مهاجرت تحصیلی اسپانیا

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا

فرصت تحصیل در اسپانیا در سال 2022 ضمن آموزش در محیطی استاندارد می تواند باعث اخذ اقامت این کشور زیبا و پیشرفته برای متقاضیان آن باشد. سواحل شاداب، سبک زندگی اسپانیایی و غذاهای فوق العاده، اسپانیا را به یک مقصد تابستانی بسیار محبوب در بین تمام مردم جهان تبدیل کرده است. اسپانیا سرزمین قلعه های سنگی، آثار تاریخی و شهرهای مدرن است که در جنوب غربی اروپا بین فرانسه و پرتغال واقع شده است و تاریخ طولانی آن تحت تاثیر فرهنگ های بسیاری قرار گرفته است.

 • تحصیل به زبان انگلیسی در اسپانیا در چه رشته هایی ممکن است؟
 • شرایط صدور ویزا برای ایرانیان در حال حاضر از سفارت اسپانیا چگونه است؟
 • هزینه تحصیل در اسپانیا به چه صورت است؟
 • شرایط کار ضمن تحصیل چگونه است؟
 • آیا می توان پس از پایان تحصیل در سایر کشورهای اروپایی کار کرد؟
 • آیا می توان از طریق تحصیل، اقامت دائم اسپانیا را بدست آورد؟

برای کسب اطلاعات کامل در مورد تحصیل در این کشور با ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه شوید.

صفر تا صد تحصیل در اسپانیا

دانش آموزانی که تحصیل را دنبال می کنند می توانند با روحیه اسپانیایی آشنا شوند که در تعریف آن گفته می شود کودکی بازیگوش با حکمت یک بزرگسال است. تحصیل در این کشور یک انتخاب عالی برای دانشجویان بین المللی است که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند. دانشجویان بین المللی که تحصیلات خود را در اسپانیا دنبال می کنند، از سراسر دنیا به این کشور می آیند. سیستم آموزشی این کشور در طول سال ها پیشرفت زیادی کرده است. در 25 سال گذشته با افزایش هزینه ها و اصلاحات آموزشی استاندارد تحصیل در اسپانیا بسیار بهبود یافته است.

طی ارزیابی که سازمان OCED در سال 2015 بین 70 کشور در 15 سال گذشته به عمل آورده است، عملکرد اسپانیا در ریاضیات، خواندن و علوم از میانگین متوسط آمار این سازمان بالاتر است. این کشور رتبه 32 در بین 70 کشوری که مورد مطالعه قرار گرفته است را بدست آورده است. اسپانیا به ویژه از لحاظ احساس وابستگی دانشجویان به مدارس رتبه اول را در بین تمام کشورها بدست آورده است. با وجود تمام مزایا، متاسفانه اخذ ویزای اسپانیا دشوار است.

ساختار سیستم آموزشی اسپانیا در 2022

آموزش در اسپانیا تا قبل از 6 سالگی به عنوان آموزش ابتدایی و یا مهد کودک شروع می شود و کودکان به دو گروه تقسیم می شوند. گروه اول آموزش ابتدایی از 3 سالگی شروع می شود و گروه دوم از سن 3 تا 6 سالگی است. از 6 تا 16 سالگی به دو گروه تقسیم می شوند. دوره آموزش ابتدایی برای دانش آموزان 6 تا 12 ساله است. دوره دوم آموزش متوسطه که برای دانش آموزان 12 تا 16 سال است. سطح بعدی آموزش که چرخه آموزش متوسطه نامیده می شود و این سطح دارای دو مرحله است؛ مدرک کارشناسی که مدت 2 سال به طول می انجامد. دروسی که در این مقطع مورد مطالعه قرار می گیرد شامل هنر، علوم پایه، علوم انسانی، ارتباطات اجتماعی و تکنولوژی است.

ممکن است بسیاری از مردم تصور کنند تحصیل در این کشوردر سال 2022 در مقطع کارشناسی بهترین انتخاب فردی است که به عنوان یک تبعه خارجی قصد تحصیل در اسپانیا را دارد. اما این بدین معنی نیست که این تنها راه برای تحصیل اتباع خارجی است در حقیقت اشخاص متقاضی نیز می توانند در همه سطوح آموزشی تحصیل خود را در این کشور آغاز نمایند، حتی اگر هنوز به سن مدرسه رفتن نرسیده اند.

تحصیل در اسپانیا در دوره کاردانی

کاردانی مدرکی است که ممکن است توسط برخی دانشجویان قبل از مدرک لیسانس اخذ گردد یا به صورت پیوسته یک مرحله با مدرک لیسانس طی شود. دریافت این مدرک در ایالات متحده رایج است و در بسیاری از کشورهای دیگر نیز وجود دارد که معمولا 2 الی 4 سال به طول می انجامد و بهترین فرصت برای تحصیل دانشجویان خارجی قبل از مدرک لیسانس می باشد. تحصیل در این دوره ها به منظور مهارت آموزی برای دانش آموزان خارجی می باشند که تمایل به بازار کار این کشور را دارند. ذکر این نکته در رابطه با تحصیل در دوره کاردانی در کشور اسپانیا الزامی است که با توجه به تبعیت این کشور از سیستم آموزشی بلونیا، این دوره هیچ گونه وجهه قانونی و اعتباری نداشته و بنابراین امکان تحصیل کاردانی در اسپانیا وجود ندارد.

تحصیل کارشناسی در اسپانیا 2022

تحصیل در اسپانیا به مدت 1 سال در خارج از کشور برای دریافت مدرک کارشناسی (کارشناسی ناپیوسته) ممکن است راهی عالی برای تکمیل تحصیلات افراد در خارج از کشور خود باشد، اما این تنها راهی نیست که افراد بتوانند لیسانس خود را در خارج از کشور دریافت کنند. دوره تحصیل کارشناسی در اسپانیا 3 الی 4 سال به طول می انجامد که به زبان اسپانیایی نیز تدریس می گردد. تحصیل در این دوره چشم اندازی ایده آل برای دانشجویان با مدرک لیسانس نیز می باشد. زیرا سپری کردن تحصیلات کالج در این کشور نیز منجر به موفقیت در روند ویزا برای دانشجویان نخواهد بود. همچنین اگر افراد فرصت تحصیل در مدرسه را در طول سال تحصیلی نداشته باشند، می توانند یک برنامه تابستانی در سطح خود انتخاب کنند که اشخاص متقاضی را در ورود به این مقطع یاری رساند.

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا 2022

آموزش عالی در اسپانیا در حال حاضر با کیفیت و با شبکه های گسترده ای از موسسات مشهور است. امروزه طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا مهیا می باشد. از انرژی های تجدید پذیر به روش های جدید پیوند عضو، دانشگاه های اسپانیا و تحقیقات آنها تاثیری در سراسر جهان دارند، بنابراین جای تعجب نیست که بیش از 50000 دانشجوی بین المللی هر سال به دنبال استادان اسپانیایی می گردند.

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در اسپانیا 1 الی 2 سال طول می انجامد. ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا به دو زبان انگیسی و اسپانیایی تحصیل می گردد که با دوچندانی درخواست پذیرش در این مقطع برای افراد نیز شده است. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از مزیتی نظیر ورود به مقطع دکتری بدون آزمون ورودی نیز برخوردار است، که نباید از آن چشم پوشی کرد.

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

دوره های کارشناسی ارشد یک ساله در اسپانیا

یکی از مزایای تحصیل در اسپانیا، شرکت در دوره های یک ساله کارشناسی ارشد در این کشور هستند. این دوره ها دارای مزایا و معایبی است که به تفکیک به آن ها اشاره خواهیم کرد. مزایای تحصیل در دوره های یک ساله کارشناسی ارشد در اسپانیا عبارتند از:

 • پل ورود به مقطع دکتری در اسپانیا
 • بی نیازی از شرکت در آزمون های ورودی
 • صرفه جویی در بازه زمانی تحصیل
 • هزینه کمتر نسبت به دوره های دو ساله

از معایب این دوره نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرصت کمتر برای ارائه پایان نامه تحصیلی
 • دریافت یکجای هزینه ای تقریبا معادل دو سال از دانشجویان
 • شانس کم دریافت بورسیه تحصیلی

تحصیل دکترا در اسپانیا

طول دوره دکتری در اسپانیا 5 ساله است. تحصیل در مقطع دکترا در اسپانیا همانند سایر کشورهای جهان دوره های تحقیقاتی می باشد. پس از اتمام سال سوم دانشجویان نیز می توانند از پایان نامه خود دفاع کنند. تحصیل در این مقطع به نسبت رایگان می باشد و دانشجویان رتبه دار نیز می توانند با ارائه رزومه ای قوی (Curriculum Vitae) از شرایط بورسیه نیز برخوردار شوند. تحصیل دکتری به زبان انگلیسی می باشد که می توان گفت افراد متقاضی می بایست این مورد را در نظر بگیرند. مهم ترین مزایای تحصیل دکتری در اسپانیا عبارتند از:

 • هزینه ای معادل 300€ (یورو) در سال
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان با معدل بالا
 • عدم نیاز به امتحان ورودی

بهترین شیوه برای تحصیل دکتری در اسپانیا می تواند به شرح زیر باشد:

بهترین راه برای تحصیل دکترا در اسپانیا

اخذ بورسیه در اسپانیا

همان طور که در قسمت بالا نیز مطالعه فرمودید امکان اخذ بورسیه نیز در مقطع دکتری در اسپانیا روندی می باشد که در سال های متوالی نیز مورد توجه قرار گرفته است. ناگفته نماند که تحصیل در این مقطع و اخذ بورس روندی می باشد که افراد می بایست یکسری ویژگی مختص به خود را نیز داشته باشند.

مدارک حائز اهمیت در باب اخذ بورسیه نیز عبارتند از:

 • ارائه مدارک تحصیلی پیشین نظیر لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه های معتبر
 • ارائه گواهی دال بر تسلط به زبان انگلیسی، حداقل IELTS:6.5
 • نامه ای در خصوص تائید استاد راهنما در کشور اسپانیا
 • ارائه مقالات بین المللی (ISI)
 • ارائه تالیفات کتب در صورت وجود

ویزای تحصیلی اسپانیا در سال 2022

همان طور که می دانید ادامه تحصیل در این کشور مورد استقبال افرادی از سرتاسر جهان قرار گرفته است. تحصیل در دانشگاه های اسپانیا با هزینه های تحصیل و زندگی تقریبا مقرون به صرفه از سایر ویژگی های این کشور در باب تحصیل برای دانشجویان خارجی می باشد. اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا مستلزم اخذ پذیرش نهایی از دانشگاه های این کشور می باشد که دانشجویان می بایست با پرداخت یک سال شهریه دانشگاه نسبت به اخذ پذیرش نهایی اقدام نمایند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا عبارتست از:

 • ارائه گواهی دال بر پذیرش نهایی
 • ارائه مدارک شناسایی هویتی نظیر شناسنامه و کارت ملی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی که مربوط به 6 ماه اخیر باشد
 • ارائه بیمه نامه مسافرتی با پوشش 30000€ (یورو)
 • ارائه آخرین مدارک تحصیلی و به همراه ریزنمرات
 • گواهی تمکن مالی برای اثبات پوشش هزینه های تحصیل و زندگی
 • گواهی های مربوط به ازدواج (در صورت وجود)
 • ارائه گواهی پزشکی دال بر سلامت جسمی
 • گواهی رزرو هتل یا آدرس محل اقامت در روزهای اولیه پس از ورود به اسپانیا
 • رزرو بلیت پرواز به اسپانیا
 • مدارکی که نشان دهد شما به کشور خود باز خواهید گشت
 • گواهی معتبر تسلط به زبان انگلیسی یا اسپانیایی
 • ارائه گواهی نامه سو پیشینه

تحصیل در اسپانیا بدون مدرک زبان

چشم انداز تحصیل در اسپانیا بدون مدرک زبان از جمله مواردی است که مورد توجه دانشجویان قرار گرفته است. در حال حاضر می توان گفت که به میزان بیش از 30 دانشگاه دولتی و خصوص در این کشور نیز وجود دارد که از تائید وزارت علوم ایران نیز برخوردار هستند. دانشجویانی که تمایل به تحصیل در این کشور را دارند می بایست از مدرک زبان انگلیسی یا اسپانیایی برخوردار باشند.

ناگفته نماند که در این کشور شرایطی در خصوص تحصیل بدون مدرک زبان نیز مهیا می باشد. دانشجویانی که تمایل به تحصیل بدون مدرک زبان در اسپانیا را دارند می بایست نسبت به اخذ پذیرش مشروط (Conditional Admission) اقدام نمایند. میزان هزینه های یک ترم دوره زبان در این کشور به میزان 2000€ (یورو) است.

شرکت در دوره های زبان اسپانیا

اکثر دولت ها برای افراد خارج از کشور شرایطی فراهم می کنند که با گذراندن دوره های زبان وارد کشور مقصد شده و در خاک آن کشور به یادگیری زبان بپردازند. دوره های زبان اسپانیایی به شما این فرصت را می دهند که در کمترین زمان ممکن، بدون نیاز به داشتن مدرک و آشنایی به زبان، وارد دانشگاه ها و کالج های اسپانیا شده و پس از گذراندن دوره زبان به تحصیل تقریبا رایگان در دانشگاه های اسپانیایی زبان در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا بپردازند.

دوره های زبان در اسپانیا در انواع مختلفی برگزار می شوند؛ اکثر دوره ها 1 سال تحصیلی به طول می انجامند و 2 بار در سال در ماه های سپتامبر و ژانویه دانشجو می پذیرند.

کالج های Selectividad : افرادی که تمایل دارند در مقطع پزشکی، پیراپزشکی، لیسانس و غیره در دانشگاه های اسپانیا تحصیل نمایند، باید در آزمون ورودی به نام Selectividad  شرکت کنند، از این رو دانشجویان با ورود به کالج های Selectividad خود را برای آزمون سراسری آماده می نمایند.

هزینه های دوره زبان و کالج Selectividad  از سالی 2500€ تا 3500€ (یورو) متغیر است و این امکان وجود دارد که افراد نیمی از شهریه را از داخل ایران و مابقی شهریه را پس از اخذ ویزا و ورود به کشور اسپانیا پرداخت کنند.

هزینه های تحصیل و زندگی در اسپانیا

آگاهی از هزینه های تحصیل و زندگی در اسپانیا از مواردی است که دانشجویان و متقاضیان مهاجرت به این کشور می بایست مدنظر قرار دهند. نیاز مالی برای گذران زندگی در این کشور یکی از پایین ترین ها در اروپای غربی است. هزینه های زندگی در این کشور به طور میانگین از ماهی 500€ الی 1200€ (یورو) می باشد که نشان می دهد، یکی از بهترین و ارزان ترین راه های تحصیل در اروپا است.

هزینه های تحصیل در اسپانیا با توجه به نوع مقطع تحصیلی نیز متغیر می باشد. متقاضیانی که مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه های معتبر مورد تائید اخذ کرده اند نیز می توانند برای تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر نیز اقدام نمایند. هزینه های تحصیل در این کشور در یکسری از دانشگاه نیز از 2000€ (یورو) آغاز می گردد. تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی با میانگین هزینه های 6000€ الی 8000€ (یورو) در دانشگاه های دولتی می باشد. در صورتیکه هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوص به میزان 5500€ الی 18000€ (یورو) در سال است. تحصیل در مقطع دکتری در این کشور با حداقل 700€ (یورو) در سال و به زبان انگلیسی نیز انجام پذیر می باشد.

تحولات جایگاه علمی دانشگاه های اسپانیا

یکی از مواردی که باید به جد به آن توجه داشت، مسیر تحولات ارزش علمی دانشگاه های یک کشور است که در حقیقت نشان دهنده مسیر حرکت آن کشور جهت ارتقای سطح تحصیل است. در این بخش از مقاله و در نمودار زیر، جایگاه علمی دانشگاه های مطرح شده در بخش قبل را در دو سال 2020 و 2021 مقایسه کرده ایم.

تحولات جایگاه علمی دانشگاه های اسپانیا

چنانچه مشاهده می شود نمودار زرد رنگ که نشان دهنده جایگاه علمی دانشگاه های علمی اسپانیا در سال 2021 است، نسبت به خط قرمز رنگ همواره بالاتر است و تنها دانشگاه کمپلوتنسه توانسته است در طی سال 2020 با افزایش امتیاز جایگاه بهتری را در سال 2021 برای خود بدست آورد و این مسئله نکته ای قابل تامل در رابطه با تحصیل در اسپانیاست.

چرا تحصیل در اسپانیا؟

پیش از هرگونه اقدام برای مهاجرت به کشوری دیگر که دارای تاریخچه، فرهنگ و شرایط متفاوت است باید بررسی کرد که آیا کشور انتخابی، گزینه مناسبی است یا خیر؟

در این بخش برخی از مهم ترین مزایای تحصیل در کشور اسپانیا را به ارزیابی می نشینیم:

 • هزینه های مقرون به صرفه
 • امکان اخذ اقامت پس از تحصیل
 • امکان کار ضمن تحصیل
 • مهمان نوازی مردمان اسپانیا
 • بهرمندی از طبیعت زیبا در اسپانیا
 • امکان کاریابی در کشورهای حوزه شنگن
 • سفر آزادانه در حوزه شنگن حین تحصیل
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • امکان فراگیری زبان اسپانیایی به عنوان یکی از پرکاربردترین زبان های لاتین

معایب تحصیل در اسپانیا

انکار معایب هر پدیده ای می تواند سبب قضاوت اشتباه متقاضیان در رابطه با آن شود. در این بخش از مقاله مهم ترین معایب تحصیل و زندگی در اسپانیا را بیان می کنیم:

 • تفاوت زیاد سطح زندگی در مادرید و بارسلون با شهرهای دیگر اسپانیا
 • دشواری کار دانشجویی در اسپانیا
 • فرصت کم کار پس از تحصیل در اسپانیا
 • افت جایگاه علمی دانشگاه های اسپانیا در سال های اخیر
 • افول قدرت اقتصادی اسپانیا در سال های اخیر
 • افزایش میانگین سنی جمعیت
 • دشوار شدن پروسه اخذ ویزا

همه آنچه گفته شد، به معنای نامناسب بودن تحصیل در اسپانیا نیست، بلکه می توان گفت این کشور مناسب ترین پل ورود به حوزه شنگن برای بسیاری از متقاضیان کار در اروپا است.

مهاجرت به اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل و خرید ملک از سایر راه های محبوب این کشور برای متقاضیان نیز محسوب می گردد. در همین خصوص می توان به شرایط سخت یادگیری زبان اسپانیایی در خصوص ورود به بازار کار و رکود اقتصادی در این کشور اشاره کرد. نرخ بیکاری بالا و اقتصاد ضعیف در این کشور و بازار سیاه یا به اصطلاح اقتصاد زیر زمینی در این کشور باعث کاهش روند مهاجرت به اسپانیا شده است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از جمله موسسات حقوقی در باب اخذ اقامت و تابعیت می باشد که مفتخر به ارائه راهنمایی افراد در خصوص مهاجرت قانونی است.

سوالات پرتکرار پیرامون تحصیل در اسپانیا

متقاضیان تحصیل در این کشور با سوالات زیر روبرو می شوند:

 • طول دوره تحصیل در اسپانیا چند ساله است؟ نظام آموزشی اسپانیا از سیستم بولونیا پیروی می کند و شامل دوره های 3-2-3 ساله می شود.
 • هزینه تحصیل در این کشور چه میزان است؟ هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی اسپانیا سالیانه بین 500€ تا 1500€ (یورو) است.
 • آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در کشور اسپانیا وجود دارد؟ با توجه به کم بودن هزینه های تحصیل در اسپانیا، درصد کمی از دانشجویان می توانند بورسیه تحصیلی این کشور را بدست آورند.
 • هزینه زندگی دانشجویی در کشور اسپانیا چه میزان است؟ سرمایه ای به ارزش 900€ تا 1000€ (یورو) برای یک زندگی دانشجویی در شهرهای گران اسپانیا کفایت می کند.
 • آیا دانشجویان ضمن تحصیل، اجازه کار خواهند داشت؟ دانشجویان خارجی در اسپانیا اجازه کار نیمه وقت را خواهند داشت.
4.5/5 - (10 امتیاز)

2 دیدگاه برای “تحصیل در اسپانیا

 1. مسعود گفت:

  سلام، من PhD فیزیولوژی دامپزشکی دارم، بعدش رفتم بدوم اینکه کاردانی بخونم ظرف دو سال لیسانس سینما گرفتم، سال دیگه ارشد سینما رو تموم میکنم، در حالی که ۴۱ سالمه و مجردم، چقدر شانس دارم واسه فاند دکترا در اسپانیا؟ و همچنین ویزا؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   تحصیل دکترا در اسپانیا می تونه گزینه مناسبی برای شما باشه و با توجه به پیوستگی دوره های تحصیلیتون، می تونید شانس خوبی برای تحصیل دکترا در رشته سینما داشته باشید و فاند بگیرید. باید در نظر بگیرید که رشته شما محدودیت هایی هم داره و تعداد متقاضی های اون بالاست. پس باید رقابت سختی رو شروع کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2  +  6  =