مهاجرت تحصیلی اسکاتلند

تحصیل در اسکاتلند

تحصیل در اسکاتلند

تحصیل در اسکاتلند موضوعی است که در صدر توجه متقاضیان تحصیل در خارج قرار دارد و آنها در این رابطه با سوالات زیادی روبه رو هستند. اینکه آیا برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اسکاتلند نیازی به قبولی در آزمون ورودی است؟ شرایط مدرک زبان انگلیسی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های اسکاتلندی به چه صورتی است؟ آیا هزینه تحصیلی در اسکاتلند ارزش ادامه تحصیل در آن را دارد؟ شرایط ویزای تحصیلی اسکاتلند پس از خروج انگلستان از اتحادیه اروپایی (EU) به چه صورتی است؟ آیا امکان کار دانشجویی یا اخذ بورس از اسکاتلند برای دانشجویان ایرانی فراهم است؟ اصولا مزایای تحصیل در موسسات آموزش عالی اسکاتلند چیست؟

در همین ابتداء باید گفت که اسکاتلند دارای یک نظام آموزشی برتر در سطح جهانی و دانشگاه های رتبه برتر بین المللی است و بیشتر به خاطر تربیت دانشمندان و متفکران خلاق معروف است. اینها گواه بر این است که چرا هر ساله بیش از 50000 دانشجو از 180 کشور مختلف جهان از جمله ایران خودمان اسکاتلند را برای ادامه تحصیلات آکادمیک خود انتخاب می کنند. پس شما هم با اخذ مشاوره های دقیق و کامل از وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید برای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های اسکاتلند 2022 دلگرم شوید.

چرا تحصیل در اسکاتلند؟

اسکاتلند کشوری جزء 4 کشور تشکیل دهنده بریتانیا در شمال اروپاست. این کشور یکی از کشورهای توسعه یافته و صنعتی اروپاست که در قاره سبز با سطح درآمدی بسیار بالا مشخص می شود. همپای اقتصاد این کشور، نظام آموزش عالی این کشور نیز در سطح ملی و بین المللی خیلی ترقی کرده است. طبق رنکینگ معتبر QS در سال 2022 برترین دانشگاه های این کشور در سطح ملی و بین المللی عبارتند از:

نام دانشگاه رتبه ملی در اسکاتلند رتبه بین المللی
دانشگاه ادینبرو 1 20
دانشگاه گلاسکو 2 77
دانشگاه سنت اندروز 3 96

اما علاوه بر وجود دانشگاه های تاپ، تحصیل در اسکاتلند به سبب وجود دلایل زیر مطلوب دانشجویان بین المللی است:

چرا تحصیل در اسکاتلند

شرایط تحصیل کارشناسی در اسکاتلند

همانند اکثر کشورهای اروپایی، بریتانیا از جمله اسکاتلند از سیستم اروپایی واحدهای آموزشی ( ECTS) بهره می گیرد. بنابراین کورس اول آموزش آکادمیک در اسکاتلند، دوره کارشناسی می باشد و دانشجویان می توانند پس از پذیرش در دانشگاه مربوطه در رشته دلخواه خود در اسکاتلند به راحتی ادامه تحصیل دهند. منتها برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اسکاتلندی ارائه مدرک دیپلم و ریزنمرات تحصیلی، انگیزه نامه، مدرک زبان، توصیه نامه الزامی است. متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت خدمات پذیرش کالج و دانشگاه ها (UCAS) نسبت به تکمیل فرم درخواست پذیرش خود و نیز انتخاب حداقل 5 رشته محل اقدام کنند.

شرط مدرک زبان در اسکاتلند

از همین رو ارائه مدرک IELTS با نمره کل 6.0 به بالا برای تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه های اسکاتلند (BA, BAcc, Beng, BSc) الزامی است.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در اسکاتلند

کارشناسی ارشد در دانشگاه های اسکاتلند یک دوره یا کورس 2 ساله است و دانشجویان متقاضی می توانند برای تحصیل در رشته مورد علاقه خود در دانشگاه موردنظرشان درخواست پذیرش دهند. اما قبل از پذیرش بایستی با شرایط و مدارک پذیرش از دانشگاه های اسکاتلند آشنا باشند. بر طبق اعلام سایت خدمات پذیرش کالج و دانشگاه ها (UCAS)، متقاضیان برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در اسکاتلند نیازمند ارائه مدارک زیر هستند:

 • مدارک هویتی مثل پاسپورت، عکس جدید، شناسنامه و کارت ملی
 • مدرک کارشناسی
 • مدرک زبان انگلیسی
 • انگیزه نامه
 • رزومه شخصی
 • تاییدیه از اساتید قبلی

لازم به یادآوری است که برای اخذ پذیرش در کورس ارشد دانشگاه های اسکاتلند (شامل MA, MSc)، ارائه مدرک زبان IELTS با نمره بالای 6.0 الزامی است.

شرایط تحصیل دکتری در اسکاتلند

دوره دکترا PhD آخرین کورس تحصیلی در دانشگاه های اسکاتلند محسوب می شود که کاملا پژوهش- محور می باشد و دوره تحصیلی زمانی به اتمام می رسد که دانشجوی دکترا بتواند از رساله تحقیقاتی خود دفاع کند. این دسته از دانشجویان برای پذیرش خود در مقطع دکترا علاوه بر ارائه مدرک ارشدشان همچنین نیازمند ارائه مدارک هویتی، مدرک زبان و مدارک دیگری نیز هستند. لازم به یادآوری است که برای اخذ پذیرش در کورس دکترا دانشگاه های اسکاتلند (شامل ,MPhil, PhD, DBA, DProf, MRes)، ارائه مدرک زبان IELTS با نمره بالای 6.5 ضروری است.

انواع بورسیه های تحصیل در اسکاتلند

انواع بورسیه های تحصیل در اسکاتلند

امسال نیز برنامه های بورسیه مختلفی برای تحصیل در بریتانیا (اسکاتلند) در اختیار دانشجویان خارجی قرار دارد. از آنجمله می توان به برنامه های زیر اشاره نمود:

 • بورس های بریتیش چونینگ: برنامه مذکور برنامه بورسیه جهانی دولت بریتانیا است که توسط FCO و سازمان های شریک تامین مالی می شود. این برنامه ساپورت مالی کاملی از دانشجویان ارشد واجد شرایطی فراهم می کند که در بریتانیا ادامه تحصیل می دهند.
 • برنامه فلوشیپ و بورسیه مشترک المنافع (CSFP): که در خدمت دانشجویانی از کشورهای مشترک المنافع با بریتانیا قرار دارد.
 • بورسیه های سالتیر: این بورسیه ها فقط در اختیار دانشجویان کارشناسی ارشد از کانادا، چین، هند، ژاپن، پاکستان و ایالات متحده می باشد. شرط دیگر این بورسیه تحصیلی این است که دانشجویان بایستی در یکی از رشته های علوم، فناوری، بهداشت و علوم پزشکی ادامه تحصیل دهند.
 • گرانت های انجمن سلطنتی: انجمن سلطنتی نیز گرانت های مختلفی برای فلوشیپ های پژوهشی علمی مثل فلوشیپ های پست دکترا و گرانت هایی برای همکاری با صنعت در نظر گرفته است.
 • پاداش های فول برایت: این برنامه پاداش های متنوعی برای اتباع آمریکایی که مایل به تحصیل در بریتانیا هستند ارائه می دهد. پاداش های مورد اشاره شامل پاداش های پسا فارغ التحصیلی، پاداش ها برای اساتید و محققان جهت تحصیل یا انجام تحقیقات در بریتانیا می باشد.

ویزای دانشجویی برای تحصیلی اسکاتلند

موضوع آخری که بایستی درباره شرایط تحصیل در اسکاتلند بدانید، جزئیات مربوط به اخذ ویزای تحصیلی اسکاتلند می باشد. قبل از جدایی انگلستان از اتحادیه اروپایی موسوم به طرح BREXIT، ویزایی که به دانشجویان بین المللی اعطاء می شد ویزای تحصیلی انگلستان یا Tier 4 visa بود. اما شرایط خود این ویزا و نحوه دریافت آن کمی فرق کرده و هم اکنون به دانشجویان بین المللی که پذیرش خود را از دانشگاه های بریتانیا گرفته اند، ویزایی به نام ویزای مسیر دانشجوئی یا Student Route Visa صادر می شود. در واقع از 5 اکتبر سال 2020 به اینطرق ویزای مسیر دانشجوئی به جای ویزای تایر 4 برای دانشجویان فول تایم اعطاء می شود. اخذ این ویزا نیز منوط به کسب امتیاز لازم از سیستم مهاجرت امتیاز محور جدید می باشد که در شرایط کنونی حداقل امتیاز لازم 70 امتیاز می باشد.

معیارهای امتیاز دهی در این سیستم نیز شرایط و مدارکی است که متقاضیان به سفارت بریتانیا ارائه می دهند. مهمترین شرایط اخذ ویزی مسیر دانشجوئی بریتانیا 2022 از این قرار است:

 • فرم درخواست ویزای مسیر دانشجوئی بریتانیا
 • نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج بریتانیایی (CAS)
 • مدرک تحصیلی معتبر بعلاوه کارنامه تحصیلی
 • پاسپورت بین المللی معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • تاییدیه سلامت پزشکی
 • مدرک عدم سوء پیشینه
 • مدرک تمکن مالی مناسب جهت اقامت و تحصیل در اسکاتلند
 • رسید پرداخت هزینه ویزای مسیر دانشجوئی به مبلغ £348 (پوند)

برای دریافت مشاوره های بیشتر پیرامون شرایط پذیرش از بهترین دانشگاه های بریتانیا 2022 با ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

امتیاز دهید

4 دیدگاه برای “تحصیل در اسکاتلند

 1. امید گفت:

  سلام.
  من 39 سالمه. کارشناسی نرم افزار دارم با معدل 18.
  میخوام برای ارشد مهندسی کامپیوتر و تمام گرایش های زیر شاخه اش اپلای کنم برای اسکاتلند.
  آیا سنم مشکل ساز هست؟
  و آیلتسم رو هنوز نگرفتم اما توی ماک نمرات 7 داشتم.
  میتونم نظرتون رو راجب به چیزایی که گفتم بدونم؟
  تشکر.

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما برای این که پذیرش بگیرید شاید با مشکلی روبرو نشید ولی در مسیر دریافت ویزا با مشکل ممکن هست روبرو بشید.
   در صورتی که سابقه کاری مناسب داشته باشید، می تونید اقدام کنید از این طریق و در غیر این صورت بهتر هست کشورهای دیگه رو مد نظر قرار بدید

 2. فریناز گفت:

  سلام
  من ۲۵ ساله هستم.کارشناسی ارشد ژنتیک از دانشگاه دولتی.معدل کارشناسی ۱۷.۹۷ و شاگرد اول و در مقطع ارشد هم شاگرد اول با معدل ۱۸.۱۴
  برای phd یا مستر مجدد میخوام و فول فاند بگیرم.
  برای اسکاتلند نمره آیلتس چند باید باشه؟
  پس از سپری شدن چند سال امکان گرفتن اقامت دائم هست؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما شرایط شما بسیار خوب هست برای مقطع دکترا باید با دانشگاه های مد نظرتون با اساتید لینک بشید و ایمیل بزنید و رزومه خود را برایشان ارسال کرده تا به عنوان استاد راهنما شما را قبول کنند سپس درخواست فاند یا بورس را از استاد بخواین و اکثرا فاند یا بورس با خواندن یک ترم در دانشگاه براتون اتفاق می افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *