مهاجرت تحصیلی اتریش

تحصیل در اتریش

شرایط تحصیل در اتریش
تحصیل در اتریش
میانگین امتیاز 4.8 تعداد 32

تحصیل در اتریش به دلیل شرایط بسیار مطلوبی که دانشگاه ها و زندگی در آن کشور دارد، همواره مورد توجه بسیاری از دانشجویان خارجی بوده است. کشور اتریش به طور عام و تحصیل در اتریش به طور خاص، آنچنان از شرایط خوبی برخوردار است که جوانان زیادی از کشورهای مختلف دنیا خواستار مهاجرت به آن هستند. از آب و هوا و نیز طبیعت این کشور گرفته تا تکنولوژی و مدرنیسم؛ از آزادی و رفاه اجتماعی گرفته تا امنیت و آرامش؛ از سطح نظام آموزشی تا بازار نیروی کاری و …

بعد از تغییراتی که در این یکی دو سال اخیر در شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی اتریش و همچنین سخت گیری در صدور روادید تحصیلی برای اتباع ایرانی به وجود آمده مناسب دیدیم با توجه به ابهامات و شنیده های متفاوت از آخرین قوانین حاکم جهت تحصیل در این کشور، اطلاعات مهمی را با شما در میان بگذاریم. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره همراه و راهنمای شما هستند و شما را در جریان آخرین و دقیق ترین امور مهاجرتی قرار می دهند.

مهاجرت تحصیلی به کشور اتریش

زمانی که یک دانشجو به دنبال گزینه ای خارجی برای ادامه تحصیل است، بی گمان در میان کشورهای اروپایی، تحصیل در کشورهای کم هزینه تر و همچنین تراز اول به جهت میزان رفاه و آینده کاری و زندگی در اولویت هستند. با این دیدگاه، افراد زیادی در سال های اخیر جهت تحصیل مخصوصا در کشورهای آلمان و اتریش خواهان مهاجرت بوده اند و صدور ویزای تحصیلی از سوی اداره مهاجرت این دو کشور هم به نسبت، نرخ بالایی برای ایرانیان داشته است.

رفته رفته مخصوصا در کشور اتریش با سخت گیری، هم از سوی دانشگاه ها و هم اداره مهاجرت، شرایط ورود مهاجران ایرانی به اتریش سخت گردیده است و در این بین، متقاضیان زیادی با شرایط کنونی موفق به اخذ ویزای تحصیلی نشده اند. شرایط مهاجرت تحصیلی به اتریش سابقا بسیار ساده تر از شرایط کنونی بود و پیشتر، هم شرایط پذیرش دانشگاه ها آسانتر بود و هم وضعیت دریافت ویزا، و اما صرف نظر از تغییرات و سخت گیری هایی که در این راه وجود دارد، کلیات و چارچوبی وجود دارد که لازم است برای رسیدن به نتیجه، محقَق شوند.

پذیرش تحصیلی در اتریش

اگر دانشجویی در حال حاضر قصد اخذ پذیرش و تحصیل رایگان در اتریش را دارد می بایست یا از دانشگاه های دولتی ایران فارغ التحصیل شده باشد و یا در همان مقطعی که قصد ادامه تحصیل در اتریش را دارد، در ایران در دانشگاه دولتی در حال تحصیل باشد. این یعنی اولین و اصلی ترین شرط پذیرش در دانشگاه های دولتی اتریش، نخست پذیرفته شدن در یک دانشگاه دولتی در کشور مبدا متقاضی است. البته همانطور که ذکر شد، این پیش شرط، مربوط به پذیرش در دانشگاه های دولتی است اما پذیرش در دانشگاه های خصوصی این کشور منوط به این امر نیست.

مسئله مهم دیگر، داشتن مدرک معتبر و بین المللی زبان خارجه است. این مسئله، البته جزء پیش شرط های پذیرش نیست ولی اولا داشتن آن نقش مثبت دارد و دارندگان آن حتما از اولویت و برتری نسبت به سایر متقاضیان برخوردار هستند و ثانیا این که گرچه داشتن آن جزء پیش شرط های پذیرش نیست ولی قانونا جزء پیش شرط های آغاز دوره اصلی آموزش می باشد. اتریش بیش از 13 دانشگاه دولتی دارد که در بهترین دانشگاه های این کشور از جمله دانشگاه وین و همچنین دانشگاه تکنیکال وین شرایط پذیرش به مراتب سخت تر است. در دانشگاه های دولتی اتریش، زبان تحصیل رسما آلمانی است و دانشجویان اگر مدرک زبان نداشته باشند تقریبا یکسال و نیم زمان دارند که به سطح مورد نیاز برسند تا بتوانند مستقیم وارد دانشگاه شوند.

مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در اتریش

اگر متقاضی بخواهد از یک دانشگاه دولتی در اتریش پذیرش بگیرید مدارکی که باید ارائه دهد بسیار متفاوت تر از آن چیزی است که در دانشگاه های کشورهای دیگر برای پذیرش از او می خواهند. همچنین مبالغ بیشتری هم هزینه خواهد شد زیرا بسیاری از کشورها مدارک ترجمه شده را صرفا با مهر مترجم می خواهند ولی در برخی دیگر کشورها باید مدارک به تائیدات رسمی امور خارجه و دادگستری هم برسد.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش باید بعد از ترجمه نمودن و انجام تائیدات رسمی سپس مدارک به تائید سفارت اتریش در ایران هم برسد که برای تائید هر پانچ ترجمه مدرک، مبلغ 85 € از سوی سفارت دریافت می شود و این نیز به نوبه خود، هزینه مصرفی بوده که کم هم نیست و در صورت پذیرش نشدن، از بین خواهد رفت. مثلا برای پذیرش مقطع کارشناسی باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و اشتغال به تحصیل کارشناسی بود و برای سه پانچ، معادل 255 € پرداخت نمود.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اتریش در هر مقطع تحصیلی عبارت است از داشتن گواهی اشتغال به تحصیل در همان مقطع و گواهی گذراندن کلیه مقاطع قبلی به اضافه ی ریز نمرات آن ها که تمامی این مدارک اجتیاج به ترجمه، تایید و ارزیابی دارند. علاوه بر این ها مدارک عمومی مانند مدارک هویتی و البته نامه درخواست رسمی برای پذیرش تحصیلی طبق فرمت رسمی و در زمان مقرر که باید ارسال گردد.

تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان

یکی از پیش شرط های تحصیل در یک کشور خارجی، داشتن مدرک معتبر و بین المللی زبان خارجه است که این زبان خارجه می تواند زبان رایج آن کشور مقصد به عنوان زبان رسمی آموزش آن و یا زیان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی باشد. باید دقت داشت که پذیرش تحصیلی و انجام تحصیل، دو مسئله متفاوت است و گرچه داشتن این مدرک زبان، برای انجام تحصیل در تمام کشورها ضروری است ولی داشتن آن برای پذیرش در تمام کشورها ضروری نمی باشد.

اتریش یکی از کشورهایی است که داشتن مدرک معتبر و بین المللی زبان خارجه برای اخذ پذیرش تحصیلی در آن ضروری نیست. متقاضیان می توانند بدون مدرک زبان نیز در این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کنند ولی لازم است که پس از ورود به این کشور و قبل از شروع دوره های تحصیلی، در کلاس های زبان در آن جا شرکت کنند و نمره لازمه را نیز به دست آورند. تنها پس از آن است که این دسته از افراد، اجازه حضور در کلاس های تخصصی و شروع آن را خواهند داشت.

همچنین لازم به ذکر است که گرچه داشتن مدرک زبان از سوی دانشگاه های برخی کشورها برای پذیرش تحصیلی ضروری نیست ولی معمولا بعد از آن و در مرحله اخذ ویزای تحصیلی مشکل ایجاد می کند. تجربه نشان داده است که هر چه شرایط دانشجو بهتر و مهیاتر بوده است، شانس او نیز در دریافت ویزا بیشتر بوده است. بنابراین به جرات می توان گفت داشتن مدرک زبان، نقش مثبتی در دریافت ویزای تحصیلی نیز دارد.

تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه آزاد

یکی از مسائل مهمی که ذهن شمار زیادی از دانشجویان متقاضی برای ادامه تحصیل در اتریش را به خود مشغول داشته است، امکان تحصیل در آن کشور با داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه آزاد است. از آن جا که شرط اول پذیرش از دانشگاه های اتریش، نخست پذیرفته شدن از سوی دانشگاهی دولتی در کشور مبدا است، بنابراین این سوال پیش می آید که آیا دانشجویانی که در کنکور شرکت کرده و در یک دانشگاه آزاد پذیرفته شوند، علیرغم ارائه گواهی اشتغال به تحصیل، صلاحیت پذیرش در دانشگاه های اتریش را نخواهند داشت؟

متاسفانه پاسخ این سوال، منفی است یعنی دانشجویان دانشگاه آزاد، واجد صلاحیت شناخته نمی شوند. سابقا حساسیت زیادی در این مورد وجود نداشت و دانشجویان برخی واحدهای دانشگاه آزاد که سابقه بیشتری داشتند و از مراکز شناخته شده تر بودند، به شرط داشتن نمرات مطلوب از سوی دانشجو، بعضا قابل قبول بودند و هم اکنون و با توجه به اِعمال سخت گیری های بیشتر نسبت به برخی کشورها خصوصا ایرانیان، دیگر این امکان وجود ندارد و اکنون می توان با اطمینان گفت که درخواست این گروه از دانشجویان پذیرفته نخواهد شد.

تحصیل در اتریش رایگان

یک نکته مهم و تا حدودی مبهم که برای متقاضیان اتریش وجود دارد، هزینه های تحصیلی در اتریش است. در حال حاضر دانشگاه های دولتی اتریش از دانشجویان و حتی دانشجویان خارجی شهریه ای نمی گیرند. دانشجویان بین المللی صرفا موظف به پرداخت مبلغی حدود 720 € برای ثبت نام هر ترم هستند که با توجه به اندک بودن آن، تقریبا رایگان به حساب می آید. این در حالی است که جهت تحصیل در دانشگاه های علمی کاربردی و هنری نیز همین هزینه ها از سوی دانشجویان پرداخت می شود، اما در دانشگاه های خصوصی وضعیت به کلی متفاوت است.

دانشجویان در دانشگاه های خصوصی هزینه هایی بالای 7.000 تا 10.000 € به عنوان شهریه دانشگاه را سالیانه خواهند داشت. بنابراین آن چه تحت عنوان تحصیل رایگان در اتریش معروف است، صرفا مربوط به تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور است که پیش شرط پذیرش آن ها نیز نخست پذیرفته شدن در یک دانشگاه دولتی در کشور مبدا متقاضی است. شایان ذکر است که این تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی اتریش نیز تنها مربوط به هزینه های دانشگاه است و این یعنی لازم نیست مبلغی را به عنوان شهریه به دانشگاه دولتی پرداخت نمود و گرنه سایر هزینه ها همچون هزینه های زندگی به جای خود باقی است. هر چند که با دریافت بورسیه تحصیلی می توان هزینه های زندگی در اتریش را نیز تامین نمود.

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در اتریش متقاضی می بایست دیپلم 12 ساله خود را به اتمام رسانده و وارد دانشگاه شد و بعضا حتی 2 الی 3 ترم نیز تحصیل کرد و با گواهی اشتغال به تحصیل، درخواست پذیرش داد. اگر متقاضی در دانشگاه دولتی در حال تحصیل باشد، بالاترین شانس پذیرش برای او وجود خواهد داشت. همچنین برخی رشته ها راحت تر پذیرش می شوند و برخی دیگر از رشته ها مستلزم گذراندن آزمون ورودی می باشند که راه ورود دانشجو به این رشته ها از قبیل هنر، موسیقی، روانشناسی، حسابداری و … را سخت تر می سازد.

مسئله دیگر نیز بحث مدرک زبان خارجی است. تحصیل در مقطع لیسانس نیازمند داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1 و یا مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6 می باشد. تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های دولتی اتریش به زبان آلمانی، و در دانشگاه های خصوصی به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی صورت می پذیرد.

تحصیل در اتریش در مقطع دکترا

برای تحصیل در اتریش در مقطع دکترا متقاضی می بایست علاوه بر داشتن مقدمات لازمه از جمله مدرک کارشناسی ارشد معتبر (و البته مدارک کلیه مقاطع قبلی به همراه ریز نمرات که به ترجمه و تایید و بررسی رسیده باشند) و نیز مدرک زبان (آلمانی در سطح C1 و یا انگلیسی در سطح آیلتس 7) باید بتواند یک سوپروایزر یا همان استاد راهنما بیابد که حاضر شود هدایت و سرپرستی دانشجو را در تحقیق و تحقق تز دکترایش و گذراندن این دوره بپذیرد.

برای جلب نظر موافق و مساعد استاد سوپروایزر، لازم است که متقاضی علاوه بر تز دکترا، دارای رزومه علمی قابل توجهی نیز باشد. یک رزومه علمی قابل توجه شامل بخش های مختلفی از جمله نمرات آموزشی بالا، سوابق پژوهشی ارزنده، شرکت در همایش های علمی، سخنرانی در سمینارها، شرکت در مسابقات علمی، کسب مقام و جوایز علمی و مواردی از این قبیل می باشد. هر چه رزومه ی متقاضی دارای موارد بیشتری از این امور باشد، مطلوب تر خواهد بود و شانس وی نیز به همان اندازه بیشتر خواهد بود.

تحصیل در اتریش پزشکی

تحصیل پزشکی در اتریش و بلکه تمامی رشته های گروه پزشکی در این کشور، مستلزم شرکت در آزمون ورودی و کسب نمره برتر در آن می باشد. جذب دانشجویان برای تحصیل در این رشته از طریق آزمون ورودی، پروسه ای است که تقریبا در تمامی کشورهای دنیا برقرار است زیرا قاعدتا در هیچ کشوری، امکانات موجود، پاسخگوی خیل درخواست ها نمی باشد. همچنین برای موفقیت در این آزمون ها نیز دوره های آماده سازی یکساله ی کالج طراحی شده است که لازم می باشد متقاضیان، در این کالج ها شرکت نمایند و ضمن تمرین در دروس پایه ای مانند زیست و شیمی و نیز زبان، آمادگی روحی لازمه برای شرکت در آزمون ورودی را به دست آورند. شرکت در این کالج ها ربطی به دولتی یا خصوصی بودن ندارد و دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه آن هستند که البته هزینه قابل توجهی هم هست.

ویزای تحصیلی اتریش

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش باید مدارک را برای دریافت ویزا آماده ساخت که در این مرحله هم باید هر پانچ مدرک به تائید سفارت اتریش برسد و هزینه آن نیز پرداخت شود. در این مرحله باید مدارک خاص تری را ارسال نمود؛ از قبیل اجاره نامه محل سکونت متقاضی در اتریش که آن هم بار مالی دارد و حداقل باید حدود 1000 تا 1500 € هم برای آن هزینه نمود که همه این موارد از هزینه های مصرفی بوده و در صورت رد شدن ویزا از بین رفته اند. معمولا زمان جواب دهی به ویزای تحصیلی هم پروسه مشخصی ندارد. در حالت کلی باید قبل از یک الی 2 ماه جواب ویزا بیاید اما در موارد زیادی بیش از 4 الی 5 ماه هم پروسه دریافت ویزا زمان برده است.

نکته اصلی در این باره، درصد بالای ردی ویزای تحصیلی اتریش در سال های اخیر است. حتی بعد از ارائه مدارک کامل نیز با سخت گیری و سلیقه ای رفتار نمودن آفیسر کماکان مواجه خواهیم بود. در پاسخ به اعتراض متقاضی نیز، اصطلاحا نقصی مدارک در پرونده، علت ناکام ماندن وی در دریافت ویزا عنوان می گردد که این، جواب قانع کننده ای برای دانشجویی که مدارک خود را کامل و دقیق فرستاده نمی باشد.

یکی دیگر از معایب پروسه تحصیل در اتریش زمانبر بودن آن است که البته این مسئله، همیشه بوده است و دانشجو را به نحوی بلاتکلیف می کند. پس از اینکه مدارک متقاضی سابمیت و یا برای اخذ پذیرش به دانشگاه ارسال گردید (که اکثر دانشگاه های اتریش مدرک کاغذی شما را می خواهند پس به شما هزینه دی.اچ.ال مدارک هم اضافه می شود)، آنگاه پس از دریافت مدارک از سوی دانشگاه اتریشی، بین هشت تا شانزده هفته و بعضا حتی بیشتر طول می کشد تا نتیجه پذیرش اعلام شود.

تحصیل در اتریش یا آلمان

با توجه به مطالب بیان شده و نیز با نظر به تجربیات سال های اخیر باید گفت که متاسفانه صدور ویزای تحصیلی اتریش برای ایرانیان بسیار سخت شده است و این سخت گیری نیز دائما در حال افزایش است تا جایی که امروزه به جرات می توان گفت در بهترین حالت، امکان صدور ویزای این کشور برای متقاضیان کمتر از پنجاه درصد است. متاسفانه بعد از رد شدن درخواست ویزا نیز تقریبا هیچ یک از مبالغ هزینه شده بدین منظور نیز قابل استرداد نیست؛ هزینه ای که بسیار زیاد هم می باشد.

از این رو می توان گفت با توجه به اینکه آلمان نیز از شرایط نسبتا مشابهی با اتریش برخوردار است و تحصیل در دانشگاه های دولتی آن نیز رایگان است بنابراین شاید بهتر باشد برای تحصیل در آلمان اقدام نمود تا تحصیل در اتریش. باید توجه داشت که دریافت ویزای تحصیلی آلمان، زمان بسیار بیشتری می برد ولی هزینه کمتری دارد و نهایتا شانس بالاتری برای دریافت آن وجود دارد. اما نهایتا خود شما هستید که باید ببینید آیا تحصیل آلمان بهتر است یا اتریش.

بر اساس تجربه افرادی که سالها در پروسه اخذ ویزای تحصیلی اتریش فعالیت دارند پیشنهاد می شود اگر شخصی می خواهد از این زمان و هزینه هایی که کرده جواب مثبتی دریافت نماید، بهتر است با استمداد از وکلای اتریشی برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام نماید. برای موفقیت در این امر و تحقق اهداف تحصیلتان می توانید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط تخصصی باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − دو =