مهاجرت تحصیلی اتریش

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش

با توجه به  افزایش نرخ ارز از سال 1397 و تورم بی سابقه بسیاری در انتخاب مسیر مهاجرتی خود تحصیل در اتریش را انتخاب کردند. چرا که تحصیل در اتریش رایگان میباشد و اعتبار کشور اتریش که یکی از برترین کشورهای شنگن میباشد این انتخاب را رقم زده است. یکی دیگر از دلایل انتخاب کشور اتریش جهت مهاجرت و راه ویزای تحصیلی اتریش این است که این کشور برای صدور پذریش تحصیلی نیازمند مدرک زبان نمیباشد.

کشور اتریش از جمله کشورهایی میباشد که دارای سیستم نظام آموزشی رایگان هست و به علت اینکه  دلایل و انگیزه های متفاوتی برای مهاجرت هر شخصی وجود دارد که شاید بسیاری از متقاضیان مهاجرت به دنبال ایجاد شرایط بهتری چه از جهت مالی و چه مقوله های دیگر در زندگی فعلی خودشان هستند.

شرایط مهاجرت به اتریش

قبل از هر اقدامی به منظور تحصیل در اتریش و اقدام به مهاجرت به این کشور باید از شرایط زیر مطلع شد تا حتی الامکان پرونده مهاجرتی از ریسک پایینی برخوردار باشد.

 • اتریش چگونه کشوری برای تحصیل میباشد؟
 • شرایط تحصیل در اتریش در مقاطع مختلف چیست؟
 • مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اتریش چیست؟
 • صدور ویزای تحصیلی اتریش زیر نظر سفارت واقعیت دارد؟

در نوشتار زیر ما به توضیح مقوله تحصیل در اتریش که این روزها پر مخاطب هست میپردازیم زیرا که این کشور دارای دانشگاه های دولتی معتبر به صورت کم هزینه تا رایگان بوده و البته به این نکته هم باید دقت شود که وقتی نظام آموزشی کشوری رایگان میشود به مراتب اخذ پذیرش و ویزا از ان کشور سخت تر میشود، به عنوان مثال این روزها شنیده میشود که این روزها سفارت اتریش فوق العاده برای ایرانیان سخت گیر شده است که در ادامه با مقالات موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

دانشگاه های زیادی در این کشور وجود دارد که تعداد آنها به بیش از 70 دانشگاه می رسد، البته میل تحصیل در دانشگاه های دولتی به جهت هزینه های بسیار پایین نزد دانشجویان خارجی بیشتر می باشد، وجود 22 دانشگاه ثبت شده در میان دانشگاه های این کشور کوچک اروپایی نشان از اهمیت تحصیل و آموزش دارد. در این میان 13 دانشگاه این کشور در رتبه بندی بهترین دانشگاه های دنیا قرار گرفته اند. سیستم مهاجرت تحصیلی به اتریش همانند هر کشوری طی دو مرحله صورت می گیرد:

 • اخذ پذیرش از دانشگاه یا موسسه آموزشی
 • اخذ ویزای تحصیلی اتریش از سفارت محل اقامت

البته برای طی نمودن هر کدام از این دو مرحله شما نیاز به ارائه شرایط و مدارکی خواهید داشت که با همیاری وکیل خود آنها را تهیه خواهید نمود. ویزای تحصیلی اتریش یک اقامت موقت بلند مدت می باشد که قابلیت تبدیل به اقامت دائم در این کشور را دارد.

اینفوگرافیک تحصیل در اتریش

تحصیل رایگان در اتریش

برای تحصیل در این کشور دانشگاه های دولتی بهترین و کم هزینه ترین هستند و امکان تحصیل رایگان یا کم هزینه را برای دانشجویان خارجی فراهم می نماید، به طور معمول دانشگاه های دولتی اتریش از دانشجویان ایرانی مبلغی را جهت ثبت نام و حدود نهایتا 1500 یورو سالیانه دریافت می کنند.

ما در اینجا لیستی از بهترین دانشگاه های دولتی اتریش با رتبه های جهانی منتشر کرده ایم:

دانشگاه ها رتبه بندی سال 2020 رتبه بندی سال 2019 رتبه بندی سال 2018
دانشگاه وین 154 143 151
دانشگاه تکنیک وین 192 251 301
دانشگاه اینسبورگ 266 351 201
دانشگاه تکنیک گراتز 311 401 801
دانشگاه گراتز 541 501 401
دانشگاه سالزبورگ 751 901
دانشگاه پزشکی گراتز 751 901
دانشگاه پزشکی اینسبورگ 401

تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی

یکی از نکاتی که مناسب دیدیم برای شما عزیزان در همین ابتدا رفع ابهام کنیم این است که برخی معتقدند که اگر شما به زبان انگلیسی در اتریش تحصیل نمائید باید هزینه های خیلی بیشتری پرداخت نمائید. از آنجایی که معیار تحصیل کم هزینه در این کشور دانشگاه های دولتی می باشند شما بدانید که در دانشگاه های دولتی اتریش برنامه های تحصیلی هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی ارائه می شود، این در حالی است که برنامه های تحصیل در اکثر دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی است و طبیعتا هزینه تحصیل شما در دانشگاه های خصوصی خیلی بیشتر از یک دانشگاه دولتی در اتریش است.

نباید این نکته را هم فراموش کنید که اکثر برنامه های تحصیلی در دانشگاه های دولتی اتریش به زبان آلمانی ارائه می شود که البته برنامه های دوره کارشناسی بیشتر به زبان آلمانی و در دوره کارشناسی ارشد و دکترا برنامه های زیادی به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی نیز وجود دارد. اما شاید خیلی از افراد می دانند که یکی دیگر از دلایل اصلی انتخاب کشور اتریش برای تحصیل در کنار هزینه های پایین تحصیل اخذ پذیرش و ویزا بدون ارائه مدرک زبان است.

تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان

همانطور اطلاع دارید زبان اصلی کشور اتریش، آلمانی میباشد و در سیستم نظام آموزشی این کشور در مدارس و دانشگاه ها اکثر رشته های برتر به زبان آلمانی تدریس میشود، تنها فرقی بین کشور اتریش با دیگر کشورها مخصوصا کشورهای آلمانی زبان میباشد این است که پذی  رش در اتریش بدون مدرک زبان میباشد.

پروسه تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان به این صورت هست که در ابتدای پذیرش از دانشگاه های دولتی این کشور یک دوره 1 الی2 سال بر اساس سطح زبان آلمانی مورد نیاز برای هر فرد برگزار می شود و افراد پس از گذراندن دوره زبان این امکان را دارند تا وارد رشته اصلی دانشگاه شوند و به زبان آلمانی ادامه تحصیل دهند، در مورد افرادی هم که قصد دارند به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل نمایند باید پیش شرط آیلتس 6 تا 6.5 را داشته باشند.

لیست برخی از دانشگاه های انگلیسی زبان در اتریش

لیست دانشگاه های انگلیسی زبان در کشور اتریش عبارتند از:

 • Alps Adriatic University of Klagenfurt
 • University of Vienna
 • University of Graz
 • IMC University of Applied Sciences Krems
 • Webster University
 • (Johannes Kepler University (JKU
 • University of Applied Sciences Wiener Neustadt

تحصیل در اتریش در مقطع لیسانس

همانطور که در بالا ذکر شد کشورهایی که دارای نظام آموزشی رایگان تا نیمه رایگان هستند انتخاب اول بسیاری از افراد برای تحصیل میباشند، اما به همان میزان که ایده آل هستند به همان میزان از شرایط سختی برای پذیرش برخوردار هستند. اخذ پذیرش از کشورهایی مانند آلمان، اتریش و نروژ که بابت تحصیل هزینه ای را دریافت نمیکنند سختتر از دیگر کشورها است و از نظر ویزایی هم از شرایط طولانی تر و سخت تری برخوردار هستند، به عنوان مثال در اکثر کشور فرد با ارائه دیپلم 12 ساله و در مواقعی مدرک زبان و دیگر مدارک قادر به اخذ پذیرش خواهد بود که این شرایط برای تحصیل در اتریش در مقطع لیسانس سخت تر هست.

افراد برای پذیرش در مقطع لیسانس در اتریش علاوه بر ارائه مدرک دیپلم 12 ساله، اگر مخواهند در دانشگاه های دولتی درس بخوانند باید قبولی دانشگاه سراسری روزانه در کشور خود در همان رشته درخواستی را همراه با اشتغال به تحصیل به مدت 1 الی 2 ترم نیز ارائه داده، البته کشور اتریش از افراد مدرک زبان آلمانی نمیخواهد زیرا که قبل از شروع کورس اصلی بر اساس تعیین سطح برای افراد به مدت یک سال و نیم تا دو سال دوره زبان ارائه میدهد.

هزینه دوره زبان قبل از شروع کورس اصلی ترمی 500 تا 1000 € (یورو) می باشد، که افراد میتوانند هم زبان را در کشور خود تا سطحی بخوانند و ادامه را در کشور اتریش بخوانند و یا از ابتدا در کشور اتریش دوره زبان را ادامه دهند.

تحصیل پزشکی در اتریش

یکی از سوالات پر تکرار این است که شرایط تحصیل در رشته های گروه پزشکی و هنر در اتریش به چه صورت می باشد؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که شرایط پذیرش در این رشته ها بسیار خاص تر و نیاز به دانش زبان فوق العاده بالای آلمانی، شرکت در آزمون های تئوری و عملی است و همچنین امکان اقدام در این رشته ها از داخل خاک ایران بسیار سخت است زیرا شما باید برای آزمون های عملی و تئوری در این کشور آماده باشید که معمولا برای این نوع پذیرش های موقت، سفارت اتریش برای دانشجویان ایرانی ویزا صادر نمی نماید.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیل در اتریش

مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش نیاز خواهید داشت هم کمی خاص تر نسبت به کشورهای دیگر می باشد، البته به طور کل از شما همان مدارک هویتی، اجاره خوابگاه، تمکن مالی و سایر مدارک خواسته می شود، اما برای هر کدام از این مدارک شاید تائیدات خاصی نیاز باشد و همچنین تهیه برخی تعهدات مالی از عهده دانشجوی مستقل ایرانی با پشتوانه مالی که خود او داشته مقدور نباشد. اتریش در سال های اخیر انتخاب افراد متاهل بود، به جهت اینکه ویزای همراه بصورت همزمان صادر می شد، اما در حال حاضر این فرصت نه تنها گرفته شده بلکه سختگیری زیادی برای صدور ویزای دانشجویی این کشور وجود دارد. در مورد ویزای تحصیلی اتریش در این نوشتار اطلاعات جامع تری بدست خواهید آورد.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیل در اتریش

مهم ترین مدارک برای ارائه به سفارت اتریش 

مدارک لازم جهت ارائه به سفارت اتریش عبارت اند از:

 • برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکترا ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
 • انگیزه نامه SOP و سه عدد توصیه نامه
 • رزومه CV
 • ترجمه از صفحات شناسنامه و پاسپورت
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر+تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی
 • گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه های سراسری روزانه برای مقطع کارشناسی
 • نامه منع عدم تحصیل از دانشگاه های سراسری روزانه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا
 • گواهی عدم سو پیشینه در 5 سال اخیر
 • سند رسمی ازدواج و یا طلاق (در صورت متاهل بودن)
 • 2 قطعه عکس
 • نامه تمکن مالی+پرینت حساب و گردش مالی 3 ماه اخیر در ازای نفر اصلی و هر همراه
 • اجاره نامه مسکن و یا خوابگاه همراه با پرداخت 6 ماه اجاره
 • بیمه مسافرتی تا سقف 30 هزار یورو
 • بیمه درمانی

هزینه تحصیل در اتریش

هزینه تایید مدارک برای سفارت اتریش بر اساس قانون kgg 1992 مشخص شده به شرح زیر است:

نوع تاییدیه هزینه
هزینه تاییدیه درست بودن یک سند و یا رونوشت 40 € یورو
هزینه تایید مهر و امضای اداری یک نامه رسمی برای هر شخص 80 € یورو
هزینه تایید مدارک تحصیلی همراه با مهر مترجم و مهر دادگستری و وزارت امور خارجه 80 € یورو

کشور اتریش در نظر دارد تا در سال 2020 قوانینی را وضع کند تا در مورد ویزای تحصیلی اتریش و فیلتر هر چه بهتر متقاضیان واقعی وکلای مورد اعتمادی را به سفارت ها معرفی کند تا این وکلا در ابتدا اعتبار سنجی کنند و چنانچه پرونده متقاضی شرایط لازم را جهت صدرو ویزای تحصیلی اتریش داشت از طریق سفارت و زیر نظر سفارت اتریش این امر صورت گیرد. پس باید محتمل دانست که افرادی در این زمینه موفق تر هستند که به صورت قطعی شرایط تحصیل دراتریش را دارا میباشند.

اقامت پس از تحصیل در اتریش

نکته بسیار مهم برای دانشجویانی که به فکر تحصیل در خارج از کشور و مهاجرت به اتریش هستند، فرصتی هست که در اقامت پس از تحصیل به دست می آورند، زیرا پس از تحصیل دانشجویان برای اینکه بتوانند در مقاطع بالاتر پذیرش بگیرند و یا  به کار مشغول شوند باید یک فرصتی را برای جست و جوی کار نیز داشته تا بتوانند با یک کارفرمای اتریشی قرارداد کار منعقد کنند. کشور اتریش بین 6 ماه تا 1 سال به افراد اجازه میدهد تا پس از تحصیل به کار و درآمد برسند تا با ویزای کاری اتریش به اقامت این کشور رسیده و کارت قرمز سفید قرمز این کشور را بدست آورند. همواره پیشنهاد میکنیم برای اطلاع از جزئبات دقیق تحصیل در اتریش و کار در اتریش و اخذ اقامت این کشور و دیگر کشورهای اروپایی با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *