ویزای تحصیلی

تحصیل در برزیل

تحصیل در برزیل

تحصیل در برزیل 2024 با هزینه کم با وجود انواع موسسات آموزش عالی و برنامه های تحصیلی متنوع میتواند برای کلیه متقاضیان گزینه جذابی باشد. دانشگاه های این کشور طیف وسیعی از برنامه های تحصیلی را در قالب دو دسته کلی تحصیلات لیسانس graduação و تحصیلات تکمیلی pós-graduação و در سه مقطع تحصیلی لیسانس (licenciatura)، فوق لیسانس (mestrado) و دکتری (doutorado) به دانشجویان ارائه می کنند. از معتبرترین دانشگاه های برزیل نیز می توان به دانشگاه سائوپائلو (USP) رتبه 121 جهانی و دانشگاه استادوال دکامپیناس (Unicamp) رتبه 182 جهانی اشاره نمود.

برزیل به عنوان یک کشور در حال توسعه دارای یک نظام آموزش عالی مدرن با تعداد زیادی دانشگاه است. هم اکنون بیش از 2300 موسسه اموزش عالی در کشور برزیل وجود دارد که مورد تایید وزرات آموزش برزیل (MEC) می باشد. بنابراین، فرصت های جذاب بسیاری برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که مایل به تحصیل در برزیل 2024 می باشند. در همین رابطه شما عزیزان می توانید با مشاوره از طریق موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با کلیه مراحل اخذ ویزا و اعزام دانشجو به برزیل آشنا شوید.

آنچه باید در مورد برزیل دانست

برزیل (Brazil) با عنوان رسمی جمهوری فدرال برزیل بزرگترین کشور هم در آمریکای جنوبی و هم آمریکای لاتین می باشد. این کشور با مساحتی بالغ بر 208 میلیون کیلومتر مربع دارای بیش از 208 میلیون نفر پنجمین کشور بزرگ جهان به لحاظ مساحت و ششمین کشور جهان از نظر جمعیت می باشد. با اینکه برازیلیا پایتخت این کشور محسوب می شود اما بزرگترین و معروفترین شهر برزیل سائوپائلو است. در حقیقت، برزیل بزرگترین کشور و تنها کشور آمریکایی است که زبان رسمی آن زبان پرتغالی است.

نام رسمیجمهوری فدرال برزیل
پایتختبرازیلیا
بزرگترین شهرسائوپائلو
زبانپرتغالی
جمعیت سال 202421445015
نوع حکومتدولت جمهوری فدرال با رئیس جمهور به عنوان رئیس دولت
واحد پولی(رئال برزیل) BRL

بد نیست بدانید که کشور برزیل یک کشور چند فرهنگی یا مالتی کالچر محسوب می شود و این به واسطه یک قرن مهاجرت توده ای از اقصی نقاط جهان به این کشور می باشد. برزیل با کلیه کشورهای آمریکای جنوبی به استثنای اکوادور و شیلی مرز مشترک دارد. برزیل بزرگترین اقتصاد ملی در آمریکای لاتین محسوب می شود. این کشور به واسطه میزان تولید ناخالص داخلی (GDP) به مبلغ $1893 تریلیون (دلار) نهمین اقتصاد بزرگ دنیا و به لحاظ سرانه قدرت خرید (PPP) $3596 تریلیون (دلار) هشتمین کشور بزرگ جهان محسوب می شود.


آشنایی با نظام آموزش عالی برزیل

درجات لیسانس در برزیل با عنوان لاتین Bacharelado شناخته شده و اتمام این دوره بین 3 تا 6 سال هم به طول می انجامد. دانشجویان می توانند درجه کارشناسی خود را در عرض 3 تا چهار سال اخذ کنند، در حالی که دوره های فنی (tecnologia) دوره های حرفه ای تخصصی بالا مثل مدیریت گردشگری یا تجارت کشاورزی را ارائه می دهند که بین 2 الی 3 سال طول می کشد. اگر چه درجه لیسانس بر روی آموزش متمرکز بوده و به دارنده مدرک اجازه تدریس رشته مورد نظر را می دهد اما دوره های اصلی تدریس شده مشابه دوره لیسانس می باشد. در این بین، دوره های فنی معادل دوره کاردانی آمریکا است.

