مهاجرت تحصیلی بلغارستان

تحصیل در بلغارستان

تحصیل در بلغارستان

آموزش و پرورش بلغارستان تحت نظارت دولت این کشور اداره می­گردد. تحصیل در بلغارستان برای کودکان از سن 7 الی 16 سالگی بصورت اجباری می­ باشد. سیستم آموزشی کشور بلغارستان از سیستم های سنتی در قاره­ اروپا بشمار می­ رود. ارزانتین دانشگاه های اروپایی در بلغارستان وجود دارند. مدارس در این کشور به چهار دسته تقسیم می ­گردد که عبارتند از:

  • مدارس عمومی
  • مدارس آموزشی
  • مدارس زبان
  • مدارس خارجی

هم اکنون نیز مدارس خصوصی در این کشور در حال ساخت و ساز است که به رقابت با مدارس دولتی پرداخته است. تحصیلات عالی در این کشور از جایگاه مناسبی برخوردار می ­باشد و دانشگاه های این کشور از دانشگاه های معتبر در جهان محسوب می­ گردند. بطور کلی 51 موسسه تحصیلات عالی در بلغارستان وجود دارد. دانشگاه های این کشور از یکم اکتبر شروع به فعالیت می­ نمایند و به دو ترم پائیز و بهار تقسیم می­ گردند. یک سال تحصیلی به مدت 30 هفته طول خواهد کشید و کلاس ها فقط یکبار در هفته و به مدت 75 دقیقه و در برخی موارد به صورت دو کلاس 45 دقیقه ای برگزار خواهد شد. جهت آگاهی بیشتر از چگونگی آموزش در موسسات تحصیلات عالی بغارستان با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمائید و از مشاوره های مفید کارشناسان این مجموعه بهره­ مند گردید.

تحصیلات ابتدایی در بلغارستان

کودکان از سن 7 سالگی می ­باید در مدارس و در سطح ابتدایی در بلغارستان ثبت نام نموده و به تحصیل در مقطع ابتدایی در این کشور بپردازند. پس از پایان مقطع ابتدایی دانش آموزان این کشور وارد مقطع متوسطه خواهند شد. تحصیل در بلغارستان در مقطع متوسطه 4-5 سال طول خواهد کشید. مدارس متوسطه در بلغارستان به 3 دسته نمایشی، عمومی و فنی و حرفه ای تقسیم می­گردند. برنامه های درسی در تمامی این مدارس بصورت یکپارچه می­ باشد و دروسی مانند ادبیات بلغاری، انگلیسی، فرانسوی، ریاضیات، روانشناسی، حقوق، اخلاق، موسیقی و هنر در تمامی این مدارس ارائه می ­گردد.

تحصیلات عالی در بلغارستان

آموزش عالی در بلغارستان به 3 دسته کالج ها، دانشکده های تخصصی و دانشگاه ها تقسیم می­ شوند. سیستم آموزشی بغارستان از سیستم رتبه بندی اعداد پیروی می ­نماید. بگونه ای که عدد 6 بالاترین امتیاز و عدد 2 پایین ترین امتیاز محسوب می ­شود. این کشور دارای دانشگاه های معتبری همچون دانشگاه صوفیه، دانشکده فنی صوفیه و دانشگاه پزشکی صوفیا می­ باشد. این دانشگاه ها سالیانه دانشجویان زیادی را پذیرش می­ نمایند. در طول سال های 1995-2002 تعداد دانشجویان دانشگاه های فوق از 33000 دانشجو به 55000 دانشجو افزایش یافته است. در حال حاضر در 42 موسسه تحصیلات عالی در بلغارستان 216 دانشجو مشغول به تحصیل در بلغارستان هستند.

دانشجویان در دانشگاه های بلغارستان می ­توانند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیل در بلغارستان بپردازند. این مقاطع بصورت تمام وقت و نیمه وقت برگزار می­ گردند. آموزش عالی در این کشور توسط دو سطح ملی و نهادی مدیریت می­ شوند. منظور از مدیریت ملی نظارت پارلمان- کابینه و آموزش و پرورش بر دانشگاه های این کشور می باشد. پارلمان بلغارستان مسئول ایجاد، تغییر و تعطیلی مدارس دولتی و خصوصی می­باشد. همچنین این اداره سالانه یارانه هایی را به دانشگاه های بلغارستان اختصاص می­ دهد. در 2022 دانشجویان بین المللی نیز می­ توانند از مزایای بورس تحصیلی در بلغارستان بهره­ مند گردند. ناگفته نماند امکان ادامه تحصیل در بلغارستان به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی فراهم می ­باشد.

چگونگی پذیرش از دانشگاه ها جهت تحصیل در بلغارستان

چگونگی پذیرش از دانشگاه ها جهت تحصیل در بلغارستان

بطور کلی بلغارستان دارای 51 مرکز تحصیلات عالی می­ باشد و دانشجویان بین المللی برای پذیرش در این دانشگاه ها باید ابتدا درخواست پذیرش تحصیلی خود را بهمراه کپی مدارک تحصیلات قبلی خود به دانشگاه مورد نظر خود در این کشور ارسال نمایند. دانشجویان عزیز توجه داشته باشند، دانشگاهی را که در این کشور انتخاب می­ نمایند، مورد تأیید وزارت علوم و تحقیقات ایران باشد. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاوه بر راهنمائی دانشجویان آگاهی لازم از شرایط تحصیل رایگان در اتریش را نیز در اختیار دانشجویان قرار می ­دهند.

برخی از دانشگاه های بلغارستان از دانشجویان آزمون زبان را جهت سنجیدن مهارت زبان انگلیسی و یا فرانسوی اخذ می ­نمایند. دانشجویان می­ توانند قبل از شرکت و یا در صورت عدم قبولی در آزمون زبان دانشگاه های بلغارستان، دوره آمادگی زبان را بگذرانند. دانشجویان بین المللی پس از کسب موافقت نامه تحصیلی می­ توانند به سفارت بلغارستان جهت اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل در بلغارستان اقدام نمایند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های بلغارستان

دانشجویان بین المللی که مهاجرت به بلغارستان را برگزیده اند، هزینه های بیشتری نسبت به دانشجویان محلی و دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا به این کشور مراجعه نموده اند، باید پرداخت نمایند. معمولاً هزینه های تحصیل در دانشگاه های این کشور 3000$ تا 11000$ دلار در سال می ­باشد که با توجه به رشته تحصیلی دانشجویان و دانشگاهی که در آن به تحصیل می­ پردازند با یکدیگر متفاوت است. دانشگاه صوفیا یکی از برترین دانشگاه های این کشور است.

در دانشگاه، دانشجویان می­ توانند در گرایش های مختلف تحصیلی از جمله مهندسی فناوری اطلاعات، علوم پزشکی و حقوق و برخی دیگر از رشته ها به تحصیل بپردازند. از دیگر دانشگاه های معتبر این کشور می­توان به دانشگاه های ولیکو ترنووو، پلودیو و کایریل اشاره نمود. برای اخذ اطلاعات در خصوص مهاجرت به برترین کشورهای جهان می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط بگیرید.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.