مهاجرت تحصیلی اتریش

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش

کشور اتریش از جمله کشورهایی میباشد که دارای سیستم نظام آموزشی رایگان است و نتیجتا موجب شده تحصیل در اتریش بسیار پرطرفدار باشد. همچنین آمار بیکاری نیز در ژانویه 2020 تنها 5.25% گزارش شده یعنی دانشجویان پس از فارغ التحصیلی نیز شانس بالایی برای پیدا کردن کار دارند. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده اطلاعاتی در خصوص تحصیل در اتریش بیان گردیده که امید است مطالعه آن مفید باشد. در این مقاله سعی شده به سوالات ذیل پاسخ داده شود:

 • اتریش چگونه کشوری برای تحصیل میباشد؟
 • شرایط تحصیل در اتریش در مقاطع مختلف چیست؟
 • مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اتریش چیست؟
 • صدور ویزای تحصیلی اتریش زیر نظر سفارت واقعیت دارد؟

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

دانشگاه های زیادی در این کشور وجود دارد که تعداد آنها به بیش از 70 دانشگاه می رسد، البته میل تحصیل در دانشگاه های دولتی به جهت هزینه های بسیار پایین نزد دانشجویان خارجی بیشتر می باشد، وجود 22 دانشگاه ثبت شده در میان دانشگاه های این کشور کوچک اروپایی نشان از اهمیت تحصیل و آموزش دارد. در این میان 13 دانشگاه این کشور در رتبه بندی بهترین دانشگاه های دنیا قرار گرفته اند. سیستم مهاجرت تحصیلی به اتریش همانند هر کشوری طی دو مرحله صورت می گیرد:

 • اخذ پذیرش از دانشگاه یا موسسه آموزشی
 • اخذ ویزای تحصیلی اتریش از سفارت محل اقامت

اینفوگرافیک تحصیل در اتریش

تحصیل رایگان در اتریش در سال 2020

برای تحصیل در این کشور در سال 2020 دانشگاه های دولتی بهترین و کم هزینه ترین هستند و امکان تحصیل رایگان یا کم هزینه را برای دانشجویان خارجی فراهم می نماید، به طور معمول دانشگاه های دولتی اتریش از دانشجویان ایرانی مبلغی را جهت ثبت نام و حدود نهایتا 1500 یورو سالیانه دریافت می کنند.

در اینجا لیستی از بهترین دانشگاه های دولتی اتریش با رتبه های جهانی منتشر شده است:

دانشگاه ها رتبه بندی سال 2020 رتبه بندی سال 2019 رتبه بندی سال 2018
دانشگاه وین 154 143 151
دانشگاه تکنیک وین 192 251 301
دانشگاه اینسبورگ 266 351 201
دانشگاه تکنیک گراتز 311 401 801
دانشگاه گراتز 541 501 401
دانشگاه سالزبورگ 751 901
دانشگاه پزشکی گراتز 751 901
دانشگاه پزشکی اینسبورگ 401

تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی

اگر فرد بخواهد به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل کند باید هزینه های خیلی بیشتری پرداخت نماید. از آنجایی که معیار تحصیل کم هزینه در این کشور دانشگاه های دولتی می باشند در این دانشگاه ها تحصیل به زبان آلمانی است و نتییجتا فرد یا باید از قبل دانش این زبان را داشته باشد یا دوره زبان را پیش از شروع تحصیلات خود بگذراند. در واقع اکثر برنامه های تحصیلی در دانشگاه های دولتی به زبان آلمانی ارائه می شود که البته برنامه های دوره کارشناسی بیشتر به زبان آلمانی و در دوره کارشناسی ارشد و دکترا برنامه های زیادی به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی نیز وجود دارد. اما شاید خیلی از افراد می دانند که یکی دیگر از دلایل اصلی انتخاب کشور اتریش برای تحصیل در کنار هزینه های پایین تحصیل اخذ پذیرش و ویزا بدون ارائه مدرک زبان است.

تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان

زبان اصلی کشور اتریش، آلمانی میباشد و در سیستم نظام آموزشی این کشور در مدارس و دانشگاه ها اکثر رشته های برتر به زبان آلمانی تدریس میشود، تنها فرقی بین کشور اتریش با دیگر کشورها مخصوصا کشورهای آلمانی زبان میباشد این است که پذیرش در اتریش بدون مدرک زبان میباشد. پروسه تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان به این صورت هست که در ابتدای پذیرش از دانشگاه های دولتی این کشور یک دوره 1 الی 2 سال بر اساس سطح زبان آلمانی مورد نیاز برای هر فرد برگزار می شود و افراد پس از گذراندن دوره زبان این امکان را دارند تا وارد رشته اصلی دانشگاه شوند و به زبان آلمانی ادامه تحصیل دهند، در مورد افرادی هم که قصد دارند به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل نمایند باید پیش شرط آیلتس 6 تا 6.5 را داشته باشند.

لیست برخی از دانشگاه های انگلیسی زبان در اتریش

لیست دانشگاه های انگلیسی زبان در کشور اتریش عبارتند از:

 • Alps Adriatic University of Klagenfurt
 • University of Vienna
 • University of Graz
 • IMC University of Applied Sciences Krems
 • Webster University
 • (Johannes Kepler University (JKU
 • University of Applied Sciences Wiener Neustadt

تحصیل در اتریش در مقطع لیسانس

همانطور که در بالا ذکر شد کشورهایی که دارای نظام آموزشی رایگان تا نیمه رایگان هستند انتخاب اول بسیاری از افراد برای تحصیل میباشند، اما به همان میزان که ایده آل هستند به همان میزان از شرایط سختی برای پذیرش برخوردار هستند. اخذ پذیرش از کشورهایی مانند آلمان، اتریش و نروژ که بابت تحصیل هزینه ای را دریافت نمیکنند سختتر از دیگر کشورها است و از نظر ویزایی هم از شرایط طولانی تر و سخت تری برخوردار هستند، به عنوان مثال در اکثر کشور فرد با ارائه دیپلم 12 ساله و در مواقعی مدرک زبان و دیگر مدارک قادر به اخذ پذیرش خواهد بود که این شرایط برای تحصیل در اتریش در مقطع لیسانس سخت تر هست.

افراد برای پذیرش در مقطع لیسانس در اتریش علاوه بر ارائه مدرک دیپلم 12 ساله، اگر مخواهند در دانشگاه های دولتی درس بخوانند باید قبولی دانشگاه سراسری روزانه در کشور خود در همان رشته درخواستی را همراه با اشتغال به تحصیل به مدت 1 الی 2 ترم نیز ارائه داده، البته کشور اتریش از افراد مدرک زبان آلمانی نمیخواهد زیرا که قبل از شروع کورس اصلی بر اساس تعیین سطح برای افراد به مدت یک سال و نیم تا دو سال دوره زبان ارائه میدهد. هزینه دوره زبان قبل از شروع کورس اصلی ترمی 500€ تا 1000€ (یورو) می باشد، که افراد میتوانند هم زبان را در کشور خود تا سطحی بخوانند و ادامه را در کشور اتریش بخوانند و یا از ابتدا در کشور اتریش دوره زبان را ادامه دهند.

تحصیل پزشکی در اتریش

یکی از سوالات پر تکرار این است که شرایط تحصیل در رشته های گروه پزشکی و هنر در این کشور به چه صورت می باشد؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که شرایط پذیرش در این رشته ها بسیار خاص تر و نیاز به دانش زبان فوق العاده بالای آلمانی، شرکت در آزمون های تئوری و عملی است و همچنین امکان اقدام در این رشته ها از داخل خاک ایران بسیار سخت است زیرا فرد باید برای آزمون های عملی و تئوری در این کشور آماده باشد که معمولا برای این نوع پذیرش های موقت، سفارت اتریش برای دانشجویان خارجی ویزا صادر نمی نماید. برای اطلاع از شرایط تحصیل پزشکی در اتریش مقاله مورد نظر را مورد مطالعه قرار دهید.

ویزای تحصیل در اتریش در سال 2020

مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش نیاز خواهید داشت هم کمی خاص تر نسبت به کشورهای دیگر می باشد، البته به طور کل از شما همان مدارک هویتی، اجاره خوابگاه، تمکن مالی و سایر مدارک خواسته می شود، اما برای هر کدام از این مدارک شاید تائیدات خاصی نیاز باشد و همچنین تهیه برخی تعهدات مالی از عهده دانشجوی مستقل ایرانی با پشتوانه مالی که خود او داشته مقدور نباشد. اتریش در سال 2019 و 2020 سختگیری زیادی برای صدور ویزای دانشجویی این کشور اعمال می کند و در غالب موارد برای متاهلین ویزای همراه صادر نمی کند. در مورد ویزای تحصیلی اتریش در این نوشتار اطلاعات جامع تری بدست خواهد آمد.

ویزای تحصیل در اتریش در سال 2020

مهم ترین مدارک برای ارائه به سفارت اتریش 

مدارک لازم جهت ارائه به سفارت اتریش عبارت اند از:

 • برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکترا ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
 • انگیزه نامه SOP و سه عدد توصیه نامه
 • رزومه CV
 • ترجمه از صفحات شناسنامه و پاسپورت
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر+تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی
 • گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه های سراسری روزانه برای مقطع کارشناسی
 • نامه منع عدم تحصیل از دانشگاه های سراسری روزانه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا
 • گواهی عدم سو پیشینه در 5 سال اخیر
 • سند رسمی ازدواج و یا طلاق (در صورت متاهل بودن)
 • 2 قطعه عکس
 • نامه تمکن مالی+پرینت حساب و گردش مالی 3 ماه اخیر در ازای نفر اصلی و هر همراه
 • اجاره نامه مسکن و یا خوابگاه همراه با پرداخت 6 ماه اجاره
 • بیمه مسافرتی تا سقف 30000€ (یورو)
 • بیمه درمانی

هزینه تحصیل در اتریش در سال 2020

هزینه تایید مدارک برای سفارت اتریش در سال 2020 بر اساس قانون kgg 1992 مشخص شده به شرح زیر است:

نوع تاییدیه هزینه
هزینه تاییدیه درست بودن یک سند و یا رونوشت 40€ یورو
هزینه تایید مهر و امضای اداری یک نامه رسمی برای هر شخص 80€ یورو
هزینه تایید مدارک تحصیلی همراه با مهر مترجم و مهر دادگستری و وزارت امور خارجه 80€ یورو

هزینه زندگی در اتریش

کشور اتریش معروف به “سوئیسِ ارزان” است و همین مسئله در کنار نظام تحصیلی رایگان باعث شده افراد زیادی از سرتاسر دنیا به دنبال تحصیل و زندگی در اتریش باشند. هزینه زندگی در اتریش برای یک نفر ماهیانه به طور متوسط 1000€ (یورو) تا 1200€ (یورو) می باشد. در مقایسه با ایران٬ هزینه زندگی در اتریش با احتساب اجاره خانه 85.37% گران تر است. در جدول ذیل جزییات هزینه های زندگی در اتریش در سال 2020 بیان گردیده است:

اقلام قیمت (یورو)
یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان 12.00
یک وعده غذایی در شعب مک دونالد 8.00
بطری آب معدنی 2.16
بطری یک لیتری شیر 1.10
قالب نان سفید 500 گرمی 1.93
یک کیلوگرم برنج سفید 1.75
یک کیلوگرم فیله مرغ 10.41
یک کیلوگرم سیب 2.26
یک کیلوگرم موز 1.71
بلیت یک طرفه وسایل نقلیه عمومی 2.40
بلیت ماهیانه وسایل نقلیه عمومی 49.50
بهای ماهیانه خدمات (آب٬ برق و…) یک واحد 85 متری 186.53
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 739.37
اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 1352.25

اقامت پس از تحصیل در اتریش

نکته بسیار مهم برای دانشجویانی که به فکر تحصیل در خارج از کشور و مهاجرت به اتریش هستند، فرصتی هست که در اقامت پس از تحصیل به دست می آورند، زیرا پس از تحصیل دانشجویان برای اینکه بتوانند در مقاطع بالاتر پذیرش بگیرند و یا به کار مشغول شوند باید یک فرصتی را برای جست و جوی کار نیز داشته تا بتوانند با یک کارفرمای اتریشی قرارداد کار منعقد کنند. کشور اتریش بین 6 ماه تا 1 سال به افراد اجازه میدهد تا پس از تحصیل به کار و درآمد برسند تا با ویزای کاری اتریش به اقامت این کشور رسیده و کارت قرمز سفید قرمز این کشور را بدست آورند. همواره پیشنهاد می شود برای اطلاع از جزئیات دقیق تحصیل در اتریش و کار در اتریش و اخذ اقامت این کشور و دیگر کشورهای اروپایی با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل شود.

سوالات پرتکرار در خصوص تحصیل در اتریش

متقاضیان تحصیل در اتریش در سال 2020 موارد زیر را مطرح می کنند:

 • هزینه تحصیل در اتریش چقدر است؟ هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان است.
 • زبان تحصیل در اتریش چیست؟ زبان تحصیل در این کشور به زبان آلمانی است.
 • بدون مدرک زبان می توان در اتریش تحصیل نمود؟ در صورتی که متقاضی نتواند مدرک زبان ارائه دهد با اخذ پذیرش مشروط می تواند زبان خود را در اتریش تکمیل نماید.
 • امکان کار در اتریش برای دانشجویان وجود دارد؟ بله بطور میانگین دانشجویان 20 ساعت در هفته اجازه کار خواهند داشت.
 • با کار دانشجویی می توان هزینه های زندگی را پوشش داد؟ با کار حین تحصیل می توان بخشی از این هزینه را پوشش داد.

20 دیدگاه برای “تحصیل در اتریش

 1. ظريف گفت:

  سلام. هزينه تحصيل در مقطع دكترا در كشور اتريش چقدر است؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما سیستم نظام آموزشی اتریش رایگان می باشد

 2. احمد گفت:

  سلام مطالب شمارو در مورد تحصیل بدون شرایط سنی را مطالعه کردم میخواستم بدونمسن من 50سال ومشغول به تحصیل در رشته مهندسی پزشکی هستم اقامت گرجستان دا رم منبع درامد در ایران گرحستان دارن زبان المانیA2 معدل سه ترم 17(.دانشگاه غیر انتفاعی خیام) ایا می تونم با دریافت نامه اشتغال به تحصیل برای ویزای دانشگاه های اتریس با توجه به سن اقدان کرد تشکر

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما خیر دانشگاه غیر انتفاعی میخونید پذیرش شما رد می شود

 3. reza گفت:

  سلام و خستع نباشید من 17 سالم و از لحاظ درسی توی سطح خوبی هستم و توی مدرسه نمونه تحصیل میکنم ببخشد کل هزینه هایی ک از صفر تا صد برای گرفتن مدرک لیسانس نیاز هست چقدر!؟
  نمرات ما باید حدود چند باشن!؟
  و اینک باید از کجا شروع کنیم ب عنوان قدم اول؟!
  در آخرم زبان المانی ر اینجا شرو کنیم بهتر یا اونجا؟! و اینک در حین یادگیری زبان توی اتریش نیازی ب حظور توی کلاس های دانشگا ک نیس؟!
  ببخشید سوال زیاد پرسیدم ولی قصدم واقعن جدی و جواب هیچکدوم ر ندیدم

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما تمکن مالی باید بالای ۱۰ هزار یورو داشته باشید و حداقل ۵۰ درصد از نمره را کسب کرده باشید برای تحصیل در اتریش ابتدا باید در ایران دانشگاه سراسری روزانه فقط قبول بشی و دو ترم بخونی سپس اقدام کنید و میتونید زبان را در اتریش بگذرانید

 4. hadis گفت:

  سلام خسته نباشید من دانشجو رشته معماری .مقطع کاردانی.دانشگاه دولتی روزانه.اگه توان مالی 10هزاریورو نداشتم باید کلن قید اتریش و بزنم؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما علاوه بر تمکن مالی شما باید در دانشگاه سراسری روزانه ایران قبول بشید دو ترم بخونید سپس اقدام کنید برای اطلاعات بیشتر با موسسه تماس بگیرید

   1. یاس گفت:

    سلام من رشتم نقاشیه
    و دانشگاه ملی قبول شدم و الان ترم دو هستم
    و میخوام کمکم کنید برای ادامه تحصیل در کشورهای دیگه ….. کجا تحصیل کنم
    و از الان شروع کنم چه مدرک زبانی بگیرم
    و اینکه من از نظر مالی ضعیفم
    و میشه شماره دفتر رو بدید من تماس بگیرم

    1. ف.فرجی گفت:

     سلام و عرض ادب خدمت شما برای تحصیل رایگان در اتریش ابتدا باید در ایران دانشگاه سراسری روزانه قبول بشید و دو ترم هم درس بخونید برای اطلاع از شرایط بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

 5. سارا گفت:

  سلام ببخشید من دانشگاه دولتی ایران کارشناسی عمران میحونم.میخاستم بببینم واسه ارشد میتونم واسه اتریش اقدام کنم یا ن؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   از چه دانشگاهی و معدلتون چنده؟
   چند سالتونه؟

 6. نيره گفت:

  ببخشيد من ٣٢ سالمه و ارشد رياضي مالي دارم دارم زبان الماني ميخونم و از زمان فارغ التحصيلي تا الان دارم كار ميكنم يعني گپ ندارم. هم ليسانس و هم ارشد دانشگاه سراسري تو تهران بودم و معدلمم بالاي ١٦ شده تو دو مقطع. ميخاستم بدونم ميتونم اتريش ارشد مجدد بخونم؟ هزينه ها به چه صورت هستند؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   گپ دارید اما سابقه تحصیلتون میتونه تا چند سال رو پوشش بده
   مدرک تحصیلیتون رو چه سالی اخذ کردید؟ و آیا سابقه سفر به شنگن دارید؟

 7. بیژن گفت:

  سلام
  لیسانس عمران از دانشگاه دولتی بوعلی سینا هستم
  معدم پایینه حدود ۱۲.۵ ولی رزومه کار دارم
  میتونم اتریش ادامه تحصیل بدم؟
  اگه نه ک راه حلش چیه؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   طبیعتا با این شرایط امکان تحصیل در اتریش رو نخواهید داشت
   برای راهنمایی دقیق تر به اطلاعات بیشتری از شما نیاز دارم دوست عزیز

 8. خردبین گفت:

  سلام روز بخیر من ۲۵ سالمه، مجرد، سال ۹۷- ۹۸ مدرک کارشناسی روانشناسی از دانشگاه پیام نور با معدل ۱۴.۵ دریافت کردم.
  ممنون میشم برای اپلای کارشناسی ارشد روانشناسی در اتریش راهنماییم کنین.

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   بهتون پیشنهاد میکنم ایتدا مقاله اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش رو مطالعه کنید و در صورتی که بازم ابهامی داشتید برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 9. faraneh گفت:

  سلام اگر 2 سال برستاری در گرجستان خوانده باشیم می توانیم برای ادامه به اترش بریم؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   بستگی به دانشگاهی داره که خوندید و اعتبار مدارکش و اینکه با دانشگاه کشور مقصد قرارداد تبادل دانشجو داشته باشه یا خیر
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *