مهاجرت تحصیلی آلمان

تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان
تحصیل در آلمان
میانگین امتیاز 5 تعداد 32

در این مقاله کوشیده ایم تمامی مطالب مرتبط به تحصیل در آلمان را از مزیت ها و ویژگی های آن تا اخذ ویزای تحصیلی و اقامت، هزینه زندگی در آلمان، مهاجرت از طریق تحصیل به آلمان و شرایط تحصیل رایگان در آلمان را  به طور مفید برایتان مطرح نماییم. قطعا این مقاله به ما مجال بررسی مفصل تحصیل در کشور آلمان را با تمامی جزئیات نخواهد داد لذا از شما دوستان عزیز دعوت می نماییم در صورت بروز سوال در زمینه مهاجرت و تحصیل در این کشور با برترین مشاورین مهاجرت در موسسه سفیران سروش سعادت تماس بگیرید تا به بهترین نحو ممکن به شما یاری رسانند.

بررسی همه جانبه تحصیل در آلمان 2019

آلمان یکی از 5 کشور اروپایی است که تحصیل در آن برای همه ی افراد رایگان میباشد و در آن 5 کشور میتوان گفت از بهترین ها نیز میباشد.شوق تحصیل در آلمان و همچنین معتبر بودن دانشگاه های آلمان و همچنین فراوانی دانشگاه در این کشور و وجود دانشگاه های انگلیسی زبان رایگان باعث شده بسیاری تحصیل در آلمان را در اروپا انتخاب کنند.

در آلمان صدها دانشگاه رایگان یا بسیار کم هزینه برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در رشته هایی مانند مهندسی، پزشکی، معماری و تجارت را دارند وجود دارد. ترکیب کیفیت بالای سیستم آموزشی و تجربه یک زندگی منحصر به فرد در یک محیط فرهنگی دلیل اصلی این است که چرا جوانان از سراسر دنیا برای تحصیل در این کشور راهی این کشور می شوند. در این مقاله می خواهیم شما را با تحصیل در این کشور و مزایای تحصیل در قطب صنعتی اروپا بیشتر آشنا نمائیم.

دانشگاه های آلمان

در آلمان نظام آموزشی به دو صورت می باشد. شما این امکان را دارید که در دانشگاه های رایگان و یا در دانشگاه های خصوصی تحصیلات خود را ادامه دهید. در دانشگاه های رایگان باید شرایط لازم از جمله دارا بودن دانش زبان آلمانی را احراز نمائید. در حالیکه شما در دانشگاه های خصوصی می توانید با دانش زبان انگلیسی نیز تحصیلات خود را ادامه دهید. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که چرا این کشور انتخاب اول بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان است ما به اختصار چند دلیل عمده آن را برایتان شرح می دهیم.

جهت تحصیل در آلمان چند شرط مهم باید وجود داشته باشد تا فرد در ابتدا پذیرش تحصیلی گرفته و بعد از آن مدارک لازم جهت ویزا را باید تهیه کرد.

شروط لازم پذیرش تحصیلی در آلمان: قبولی دانشگاه های ایرانی و یا فارغ التحصیلی از دانشگاه های ایران، البته بهتر است که دانشگاه مورد نظر دانشگاه سراسری باشد و همچنین داشتن مدرک زبان آلمانی، متناسب با مقطع تحصیلی بین b1 و b2. اینها اصلی ترین شروط جهت پذیرش هستند و معمولا باقی مدارک جهت پذیرش تحصیلی برای همه ی کشورها یکسان است. مانند ترجمه ی مدرک تحصیلی با ریز نمرات و مدارک هویتی و…

تحصیل رایگان در المان

اولین و شاید از مهم ترین دلایل امکان تحصیل رایگان در آلمان است، در دانشگاه های این کشور یا آموزش با هزینه های بسیار پایین است. در کل اروپا شاید یکی دو کشور دیگر جز آلمان وجود داشته باشد که تحصیل در دانشگاه های آن برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا رایگان باشد و این خود بزرگترین مزیت و امتیاز نسبت به کشور هایی است که کل هزینه تحصیل در دانشگاه را از دانشجو مطالبه می کنند. کما اینکه آلمان قطب صنعتی اروپاست و شما در هر کشور دیگری که با هزینه خود مشغول به تحصیل شوید بعد از فارغ التحصیلی اگر قصد کار در اروپا را داشته باشید دوباره اولین گزینه ای که به ذهنتان خطور میکند آلمان خواهد بود.

دلیل دیگر آن آموزش و پرورشی با کلاس جهانی و بهره مندی از کارکنانی با بالاترین سطح کیفی خواهد بود. وجود صدها رشته و دوره آکادمیک از دیگر دلایل تحصیل در این کشور است. از جمله دلایل دیگر می توان به تنوع فرهنگی و دانشجویانی از سراسر جهان، تمرین به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی، فرصت های بی پایان کار در آلمان پس از فارغ التحصیلی، مطالعه به زبان انگلیسی بدون نیاز به صحبت به زبان آلمانی اشاره کرد.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه زندگی در حدود 700 تا 800 یورو € شامل اجاره، غذا، حمل و نقل، بیمه درمانی، تلفن،اینترنت، و فعالیت های اوقات فراغت است، همچنین علاوه بر مطالعه فرصتی منحصر به فرد برای زندگی و کشف یکی از کشورهای  توسعه یافته جهان با فرهنگی کهن و قدمتی طولانی خواهید داشت. موسسات و دانشگاه های آلمان در بالاترین سطح بین المللی آموزشی قرار دارند. طبق رتبه بندی علمی دانشگاه های جهان 6 دانشگاه از 100 دانشگاه برتر دنیا و 18 دانشگاه در فهرست 200 دانشگاه برتر دنیا متعلق به کشور آلمان است.

هزینه های مهم زندگی دانشجویی  قیمیت ها به یورو میباشد
 اجاره بهای ماهیانه مسکن  250 یورو ماهانه
 هزینه حمل و نقل دانشجویی  ماهانه 50 یورو
هزینه خورد و خوراک دانشجویی در آلمان  ماهانه 200 یورو
هزینه کتب کمک درسی  هر شش ماه 150 یورو
 هزینه پوشاک  شش ماهه  250 یورو

در آلمان 400 دانشگاه دولتی وجود دارد که 95% جمعیت دانشجویان آن را در بر می گیرد و این بدین معنی است که دانشجویان برای تحصیل پزشکی در آلمان یا رشته های دیگر در این کشور هزینه ای پرداخت نمی کنند (بجز مبلغ اندکی که در ابتدای هر ترم برای ثبت نام می پردازند) و همچنین 120 موسسه آموزش عالی خصوصی وجود دارد که از طرف دولت تامین مالی نمی شوند و هزینه های مربوط به تحصیل را از دانشجویان دریافت می کنند.

سوالات سفارت آلمان برای ویزای تحصیلی آلمان

دانشجویان بین المللی  که مایل به تحصیل در آلمان هستند با دو چالش روبرو هستند:

چالش بدست آوردن پذیرش در دانشگاه مورد علاقه و چالش دوم تلاش برای جمع آوری مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان از جمله جلسه مصاحبه ویزا در جلسه مصاحبه ویزا به طور کلی سوالات شخصی و ویژگی های شخصی پرسیده می شود معمولا سوالات به موارد زیر اشاره دارد:

 • چقدر درباره کشور آلمان اطلاع دارید

 • سوال در مورد آینده دانشجویانی که در آلمان تحصیل می کنند

 • سطح علمی و مهارت های تخصصی

 • وضعیت مالی فعلی و آینده

 • اقامت در آلمان

 • ارتباط با افرادی که در آلمان و اروپا زندگی می کنند

 • برنامه های آینده

اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی آلمان را داشته باشید بهتر است حداقل 3 ماه قبل از حرکت به سمت این کشور درخواست خود را ارائه دهید.

تحصیل در آلمان

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

مدارکی که شما باید ارائه دهید بسته به شرایط شما متفاوت است ولی به صورت کلی شامل موارد زیر می باشد:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس
 • نامه ای که نشان دهد در یک دانشگاه پذیرفته شده اید
 • متن سوابق دانشگاهی
 • گواهی مهارت زبان آلمانی (در صورتی که به زبان آلمانی تحصیل می کنید)
 • اثبات اینکه می توانید در زمان تحصیل هزینه های زندگی خود در آلمان را پرداخت کنید (اثبات تمکن مالی) 8700 € در سال که تقریبا معادل 10250 دلار است.
 • گواهی ای که نشان دهد هزینه های مربوط به بیمه درمانی را پرداخت کرده اید اعلام اعتبار اسناد ارائه شده

نکته: بسته به سفارتی که از آن اقدام می کنید ممکن است برای اثبات عدم ارتکاب جرم سوابق کیفری شما را درخواست کنند. یکی از راه های اثبات تمکن مالی این است که حسابی امنیتی افتتاح کنید که تا زمانی که به آلمان نرسیده اید نمی توانید از آن برداشت نمایید. اگر دوره تحصیل در آلمان بیش از 90 روز به طول انجامد باید ویزای مناسب دوره تحصیل بیش از 90 روز را تهیه کنید. برای ویزای دانشجویی دوره تحصیلی بیش از 3 ماه در هنگام ورود باید برای درخواست مجوز اقامت درخواست دهید.

مدارک ویزای تحصیلی آلمان

مدارکی که برای ویزای تحصیلی آلمان احتیاج دارید شبیه مدارک مربوط به ویزا است دو هفته پس از رسیدن به کشور آلمان باید در دفتر ثبت نام اتباع بیگانه ثبت نام کنید و اجازه اقامت برای اهداف تحصیلی خود را درخواست دهید مدارک مورد نیاز شامل:

 • گواهی ثبت نام از دانشگاه
 • اثبات بیمه سلامت
 • پاسپورت معتبر
 • ویزای معتبر
 • گواهی سلامتی
 • اجاره نامه منزل
 • عکس بیومتریک پاسپورت
 • هزینه های مسکن مورد نیاز

دانشجویان داخل اتحادیه اروپا نیازی به مجوز اقامت ندارند اما باید ظرف یک هفته پس از ورودشان در اداره مهاجرت ثبت نام نمایند. این دانشجویان نیز باید اثبات نمایند هزینه های زندگی خود را می توانند تامین کنند که معمولا 8700 € در سال است. برای افراد زیر 30 سال بیمه درمانی معتبر مورد نیاز است. بیمه درمانی دانشجویانی که تبعه کشورهایی با قراردادهای دوجانبه با کشور آلمان هستند در آلمان نیز اعتبار دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =