مهاجرت تحصیلی آمریکا

تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا جدا از جذابیت های خاص خود برای ایرانیان، همیشه مورد توجه بوده و متقاضیان بسیاری از سرتاسر دنیا داشته است. تحصیل در آمریکا به دلیل وجود برترین دانشگاه های دنیا در رشته های مختلف در این کشور تبدیل به قطب مهاجرت تحصیلی شده است. حضور 35 دانشگاه از دانشگاه های آمریکا در رتبه بندی معتبرترین سایت رنکینگ جهانی دانشگاه ها یعنی سایت QS دلیل موجهی بر این ادعا است. در این مقاله به صورت تخصصی به پاسخ دادن به سوالاتی از این دست پرداخته شده است و تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در پی آن است تا با ارائه مهم ترین نکات راجع به این کشور و تحصیل در آن چشم انداز مناسبی پیش روی افراد قرار دهد.

 • شرایط صدور ویزای تحصیلی برای ایرانیان از زمان روی کار آمدن ترامپ چطور بوده است؟
 • هزینه تحصیل در آمریکا چگونه است؟
 • آیا بدون پیش پرداخت میتوان پذیرش و ویزا گرفت؟
 • شرایط صدور ویزای همراه روی ویزای تحصیلی آمریکا چطور است؟

ویزای تحصیلی آمریکا برای ایرانیان در سال 2020

در ابتدای این مبحث لازم است ذکر شود که در حال حاضر ایالات متحده آمریکا گزینه خیلی مناسبی برای ایرانیان نیست چرا که شانس ویزا شدن از سوی این کشور در سال 2020 پایین می باشد و کسانی که علاقه مند به تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان هستند بهتر است سایر کشورها از جمله کانادا و استرالیا را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند.

اینفوگرافیک تحصیل در آمریکا

مثالی جهت صدور ویزای آمریکا

شخصی که توانسته است توانایی و مدارکی را ارائه کند تا دانشگاه برتری مانند هاروارد در این مقطع خاص قانع کند تا پذیرش تحصیلی صادر کند و قطعا فرد اثر گذاری بوده است و قطعا میتواند برای جامعه آمریکا مفید باشد آِیا به نفع کشور آمریکا نیست تا به این فرد ویزا دهد تا بتواند از توانایی های او برخوردار باشد؟ در این شرایط افراد شانس کمی برای ویزا شدن ندارند اما همچنان احتمال رد شدن ویزا وجود دارد.

همینطور فرض شود فردی 24 ساله برای مقطع فوق لیسانس برای یکی از دانشگاه های خوب امریکا اقدام میکند و برای این موضوع مدارک خوب و قوی نیز ارائه میکند و همچنین هزینه تحصیل را نیز پرداخت میکند که باعث میشود تا آن دانشگاه مورد نظر به متقاضی پذیرش قطعی را بدهد و فرد در زمان مراجعه به سفارت جهت مصاحبه تمامی مدارک لازم را ارائه میکند. حال اگر فردی با گپ سنی (فاصله سنی) و بدون مدارک قوی و بدون داشتن مدرک زبان و پرداخت نکردن هزینه تحصیل و اخذ پذیرش از کالج یا دانشگاه ضعیف اقدام به درخواست ویزا کند نه حتی که آمریکا این فرد را رد میکند، میتوان گفت هر کشور معتبر دنیا در قبال این درخواست جواب منفی را صادر میکند.

شرایط حال حاضر سفارت آمریکا برای صدور ویزا

پس میتوان اینگونه نتیجه گرفت که کشور آمریکا به متقاضیان واقعی و دارای توانایی و با مدارک کامل قطعا ویزای تحصیلی را صادر میکند و تحصیل در آمریکا میتواند باعث اتفاقات خوب برای متقاضی شود. نکته دیگر در مورد تحصیل در آمریکا اینکه اتفاقا در 3 سال اخیر و به دلیل تقاضای کمتر ایرانیان برای تحصیل در آمریکا این کشور با روی گشاده تر اقدام به صدور ویزا کرده است و بیشترین ویزاهای تحصیلی در یک دهه اخیر را صادر کرده است. در حال حاضر بیشترین راهی که ایرانیان انتخاب میکنند جهت مهاجرت به آمریکا راه ویزای تحصیلی میباشد. در کل، دانشجویان به هنگام درخواست ویزای تحصیلی آمریکا (F-1 Visa) بایستی این 5 مرحله زیر را سپری کنند:

 1. درخواست و پذیرش از طریق برنامه Student and Exchange Visitor Program یا (SVEP) توسط یک دانشگاه معتبر در آمریکا (6 تا 12 ماه قبل از شروع تحصیلات در آمریکا)
 2. پرداخت هزینه سیستم Student and Exchange Visitor Information System یا (SEVIS)
 3. تکمیل درخواست ویزای تحصیلی آمریکا به همراه الصاق عکس های جدید از متقاضی
 4. پرداخت هزینه درخواست ویزا
 5. زمانبندی و حضور در جلسه مصاحبه ویزا

تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس

تصیل در مقطع لیسانس در آمریکا در اکثر رشته ها 3 ساله و در برخی رشته ها 4 ساله میباشد. برای افراد اینترنشنال یا همان افراد خارجی تحصیل در آمریکا هزینه بر است و فرد باید سالانه به دانشگاه خود هزینه بپردازد. بیشتر رشته های ورودی در کشور آمریکا بدون آزمون ورودی هستند و میتوان صرفا با ارائه مدارک لازم اخذ پذیرش تحصیلی کرد. رشته هایی که در کشور آمریکا دارای آزمون ورودی هستند رشته هایی نظیر پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی و… هستند. برای افرادی که برای تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس اقدام میکنند بهتر است بین 18 تا 20 سال باشند و هر چه این سن برای این مقطع جلوتر رود شانس ویزا تحت تاثیر قرار میگیرد و احتمال ردی بیشتر. نکته بسیار مهم برای این مقطع این است که اکثر دانشگاه ها برای این مقطع نیازمند آیلتس آکادمیک 6 میباشند.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آمریکا

طول دوره مقطع فوق لیسانس در آمریکا بین 18 ماه تا 24 ماه میباشد. البته به صورت استثنایی هستند رشته ها و یا دانشگاه هایی تحصیل در آن 12 ماه میباشد، اما اساس این مقطع بین 1.5 تا 2 سال میباشد. معمولا افرادی که میتوانند امیدوار به صدور ویزای آمریکا باشند برای مقطع فوق لیسانس نهایتا تا شرایط سنی 28 سال است و هر چه این سن بالاتر میرود شانس صدور ویزا پایین تر می آید. مدرک زبان مورد نیاز برای این مقطع آیلتس 6.5 میباشد و این مدرک هم برای دانشگاه ها مورد نیاز است و همچنین سفارت جهت صدور ویزا این مدرک را در پرونده خواهان است. معمولا روی این مقطع به بالا شانس صدور ویزای همراه به صورت همزمان وجود دارد و متقاضی میتواند همراهان خود را روی این ویزا درخواست کند. (ویزای همراه به همسر و فرزندان زیر 18 سال تعلق میگیرد)

تحصیل پزشکی در آمریکا

شرایط اخذ پذیرش پزشکی در آمریکا برای ورود به این رشته مانند همه جای دنیا سخت است و با آزمون ورودی همراه است. نام آزمون ورودی کشور آمریکا برای رشته پزشکی (ام کت) نام دارد. به این ترتیب که برای ثبت نام در آزمون ورودی پزشکی در آمریکا فرد باید آیلتس 6.5 ارائه کند و همچنین نمرات و معدل خوبی در دروس فیزیک و شیمی و زیست و علوم پایه ارائه کند. این آزمون پس از سپری کردن یک دوره 4 ساله لیسانس برگزار میشود و البته که تحصیل پزشکی در آمریکا دارای شهریه نسبتا بالایی نیز میباشد. بهترین دانشگاه های پزشکی آمریکا عبارتند از:

تحصیل پزشکی در آمریکا

هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا

اکثر دانشگاه های آمریکا برای افراد خارجی ارائه خدمات خوابگاهی میکنند اما هزینه زندگی در آمریکا چه در خوابگاه چه در منزل شخصی اختلاف هزینه کم دارد. و فرد جهت رسیدن به درآمد و برآوردن این هزینه ها باید کار کند. در مقطع لیسانس 10 ساعت حق کار در هفته وجود دارد و در مقطع فوق لیسانس 20 ساعت در هفته. هزینه زندگی برای یک دانشجو در کشور آمریکا بستگی به شهر و ایالت مورد نظر دارد. به صورت میانگین هزینه زندگی در آمریکا برای یک دانشجو حدود 1000$ (دلار) میباشد. این هزینه شامل خورد و خوراک، پوشاک، مسکن، بیمه، هزینه کتب درسی، حمل و نقل و سفر البته به صورت دانشجویی میباشد. هزینه تحصیل برای یک فرد خارجی در کشور آمریکا به صورت میانگین سالیانه 15000$ (دلار) خواهد بود که البته کشور آمریکا به تمامی دانشجویان برتر و خوب کمک هزینه تحصیلی خوبی در تمامی مقاطع پرداخت میکند.

