ویزای تحصیلی

تحصیل در ارمنستان

تحصیل در ارمنستان

محبوبیت تحصیل در ارمنستان بین دانشجویان متقاضی غالبا به واسطه شهریه پایین و هزینه زندگی بسیار ارزان در کشور مجارستان می باشد. اما علاوه بر این، ارمنستان را می توان به عنوان نردبان ترقی برای اخذ پذیرش آسان از دانشگاه های معتبر اروپایی و اخذ اقامت اتحادیه اروپا (EU) نیز به حساب آورد. در حال حاضر تحصیل در دانشگاه های ارمنستان بدون مدرک زبان و بدون نیاز به آزمون ورودی امکان پذیر است. متقاضیان می توانند با اخذ مشاوره های تخصصی از کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاوه بر اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی ایروان (YSU) به عنوان دانشگاه تاپ ارمنستان سریعا نسبت به دریافت ویزای تحصیلی این کشور نیز اقدام نمایند.

 • آیا تحصیل در ارمنستان 2024 رایگان است؟
 • شرایط و مدارک برای درخواست پذیرش از دانشگاه های ارمنستان چیست؟
 • برترین دانشگاه کشور ارمنستان برای تحصیل دانشجویان ایرانی چیست؟
 • آخرین تغییرات قانونی برای اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان در سال جدید چیست؟

کشور ارمنستان با نام رسمی جمهوری ارمنستان به مرکزیت شهر ایروان (Yerevan) کشوری واقع در بخش غربی آسیا و منطقه قفقاز است. این کشور با مساحت حدود 29743 کیلومتر مربع در جنوب با ایران، در شرق با آذربایجان، در غرب و جنوب غربی با ترکیه و در شمال با گرجستان هم مرز است. ارمنستان در محافل عمومی غالبا به خاطر اهداف و مقاصد توریستی و جهانگردی آن معروف است. اما در سال های اخیر و به واسطه حمایت های دولتی از نظام آموزش عالی این کشور، تحصیل در ارمنستان نیز بین دانشگاهیان باب شده است. بخصوص اینکه دسترسی به کیفیت آموزشی بالا مخصوصا در رشته های پزشکی توام به هزینه های پایین در ارمنستان مقدور می باشد.

دلایلی برای اعزام دانشجو به ارمنستان 2024

برای تحصیل در کشور ارمنستان و پایتخت معروف آن ایروان دلایل زیادی وجود دارد. البته این دلایل برای هر کس با توجه به شرایط خاص آن فرد متفاوت است. اما اغلب دانشجویان ایرانی ارمنستان را به عنوان پلی رو به سوی اخذ آسان اقامت اروپایی و ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر اروپایی می دانند. اما نباید از امتیازات دیگر تحصیل در کشور ارمنستان مثل پذیرش آسان، هزینه ارزان تحصیل و زندگی، بورسیه های تحصیلی و کار دانشجویی در ارمنستان غافل شد. ایضا اینکه ارمنستان دارای دانشگاه های معروف مثل دانشگاه دولتی ایروان، دانشگاه آمریکایی ارمنستان و دانشگاه دولتی اقتصاد ارمنستان می باشد. همچنین از جمله برنامه های تحصیلی پرطرفدار در این کشور می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • مدیریت و بازرگانی
 • علوم کامپیوتر و IT
 • علوم انسانی
 • علوم طبیعی و ریاضیات
 • علوم پزشکی
 • علوم اجتماعی

دلایلی بر تحصیل در ارمنستان

چالش های اساسی تحصیل در ارمنستان

تحصیل در ارمنستان نیز همانند اغلب کشورهای مدرن اروپایی، در کنار امتیازات فراوان دارای برخی چالش های محدود نیز در زمینه های مختلف می باشد. بنابراین بهتر است قبل از مهاجرت به ارمنستان به خوبی با چالش های تحصیل در این کشور نیز آشنا شوید. در غیر این صورت با مشکلات گسترده ای در طول اقامت در ارمنستان مواجه خواهید شد. یکی از بزرگترین چالش های تحصیل در ارمنستان برای اتباع کشورهای خارجی، موانع زبانی گسترده در این کشور می باشد. همانطور که می دانید، زبان رسمی کشور ارمنستان ارمنی است، به همین جهت اغلب دانشگاه های ارمنستان نیز تمامی دروس را به زبان ارمنی به دانشجویان ارائه می دهند.

جهت درک عمیق تر از مهمترین چالش های تحصیل در ارمنستان به جدول ارائه شده در این بخش از مقاله توجه فرمایید:

چالش های اساسی تحصیل در ارمنستانتوضیحات
هزینه تحصیلهزینه تحصیل در ارمنستان در کنار کیفیت بالای آموزش در این کشور نسبتا بالا خواهد بود. هزینه شهریه در دانشگاه های ارمنستان نیز به نسبت برخی از کشورهای اروپای شرقی بسیار بالاتر است.
زندگی دانشجوییزندگی دانشجویی در ارمنستان به ویژه در پردیس های دانشجویی در این کشور بی کیفیت خواهد بود.
بورسیه های محدودپیدا کردن بورسیه تحصیلی مناسب در این کشور بسته به رشته تحصیلی دانشجویان بسیار دشوار خواهد. زیرا بورسیه های تحصیلی محدودی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار دارد.
جرایم خرددر طول تحصیل در ارمنستان باید مراقب خطراتی مانند جیب بری، سرقت از اتومبیل و جرایم خرد باشید.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در ارمنستان

آشنایی با بهترین دانشگاه های ارمنستان، کمک های بسزایی را به تمامی علاقه مندان از نقاط مختلف جهان خواهد کرد. به عبارت دیگر، یکی از اصلی ترین مزیت های تحصیل در ارمنستان وجود دانشگاه های معتبر بین المللی در این کشور می باشد. برخی از موسسات آموزشی در ارمنستان در بین بهترین دانشگاه های جهان رتبه بندی شده اند. تحصیل در دانشگاه های ارمنستان برای آن دسته از متقاضیانی که به دنبال آموزش با کیفیت در قاره اروپا هستند، گزینه بسیار مطلوبی خواهد بود. نکته قابل توجه در خصوص دانشگاه های رایگان ارمنستان این است که، شرایط پذیرش در موسسات آموزشی ارمنستان به نسبت اغلب کشورهای مدرن اروپایی بسیار ساده تر خواهد بود.

جهت آشنایی بیشتر با بهترین دانشگاه های ارمنستان برای تحصیل، به موارد ارائه شده در جدول زیر مراجعه فرمایید:

بهترین دانشگاه های ارمنستانسال تاسیسخصوصیات
دانشگاه پزشکی ایروان1922دانشگاه پزشکی ایروان که به صورت دولتی اداره می شود، یکی از مدرن ترین دانشگاه های پزشکی در این کشور محسوب می شود.
دانشگاه مهندسی ایروان1934دانشگاه مهندسی دولتی ایروان به دلیل بورسیه های دانشجویی متنوعی که  در اختیار دانشجویان رشته مهندسی قرار می دهد معروف است.
دانشگاه اقتصاد ایروان1930دانشگاه اقتصاد ایروان دوره های مدیریت، مقررات اقتصاد و روابط اقتصاد بین المللی را به دانشجویان بین المللی از نقاط مختلف جهان ارائه می دهد.
دانشگاه فرانسوی ایروان2001دانشگاه فرانسوی ایروان در ارمنستان در چارچوب توافقنامه همکاری فرهنگی، علمی و فنی که بین دولت های فرانسه و ارمنسان امضا شده است تاسیس شد.
دانشگاه پلخانف1998این دانشگاه آموزش های متوسطه تخصصی، آموزش عالی و همچنین برنامه های آموزشی اضافی را ارائه می دهد.

نگاهی به نظام آموزشی کشور ارمنستان

حدود 26 دانشگاه دولتی و 33 دانشگاه خصوصی در جمهوری ارمنستان وجود دارد که از ممتازترین این دانشگاه ها می توان به دانشگاه ملی ایروان و دانشگاه علوم پزشکی ملی ایروان اشاره نمود. در دانشگاه های ارمنستان برنامه های تحصیلی در قالب هر 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بر پایه سیستم هماهنگ آموزش عالی اروپایی یا همان فرآیند بلونیا به متقاضیان ارائه می شود. در اینجا باید متذکر شد که فرآیند اخذ پذیرش از دانشگاه های ارمنستان کاملا آنلاین انجام شده و مدارک لازمه بایستی اسکن کپی و به همراه فرم درخواست تکمیل شده به دانشگاه ارمنستان ارسال گردد. اما از جمله مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی ارمنستان 2024 می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • فرم درخواست
 • پاسپورت ملی معتبر
 • مدرک دیپلم متوسطه
 • کارنامه تحصیلی

اما نکته منفی درباره تحصیل در کشور ارمنستان اینکه هیچ کدامیک از دانشگاه های ارمنستان و مدارک اعطایی آنها از نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان مورد تایید نبوده و دانشجویان پس از فراغت از تحصیل در ارمنستان و بازگشت به ایران بایستی نسبت به معادلسازی مدرک خود اقدام نمایند.

آشنایی با بهترین شهرهای ارمنستان برای تحصیل

ارمنستان کشور نسبتا کوچکی است که قبلا بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بوده سپس استقلال یافته و در حال حاضر همچنان در گروه کشورهای در حال توسعه به حساب می آید که اگرچه زندگی در آن کم هزینه خواهد بود اما مزیت بزرگی برای افراد به حساب نمی آید. در واقع دانشگاه های درجه یکی در این کشور وجود ندارند و حتی با اینکه برخی رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند افراد خارجی اگر بخواهند اقامت این کشور را پس از فارغ التحصیلی کسب نمایند باید شغلی پیدا کنند که لازمه آن تسلط به زبان ارمنی است. با این وجود ممکن است فارسی زبان های زیادی از کشور ایران، پاکستان، تاجیکستان و غیره در پی تحصیل در این کشور باشند به همین دلیل در ادامه برخی از مهم ترین شهرهای ارمنستان معرفی شده اند:

 • ایروان (پایتخت ارمنستان و بزرگ ترین شهر این کشور)
 • گیومری
 • وانادزور
 • واغارشاپات
 • آبوویان
 • کاپان
 • هرازدان
 • آرماویر
 • آرتاشات
 • ایجوان
 • گاوار
 • گوریس
 • چارنتساوان
 • آرارات

شرایط تحصیل پزشکی در ارمنستان

هزینه ارزانتر، کیفیت آموزشی نسبتا خوب و نیز تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی سبب آن شده تا دانشجویان ایرانی نیم نگاهی نیز به کشور ارمنستان داشته باشند. دانشگاه های مختلفی مثل دانشگاه بین المللی روسی- ارمنی مخیتار گوش، دانشگاه پزشکی سنت ترزا، دانشگاه پزشکی سنتی و سایر در این کشور وجود دارد. دانشگاه های معتبری که کورس های زیر را به دانشجویان بین المللی مشتاق رشته پزشکی ارائه می کنند:

کورس تحصیلیمدت زمان کورس
MBBS/MD6 سال
دندانپزشکی5 سال
داروسازی4 سال
پرستاری4 سال

معمولا نیز فرآیند پذیرش جهت تحصیل MBBS در کشور ارمنستان از جولای- آکوست شروع می شود. خود سال تحصیلی نیز از ماه سپتامبر آغاز می شود. ضمنا سن متقاضیان پذیرش پزشکی ارمنستان بایستی بین 17 تا 25 سال باشد و آنها برای پذیرش خود بایستی حائز شرایط زیر باشند:

شرایط تحصیل پزشکی در ارمنستان

اما مدارک لازم بمنظور پذیرش MBBS در ارمنستان 2024 شامل:

 • فرم درخواست پذیرش
 • کپی برابر اصل ریزنمرات تحصیلی
 • 12 قطعه عکس پاسپورتی
 • فوتوکپی برابر اصل پاسپورت
 • گواهی پزشکی به همراه گزارش HIV

مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های ارمنستان

پیش از آن که به بررسی هزینه تحصیل در ارمنستان بپردازیم، باید بگوییم که برای تحصیل در دانشگاه های این کشور لازم است که شما مدارک زیر را آماده کنید و به دانشگاه مورد نظرتان ارسال نمایید، پس از آن که پذیرش دانشگاه مورد نظر را به دست آوردید باید اقدامات لازم را برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور انجام دهید.

 • ارائه مدارک شناسایی و ترجمه این مدارک
 • ارائه مدارک تحصیلی پیشین و ریز نمرات
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه 6 قطعه عکس
 • ارائه گواهی سلامت و آزمایش های پزشکی

هزینه تحصیل و زندگی در ارمنستان

دانشگاه های کشور ارمنستان از دانشجویان بین المللی شهریه اخذ می کنند ولی میزان شهریه واریزی در قیاس با کشورهای دیگر بسیار پایین و در سطح معقولی قرار دارد. شهریه های اخذ شده توسط این دانشگاه ها بنابر ملیت و برنامه تحصیلی متقاضیان متفاوت است. در جدل زیر می توانید با شهریه رشته های پزشکی و غیرپزشکی سال 2024 دانشگاه ملی ایروان به عنوان برترین دانشگاه حال حاضر کشور ارمنستان آشنا شوید:

شهریه سالانه تحصیلی دوره پزشکیشهریه سالانه تحصیلی دوره های غیر پزشکی
سال اول : 5500$ (دلار)بسته به نوع برنامه تحصیلی متغیر از 1500$ الی 4000$ (دلار) شامل:
سال دوم تا سال ششم: 5000$ (دلار)دوره کارشناسی: 1500$ الی 2000$ (دلار)
هزینه سالیانه اقامتی: 600$ (دلار)دوره کارشناسی ارشد: 2000$ الی 2500$ (دلار)
دوره دکتری: 2500$ تا 4000$ (دلار)

نکته اول و مهم اینکه هزینه زندگی در ارمنستان 2024 بسیار ارزان بوده حتی ارزانتر از ایران می باشد. بطوریکه این شاخص در ایروان حدود 14.38% پایین تر از تهران است. در یک مقایسه تطبیقی می توان چنین استنباط کرد که هزینه ماهیانه زندگی در ارمنستان حدود 808$ (دلار) و این شاخص برای ایران حدود 1089$ (دلار) است.

نمودار مقایسه هزینه زندگی در تهران و ایروان

تحصیل رایگان در ارمنستان؛ چگونه و با چه شرایطی؟!

یکی از گزینه های مالی برای تامین هزینه های تحصیلی در کشور ارمنستان، امکان کار دانشجوئی در این کشور می باشد. بر طبق قانون، دانشجویان لیسانس 10 ساعت و دانشجویان فوق لیسانس و دکتری حدود 30 ساعت در هفته مجاز به کار هستند. پس، دانشجویان دارای اقامت ارمنستان حق کار دانشجویی نیمه وقت در این کشور را دارند. اما گزینه دوم برای دانشجویان بین المللی برنامه فول بورسیه دولت ارمنستان است که شرط اصلی درخواست و اخذ آن اثبات شایستگی تحصیلی است. این بورسیه کلیه هزینه های دانشجویان اغلب تحصیلات تکمیلی در ارمنستان را تحت پوشش قرار داده و بین 2000$ تا 3000$ (دلار) در ماه متغییر می باشد . با توجه به این دو گزینه است که دانشجویان می توانند تحصیل رایگان در کشور ارمنستان را تجربه کنند.

کار دانشجویی در مقاطع مختلف تحصیلی در ارمنستان

در ارمنستان میزان ساعات مجازی که دانشجویان می توانند در هفته مشغول به کار پاره وقت باشند با توجه به رشته انتخابی آن ها و دانشگاه یا موسسه آموزشی ای که در آن مشغول به تحصیل هستند فرق می کند. این در حالی است که در غالب کشورهای دنیا از جمله اتریش، کانادا، سوئد و غیره برای تعداد ساعات کار دانشجویی دانشگاه های مختلف، قانون واحدی حاکم است. تعداد ساعات قانونی کار دانشجویان در ارمنستان به طور معمول به شرح زیر است:

مقطع تحصیلیتعداد ساعات مجاز کار دانشجویی در ارمنستان
کارشناسی28 تا 32 ساعت در هفته
کارشناسی ارشد16 تا 18 ساعت در هفته
دکتری4 تا 8 ساعت در هفته

همان طور که مشاهده می شود بر خلاف اکثر کشورهای دنیا که هر چه مقطع تحصیلی بالاتر باشد، معمولا تعداد ساعات کار مجاز دانشجویی نیز بیشتر می شود، (مثلا در کانادا تا 20 ساعت اجازه کار داشنجویی وجود دارد) در ارمنستان هرچه مقطع تحصیلی بالاتر رود، دانشجو ساعات کم تری مجاز است برای کار اختصاص دهد. البته نباید از نظر دور داشت که نرخ بیکاری در ارمنستان به طور نگران کننده ای بالا است و بدون تسلط بر زبان ارمنی عملا شانسی برای استخدام شدن وجود نخواهد داشت. موسسات و سایت های کاریابی معتبر در ارمنستان که می توانند به دانشجویان نیز در پیدا کردن شغل مناسب کمک کنند عبارت هستند از:

 • Staff.am
 • Myjob.am
 • Jobfinder.am
 • HR.am
 • Careercenter.am
 • Job.am
 • Jobs.am
 • Ashkhatanq.am
 • Jobinfo.am
 • Tanger.am
 • Jobspider.am
 • Hire.am

نحوه اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان

مطابق قوانین کشور ارمنستان، کلیه دانشجویان خارجی برای تحصیل و زندگی در ارمنستان نیازمند اخذ ویزای تحصیلی هستند. اما فرآیند اخذ ویزا بدین سان می باشد که پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه ارمنستانی، متقاضی بایستی با مراجعه به سفارت ارمنستان ویزای تحصیلی درخواست نماید. البته در همین ابتدای کار بایستی به این نکته مهم اشاره کرد که این ویزا در واقع ویزای ورود بوده و دانشجو به محض ورود به خاک ارمنستان بایستی ویزای اقامت خود را اخذ کند. اما اینکه چه مدارکی بایستی به سفارت تحویل داد، عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزای تکمیل شده
 • مدرک مسافرتی معتبر یا پاسپورت
 • 3 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • دعوت نامه (در صورت لزوم)
 • نامه پذیرش از دانشگاه ارمنستان
 • کاور لتر یا نامه همراه
 • مدرک تمکن مالی
 • مدارک تحصیلی
 • بیمه سلامت معتبر
 • رسید پرداخت هزینه

لازم به ذکر است که مطابق قانون، متقاضیان قبل از تحویل مدارک فوق به سفارت حتما بایستی نسبت به ترجمه مدارک به یکی از زبان های روسی و انگلیسی اقدام نمایند.

شرایط کار پس از تحصیل در ارمنستان

متقاضیان خارجی و بین المللی با فارغ التحصیلی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ارمنستان می توانند به دنبال شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود باشند. متقاضی می تواند از طریق روش های مختلفی مانند: وب سایت کاریابی، موسسات معتبر کاریابی و آگهی شغلی به دنبال شغل مورد نظر در کشور ارمنستان باشد. پس از پیدا کردن کار و عقد قرارداد با کارفرما می توانید ویزای دانشجویی خود را به ویزای کار ارمنستان تبدیل کنید.

پس از گذشت 5 سال از شروع کار، پرداخت مالیات تعیین شده و رعایت قوانین کشور ارمنستان می توانید اقامت دائم این کشور را کسب کنید و با گذشت 5 سال از کسب اقامت دائم کشور ارمنستان فرد می تواند تابعیت و پاسپورت این کشور را به دست بیاورد. برای اطلاع از شرایط اخذ ویزای کار این کشور به مقاله ویزای کار ارمنستان رجوع کنید. برای دریافت پاسپورت کشور ارمنستان باید به زبان ارمنی تسلط داشته باشید، با قوانین وضع شده در این کشور آشنایی داشته باشید و جامعه ارمنی را بشناسید.

در صورت نیاز به مشاوره در هر مرحله از پذیرش و اخذ ویزای ارمنستان بر روی مشاوره های حرفه ای گروه اعزام دانشجوی ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت حساب کنید.

سوالات پر تکرار درباب تحصیل در ارمنستان

درباره ارمنستان، نظام آموزش عالی این کشور و شرایط تحصیل در دانشگاه های این کشور سوالات مختلفی از جمله سوالات زیر مطرح است:

 • بهترین دانشگاه های ارمنستان چیست؟ دانشگاه ملی ایروان و دانشگاه علوم پزشکی ملی ایروان از برترین دانشگاه های کشور ارمنستان به حساب می آید.
 • فرآیند پذیرش تحصیلی در ارمنستان به چه صورتی است؟ کل این فرآیند شامل درخواست پذیرش از دانشگاه ارمنستان و در مرحله بعدی درخواست ویزای تحصیلی این کشور می باشد.
 • مدت زمان تحصیل پزشکی در ارمنستان چند سال است؟ 6 سال
 • متوسط شهریه سالانه تحصیل در ارمنستان چقدر است؟ متوسط شهریه دانشجویان پزشکی (MBBS) سالانه بین 3000 الی $4000 (دلار) و شهریه دانشجویان غیرپزشکی نیز 1500 الی $4000 (دلار) متغیر است.
 • هزینه زندگی دانشجویی در ارمنستان چقدر می باشد؟ هزینه ماهیانه زندگی در ارمنستان حدود 808$ (دلار) و این شاخص برای ایران حدود 1089$ (دلار) می باشد.
 • روش هایی که دانشجویان از آن طریق می توانند برای تامین هزینه تحصیلی اشان در ارمنستان اقدام کنند چیست؟ دانشجویان بین المللی از دو طریق اخذ بورس تحصیلی و همچنین انجام کار نیمه وقت در ارمنستان می توانند از عهده تامین مخارج تحصیلی اشان برآیند.
 • شرایط کار دانشجویی در کشور ارمنستان به چه ترتیبی می باشد؟ دانشجویان لیسانس 10 ساعت و دانشجویان فوق لیسانس و دکتری حدود 30 ساعت در هفته مجاز به کار هستند.
1/5 - (1 امتیاز)

6 دیدگاه برای “تحصیل در ارمنستان

 1. امیرقلیزاده گفت:

  لطفا با ما همکاری کنید ما قصد پناهجویی با روش همسایمون که رفت با همسرش که فرزندشو آلمان بدنیا بیاره که تونستن برسن ولی ما به کرونا خوردیم و پسرمون اینجا بدنیا اومد

  1. داوری گفت:

   سلام
   موسسه سفیران خدماتی در خصوص پناهندگی ارائه نمیکنه دوست عزیز

 2. امیرقلیزاده گفت:

  در مورد این کشور خیلی تحقیق کردم ولی ای کاش هزینه شهرهای دیگه مثل venadzor هم درج میشد دانشکده تاریخ دانشگاه venadzor سالانه 725 دلار درسایت free apply قیمت داده اگه مشکل قانون ایمیگریشن مبنی بر 10 ساعت کار هفتگی نبود میرفتیم آیا امکانش هست خانومم که فوق داره و قبلشم باید میگفتم لیسانس از شهید بهشتی داره میتونه درس بخونه من کار کنم؟؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

   1. امیرقلیزاده گفت:

    شماره شخصیتونو میدید که منوهمسرم باهاتون صحبت کنید وضع کاسبی توی ایران داره خفه کننده میشه ما اگر بخوایم داریی مونو جمع کنیم میریم جایی که امکان تحصیل و کار وجود داشته باشه ولی بین کشوهای نزدیک فقط ارمنستان مورد علاقمه
    باسپاس مزید؛شماره شما؟

    1. داوری گفت:

     سلام
     با شماره 02191003232 تماس بگیرید کارشناسان ما شما رو راهنمایی میکنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *