اروپا

تحصیل در اروپا

تحصیل در کشور های اروپایی

تحصیل در اروپا بی تردید یکی از پرطرفدارترین موضوعات در حیطه مهاجرت است که تقریبا همه دانشجویان رویای آن را در سر دارند. در مقاله ای که پیش روی شما قرار دارد، تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به اختصار، به ارائه توضیحاتی راجع به این موضوع یعنی تحصیل در اروپا پرداخته اند که امید است مطالعه آن برای شما همراهان سودمند باشد.

مهاجرت به اروپا

همانطور که بیان شده، مهاجرت از طریق تحصیل نه تنها یک راه مهاجرت به یک کشور دیگر است بلکه آسان ترین راه نیز می باشد، چرا که فرد در 99% کشورها هم حین تحصیل اجازه کار دارد، هم بعد از فارغ التحصیلی اجازه دارد بین 6 ماه تا 2 سال در محیط باشد و دنبال کار بگردد و در نهایت با پیدا کردن کار اقامت خود را تمدید کند. البته این که دقیقا چه مدتی بعد از فارغ التحصیلی به افراد اجازه اقامت داده می شود بستگی به مقطع تحصیلی فرد، قوانین کشور مربوطه و … دارد.

مهاجرت به کشورهای اروپایی در اغلب موارد به 6 راه انجام می پذیرد:

مهاجرت از طریق تحصیل مهاجرت از طریق تولد
مهاجرت از طریق کار مهاجرت از طریق ازدواج
مهاجرت از طریق سرمایه گذاری مهاجرت از طریق پناهندگی

تحصیل در یک کشور اروپایی

وقتی صحبت از تحصیل در کشورهای اروپایی می گردد ذهن متقاضیان نیز به سمت 2 سیستم متفاوت آموزشی سوق می یابد که بدین صورت میباشد:

  • کشورهایی که نظام تحصیلی رایگان دارند.
  • کشورهایی که نظام تحصیلی آنها مشمول هزینه است.

منتهی تعداد کشورهایی که برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا نیز تحصیل رایگان دارند، در طول زمان کمتر شده است! که می توان به اتریش، آلمان، نروژ و فرانسه نیز اشاره نمود.

سیستم آموزش رایگان در اروپا

کشورهایی از جمله فرانسه، اتریش، آلمان و نروژ نظام تحصیلی رایگان دارند حتی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، منتهی فقط دانشگاه های دولتی آن ها هیچ شهریه ای دریافت نمی کند که تحصیل آن ها در مقطع لیسانس و برای یک سری رشته های خاص مثل پزشکی، دندان پزشکی، پرستاری و … حتی در مقاطع بعدی، به زبان رسمی خود آن کشور است و اخذ پذیرش از آن ها نیز به دلیل متقاضیان بالا از سرتاسر دنیا، فوق العاده رقابتی و سخت است.

به عنوان مثال برای این که فرد بتواند از یک دانشگاه دولتی در اتریش پذیرش بگیرد، می بایست در ایران در یک دانشگاه دولتی در رشته مورد نظر خود قبول شده باشد به استثنای رشته هایی که در خود اتریش آزمون ورودی دارند که علاوه بر این شرط لازم است فرد آزمون ورودی دانشگاه اتریشی مورد نظر خود را نیز قبول شود. به عنوان مثال کسی که بخواهد در اتریش پزشکی، دندان پزشکی و … بخواند می بایست با داشتن حداقل مدرک B1 زبان آلمانی در دوره های یک ساله پیش پزشکی در اتریش شرکت کند و سرانجام تنها درصورتی می تواند در این رشته ها تحصیل کند که در آزمونی که پس از این یک سال برگزار می شود، نیز قبول شود.

سیستم آموزش پولی در اروپا

اغلب کشورهای اروپایی برای دانشجویان بین المللی که تابعیت یکی از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا را ندارند، نظام تحصیلی رایگان ندارند در عوض اخذ پذیرش از دانشگاه هایشان به سختی دانشگاه های دسته اول نیست. از جمله کشورهایی که نظام تحصیلی آنها مشمول هزینه است می توان به هلند، دانمارک و مجارستان اشاره کرد.

ملزومات اخذ پذیرش

اینکه چه مدارکی مورد نظر هر دانشگاهی است بستگی به رشته مورد نظر، استانداردهای خود دانشگاه و … دارد اما یک سری کلیات وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می شود:

  • داشتن مدرک تحصیلی مقطع قبلی و ترجمه آن
  • ریز نمرات مقاطع قبلی و ترجمه آن
  • داشتن نمره آیلتس 6 برای لیسانس، 6.5 برای فوق لیسانس و 7 به بالا برای دکتری
  • گواهی تمکن مالی (که نشان دهنده توانایی فرد بابت تامین هزینه های زندگی است.)
  • واریز شهریه دانشگاه (اگر در گروه اول قرار نمی گیرد.)

امروزه اخذ ویزای تحصیلی برای کشورهای که سیستم آموزشی رایگان دارند، سخت شده است. برای مثال اخذ ویزای تحصیلی آلمان مستلزم صبوری برای دانشجویان در این باب می باشد زیر وقت سفارت این کشور نسبت به کشورهای دیگر طولانی مدت است و زبان زد عام و خاص نیز شده است. ناگفته نماند که میانبر های توسط وکلا و کارشناسان مهاجرت در همین باب در نظر گرفته است.

در مقاله ای که از نظر گذراندید توضیحات کلی در خصوص موضوع تحصیل دراروپا ارائه شد که امید است برای شما عزیزان مفید باشد، هر چند در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می توانید سایر مطالب سایت ما را نیز مطالعه فرمایید و در نهایت برای برطرف شدن سوالاتتان در حیطه تحصیل در اروپا یا سایر موضوعات قانونی مهاجرتی با موسسه سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 2 =