بهترین دانشگاه های آمریکا در سال 2020

در زیر 10 دانشگاه برتر آمریکا به همراه رتبه آن در سال 2020 در QS خدمت شما ارائه میشود:

بهترین دانشگاه های جهان و آمریکا در سال تحصیلی 2020
عنوان دانشگاه رنکینگ جهانی
دانشگاه ام آی تی (ماساچوست) رتبه 1
دانشگاه استنفورد رتبه 2
دانشگاه هاروارد رتبه 3
دانشگاه کلتک کالیفرنیا رتبه 5
دانشگاه شیکاگو رتبه 10
دانشگاه پرینستون رتبه 13
دانشگاه پنسیلوانیا رتبه 15
دانشگاه ییل رتبه 17
دانشگاه کلمبیا رتبه 18
دانشگاه دوک رتبه 25

مدارک لازم برای تحصیل در آمریکا

کمی پیشتر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا بیان گردید و در این بخش مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های آمریکا بیان می گردد. البته هر رشته و دانشگاهی مدارک خاص خود را لازم دارد اما کلیات به شرح ذیل است:

 • رزومه تحصیلی و غیر تحصیلی که بهتر است شامل دستاوردهای غیر درسی فرد نیز باشد مثل کسب مدال ورزشی
 • ترجمه رسمی تمامی مدارک بیان شده در رزومه از جمله مدرک تحصیلی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات تحصیلی مقطع قبلی
 • توصیه نامه اساتید
 • انگیزه نامه
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک یا اصطلاحا application fee

همانطور که مشاهده شد اگر چه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا در سال های اخیر با دشواری هایی رو به رو شده اما همچنان داشتن سن مناسب و پذیرش از یک دانشگاه معتبر آمریکایی در کنار داشتن تمکن مالی لازم برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور شانس ویزا شدن را افزایش می دهد. در مقاله بالا که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شد سعی بر این بود تا چشم انداز مناسبی پیش روی متقاضیان تحصیل و زندگی در کشور آمریکا ارائه گردد.

سوالات متداول در خصوص تحصیل در آمریکا

متقاضیان تحصیل در آمریکا در سال 2020 با سوالات زیر روبرو می شوند:

 • به چه دلیل تحصیل در کشور آمریکا حائز اهمیت است؟ به دلیل وجود برترین دانشگاه های دنیا در رشته های مختلف و حضور 35 دانشگاه از دانشگاه های آمریکا در رتبه بندی معتبرترین سایت رنکینگ جهانی (سایت کیو اس).
 • با چه شرایطی می توان ویزای تحصیلی آمریکا را به دست آورد؟ افرادی که دارای توانایی بالا و مدارک تحصیلی بسیار قوی می باشند و شرایط پرداخت هزینه تحصیل و زندگی خود را دارند میتوانند از دانشگاه های برتر این کشور پذیرش دریافت نمایند.
 • چه کسانی برای دریافت ویزای تخصیلی آمریکا با ریسک بالا مواجه می شوند؟ اگر فردی فاصله سنی زیادی داشته باشد و بدون مدارک قوی و مدرک زبان اقدام به درخواست ویزا کند نه حتی کشور آمریکا، بلکه هر کشور معتبر دنیا در قبال این درخواست جواب منفی صادر میکند. در ضمن ارائه مدارک کامل و تکمن مالی قوی بخشی از این روند می باشد.
 • طی کردن چه مراحلی در سال 2020 برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا لازم است؟ درخواست و پذیرش از یک دانشگاه معتبر در آمریکا، پرداخت هزینه سیستم، تکمیل درخواست ویزای تحصیلی آمریکا به همراه الصاق عکس های جدید از متقاضی، پرداخت هزینه درخواست ویزا، زمانبندی و حضور در جلسه مصاحبه ویزا.
 • بهترین دانشگاه های پزشکی در آمریکا کدامند؟ دانشگاه هاروارد، دانشگاه بوستون، دانشگاه میشیگان و دانشگاه واشینگتن.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *