اروپا

تحصیل در اروپا

تحصیل در کشور های اروپایی
Rate this post

تحصیل در اروپا بی تردید یکی از پرطرفدارترین موضوعات در حیطه مهاجرت است که تقریبا همه دانشجویان رویای آن را در سر دارند.

در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد، تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به اختصار، به ارائه توضیحاتی راجع به این موضوع یعنی تحصیل در اروپا پرداخته اند که امید است مطالعه آن برای شما همراهان همیشگی سودمند باشد.

مهاجرت به اروپا

مهاجرت به کشورهای اروپایی در اغلب موارد به شش راه انجام می پذیرد:

 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق پناهندگی

همانطور که بیان شده، مهاجرت از طریق تحصیل نه تنها یک راه مهاجرت به یک کشور دیگر است بلکه آسان ترین راه نیز می باشد، چرا که فرد در 99 درصد کشورها هم حین تحصیل اجازه کار دارد، هم بعد از فارغ التحصیلی اجازه دارد بین 6 ماه تا 2 سال در محیط باشد و دنبال کار بگردد و در نهایت با پیدا کردن کار اقامت خود را تمدید کند. البته این که دقیقا چه مدتی بعد از فارغ التحصیلی به افراد اجازه اقامت داده می شود بستگی به مقطع تحصیلی فرد، قوانین کشور مربوطه و … دارد.

تحصیل در یک کشور اروپایی

کشورهای اروپایی وقتی صحبت از تحصیلات می شود به دو گروه تقسیم می شوند:

 • کشورهایی که نظام تحصیلی رایگان دارند
 • کشورهایی که نظام تحصیلی آنها مشمول هزینه است

منتهی تعداد کشورهایی که برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا نیز تحصیل رایگان دارند، در طول زمان کمتر شده است.

کشورهایی که نظام تحصیلی رایگان دارند

کشورهایی از جمله فرانسه، اتریش، آلمان و نروژ نظام تحصیلی رایگان دارند حتی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، منتهی فقط دانشگاه های دولتی آن ها هیچ شهریه ای دریافت نمی کند که تحصیل آن ها در مقطع لیسانس و برای یک سری رشته های خاص مثل پزشکی، دندان پزشکی، پرستاری و … حتی در مقاطع بعدی، به زبان رسمی خود آن کشور است و اخذ پذیرش از آن ها نیز به دلیل متقاضیان بالا از سرتاسر دنیا، فوق العاده رقابتی و سخت است.

به عنوان مثال برای این که فرد بتواند از یک دانشگاه دولتی در اتریش پذیرش بگیرد، می بایست در ایران در یک دانشگاه دولتی در رشته مورد نظر خود قبول شده باشد به استثنای رشته هایی که در خود اتریش آزمون ورودی دارند که علاوه بر این شرط لازم است فرد آزمون ورودی دانشگاه اتریشی مورد نظر خود را نیز قبول شود. به عنوان مثال کسی که بخواهد در اتریش پزشکی، دندان پزشکی و … بخواند می بایست با داشتن حداقل مدرک b1 زبان آلمانی در دوره های یک ساله پیش پزشکی در اتریش شرکت کند و سرانجام تنها درصورتی می تواند در این رشته ها تحصیل کند که در آزمونی که پس از این یک سال برگزار می شود نیز قبول شود.

کشورهایی که نظام تحصیلی آنها مشمول هزینه است

اغلب کشورهای اروپایی برای دانشجویان بین المللی که تابعیت یکی از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا را ندارند، نظام تحصیلی رایگان ندارند در عوض اخذ پذیرش از دانشگاه هایشان به سختی دانشگاه های دسته اول نیست.

از جمله کشورهایی که نظام تحصیلی آنها مشمول هزینه است می توان به هلند، دانمارک و مجارستان اشاره کرد.

ملزومات اخذ پذیرش

اینکه چه مدارکی مورد نظر هر دانشگاهی است بستگی به رشته مورد نظر، استانداردهای خود دانشگاه و … دارد اما یک سری کلیات وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می شود:

 • داشتن مدرک تحصیلی مقطع قبلی و ترجمه آن
 • ریز نمرات مقاطع قبلی و ترجمه آن
 • داشتن نمره آیلتس 6 برای لیسانس، 6.5 برای فوق لیسانس و 7 به بالا برای دکتری
 • گواهی تمکن مالی که نشان دهنده توانایی فرد بابت تامین هزینه های زندگی است
 • واریز شهریه دانشگاه اگر در گروه اول قرار نمی گیرد

در مقاله ای که از نظر گذراندید توضیحات کلی در خصوص موضوع تحصیل دراروپا ارائه شد که امید است برای شما عزیزان مفید باشد، هر چند در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می توانید سایر مطالب سایت ما را نیز مطالعه فرمایید و در نهایت برای برطرف شدن سوالاتتان در حیطه تحصیل در اروپا یا سایر موضوعات قانونی مهاجرتی با موسسه سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − پنج =