اما تضمین کیفیت بخش لاینفک آموزش عالی برزیل با برنامه های تحصیلات تکمیلی محسوب می شود که هر دو سال یکبار مورد ارزیابی قرار می گیرد. برنامه های دارای امتیازات پایین از نزدیک توسط آژانس فدرال پشتیبانی و ارزشیابی تحصیلات تکمیلی برزیل (CAPES) مورد رصد قرار می گیرد. برزیل همچنین دارای دانشگاه های دولتی و خصوصی زیادی است که برخی از آنها دارای رتبه های جهانی هستند:

نام دانشگاهرتبه جهانی (QS)رتبه در آمریکای لاتین
دانشگاه سائوپائلو (USP)851
دانشگاه استادوال دکامپیناس (Unicamp)2208
دانشگاه فدرال ریودو ژانیرو37112

تحصیل لیسانس در برزیل

مقطع اول دانشگاهی در نظام آموزش عالی برزیل دارای ویژگی ها و تقسیمات خاص خود می باشد. معمولا در برزیل مقطع لیسانس با عنوان graduação شناخته شده و خود به 3 دسته زیر تقسیم می شود:

 • کارشناسی (bacharelado) : بین 3 تا 6 سال به طول انجامیده و افراد را قادر می سازد تا در یک رشته خاصی همانند حقوق، اقتصاد یا فیزیک مشغول به کار شود.
 • لیسانس (licenciatura): بین 3 تا 4 سال طول می کشد و افراد با این مدرک می توانند در یک رشته خاصی در یک مدرسه ابتدائی یا راهنمایی به دانش آموزان تدریس کنند.
 • فنی (tecnólogo): کاردانی یا دوره فنی بین 2 تا 3 سال بوده و منجر به دریافت مدرک در رشته کاربردی همانند کشاورزی یا مدیریت گردشگری می شود.

تحصیل فوق لیسانس در برزیل

در برزیل، مقاطع تحصیلات تکمیلی با عنوان pós-graduação شناخته می شود. اصولا دوره فوق لیسانس در برزیل یک دوره 1 الی 2 ساله بوده و با عنوان لاتین mestrado شناخته می شود. اغلب داشتن مدرک فوق لیسانس برای راهیابی سریع فارغ التحصیلان به بازار کار برزیل و یا ادامه تحصیل در مقطع دکتری (PhD) الزامی است. این دوره تحصیلی در برزیل معمولا با ارایه پایان نامه به اتمام می رسد و به فارغ التحصیلان مدرک فوق لیسانس از دانشگاه برزیلی اعطاء می شود.

تحصیل فوق لیسانس در برزیل

تحصیل دکتری در برزیل

مقطع دکتری یا PhD با عنوان لاتین doutorado یک دوره 3 تا 4 ساله در برزیل شناخته می شود. این مقطع در برزیل معمولا به عنوان نقطه عطفی برای شروع زندگی آکادمیک محسوب می شود. دانشجویان دوره دکتری در برزیل برای اخذ مدرم نهایی خود بایستی علاوه بر قبولی در آزمون جامع از رساله دکتری خود نیز دفاع کنند تا صلاحیت اخذ این درجه را کسب نمایند.

شرایط پذیرش تحصیلی از برزیل

قبل از هر چیزی باید بدانید که شرط پذیرش از دانشگاه های برزیلی قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های برزیل با عنوان آزمون Vestibular و یا ENEM می باشد. ENEM یک آزمون چند گزینه ای معمولا شامل دروس ریاضیات، علوم، تاریخ، جغرافیا، ادبیات و زبان پرتغالی و یا یکی از زبان های پرتغالی، انگلیسی، اسپانیایی و فرانسه می باشد. معمولا پذیرش در برزیل توسط سیستم درخواست دانشگاه ملی (SISU) انجام می شود. شما ابتداء بایستی با استفاده از شماره ثبت نام و پسورد آزمون ENEM خود در وب سایت SISU به نشانی https://sisu.mec.gov.br/#/ ثبت نام کنید.

پس از ثبت نام، این سیستم شرایط و مدارک لازم جهت پذیرش را به شما اطلاع می دهد:

 • فرم درخواست
 • مدرک مهارت زبان پرتغالی (CELPE-Bras) یا مدرک زبان انگلیسی IELTS با نمره 5 به بالا (برای اخذ مدرک زبان پرتغالی می توان از طریق سایت آزمون به نشانی http://celpebras.inep.gov.br/inscricao/ در ماه های فوریه، مارس، آگوست یا سپتامبر ثبت نام و در آزمون شرکت کرد)
 • مدرک دیپلم متوسطه و ریز نمرات مربوطه
 • مدرک اثبات تمکن مالی
 • پاسپورت معتبر
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه

شرایط دریافت ویزای تحصیلی برزیل

ویزای تحصیلی برزیل با عنوان ویزای موقت IV یا VITEM-IV از جمله ویزاهای مورد نیاز کلیه دانشجویان خارجی در هر مقطع تحصیلی جهت ورود به کشور برزیل می باشد. لازم است این نکته مهم را نیز بدانید که این نوع ویزا به دارنده آن حق کار در برزیل را نمی دهد. اما زمان و مکان اخذ ویزای تحصیلی برزیل به چه صورتی است؟ زمان درخواست این ویزا درست پس از دریافت نامه پذیرش دانشگاهی از برزیل و محل مراجعه برای درخواست ویزا، سفارت برزیل می باشد.

اما مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی برزیل در سال 2024 عبارت است از:

مدارک لازمتوضیحات
2 فرم درخواستهر متقاضی بایستی حتما آیتم 21 فرم درخواست ویزا یعنی بخش کامنت ها (هدف از سفر) را تکمیل نماید
پاسپورتبا اعتبار حداقل 6 ماه
2 قطعه عکس پاسپورتیجدید، رنگی و در ابعاد 2 در 2 اینچ
نامه پذیرشاخذ شده قبل از شروع فرآیند درخواست ویزا
رسید پرداخت هزینه ویزادر حدود US$ 180 (دلار)

بررسی شرایط و هزینه تحصیل در برزیل

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در برزیل به صورت 4 ساله بوده و به زبان پرتغالی می باشد. در صورت عدم دارا بودن دانش زبان پرتغالی، کلاس های یادگیری این زبان برگزار می گردد. میزان هزینه ای که به تحصیل در این مقطع اختصاص دارد، تقریبا 800$ (دلار آمریکا) به صورت ماهیانه می باشد که هزینه های حمل و نقل، خورد و خوراک، بیمه دانشجویی، خوابگاه و مسکن دانشجویی و غیره را دربردارد. هر دانشجو به مدت 10 سال در طول هفته می تواند به اشتغال بپردازد و بخشی از هزینه تحصیل در برزیل را تامین نماید.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 2 ساله و به زبان پرتغالی و انگلیسی است. ارائه بورسیه های تحصیلی به کلیه دانشجویان این مقطع از مزایای مهاجرت به برزیل و تحصیل در این مقطع است. برای دانشجویان دارای بورسیه تحصیلی، مبلغ 450$ الی 700$ (دلار آمریکا) حقوق در نظر گرفته شده است که می تواند هزینه تحصیل در برزیل و زندگی در این کشور را تامین کند. این مبلغ برای دانشجویان مقطع دکترا، 1000$ (دلار آمریکا) می باشد. هزینه تحصیل در رشته های هنری مانند رشته طراحی لباس در برزیل با توجه به نوع دانشگاه انتخابی متفاوت خواهد بود.

هزینه تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در برزیل

تحصیل پزشکی در برزیل و همچنین ادامه تحصیل در رشته های دندانپزشکی و داروسازی در این کشور امکان پذیر است. زبان تحصیلی در این رشته های دانشگاهی به صورت پرتغالی و انگلیسی تعیین گردیده است. از جمله مدارکی که برای این منظور مورد نیاز است، دارا بودن مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6.5، مدرک دیپلم متوسطه تجربی و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات، دارای شرایط سنی کمتر از 21 سال و همچنین گواهی تمکن مالی جهت پرداخت هزینه های زندگی در این کشور می باشد.

برای ورود به دانشگاه های پزشکی این کشور، ابتدا متقاضی باید دوره Pre Medical که به مدت یک سال است را پشت سر نهاده و پس از آن در آزمون ورودی شرکت نماید. در صورتی موفق به کسب نمره قبولی شود می تواند به دانشگاه پزشکی ورود پیدا کند. اما هزینه تحصیل در برزیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی با یکدیگر متفاوت است. اما به طور کلی هزینه ای که توسط دانشجو به صورت سالیانه به منظور تحصیل در رشته پزشکی باید پرداخت گردد، تقریبا بین 8000$ الی 18000$ (دلار آمریکا) خواهد بود.

شرایط تحصیل رایگان در برزیل

قانون اساسی فدرال برزیل حق آموزش عمومی رایگان را تا سطح تحصیلات تکمیلی تصویب کرده است و از این روی در برزیل تحصیل در اکثر دانشگاه ها دولتی رایگان بوده و فقط دانشگاه ها از دانشجویان هزینه ثبت نام اخذ می کنند. جالب است بدانید که اغلب موسسات آموزش عالی در برزیل تحت مدیریت دولت برزیل کنترل و اداره می شود. بنابراین تحصیل در این دسته از دانشگاه ها نیز رایگان می باشد. اما موسسات آموزش عالی خصوصی در برزیل بسته به نوع برنامه تحصیلی از دانشجویان خارجی شهریه اخذ می کنند که سالانه حدود $2000 الی $10000 (دلار) می باشد.

بورسیه های تحصیلی در برزیل

همان طور که گفته شد تحصیل رایگان در برزیل برای دانشجویان خارجی امکان پذیر است. اما از سویی دیگر دانشجویانی که الزام به پرداخت شهریه دارند، می توانند در صورت داشتن رزومه تحصیلی قوی و مستعد بودن، از بورسیه های تحصیلی خصوصی و دولتی این کشور بهره مند گردند. فهرستی از این بورسیه ها و کمک هزینه ها در زیر آورده شده است که بین 1500$ الی 11000$ (دلار آمریکا) در هر سال تحصیلی اعطا می گردد.

 • بورسیه دانشگاه Federal University of Santa Catarina (UFSC)
 • بورسیه برنامه 400+ OAS-GCUB
 • بورسیه PAEC OAS
 • بورسیه پست دکترا (Post doctorial)
 • بورسیه پست دکترا دانشگاه Sao Paulo
 • بورسیه پست دکترا TWAS-CNPQ
 • بورسیه ITS
 • بورسیه پست دکترا UNICAMP در رشته بیوشیمی

هزینه زندگی در برزیل برعکس هزینه تحصیل در برزیل بسیار گران است. این هزینه ها در برزیل شامل مخارج غذا و خورد و خوراک، حمل و نقل، صورت حساب خدمات شرکت های خدماتی و غیره بر عهده خود دانشجو بوده و ماهیانه به حدود $3000 (دلار) می رسد. هموطنان عزیز علاوه بر مطالعه این مقاله می توانند با مراجعه به مقالات همین سایت از موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با مقالات دیگر در خصوص شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به برزیل نیز آشنا شوند.

4/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *