مهاجرت تحصیلی استرالیا

تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا

استرالیا سرزمینی با مردمی چند فرهنگی است که از همه ادیان، نژادها و فرهنگ ها استقبال میکند، لذا طبیعی است که دانشجویان به تحصیل در استرالیا می اندیشند. این کشور همچنین از لحاظ شرایط تحصیلی یکی از بهترین نظام های آموزشی در دنیا را دارد و دانشگاه های آن نیز بعضا در رتبه بندی آموزشگاه ها در سراسر دنیا همواره از رنکینگ بالایی برخوردار هستند. طبیعت فوق العاده، سیستم آموزش پیشرفته و نظام تحصیلی فوق العاده همه با هم دست به دست یکدیگر می دهند تا این کشور را تبدیل به یکی از قطب های بزرگ تحصیلی در دنیا کنداسترالیا همواره یکی از گزینه های جدی افرادی است که قصد مهاجرت تحصیلی دارند. لذا تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در مقاله پیش رو به ارائه اطلاعاتی در خصوص شرایط این کشور و نظام آموزشی آن پرداخته اند که امید است مطالعه آن مفید باشد.

 • شرایط صدور ویزای تحصیلی استرالیا چیست؟
 • هزینه تحصیل در استرالیا چقدر است؟
 • اقامت پس از تحصیل در استرالیا چگونه است؟

تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان در سال 2020

یکی از سوالات پرتکرار که این روزها از سوی اتباع ایرانی بسیار پرسش می شود این است که می توان بدون مدرک زبان اقدام به اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی استرالیا نمود یا خیر؟ معمولا برای تحصیل در دوره های زبان در هر کشوری برنامه های کوتاه مدت 1 ماهه تا یکساله وجود دارد و در حال حاضر مطابق قوانین سال 2020 در مواردی که سن دانش آموز کمتر از 17 یا نهایتا 18 سال باشد این اتفاق ممکن تر است. چرا که گام بعذ از پذیرش٬ اخذ ویزا است و بدون مدرک زبان به افراد بالای 18 سال ویزا داده نخواهد شد.

اینفوگرافیک تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم 

اگر فرد به تازگی مدرک دیپلم خود را گرفته باشد امکان موفقیت وی در اخذ ویزا بیشتر است، متقاضی جهت پذیرش در کالج یا دانشگاه های استرالیا نیاز به تکمیل دیپلم دوازده ساله در ایران خواهد داشت. افرادی که دارای فاصله تحصیلی (Gap) هستند معمولا شانس دریافت ویزای پایینی دارند مگر اینکه با یک وکیل در مورد سایر ابزاری که بتواند شانسشان را افزایش دهد مشورت نمایند.

تحصیل در استرالیا برای ایرانیان

طبق قوانین مشخص شده از سوی اداره مهاجرت استرالیا دانش آموزان خارجی این فرصت را خواهند داشت تا از سن 6 سالگی برای تحصیل به استرالیا مهاجرت نمایند. این اقدام تا قبل از سن 18 سالگی نیاز به داشتن یک سرپرست یا قیم در کنار دانش آموز خواهد داشت. برای افراد بالای 18 سال نیز برنامه های متنوع تحصیلی در کالج و دانشگاه های این کشور وجود دارد، این امکان هست تا در برنامه های مقاطع دانشگاهی اقدام شود یا فرد در یک دوره مهارتی، تخصصی یک یا چند ساله را آموزش ببیند.

برنامه درسی جهت تحصیل در استرالیا

در زمینه آموزش و تحصیل دانشجویی یک استاندارد ملی در استرالیا وجود دارد که تمام دانش آموزان و دانشجویان استرالیایی به محتوای درسی مشابهی دست پیدا می کنند. برنامه های تحصیلی و درسی فعلی دانش آموزان استرالیایی به هفت توانایی عمومی که برای زندگی و کار در قرن 21 مورد نیاز است استوار است که شامل:

 • توانایی سواد آموزی
 • توانایی فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • قابلیت شمارش
 • توانایی شخصی و اجتماعی
 • درک فرهنگی
 • تفکر انتقادی و خلاق
 • درک اخلاقی

تکنولوژی آموزشی در استرالیا

انواع ابتکاراتی که برای افزایش مشارکت دانشجویان و جامعه در دستور العمل ملی نوآوری و الهام بخشیدن به همه استرالیایی در دستور کار قرار می گیرد در رابطه با سواد دیجیتالی و اندازه گیری در بهبود سواد دیجیتالی است که این ابتکارات عبارتند از:

 • ابتکارات برای الهام بخشیدن به کنجکاوی و توسعه دانش علمی و ریاضی در اوایل کودکی
 • محاسبات آنلاین برای دانش آموزان سال های 5 و 7 در سطح ملی
 • مدارس تابستانی فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای سال های 9 و 10
 • مدارس ICT در حمایت از دانش آموزان برای پرورش افراد پیشرو در سواد دیجیتالی و مشارکت آنان در این عرصه

مجموع بودجه این ابتکار 112.2 میلیون دلار به مدت 4 سال از سال 2016 به بعد می باشد.

ابتکار دولت ویکتوریا

طرح “دولت مدارس” 128 میلیون دلاری ویکتوریا تا سال 2018 ساخت 10 مدرسه فناوری در سراسر ایالت بود. این مدارس از سیستم نوآوری (STEM) و تکنولوژی پیشرفته که دانشجویان به آن نیاز دارند برخوردار خواهند بود. این مدارس تاکید قوی بر مهارت های علمی، فناوری، مهندسی و ریاضی دارند. ویکتوریا همچنین دارای 6 مرکز تخصصی علوم و ریاضی برای درگیر شدن دانش آموزان و معلمین در علوم معاصر، علوم تجربی، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی است.

آموزش عالی در استرالیا

سیستم آموزش عالی در استرالیا از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تشکیل شده است که نقش مهمی در تامین نوآوری دارند. این سیستم آموزشی دانشجویان را برای موفقیت هایی که در آینده نیاز دارند هدایت می کند. این امکان نیز برای دانشجویان خارجی وجود دارد تا بعد از تحصیل در کشوری با موقعیت های کاری خوب برای فارغ التحصیلان جذب بازار کار شوند. در مورد اقامت پس از تحصیل در استرالیا در لینک مربوطه مطالعه فرمائید. در این کشور 125 موسسه رسمی آموزش عالی به ثبت رسیده وجود دارد. استرالیا همچنین دارای 43 دانشگاه است که 40 عدد از آنها استرالیایی و دولتی، 2 دانشگاه بین المللی و یک دانشگاه خصوصی است. دانشگاه های استرالیا دارای بیش از یک میلیون دانش آموز رسمی و 100000 کارمند می باشند.

هزینه تحصیل در استرالیا در سال 2020

در این بخش به میزان هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی استرالیا در سال 2020 اشاره خواهد شد:

برنامه و مقطع تحصیلی میزان هزینه ها
مدارس  8،000$ تا 30،000$ (دلار)
دوره های زبان بابت هر هفته معمولا $300 (دلار)
دوره های آموزشی (مدارک فنی و حرفه ای)  5,000$ تا 30,000$ (دلار)
مقطع لیسانس 20.000$ تا 40.000$ (دلار)
مقطع فوق لیسانس و دکترا 15.000$ تا 60.000$ (دلار)

نرخ هزینه تحصیل به دلار استرالیا و به ازای شهریه سالیانه می باشد، همچنین باید یادآور شد میزان شهریه ها همانطور که ملاحظه می شود بنا به نوع مدرسه، کالج و دانشگاه و موقعیت آن، نوع دولتی یا خصوصی بودن آن متنوع خواهد بود.

هزینه تحصیل در استرالیا 

برتری تحقیقات علمی و پژوهشی تحصیل در استرالیا

تحقیقات، مشخصه تعریف دانشگاه های استرالیا است. موسسات باید حداقل 3 رشته تخصصی را در زمینه تحقیقات پیگیری نمایند. برتری تحقیقات علمی در استرالیا دلایل و شواهد متنوعی دارد که بخشی از آنها عبارتند از:

 • استرالیا با کمتر از نصف درصد جمعیت جهان چیزی بالغ بر 3% از تولیدات تحقیقاتی در جهان را تشکیل میدهد.
 • در 22 رشته تحقیقات علمی، بیش از 80% انتشارات اصلی علمی پژوهشی استرالیا حداقل 20% بالاتر از میانگین جهانی است.
 • استرالیا 15 دانشمند نوبل را در قرن گذشته در زمینه های پزشکی، علم و ادبیات تربیت کرده است.
 • استرالیا بزرگترین قطعه مستقل از زیرساخت های علمی در نیمکره جنوبی است.
 • استرالیا یکی از بالاترین نرخ های ثبت اختراع در جهان را برای نوآوری در انرژی تجدیدپذیر و بیوتکنولوژی دارد.

اقامت پس از تحصیل در استرالیا 

می توان با اخذ SubClass500 یا همان ویزای تحصیلی استرالیا قدم بزرگی در اخذ اقامت استرالیا نیز برداشته شود، در کشوری همچون استرالیا که از بهترین مقاصد مهاجران و نیروهای کار ماهر است موقعیت های جذابی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی وجود دارد چرا که در سال 2020 آمار بیکاری استرالیا نیز تنها 5.7% است. همچنین 29% جمعیت استرالیا را مهاجرین تشکیل می دهند و به همین دلیل کارفرمایان استرالیایی تعصب زیادی به استخدام استرالیایی ها ندارند و افراد خارجی نیز در صورت داشتن تخصص بالا می توانند شغل خوبی پیدا کنند.

به طور ساده تر می توان گفت اگر فردی در این کشور تحصیل می کند حتما اگر توانمندیهای خود را بشناسد و آنها را شکوفا کند خیلی راحت می تواند یک موقعیت کاری در این کشور بدست آورد. ناگفته نماند که شرایط کار در برخی رشته ها به مراتب با توجه به نیاز روز بهتر نیز می باشد، فرد متقاضی با به دست آوردن یک موقعیت کاری می توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری استرالیا تبدیل نموده و طی چند سال آینده به اقامت دائم نیز دست یابد.

 مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی استرالیا

متناسب با رشته تحصیلی و دانشگاهی که فرد می خواهد از آن پذیرش بگیرد مدارک خاصی از وی تقاضا می شود. منتهی در سال 2020 یک سری مدارک کلی به منظور اخذ پذیرش از دانشگاه های استرالیا مورد نیاز خواهند بود که عبارتند از:

 • رزومه که بهتر است علاوه بر موفقیت های تحصیلی شامل دستاوردهای غیر درسی فرد از جمله کسب مدالهای ورزشی باشد.
 • ترجمه رسمی تمامی مدارکی که در رزومه به آن ها اشاره شده از جمله مدرک تحصیلی فرد
 • ترجمه رسمی ریز نمرات مقطع قبلی تحصیل
 • توصیه نامه حداقل دو تن از اساتید قبلی
 • انگیزه نامه که باید توسط خود فرد و کاملا صادقانه نگارش شود
 • مدرک زبان با حداقل نمره درخواستی دانشگاه

مزایای تحصیل در استرالیا

مزایای تحصیل در کشور استرالیا عبارت است از:

 • تحصیل در یک کشور با تنوع فرهنگی بسیار بالا
 • اخذ مدرک تحصیلی فوق العاده معتبر
 • امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان
 • امکان اخذ ویزای کار برای همراه
 • تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری

مقاله بالا توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شد و تلاش بر این بود تا اطلاعات حیاتی و کلی در مهاجرت به استرالیا و تحصیل در این کشور بیان گردد و امید است مطالعه آن مفید بوده باشد. علاقه مندان به تحصیل در استرالیا می توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود با موسسه سفیران تماس حاصل فرمایند.

سوالات پرتکرار در خصوص تحصیل در استرالیا

متقاضیان تحصیل در استرالیا به طور معمول سوالات زیر را مطرح می کنند:

 • تحصیل در استرالیا بدون مدرک زبان چه شرایطی دارد؟ معمولا برای تحصیل در دوره های زبان در هر کشوری برنامه های کوتاه مدت 1 ماهه تا یکساله وجود دارد اما متاسفانه به دلیل اعتبار نه چندان مطلوب پاسپورت ایرانی امکان اخذ ویزا در این برنامه ها برای هر شخصی ممکن نیست و توصیه می شود قبل از اقدام در این برنامه ها شانس موفقیت را از قبل جویا شوید.
 • تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم به چه نحوی است؟ اگر شما به تازگی مدرک دیپلم خود را گرفته باشید امکان موفقیت شما در اخذ ویزا بیشتر است، جهت پذیرش در کالج یا دانشگاه های استرالیا نیاز به تکمیل دیپلم 12 ساله در ایران خواهید داشت.
 • تحصیل در استرالیا برای ایرانیان چه شرایطی دارد؟ طبق قوانین مشخص شده از سوی اداره مهاجرت استرالیا دانش آموزان خارجی این فرصت را خواهند داشت تا از سن 6 سالگی برای تحصیل به استرالیا مهاجرت نمایند. این اقدام تا قبل از سن 18 سالگی نیاز به داشتن یک سرپرست یا قیم در کنار دانش آموز خواهد داشت.
 • برنامه درسی جهت تحصیل در استرالیا کدام موارد را شامل می شود؟ توانایی سوادآموزی، توانایی فناوری اطلاعات و ارتباطات، قابلیت شمارش، توانایی شخصی و اجتماعی، درک فرهنگی، تفکر انتقادی و خلاق و درک اخلاقی.
 • شرایط دانشگاه های استرالیا به چه ترتیبی است؟ استرالیا همچنین دارای 43 دانشگاه است که 40 عدد از آنها استرالیایی و دولتی، 2 دانشگاه بین المللی و یک دانشگاه خصوصی است.

16 دیدگاه برای “تحصیل در استرالیا

 1. یوسف الماسی گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد تحصیل در استرالیا تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد شرایط مهاجرت به استرالیا هم مطلب بذارید

 2. sohrab گفت:

  تحصیل و زندگی تو شهرهای کوچیک استرالیا ارزنتره یا ونکوور کانادا؟ من می تونم برای ویزای تحصیلی درخواست ویزای همراه هم بدم ؟

 3. ناصر زارعی گفت:

  بسیار عالی..

 4. سهند گفت:

  برای تحصیلات کشور استرالیا رو پیشنهاد میکنید با کانادا شرایط استرالیا برای مهاجرت چیه

 5. محمد امینی گفت:

  سلام من در رشته عمران در مقطع کاشناسی تحصیل کردم آیا برای ادامه تحصیل
  تحصیل در استرالیا مناسب است ؟

 6. مینا طاهری گفت:

  سلام و خسته نباشید من 30 سالم هست و مدک فوق لیسانس عمران دارم. امکانش هست در استرالیا رشته تحصیلی پزشکی برای ادامه تحصیل انتخاب کنم؟

 7. امید گفت:

  تحصیل در استرالیا سالیانه چه مقدار نیاز دارد؟

 8. فهیمه راد گفت:

  آیا ویزای گاردین برای تحصیل مدارس وجود دارد؟

 9. اکبر گفت:

  تحصیل در استرالیا در مقطع دکترا هم امکانپذیره؟

 10. امیرحسین گفت:

  مقاله مفید و سودمندی بود.
  ممنون

 11. مینا سرلک گفت:

  سلام. مدرک تحصیلی این کشور چقدر معتبره؟

 12. اسما گفت:

  هزینه های زندگی در استرالیا چگونه است؟

 13. حسن گفت:

  نحوه تبدیل ویزای تحصیلی استرالیا به ویزای کار توضیح میدین؟ مرسی

 14. ديبا گفت:

  آيا ويزاي گاردين وجود داره؟

 15. جلیلی گفت:

  سلام، بین کانادا و استرالیا چطور میتونم انتخاب کنم؟

 16. صبا گفت:

  شما برای مقطع دکترا در این کشور اقدام دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *