مهاجرت تحصیلی آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

کشور آلمان یکی از صنعتی ترین کشورهای حال حاضر و صنعتی ترین کشور در قاره اروپا است و برای متقاضیان، تحصیل در آلمان یکی از ایده آل ترین مقاصد مهاجرتی است. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در خصوص آلمان و تحصیل در این کشور توضیحاتی ارائه شده سعی بر این بوده تا در نهایت به سوالات ذیل نیز پاسخ داده شود:

 • آلمان چگونه کشوری هست؟
 • سیستم نظام آموزشی کشور آلمان چگونه هست؟
 • شرایط اخذ ویزای تحصیل آلمان چیست؟
 • هزینه تحصیل در آلمان به چه صورت می باشد؟
 • امتیازات تحصیل در آلمان چیست؟

رشته های پرمخاطب در آلمان

این کشور آمال و آرزوی مهندسین و فارغ التحصیلان رشته های صنعتی و ریاضیات است. بسیاری از بزرگترین و پیشرفته ترین کارخانه های اتومبیل سازی و کارخانه های پیشرو در صنایع لوازم برقی و صنعتی در آلمان حضور دارند. آلمان در زمینه تحصیل در رشته های علوم پزشکی نیز بسیار پیشگام و پیشرو است و تعداد دانشکده ها و دانشگاه های پزشکی که در این کشور قرار دارند از بسیاری کشورهای اروپایی بیشتر است. تحصیل در آلمان برای متقضیان این کشور می تواند سکوی پرتابی برای موفقیت در زندگی حرفه ای آنها محسوب شود.اینفوگرافیک تحصیل در آلمان

امتیاز مهاجرت تحصیلی به آلمان در سال 2020

از امتیازات تحصیل در آلمان در سال 2020 میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان تحصیل در بازار اقتصادی فوق العاده با نرخ بیکاری 5%
 • تحصیل نیمه رایگان با پرداخت فقط 350 یورو برای هر ترم
 • امکان تحصیل به هر دوزبان آلماانی و انگلیسی
 • امکان کار حین تحصیل و اخذ ویزای جستجوی کار آلمان در اقامت پس از تحصیل به مدت 18 ماه
 • اعتبار بین المللی مدارک اخذ شده
 • تحصیل رایگان در رشته های برتری مانند: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فنی و مهندسی و هنر
 • امکان اخذ ویزای همراه همراه با اجازه کار
 • امکان رفت و آمد به تمامی کشورهای عضو شنگن بدون ویزا
 • امکان اخذ بورس تحصیلی و انتقالی به بعضی دانشگاه های آمریکا، کانادا و استرالیا
 • امکان تحصیل به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی در دانشگاه های دولتی و خصوصی

سیستم تحصیل در آلمان

آلمان به سرزمین زیبایی های متنوع، شکوفایی تاریخی و نوآوری معروف است. آلمان پیشگام جهانی در صنعت و فن آوری یک کشور بسیار پیشرفته با استاندارد عالی در زندگی است. این کشور با جمعیتی در حدود 80 میلیون نفر و وسعتی در حدود 357000 کیلومتر مربع یکی از بهترین کشورها جهت تحصیل و مهاجرت محسوب می شود. جهت تحصیل در آلمان خوب است که در ابتدای امر در رابطه با سیستم آموزش در این کشور اطلاعاتی را بدست آورید که در ادامه به آن می پردازیم. موسسات آموزش عالی در آلمان در سطح بین المللی معتبر هستند. طبق رتبه بندی علمی دانشگاه های جهان 6 دانشگاه از 100 دانشگاه برتر دنیا و 18 دانشگاه از 200 دانشگاه برتر جهان متعلق به کشور آلمان هستند. در این کشور 400 دانشگاه دولتی وجود دارد که 95 % از دانشجویان دانشگاهی در آن حضور دارند.

این موسسات تماما دولتی هستند. به این معنا که دانشجویان هزینه های تحصیلی را پرداخت نمی کنند البته به جز هزینه های کم اداری در ابتدای هر ترم همچنین حدود 120 موسسه خصوصی وجود دارند که تامین مالی دولت را دریافت نمی کنند و تحت کنترل دولت نیستند به این معنی که هزینه های تحصیل خود را تعیین می کنند.

به طور کلی آموزش در آلمان در مقاطع ذیل ارائه می شود که شامل:

 • آموزش در دوران کودکی
 • آموزش ابتدایی
 • آموزش متوسطه
 • آموزش دانشگاهی
 • آموزش تحصیلات تکمیلی
 • دوره های کارآموزی

آموزش تحصیلی کودکان در آلمان

آموزش پایه و پیش دبستانی کودکان، آموزش و پرورشی اختیاری است که اطفال از بدوا تولد تا سن 6 سالگی می توانند در قلمرو کشور آلمان این آموزش را دریافت نمایند. مراکز پیش دبستانی در آلمان عمدتا توسط مراکز خصوصی اداره می شود و کمتر توسط مقامات محلی و دولتی اداره می شوند. اولویت ارائه خدمات آموزشی در دوران کودکی به سازمان های غیرعمومی مانند کلیساها، انجمن اولیا مربیان ارائه می شود.

مقامات محلی تنها در صورت عدم وجود طرح های خصوصی یا خدمات ضعیف از ارائه دهندگان ممکن است خدمات آموزش پیش دبستانی را ارائه دهند. همه اتباع آلمانی مجبور به تحصیلات ابتدایی و متوسطه هستند و از زمانی که به سن 6 سالگی می رسند تا یک بازه زمانی 9 ساله تا 10 ساله تحصیلات اجباری خواهند داشت. آموزش اجباری آلمان دانش آموزان را مجبور می کند تا در دوره های مدرسه شرکت نمایند.

تحصیلات ابتدایی و عالی در آلمان

در مهاجرت تحصیلی به آلمان دو نظام آموزش ابتدایی وجود دارد٬ یک سیستم آموزشی شامل 5 روز تحصیلی در هفته است که در مجموع 188 روز آموزش در سال دارد و سیستم دیگری 6 روز تحصیلی در هفته است که در مجموع 208 روز در سال آموزش دارد. موضوعاتی که در مدارس ابتدایی آلمان تدریس می شود عبارتند از زبان آلمانی، ریاضیات، مطالعات عمومی، زبان خارجی، هنر، صنایع دستی، طراحی نساجی، موسیقی، ورزش و دین. آنها همچنین در زمینه رسانه، سلامت، زیبایی شناسی، توسعه پایدار نیز آموزش می بینند. تحصیلات متوسطه در آلمان پس از مدارس ابتدایی شروع می شود و به بخش متوسطه دوم تقسیم می شود. آموزش متوسطه برای دانش آموزان در سنین 15 الی 16 سال تا 18 سال ادامه دارد.

تحصیلات عالی در آلمان به تازگی تحت سیستم سه گانه یکپارچه ای برای آموزش عالی در اروپا تبدیل شده است. در حال حاضر آلمان دوره های کارشناسی را که منجر به اخذ مدرک لیسانس می شود ارائه می دهد و همچنین دوره های تحصیلات تکمیلی که منجر به اخذ مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری می شود.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

مهمترین مدارک برای تحصیل در آلمان به شرح زیر میباشد:

 • برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
 • انگیزه نامه SOP
 • رزومه CV
 • تکمیل فرم ثبت نام و پرداخت شهریه
 • پاسپورت
 • ترجمه از صفحات شناسنامه
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی در صورت نیاز
 • ارائه نامه کاری در صورت شاغل بودن

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

هزینه های تحصیل در آلمان در سال 2020

از سال 2014 دانشگاه های دولتی آلمان به طور کامل توسط دولت آلمان تامین می شود به این معنی که نه خوابگاه و نه تحصیل در این کشور شامل هزینه ای برای دانشجویان نمی شود. دانش آموزان و دانشجویان صرفا با پرداخت هزینه ای در حدود 60 تا 200€ (یورو) در هر ترم برای امکانات اداری و هزینه های دانشجویی هزینه خواهند کرد. کشور آلمان به عنوان یک مقصد تحصیلی اکنون سومین مقصد جهان برای مطالعات بین المللی است.

موسسات خصوصی در آلمان از دولت یارانه ای بابت آموزش دریافت نمی کنند، بنابراین وابسته به هزینه های تحصیل هستند. هزینه تحصیل در آلمان در سال 2020 در این موسسات معمولا می تواند حتی تا 20000€ (یورو) در سال افزایش یابد. این بسته به نوع موسسه تحصیلی و برنامه تحصیلی انتخابی متفاوت است. به عنوان مثال هزینه های مهندسی یا کسب و کار معمولا هزینه بیشتری نسبت به علوم اجتماعی دارند. برنامه های کارشناسی ارشد در آلمان معمولا در دانشگاه های خصوصی هزینه ای بین 5000 تا 30000€ (یورو) در سال دارد.

اخذ ویزای دانشجویی جهت تحصیل در آلمان 2020

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در این کشور نیاز به اخذ ویزای تحصیلی آلمان خواهند داشت. به طور کلی ویزاهای تحصیلی مختلفی در سال 2020 برای تحصیل در آلمان وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

نوع ویزا شرایط صلاحیت
ویزای برنامه دانشجویی Student applicant visa این ویزا برای کسانی است که از موسسه، کالج و یا دانشگاه موفق به اخذ پذیرش نشده اند. این افراد می توانند برای مدت محدودی از 3 ماه تا نهایتا 6 ماه در آلمان حضور داشته باشند تا با اخذ پذیرش از یک موسسه آموزش عالی اقامت خود را به اقامت تحصیلی تبدیل نمایند.
ویزای دانشجویی Student visa اگر قبلا از یک دانشگاه پذیرش گرفته اید می توانید با آن پذیرش درخواست اخذ ویزای دانشجویی نمایید. این ویزا برای مدت 3 ماه معتبر است اما اگر مدت تحصیل شما بیش از این مدت باشد میتوان با ثبت نام در دفتر اداره مهاجرت مدت اعتبار آن را افزایش دهند.

هزینه های زندگی در آلمان

از آنجایی که نظام تحصیلی آلمان رایگان است و آمار بیکاری نیز تنها 3.8% می باشد، افراد زیادی از سرتاسر دنیا به دنبال اخذ اقامت این کشور فوق العاده پیشرفته و توسعه یافته هستند. اگرچه هزینه ای بابت تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان پرداخت نمی شود اما زندگی در آلمان ماهیانه به طور متوسط حدود 950€ (یورو) هزینه خواهد داشت. با احتساب اجاره منزل٬ هزینه زندگی در آلمان 91% بیشتر از ایران است. در جدول ذیل قیمت اقلام و خدمات مختلف در سال 2020 در آلمان بیان شده اند:

اقلام قیمت (یورو)
یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان 10.00
یک وعده غذایی در شعب مک دونالد 8.00
یک بطری آب معدنی 2.01
بطری یک لیتری شیر 0.74
قالب نان سفید 500 گرمی 1.35
یک کیلوگرم فیله مرغ 8.02
یک کیلوگرم سیب زمینی 1.21
بلیت یک طرفه وسایل نقلیه عمومی 2.80
بلیت ماهیانه وسایل نقلیه عمومی 75.00
بهای ماهیانه خدمات (آب٬ برق و…) برای یک واحد 85 متری 221.49
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 750.70
اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 1437.85

این مقاله توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده و امید است مطالعه آن اطلاعات جامعی را در خصوص تحصیل در آلمان٬ انواع ویزاهای تحصیلی، مهاجرت به آلمان و… در اختیار متقاضیان تحصیل و زندگی در این کشور قرار داده باشد.

سوالات متداول در خصوص تحصیل در آلمان

متقاضیان تحصیل در آلمان در سال 2020 به طور معمول با سوالات زیر مواجه می شوند:

 • رشته های پرمخاطب در آلمان در سال 2020 چیست؟ رشته های مهندسی مانند برق، مکانیک، مکاترونیک، الکترونیک و الکترونیک، برق، متالوژی، it و کامپیوتر.
 • امتیازات تحصیل در آلمان چیست؟ امکان تحصیل در کشور فوق صنعتی با نرخ بیکاری فوق العاده پایین، هزینه تحصیل بسیار پایین در حد نیمه رایگان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی، امکان تحصیل به زبان های آلمانی و انگلیسی، کار حین تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته، اخذ اقامت پس از تحصیل و دریافت کارت اقامت دائم.
 • آلمان چگونه کشوری برای تحصیل است؟ کشور آلمان علاوه بر صنعتی بودن، یک کشور پیشگام در صنعت و فن آوری می باشد که دارای استانداردهای بالای زندگی است و با وسعتی بالغ بر 357000 کیلومتر مربع و امکان تحصیل رایگان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی به حساب می آید.
 • رتبه بندی موسسات آموزشی در آلمان چگونه است؟ موسسات آموزشی در آلمان در سطح بین المللی معتبر هستند. طبق رتبه بندی های علمی 6 دانشگاه برتر این کشور جزو رتبه 100 دانشگاه های جهان بوده و بقیه نیز دارای رتبه 200 تا 400 می باشند.
 • مقاطع مختلف تحصیلی در آلمان چگونه است؟ آموزش دوران کودکی، آموزش های مدرسه در سطح ابتدایی، متوسطه، مقاطع مختلف دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی، دوره های کارآموزی.

38 دیدگاه برای “تحصیل در آلمان

 1. Bibak6564 گفت:

  سلام وخسته نباشید من فوق دیپلوم مکانیک خودرو از دانشگاه ازاد با معدل ۱۷می خواستم بدانم میشه با سرمایه ۵۰میلیون برای تحصیل در المان اقدام کرد و هزینه زندگی و تحصیل را با کار در ان کشور تامین کرد وزبان المانی تاحدود بلد هستم

  1. داوری گفت:

   سلام سلامت باشید
   نه متاسفانه این مبلغ برای تحصیل و زندگی در آلمان کمه

 2. Bibak6564 گفت:

  سلام خسته نباشید من فوق دیپلوم مکانیک خودرو از دانشگاه ازاد با معدل ۱۷می خواستم بدانم میشه با سرمایه ۵۰میلیون برای تحصیل در المان اقدام کرد و هزینه زندگی و تحصیل را با کار در ان کشور تامین کرد

  1. داوری گفت:

   سلام سلامت باشید
   خیر متاسفانه این مبلغ برای تحصیل و زندگی در آلمان کفایت نمیکنه

 3. سمیه گفت:

  سلام اگه معدلمان زیر 16باشه اما جزو رتبه های برتر کنکور باشیم میتونیم برای ادامه تحصیل آلمان انتخاب کنیم؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   چه مقطعی مدنظرتونه؟ بهتره قبولی در رشته مورد نظر رو داشته باشید
   و برای تحصیل در آلمان نیاز به مدرک زبان آلمانی دارید

 4. نیما گفت:

  سلام و خسته نباشید. ممنون برای اطلاعات خوبتون.
  میخواستم بدونم برای پذیرش در دانشگاه های المان یا اتریش باید معدل مدرک دیپلمم حداقل چقدر باشه؟
  بغد میخواستم بدونم برای یه نفر که انگیزه خوبی داره برای مهاجرت چقدر طول میکشه زبان آلمانی رو یاد بگیره؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما علاوه بر معدل ۱۶ به بالا باید از دانشگاه های سراسری روزانه ایران هم پذیرش و اشتغال به تحصیل داشته باشید و برای سطح زبانتون با موسسات زبان آلمانی مشورت کنید

  2. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما علاوه بر معدل ۱۶ به بالا باید از دانشگاه های سراسری روزانه ایران هم پذیرش و اشتغال به تحصیل داشته باشید و برای سطح زبانتون با موسسات زبان آلمانی مشورت کنید

 5. مهی گفت:

  سلام من پیش دانشگاهیمو سال ۹۶ گرفتم ۲۰ سالمه و بعد از پیش دانشگاهی ۲ سالو نیمه وقفه تحصیلی دارم معدل دیپلمم ۱۴/۴۴ و پیش۱۰/۱۶ بود اگر مدرک زبان المانیم رو بگیرم با توجه به توضیحات امکان پذیرش در دانشگاهای دولتی المان رو دارم؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما خیر با توجه به معدلتون آلمان خیلی سخت بهتون پذیرش میده بهتره برای کشورهای دیگری مانند مجارستان اقدام کنید برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

 6. کسری گفت:

  سلام
  من لیسانس حقوق خصوصی از دانشگاه غیر انتفاعی دارم‌. حدودا ۶۰ میلیون نقدا دارم. میخواستم بدونم برای فوق لیسانس حقوق اگر بخوام برای آلمان اقدام کنم آیا میتونم ؟و اینکه چه چیزایی نیازه ؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب آیا مدرک زبان آلمانی دارید؟

 7. Maniya گفت:

  سلام من دانش اموز پایه یازدهم تجربی هستم..برای تحصیل در دبیرستان و بعد از اون، دانشگاه ، به چه مدارکی نیاز دارم؟؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما برای کشور کانادا و انگلیس میتونی اقدام کنید

 8. حامد جعفری گفت:

  سلام علیکم.
  حامد جعفری با مدرک کارشناسی علوم و مهندسی آب
  دانشگاه بین المللی امام خمینی.
  متولد ۱۳۷۶.
  می خواستم ازتون سوال کنم چطور می تونم در رشته ی موسیقی(خوانندگی یا آهنگسازی)
  دانشگاه های آلمان به شکل رایگان ادامه تحصیل بدم و یا اینکه یه طوری باشه که بتونم اونجا با کار دانشجویی به راحتی از پس پرداخت همه ی
  هزینه هام بر بیام و موفق باشم؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما خیر باید رشته کارشناسی خودتونو در آلمان ادامه بدین

 9. احمد رضا عیوضی گفت:

  سلام من دیپلم فنی حرفه ای کامپیوتر و همچنین کاردانی نرم افزار از دانشگاه آزاد نجف آباد اصفهان دارم معدل کاردانیم 18.35 هست و هیچ مدرک زبانی ندارم میخواستم بدونم چطوری میشه بتونم بورسیه تحصیلی توی رشتم در مقطع کارشناسی رایگان یا ارزان داشته باشم ممنون میشم جواب بدین

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما برای مقطع لیسانس اخذ بورس فوق العاده سخت هست اما میتونید کشورهای اتریش آلمان و نروژ برای تحصیل رایگن انتخاب کنید

 10. Zahra گفت:

  سلام شرایط مستر مجدد چی هست؟؟ و اینکه بازار کار رشته مهندسی صنایع غذایی در المان چطوره؟؟من متاهل هستم و فقط من میخوام ویزای تحصیلی بگیرم و همسرم همراه من باشه ایا در این صورت خوابگاه متاهلی تعلق میگیره؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما لطفا سن، نوع دانشگاه و سال فارغ التحصیلیتونو بفرمایید

  2. ava گفت:

   سلام من ۲۲ سالمه و دانشجوی روانشناسی هستم۴ترم خوندم دانشگاه آزاد
   معدل دیپلمم ۱۹/۶۸ هست میخوام کارشناسی روانشناسی بخونم امکان تحصیل هست در المان برای من؟

   1. ف.فرجی گفت:

    سلام و عرض ادب خدمت شما بله هست اگر مدرک زبان هم اخذ کنید برای اطلاعات بیشتر در مورد سفارت آلمان با شماره های موسسه تماس بگیرید

 11. یاسین گفت:

  سلام من دانش آموز سال آخر رشته انسانی ام میخاستم بدونم برای تحصیل در رشته تاریخ در آلمان چه شرایطی نیازه؟!

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما مدرک زبان آلمانی و وقت سفارت و پذیرش از دانشگاه آلمانی

 12. عارف گفت:

  سلام خسته نباشید من رشتم معماری و معدلم ۱۶ مدرک زبان ندارم ولی میتونم صحبت کنم و متوجه بشم چون از قبل کلاس رفتم سنم ۲۲ و رشته تحصیلیم معماری هست میخواستم بدونم برای کسب بورسیه تحصیلی باید چیکار کنم ؟ حتما نیاز به مدرک زبان هست

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما شرایط عمومی ویزای جستجوی کار آلمان به شرح زیر هست:سلام و عرض ادب برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان شما باید سن زیر ۴۰ باشه حداقل مدرک لیسانس حداقل ۳ سال سابقه کار مرتبط با رشته و مدرک کارشناسی داشته و دانش زبان در سطح b1 آلمانی تا بتونید اقدام کنید برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید و با توجه به شرایطتتون شانس دارید و میتونید با ما قرارداد ببندید و برای رشته حسابداری باید سطح زبانتون بالاتر ببرید

 13. Abolfazl گفت:

  سلام من اول دبیرستانم(دهم) میخواستم بدونم شرایط تحصیل و اخذ ویزا تو این مقطع تو کشور آلمان وجود دارد من به رشته هایی که به مهندسی گرایش داره علاق دارم در ضمن به انگلیسی تسلط دارم

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما برای مقطع لیسانس میخواید اقدام کنید؟

   1. Abolfazl گفت:

    خیر برای پایه یازدهم

 14. محمد امین گفت:

  سلام. من لیسانسم و متاهل،آیا در مورد خوابگاه که اعلام کردین در دانشگاه های دولتی هزینش با دولت هست و رایگان هست، امکانش هست چون متاهلم همراه همسرم اسکان داشته باشم و فقط من دانشجو باشم؟
  حالا اگر هزینه ای در بر بگیره برای همراهم قائدتا طبیعیه.
  اگر هم که امکانش نیست، اگر هر 2در یک رشته و یک دانشگاه باشیم چطور؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما خیر هزینه های زندگی شامل خوارک و خوابگاه با خودتون هست

 15. محمد امین گفت:

  سلام من کلاس دهم هستم میخواستم بدونم که از الان‌ باید چه کار هایی انجام بدم تا راحت تر بتونم اپلای شم . در ضمن رشتم هم انیمیشن هست

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما شروع به خواندن زبان المانی کنید و همچنین معدلتون بالای ۱۷ باشه

  2. منیژه رضایی گفت:

   سلام وقتتون بخیر بنده فارق التحصیل کارشناسی خبرنگاری هستم معدلم 18 22سالمه میتونم برای بورس ارشد اقدام کنم وهمچنین مدرک بین المللی ورزشی هم دارم

   1. ف.فرجی گفت:

    سلام و عرض ادب خدمت شما به علت رایگان بودن سیستم نظام آموزشی سخت میشه بورسیه بگیرید به همین منظور برای ویزای کار اگر اقدام کنید خیلی بهتر است

 16. جبار شیخه پور گفت:

  من در مقطع کاردانی فوریت های پزشکی تحصیل نموده ام شرایط لازم برای تحصیل در آلمان رو میخواستم بدونم‌ و ایا واجد شرایط هستم یا نه

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما چند سالتونه؟ مدرک زبان آلمانی دارید؟ معدلتون چنده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *