مهاجرت تحصیلی بلژیک

تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک

برای تحصیل در بلژیک 2021 دلایل زیادی مثل دانشگاه های برتر، فرصت های فاند تحصیلی، کیفیت بالای زندگی، کار دانشجوئی، اقامت کاری و آینده بهتر وجود دارد. نظام آموزش عالی بلژیک و دانشگاه های این کشور جایگاه خوبی در سطح دانشگاه های بین المللی دارند. به طوری که در حال حاضر 8 دانشگاه این کشور در زمره رنکینگ برترین دانشگاه های جهان (QS) قرار دارد. در این بین بهترین دانشگاه بلژیک دانشگاه کاتولیک لیوون (KU Leuven) می باشد که از نظر نظام رتبه بندی تایمز در سال 2021 حائز رتبه 45 و از نظر رتبه بندی QS در رتبه 84 قرار دارد. اما سوالات پرتکرار متقاضیان تحصیل در کشور بلژیک که گروه کارشناسان مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این نگارش درتلاش برای پاسخ بدانها هستند:

 • آیا امکان تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی فراهم است؟
 • برای تحصیل در برترین دانشگاه های بلژیک چه مدارکی لازم است؟
 • شهریه تحصیل در دانشگاه های بلژیکی در سال جدید چقدر می باشد؟
 • آیا دانشجویان ایرانی امکان اخذ بورس تحصیلی در بلژیک 2021 دارند یا خیر؟

شرایط تحصیل در بلژیک 2021

ابتدائا و برای آشنایی بهتر با شرایط تحصیل در بلژیک لازم است بدانید که آموزش عالی در این کشور به خاطر وجود دو جامعه زبانی اصلی (هلندی و فرانسوی) در این کشور به دو گروه هلندی ها یا Flenders و فرانسوی ها Wallonia تقسیم می شود. علاوه بر این زبان آلمانی نیز در بلژیک تکلم می شود و معمولا دانشجویان آلمانی زبان در دانشگاه های فرانسوی ثبت نام می کنند. اما با اینکه در بلژیک دو زبان هلندی و فرانسوی زبان های استاندارد آموزشی محسوب می شوند، اما برنامه های تحصیلی بیشتر به زبان انگلیسی تدریس می شود. برای همین به هنگام درخواست پذیرش، ارائه گزارش نمرات زبان انگلیسی با شرایط ذیل الزامی است:

 • نمره حداقل 6.5 برای آزمون IELTS
 • نمره 580 برای آزمون کاغذی TOEFL و نمره 85 برای آزمون اینترنتی TOEFL

موسسات آموزش عالی در کشور بلژیک شامل دانشگاه ها، کالج های دانشگاهی (موسوم به hautes ecoles)، کالج های هنر (ecoles supérieures des arts)، انیستیتوهای معماری و آکادمی نظامی سلطنتی می باشد. لازم است در جریان باشید که همانند اکثر کشورهای اروپایی، نظام آموزش عالی بلژیک نیز از استانداردهای یکسان اروپایی فرآیند بلونیا (Bologna Process) پیروی کرده و دارای سیستم 3 سیکلی کارشناسی (180 واحد)، کارشناسی ارشد (120 واحد) و دکتری (PhD) می باشد. دانشگاه های بلژیک با انبوهی از برنامه های تحصیلی و مدارک معتبر از دانشجویان بین المللی استقبال می کنند. متقاضیان می توانند در لیست زیر با برترین دانشگاه های بلژیک در سال 2020 آشنا شوند:

دانشگاه رنکینگ THE 2021 رنکینگ QS 2021 رنکینگ ARWU 2021
KU Leuven 45 84 85
دانشگاه خنت 123 135 66
دانشگاه کاتولیک دلوواین 152 189 200-151
دانشگاه آنتورپ 198 238 300-201
دانشگاه لیبره دبروکسل 250-201 250 200-151

شرایط تحصیل در بلژیک

هزینه تحصیل در بلژیک چگونه است؟

تحصیل در دانشگاه های بلژیک رایگان نیست اما تا جایی که اطلاع داریم هزینه تحصیل در این کشور پایین و به صرفه می باشد. مطابق آمارهای موجود، میانگین شهریه تحصیلی در بلژیک بین €835 تا 9000€ (یورو) در سال می باشد. در این بین نیز گرانترین دانشگاه این کشور دانشگاه KU Leuven بلژیک است که شهریه سالیانه آن تا 9000€ (یورو) نیز پیش می رود. نگران نباشید هزینه زندگی در بلژیک در مقایسه با سایر کشورهای معروف اروپایی در سطح پایینی قرار دارد. کلا هزینه زندگی در کشور بلژیک شامل هزینه غذا، حمل و نقل، تفریح، خرید از بازار و غیره (بدون محاسبه اجاره خانه) ماهیانه حدود 787.61€ (یورو) می باشد که در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی پایین تر است:

نمودار مقایسه هزینه زندگی در بلژیک و سایر کشورهای اروپایی

بر طبق آمار سال 2020، اجاره آپارتمان تک خواب وسط شهر بروکسل حدود 842.09€ (یورو) و خارج از شهر حدود 691.09€ (یورو) می باشد. بر پایه همین آمار، بیشترین بخش از بودجه مالی دانشجویان در بلژیک صرف خرید از بازار می شود تا اینکه به اجاره خانه اختصاص یابد. در نمودار زیر می توان با توزیع هزینه های زندگی در کشور بلژیک بیشتر آشنا شد:

نمودار توزیع هزینه های زندگی در بلژیک

نحوه درخواست پذیرش از بلژیک

تحصیل در دانشگاه های بلژیک این امتیاز را دارد که متقاضیان علاوه بر انتخاب برنامه و دانشگاه مورد نظر خود همچنین زبان آموزشی خود را از بین زبان های فرانسه، هلندی، آلمانی و انگلیسی انتخاب کنند. اما فرآیند درخواست پذیرش از دانشگاه های بلژیکی کاملا ساده و به صورت الکترونیکی بوده و از طریق وب سایت دانشگاه مربوطه انجام می شود. تنها شرط اصلی برای درخواست نیز داشتن مدرک دیپلم متوسطه است. اما از مدار لازم برای درخواست پذیرش از موسسات آموزش عالی بلژیک می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • کپی و اصل دیپلم متوسطه
 • کپی و اصل کارنامه سال آخر دبیرستان
 • مدرک زبان آلمانی یا فرانسوی در سطح B2 و زبان انگلیسی تافل 85 و آیلتس 6.5
 • انگیزه نامه (SOP)
 • کپی و اصل پاسپورت معتبر
 • رسید واریز هزینه ثبت نام و شهریه سال اول

شرایط اعزام دانشجو به بلژیک

پس از درخواست پذیرش و تایید پذیرش از سوی دانشگاه بلژیکی، هر متقاضی فرصت این را خواهد داشت که برای اخذ ویزای خود اقدام کند. بدون اخذ ویزا و فقط با دریافت تاییدیه پذیرش امکان ورود و اقامت قانونی در کشور بلژیک وجود ندارد. بنابراین متقاضیان جهت اقامت تحصیلی خود در این کشور نیازمند اخذ ویزای تحصیلی بلژیک هستند. کلا فرآیند درخواست ویزای تحصیلی بلژیک و اعزام دانشجو به این کشور 3 مرحله ای و به صورت ذیل می باشد:

فرآیند درخواست ویزای تحصیلی بلژیک

پس از مرحله اول و دریافت تاییدیه پذیرش در مرحله دوم دانشجو نیازمند درخواست ویزای بلند مدت نوع D می باشد. این ویزا بایستی شخصا و از طریق مزاجعه به سفارت بلژیک درخواست شود. مدارک برای درخواست این ویزا نیز شامل تاییدیه پذیرش، مدرک تحصیلی، مدرک تمکن مالی، گواهی پزشکی، گواهی عدم سوء پیشینه و پرداخت هزینه 180€ (یورو) بابت هزینه پستی و 200€ (یورو) هزینه اداری می باشد. در مرحله سوم و درست در عرض 8 روز، دانشجو بایستی با مراجعه به شهرداری محلی (gemeente به زبان هلندی ها و commune به زبان فرانسوی ها)ورود خود به بلژیک را ثبت کرده و سپس کارت شناسائی (carte d’identité d’étranger) خود را دریافت کند. برای این منظور نیز ارائه مدارک ذیل ضروری است:

 • 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر
 • ویزای معتبر
 • مدرک آدرس مسکونی در بلژیک
 • بیمه سلامت
 • تاییدیه پذیرش دانشگاهی
 • هزینه درخواست (معمولا 20€ (یورو))

امتیازات تحصیل در بلژیک

در ابتداء باید بدانید که بلژیک کشوری عضو اتحادیه اروپا (EU) و ناحیه شنگن اروپا است و با این حساب اخذ اقامت این کشور به منزله اخذ اقامت اروپایی است. علاوه بر این، بلژیک امتیازات ارزشمند دیگری نیز از جمله سیستم آموزشی کیفیت برتر، آموزش به 3 زبان انگلیسی، فرانسوی و آلمانی، دانشگاه های معتبر بین المللی، هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه، فرصت های اقامت کاری و غیره را به دانشجویان متقاضی عرضه می کند. مضافا اینکه دانشجویان می توانند از فرصت های اخذ بورسیه تحصیلی در بلژیک به شرح ذیل نیز برخوردار شوند:

 • Master Mind Scholarships: ارائه شده توسط دولت فلاندرها
 • ARES Scholarships: ویژه دانشجویان کشورهای در حال توسعه از جمله ایران
 • Erasmus Mundeus Joint Master Degrees Programme: ویژه کلیه دانشجویان بین المللی

در صورت تمایل به کسب اطلاع راجع به شرایط و مقررات اعزام دانشجو به اروپا مخصوصا به کشور بلژیک، توصیه می شود که حتما از مشاوره های حرفه ای ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برخوردار شوید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *