مهاجرت تحصیلی آمریکا

تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا

کشور آمریکا و تحصیل در آمریکا جدا از جذابیت های خاص خود برای ایرانیان، همیشه مورد توجه بوده و متقاضیان بسیاری را داشته است. تحصیل در آمریکا به دلیل وجود برترین دانشگاه های دنیا در رشته های مختلف در این کشور تبدیل به قطب مهاجرت تحصیلی شده است. حضور 35 دانشگاه از دانشگاه های آمریکا دررتبه بندی معتبرترین سایت رنکینگ جهانی دانشگاه ها یعنی سایت (کیو اس) دلیل موجهی بر این ادعا است.

  • شرایط صدور ویزای تحصیلی برای ایرانیان از زمان روی کار آمدن ترامپ چطور بوده است؟
  • هزینه تحصیل در آمریکا چگونه است؟
  • آیا بدون پیش پرداخت میتوان پذیرش و ویزا گرفت؟
  • شرایط صدور ویزای همراه روی ویزای تحصیلی آمریکا چطور است؟

در این مقاله به صورت تخصصی به سوالاتی از این دست میپردازیم و سعی میکنیم مواردی را مطرح کنیم که مورد سوال شما عزیزان علاقمند میباشد. این مقاله توسط تیم تولید محتوای موسسه سفیران سروش سعادت تهیه و تنطیم شده است.

ویزای تحصیلی آمریکا برای ایرانیان

پس از روی کار آمدن حزب ترامپ بر مسند قدرت در آمریکا و تغییر سیاستها و محدودیت هایی که برای ایرانیان ایجاد شد همگان بر این باور شدند که هیچ ایرانی تحت هیچ شرایطی ویزای تحصیلی آمریکا را دریافت نخواهد کرد. میتوان گفت این یک باور غلط و عقیده غلط میباشد که شکل گرفته است. زوایای مختلف این موضوع را با هم بررسی میکنیم. فرض کنیم یک فرد توانمند و کوشا و برتر توانسته در مقطع دکترا از یک دانشگاه خیلی خوب در آمریکا مثل هاروارد پذیرش بگیرد. امور پذیرش را به درستی طی کرده و پذیرش قطعی او صادر شده است. آیا به نظر شما هنگام مراجعه به سفارت آمریکا این کشور به او جواب رد ویزا میدهد؟

اینفوگرافیک تحصیل در آمریکا

مثالی جهت صدور ویزای آمریکا

شخصی که توانسته است توانایی و مدارکی را ارائه کند تا دانشگاه برتری مانند هاروارد در این مقطع خاص قانع کند تا پذیرش تحصیلی صادر کند و قطعا فرد اثر گذاری بوده است و قطعا میتواند برای جامعه آمریکا مفید باشد آِیا به نفع کشور آمریکا نیست تا به این فرد ویزا دهد تا بتواند از توانایی های او برخوردار باشد؟ قطعا جواب شما هم مثبت است.

یا اینکه یک فرض دیگر را در مقاطع پایین تر مطرح میکنیم. برای مثال فردی 24 ساله برای مقطع فوق لیسانس برای یکی از دانشگاه های خوب امریکا اقدام میکند و برای این موضوع مدارک خوب و قوی نیز ارائه میکند و همچنین هزینه تحصیل را نیز پرداخت میکند که باعث میشود تا آن دانشگاه مورد نظر به متقاضی پذیرش قطعی را بدهد و فرد در زمان مراجعه به سفارت جهت مصاحبه تمامی مدارک لازم را ارائه میکند. حال اگر فردی با گپ سنی (فاصله سنی) و بدون مدارک قوی و بدون داشتن مدرک زبان و پرداخت نکردن هزینه تحصیل و اخذ پذیرش از کالج یا دانشگاه ضعیف اقدام به درخواست ویزا کند نه حتی که آمریکا این فرد را رد میکند، میتوان گفت هر کشور معتبر دنیا در قبال این درخواست جواب منفی را صادر میکند.

شرایط حال حاضر سفارت آمریکا برای صدور ویزا

پس میتوان اینگونه نتیجه گرفت که کشور آمریکا به متقاضیان واقعی و دارای توانایی و با مدارک کامل قطعا ویزای تحصیلی را صادر میکند و تحصیل در آمریکا میتواند باعث اتفاقات خوب برای متقاضی شود. نکته دیگر در مورد تحصیل در آمریکا اینکه اتفاقا در 3 سال اخیر و به دلیل تقاضای کمتر ایرانیان برای تحصیل در آمریکا این کشور با روی گشاده تر اقدام به صدور ویزا کرده است و بیشترین ویزاهای تحصیلی در یک دهه اخیر را صادر کرده است. در حال حاضر بیشترین راهی که ایرانیان انتخاب میکنند جهت مهاجرت به آمریکا راه ویزای تحصیلی میباشد. در کل، دانشجویان به هنگام درخواست ویزای تحصیلی آمریکا (F-1 Visa) بایستی این 5 مرحله زیر را سپری کنند:

  1. درخواست و پذیرش از طریق برنامه Student and Exchange Visitor Program یا (SVEP) توسط یک دانشگاه معتبر در آمریکا (شش تا 12 ماه قبل از شروع تحصیلات در آمریکا)

  2. پرداخت هزینه سیستم Student and Exchange Visitor Information System یا (SEVIS)

  3. تکمیل درخواست ویزای تحصیلی آمریکا به همراه الصاق عکس های جدید از متقاضی

  4. پرداخت هزینه درخواست ویزا

  5. زمانبندی و حضور در جلسه مصاحبه ویزا

تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس

تصیل در مقطع لیسانس در کشور آمریکا در اکثر رشته ها 3 ساله هست و در برخی رشته ها 4 ساله میباشد. برای افراد اینترنشنال یا همان افراد خارجی تحصیل در آمریکا هزینه بر است و فرد باید سالانه به دانشگاه خود هزینه بپردازد. بیشتر رشته های ورودی در کشور آمریکا بدون آزمون ورودی هستند و میتوان صرفا با ارائه مدارک لازم اخذ پذیرش تحصیلی کرد. رشته هایی که در کشور آمریکا دارای آزمون ورودی هستند رشته هایی نظیر پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی و… هستند.

برای افرادی که از کشورهای رده پایین مانند ایران برای تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس اقدام میکنند بهتر است بین 18 تا 20 سال باشند و هر چه این سن برای این مقطع جلوتر رود شانس ویزا تحت تاثیر قرار میگیرد و احتمال ردی بیشتر. نکته بسیار مهم برای این مقطع این است که اکثر دانشگاه ها برای این مقطع نیازمند آیلتس آکادمیک 6 میباشد.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آمریکا

طول دوره مقطع فوق لیسانس در آمریکا بین 18 ماه تا 24 ماه میباشد. البته به صورت استثنایی هستند رشته ها و یا دانشگاه هایی تحصیل در آن 12 ماه میباشد، اما اساس این مقطع بین 1.5 تا 2 سال میباشد. معمولا افرادی که میتوانند امیدوار به صدور ویزای آمریکا باشند برای مقطع فوق لیسانس نهایتا تا شرایط سنی 28 سال است و هر چه این سن بالاتر میرود شانس صدور ویزا پایین تر می آید. مدرک زبان مورد نیاز برای این مقطع آیلتس 6.5 میباشد و این مدرک هم برای دانشگاه ها مورد نیاز است و همچنین سفارت جهت صدور ویزا این مدرک را در پرونده خواهان است. معمولا روی این مقطع به بالا شانس صدور ویزای همراه به صورت همزمان وجود دارد و متقاضی میتواند همراهان خود را روی این ویزا درخواست کند. (ویزای همراه به همسر و فرزندان زیر 18 سال تعلق میگیرد)

تحصیل پزشکی در آمریکا

شرایط اخذ پذیرش پزشکی در آمریکا برای ورود به این رشته مانند همه جای دنیا سخت است و با آزمون ورودی همراه است. نام آزمون ورودی کشور آمریکا برای رشته پزشکی (ام کت) نام دارد. به این ترتیب که برای ثبت نام در آزمون ورودی پزشکی در آمریکا فرد باید آیلتس 6.5 ارائه کند و همچنین نمرات و معدل خوبی در دروس فیزیک و شیمی و زیست و علوم پایه ارائه کند. این آزمون پس از سپری کردن یک دوره 4 ساله لیسانس برگزار میشود و البته که تحصیل پزشکی در آمریکا دارای شهریه نسبتا بالایی نیز میباشد. بهترین دانشگاه های پزشکی آمریکا عبارتند از:

تحصیل پزشکی در آمریکا

هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا

اکثر دانشگاه های آمریکا برای افراد خارجی ارائه خدمات خوابگاهی میکنند اما هزینه زندگی در آمریکا چه در خوابگاه چه در منزل شخصی اختلاف هزینه کم دارد. و فرد جهت رسیدن به درآمد و برآوردن این هزینه ها باید کار کند. در مقطع لیسانس 10 ساعت حق کار در هفته وجود دارد. در مقطع فوق لیسانس 20 ساعت در هفته. هزینه زندگی برای یک دانشجو در کشور آمریکا بستگی به شهر و ایالت مورد نظر دارد. به صورت میانگین هزینه زندگی در آمریکا برای یک دانشجو حدود 1000 دلار میباشد. این هزینه شامل خورد و خوراک، پوشاک، مسکن، بیمه، هزینه کتب درسی، حمل و نقل و سفر البته به صورت دانشجویی میباشد. هزینه تحصیل برای یک فرد خارجی در کشور آمریکا به صورت میانگین سالیانه 15000 دلار خواهد بود که البته کشور آمریکا به تمامی دانشجویان برتر و خوب کمک هزینه تحصیلی خوبی در تمامی مقاطع پرداخت میکند.

بهترین دانشگاه های آمریکا

در زیر 10 دانشگاه برتر آمریکا به همراه رتبه آن در سال 2020 در QS خدمت شما ارائه میشود:

بهترین دانشگاه های جهان و آمریکا در سال تحصیلی 2020
عنوان دانشگاه رنکینگ جهانی
دانشگاه ام آی تی (ماساچوست) رتبه 1
دانشگاه استنفورد رتبه 2
دانشگاه هاروارد رتبه 3
دانشگاه کلتک کالیفرنیا رتبه 5
دانشگاه شیکاگو رتبه 10
دانشگاه پرینستون رتبه 13
دانشگاه پنسیلوانیا رتبه 15
دانشگاه ییل رتبه 17
دانشگاه کلمبیا رتبه 18
دانشگاه دوک رتبه 25

در انتها جهت تحصیل در آمریکا و با توجه به محدودیت های صدور ویزا به صورت کلی از سوی کشور آمریکا این امر را توسط متخصصین رقم زده و چنانچه به دنبال اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آمریکا هستید با مشاورین موسسه سفیران سروش سعادت ارتباط بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *