، توسعه پایدار نیز آموزش می بینند. تحصیلات متوسطه در آلمان پس از مدارس ابتدایی شروع می شود و به بخش متوسطه دوم تقسیم می شود. آموزش متوسطه برای دانش آموزان در سنین 15 الی 16 سال تا 18 سال ادامه دارد.

تحصیلات عالی در آلمان به تازگی تحت سیستم سه گانه یکپارچه ای برای آموزش عالی در اروپا تبدیل شده است. در حال حاضر آلمان دوره های کارشناسی را که منجر به اخذ مدرک لیسانس می شود ارائه می دهد و همچنین دوره های تحصیلات تکمیلی که منجر به اخذ مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری می شود.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

مهمترین مدارک برای تحصیل در آلمان به شرح زیر میباشد:

 • برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
 • انگیزه نامه SOP
 • رزومه CV
 • تکمیل فرم ثبت نام و پرداخت شهریه
 • پاسپورت
 • ترجمه از صفحات شناسنامه
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی در صورت نیاز
 • ارائه نامه کاری در صورت شاغل بودن

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

هزینه های تحصیل در آلمان

از سال 2014 دانشگاه های دولتی آلمان به طور کامل توسط دولت آلمان تامین می شود به این معنی که نه خوابگاه و نه تحصیل در این کشور شامل هزینه ای برای دانشجویان نمی شود. دانش آموزان و دانشجویان صرفا با پرداخت هزینه ای در حدود 60 تا 200 € در هر ترم برای امکانات اداری و هزینه های دانشجویی هزینه خواهند کرد. کشور آلمان به عنوان یک مقصد تحصیلی اکنون سومین مقصد جهان برای مطالعات بین المللی است.

موسسات خصوصی در آلمان از دولت یارانه ای بابت آموزش دریافت نمی کنند، بنابراین وابسته به هزینه های تحصیل هستند. هزینه تحصیل در آلمان در این موسسات معمولا می تواند حتی تا 20000 یورو (€) در سال افزایش یابد. این بسته به نوع موسسه تحصیلی و برنامه تحصیلی انتخابی متفاوت است. به عنوان مثال هزینه های مهندسی یا کسب و کار معمولا هزینه بیشتری نسبت به علوم اجتماعی دارند. برنامه های کارشناسی ارشد در آلمان معمولا در دانشگاه های خصوصی هزینه ای بین 5000 تا 30000 یورو (€) در سال دارد.

اخذ ویزای دانشجویی جهت تحصیل در آلمان

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در آلمان نیاز به اخذ ویزا خواهند داشت. به طور کلی ویزاهای تحصیلی مختلفی برای تحصیل در آلمان وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

نوع ویزا شرایط صلاحیت
ویزای برنامه دانشجویی Student applicant visa این ویزا برای کسانی است که از موسسه، کالج و یا دانشگاه موفق به اخذ پذیرش نشده اند. این افراد می توانند برای مدت محدودی از 3 ماه تا نهایتا 6 ماه در آلمان حضور داشته باشند تا با اخذ پذیرش از یک موسسه آموزش عالی اقامت خود را به اقامت تحصیلی تبدیل نمایند.
ویزای دانشجویی Student visa اگر قبلا از یک دانشگاه پذیرش گرفته اید می توانید با آن پذیرش درخواست اخذ ویزای دانشجویی نمایید. این ویزا برای مدت 3 ماه معتبر است اما اگر مدت تحصیل شما بیش از این مدت باشد میتوان با ثبت نام در دفتر اداره مهاجرت مدت اعتبار آن را افزایش دهند.

در پایان نیز ضمن ابراز خرسندی از مطالعه این مقاله صمیمانه از شما عزیزان می خواهیم تا با در نظر گذاشتن نظرات و انتقادات خود به ما در پیشرفت هرچه بیشتر در خدمت به شما عزیزان قدم برداریم. با اذعان این نکته شایان ذکر است که متخصصین حاذق در امر مهاجرت در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان در زمینه مهاجرت هستند لذا می توانید سوالات و ابهامات خود را با ما در میان بگذارید.

2 دیدگاه برای “تحصیل در آلمان

 1. جبار شیخه پور گفت:

  من در مقطع کاردانی فوریت های پزشکی تحصیل نموده ام شرایط لازم برای تحصیل در آلمان رو میخواستم بدونم‌ و ایا واجد شرایط هستم یا نه

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما چند سالتونه؟ مدرک زبان آلمانی دارید؟ معدلتون چنده؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *