ویترین

تحصیل در استونی

تحصیل در استونی

تحصیل در استونی با توجه به پیشرفت های اخیر این کشور در 2 دهه گذشته در بین دانشجویان بین المللی بسیار محبوب بوده است. استونی شمالی‌ترین کشور از سه کشور بالتیک است که در جنوب با لتونی و در شرق با روسیه همسایه است، در حالی که نوک جنوبی فنلاند فقط در یک قدمی دریا قرار دارد. این کشور با تنها 1.3 میلیون نفر یکی از کم جمعیت ترین کشورهای اروپا می باشد و حدود یک سوم جمعیت این کشور در پایتخت آن، تالین زندگی می کنند. استونی بخش زیادی از تاریخ خود را تحت سلطه خارجی گذرانده است، اخیراً به عنوان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی. اما استونی پس از بازیابی استقلال خود در سال 1991، به شدت به سمت اروپای غربی گرایش پیدا کرد و با موفقیت چشمگیر خود را اصلاح و مدرن کرد. فشار دولت برای نوآوری، دیجیتالی کردن و حذف بوروکراسی به ثمر نشسته است.

استونی امروزه یکی از مرفه ترین کشورهای کمونیستی سابق است که در آن جامعه ای مدرن و با دید باز از استاندارد بالای زندگی برخوردار است. در این زمینه، مهارت انگلیسی در میان مردم محلی نیز به طور قابل توجهی بالا است. بنابراین جای تعجب نیست که استونی مرتباً در میان بهترین کشورهای اروپایی در شاخص سهولت انجام تجارت توسط گروه بانک جهانی قرار می گیرد. در سال های اخیر، تالین به یک مرکز هیجان انگیز برای استارت آپ ها تبدیل شده است. در مجموع، استونی مقصدی جذاب برای دانشجویان بین ‌المللی است و گزینه ‌های تحصیلی زیادی در دسترس است. شرایط تحصیل در استونی توسط متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این نوشتار بررسی شده است تا متقاضیان محترم برای مهاجرت تحصیلی به استونی آمادگی کامل کسب کنند.

مزایا تحصیل در استونی

شرایط تحصیل در استونی

استونی دارای سابقه طولانی در زمینه آموزش عالی است و اولین دانشگاه به نام دانشگاه تارتو (ut.ee) در سال 1632 در آنجا تأسیس شد و آن را در زمره قدیمی ترین دانشگاه های اروپای شمالی قرار داد. امروزه استونی بخشی از فرآیند بولونیا می باشد و این بدان معنی است که دانشجویان می توانند مطمئن باشید که تحصیلات آنها در سطح جهانی است. فرآیند بولونیا همچنین به این معنی است که آموزش عالی استونی به سه دوره تقسیم می شود و بسیاری از برنامه هایی که به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شوند در دسترس هستند. بسیاری از استونیایی ها به زبان انگلیسی روان صحبت می کنند، بنابراین تدریس به زبان انگلیسی مشکلی ندارد. استونی خانه مدارس فنی خوبی مانند TalTech و دانشگاه علوم زیستی استونی است. دانشگاه تارتو، یک مدرسه عمومی تر، نه تنها قدیمی ترین، بلکه بهترین در کشور است.

شرایط تحصیل در مجارستان

دانشگاه تالین و آکادمی هنر استونی نیز مدارس عالی هستند. از آنجایی که استونی بخشی از اتحادیه اروپا (EU) است، مدارس استونی نیز در اراسموس مشارکت دارند و اراسموس به دانشجویان این امکان را می دهد که 1 ترم یا 1 سال را در خارج از کشور بگذرانند. مشارکت در برنامه های اراسموس در دانشگاه های استونی به ملیت دانشجویان بستگی ندارد، بلکه این است که در مدرسه ای متقاضیان تحصیل کنند که در برنامه شرکت می کند.

شرایط تحصیل در استونی

دلایل تحصیل در استونی

تاریخچه آموزش رسمی در استونی که قدمت آن به قرن سیزدهم می رسد، طولانی و به خوبی تثبیت شده است. قدیمی ترین موسسه استونی در سال 1632 توسط گوستاو دوم آدولف، پادشاه سوئد تأسیس شد. استونی در سال 2002 فرآیند بولونیا را پذیرفت و اکنون دارای سه سطح مطالعه لیسانس، فوق لیسانس و دکترا هستند. در برخی موارد، دانشجویان برنامه های کارشناسی ارشد یکپارچه را پیدا خواهید کرد، که در آن دوره لیسانس و فوق لیسانس را به طور متوالی بدون تغییر برنامه مطالعه می کنند. شایان ذکر است که در تمام نقاط استونی دانشجویان می توانند از موسسات آموزش عالی دولتی و خصوصی بهره مند شوند و سه موسسه مستقر استونی را در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS قرار می گیرند. topuniversities

در نمودار زیر به عملکرد ملی آموزش عالی در استونی اشاره شده است:

عملکرد ملی آموزش عالی در استونی

در لیست زیر به دلایل اصلی تحصیل در استونی اشاره شده است:

 • مقصد دانشجویی مقرون به صرفه و معقول
 • کیفیت آموزش بی نظیر
 • برنامه های تحصیلی متنوع
 • دانشگاه های معتبر در سطح جهانی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی

هزینه زندگی در استونی را در لینک فوق بخوایند.

دوره های تحصیل در استونی

دوره اول تحصیل در استونی تحصیل در مقطع کارشناسی می باشد که دریافت مدارک لیسانس از دانشگاه های استونی معمولاً 3 یا 4 سال طول می کشد. اگر دانشجویان مجبور باشند به عنوان بخشی از دوره تحصیلی خود مشغول به کار (استخدام) شوند یا اگر برنامه تحصیلی شامل یک موضوع فنی است، مانند پزشکی یا مهندسی، یک سال اضافی ممکن است ضروری باشد. دوره دوم تحصیل در استونی تحصیلات تکمیلی که موجب دریافت مدرک کارشناسی ارشد می باشد و بدون توجه به موضوع، اخذ این مدرک تحصیلی 2 سال طول می کشد. برخی از دانشگاه ها موسسات در استونی نیز اکنون مدارک تحصیلات تکمیلی تسریع شده را ارائه می دهند که تنها 1 سال طول می کشد. در باب اعزام دانشجو به استونی لینک فوق را بخوانید.

دوره سوم تحصیل در استونی دوره دکتری که حداقل 4 سال طول می کشد و بسیاری از دانشجویان دکترا تحصیل پاره وقت در حین تحصیل را انتخاب می کنند، به این معنی که تکمیل مدرک سیکل سوم در استونی تا 6 سال طول می کشد.

در جدول زیر به برخی از بهترین دانشگاه های استونی اشاره شده است:

نام دانشگاهرتبه در استونی
University of Tartu1
Tallinn University of Technology2
Tallinn University3
Estonian University of Life Sciences4
Estonian Academy of Arts5
Estonian Business School6
Estonian Academy of Security Sciences7

شرایط تحصیل در رومانی

دانشگاه های مورد تایید استونی

استونی یکی از کشورهایی است که دانشگاه های محدودی در خود جای داده است. افرادی که می خواهند این کشور را برای تحصیل خود انتخاب کنند، باید به این نکته توجه داشته باشند که برخی از دانشگاه های این کشور مورد تایید نیستند. افرادی که می خواهند در نهایت به ایران بازگردند، باید بررسی کرده باشند که چگونه می توان در این کشور مدرک معتبری به دست آورد. دانشگاه های معتبر استونی در سال 2024 عبارتند از:

دانشگاه های مورد تایید استونی

در سال 2023 اما دانشگاه های بیشتری در استونی موفقیت های کافی برای رسیدن به جایگاه برتر جهان را به دست آورده بودند. این لیست در نزد وزارت علوم به شرح زیر منتشر شده بود.

دانشگاه های مورد تایید استونی

نکته جالب تر آنکه شرایط در سال های 2022 و 2021 نیز کاملا یکسان بوده و تنها در سال جاری میلادی تغییراتی ایجاد شده است:

نکته جالب تر آنکه شرایط در سال های 2022 و 2021 نیز کاملا یکسان بوده و تنها در سال جاری میلادی تغییراتی ایجاد شده است:

مقطع کارشناسی در استونی

کارشناسی را می توان مهم ترین مقطع دانشگاهی دانست. افراد از همین طریق می توانند وارد بازار کار در استونی شوند. در آینده آن ها مهم ترین نقش را خواهد داشت و پایه ای است برای انتخاب مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در استونی است. دوره کارشناسی در استونی به مانند اکثر کشورهای اروپایی 3 ساله است. دانشگاه های محدودی در این کشور وجود دارد و به همین دلیل باید برای رسیدن به خواسته های خود در این رابطه برنامه ریزی خوبی انجام داد.

زبان تحصیل در مقطع کارشناسی، استونیایی است. دانشگاه های کمی نیز وجود دارد که می توان به زبان انگلیسی در آن ها به ادامه تحصیل مشغول شد. باید جستجو کرد که کدام دانشگاه و کدام برنامه آموزشی با شرایط فرد همخوانی بیشتری دارد. در حال حاضر باید به این نکته اشاره کرد که دوره های پزشکی در استونی بیش از 10000€ (یورو) هزینه دارد اما هزینه اکثر رشته های تحصیل در این کشور 4000€ (یورو) هزینه خواهد داشت.

مقطع کارشناسی ارشد در استونی

دوره کارشناسی ارشد در استونی را می توان یک برگ برنده برای خود دانست. می توان گفت که این کشور از جمله کشورهای خوب اروپایی برای زندگی است که کمتر کسی آن را می شناسد. به همین دلیل می توان انتظار داشت که شرایط دریافت پذیرش در این کشور بسیار مناسب تر باشد. باید در نظر داشت که در حال حاضر، ارزان ترین دوره های آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد در استونی حدود 1900€ (یورو) هزینه دارد. بیشترین هزینه نیز در حدود 9000€ (یورو) در سال است.

با همه این تفاسیر، می توان متوسط هزینه های تحصیل رشته های مختلف در استونی را در حدود 3500€ تا 6000€ (یورو) در سال دانست. در این مقطع نیز شانس خوبی برای دریافت بورسیه تحصیلی وجود دارد. به همین دلیل می توان با آسودگی خاطر بیشتری خود را برای تحصیل در این کشور آماده کرد.

مقطع دکتری در استونی

تحصیل در مقطع دکترا در استونی بدون شهریه و با کمک هزینه های مختلف و فرصت های بورسیه همراه می باشد. استونی یک کشور هیجان انگیز برای یک دانشجوی دکترا است: دانشگاه های این کشور برنامه های تحصیلی مختلفی دارند و استونی دانشجویان دکترا از بیش از 50 کشور جهان را در خود جای داده است. برای ورود به مقطع دکترا مدرک کارشناسی ارشد الزامی است.

مدارک زیر معمولا برای درخواست پذیرش دکترا در استونی مورد نیاز است:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • رونوشت گواهی شده گواهینامه ها / مدارک تحصیلی/ مدارک تحصیلی واجد شرایط بودن برای تحصیل در مقطع دکتری
 • کارنامه(های) تحصیلی
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • 3 قطعه عکس
 • کپی یک مدرک شناسایی

الزامات خاص به الزامات موسسه آموزش عالی و دوره خاص بستگی دارد. شرایط خاص ممکن است شامل امتحان ورودی، طرح پایان نامه یا مصاحبه و غیره باشد. همه دانشجویان بین المللی آینده نگر باید برای اطلاعات بیشتر با دانشگاهی که می خواهند در آن شرکت کنند تماس بگیرند. تسلط به زبان استونیایی در سطح B1 الزامی است. در غیر این صورت، دانشجویان دکترا با فرصت های مالی محدودی مواجه خواهند شد.

منبع: studyinestonia

متقاضیانی که مایل به اخذ پذیرش در بهترین دانشگاه های استونی هستند می توانند با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشند و از شرایط و هزینه های ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه های این کشور به طور کامل آگاه شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *