مهاجرت تحصیلی ترکیه

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

شرایط تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان یکی از برترین راه های مهاجرت تحصیلی به ترکیه محسوب می گردد که مورد توجه افرادی زیادی در این خصوص قرار گرفته است. ترکیه از جمله کشورهای آسیایی مناسب برای تحصیل از نظر هزینه می باشد. با توجه به نزدیک بودن کشور ترکیه بسیاری از افراد تمایل تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان را دارند.

کدام کشور بدون مدرک زبان پذیرش میدهد؟

آیا بدون مدرک زبان میتوان در بهترین دانشگاه های ترکیه پذیرش تحصیلی گرفت؟

هزینه تحصیل در ترکیه به چه ترتیبی است؟

ارائه مدرک زبان یکی از اصلی ترین موراد قابل ذکر در خصوص امر پذیرش و ویزا می باشد که متقاضیان در ابتدای امر می بایست به فکر اخذ مدرک زبان نیز باشند. همین مورد باعث دغدغه افراد زیادی در هیمن باب شده است اما می بایست در این میان به تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان نیز اشاره نمود. افراد واجد شرایط نیز می توانند با تماس با موسسه سفیران سروش سعادت در هیمن باب تماس گرفته و از شرایط حاکم مطلع شوند.

شرایط تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

ترکیه کشوری اروپایی، آسیایی در اصطلاح اوراسیایی است که فرهنگ آن هم شامل فرهنگ آسیایی و هم اروپایی است. زبان رسمی ترکیه، ترکی استانبولی است. کشور ترکیه دارای فرهنگی سنتی و همچنین فرهنگ کشورهای اروپایی در آن دخیل است به عبارتی کشوری جذاب، خیره کننده و کاملا متفاوت است و بر همین اساس مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. افراد نیز می توانند در هریک از مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در ترکیه تحصیل کنند.

سیستم تحصیلی در کشور ترکیه اکثرا بر اساس سیستم کشور آمریکا الگو برداری شده است. دوره لیسانس 4 سال، دوره های تحصیلات تکمیلی 2 تا 4 سال می باشد. شهرهای اصلی ترکیه که داری جذابیت و ویزگی های خاصی است و جزو شهرهای بزرگ دانشجویی می باشد عبارتند از ازمیر، استانبول، آنکارا. دانشگاه های زیادی در ترکیه وجود دارد که هم به زبان ترکی و هم به زبان انگلیسی آموزش می دهند. بسیاری از دانشگاه هایی که از رتبه بندی بالا و شهرت و اعتبار خوبی برخوردار شدند اکثرا به زبان انگلیسی هستند. لیست برخی از دانشگاه های بزرگ در ترکیه عبارتند از:

دانشگاه بلکینت دانشگاه استانبول آیدین دانشگاه بیکنت دانشگاه استانبول SEHIR
دانشگاه یاسر دانشگاه اقتصاد ازمیر دانشگاه اوکان

هر دانشگاه در ترکیه دارای سیستم و برنامه خود برای پذیرش می باشد. دانشجویان با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه مورد انتخابی خود می توانند شرایط را بسنجند و ثبت نام کنند.

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی

متقاضیان نیز برای تحصیل در مقطع لیسانس باید مقطع دبیرستان خود را تمام کرده باشند یا در حال تحصیل باشید. سایر مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • ارائه فرم درخواست
 • دیپلم دبیرستان یا گواهی با این مضمون که افراد به زودی فارغ التحصیل خواهند شد.
 • ارائه گواهی دال بر مدرک زبان
 • انگیزه نامه
 • اثبات توانایی پرداخت هزینه ها (نامه تمکن و پرینت حساب)
 • ارائه گواهی نشان دهنده دال بر توانایی مالی برای پرداخت هزینه ها را در دوره تحصیلی

مهلت ارسال مدارک و درخواست نیز قبل از تاریخ 1 اوت می باشد.

تحصیل کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه

اولین موردی که در باب تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکتری در ترکیه می بایست مورد توجه قرار داد، قبولی در مقطع لیسانس برای پذیرش فوق لیسانس و قبولی در مقطع فوق لیسانس برای تحصیل در مقطع دکتری نیز می باشد.

 • ارائه فرم درخواست
 • ارائه مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد
 • ارائه هدف و انگیزه نامه
 • CV به روز شده
 • نامه استاد
 • نمره آزمون زبان
 • گواهی نشان دهنده توانایی مالی برای پرداخت هزینه ها در طول دوره تحصیل

زمان برای اقدام در این دوره های تحصیلی عبارتند از دو تایم: نیمه پاییز (پایان ماه می) و ترم تابستان (پایان ماه دسامبر). نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که ارائه مدرک زبان برای دانشگاه های ترکیه الزامی نیست. به عبارت بهتر شما نیز می توانیدIELTH ،TOEFL ،SAT و غیره داشته باشید. دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی می باشد. اما با این حال بعضی از دانشگاه های ترکیه نیازی به آزمون زبان ندارند و افراد نیز می توانند در دوره های YOS  و SAT و TOMERشرکت کنند و پس از کسب نمره مناسب وارد دانشگاه ها شوند. البته در دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی، آموزش زبان ترکی هم به دانشجویان بین المللی بطور اختیاری داده می شود.

آزمون TOMER ترکیه

دانشگاه آنکارا با همکاری LanguageCert آزمون زبان ترکی TOMER را برگزار می کند. این آزمون بر اساس استانداردهای دقیق و باکیفیت طراحی شده است که مهارت های زبان شخص را بر اساس کاربرد در زندگی روزانه یا حرفه ای مورد بررسی و آزمون قرار می دهند. آزمون TOMER در دو بخش نوشتاری و مکالمه می باشد که تمامی 4 مهارت زبان را شامل می شود و نمره های آن از A1 تا C1 می باشد.

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

آزمون YOS ترکیه

این آزمون در دانشگاه های ترکیه برگزار می شود و دارای 2 سال اعتبار می باشد. هر دانشگاهی نمره مورد نیاز خود را می خواهد و با هم متفاوت هستند. دانشگاه ها درس های رسمی خود اعلام نیاز و شرایط آزمون و دانشجویانی را که می خواهند اعلام می کنند. آزمون YOS شامل 2 مرحله می باشد، آزمون مهارت های یادگیری پایه و آزمون زبان است. موارد مورد آزمون مهارت های پایه شامل ریاضیات، هندسه می باشد. آموزش زبان ترکی هم بطور اختیاری است.

آزمون SAT ترکیه

این آزمون 7 بار در سال برگزار می شود و معمولا شنبه ها می باشد و مهلت ثبت نام آن 3 تا 4 هفته قبل از امتحان است. آزمون SAT یک آزمون استدلالی شامل زبان و ریاضیات و نوشتن و خواندن می باشد. هدف از این آزمون سنجش دانشجویان می باشد. بهتر این است که شما در چندین آزمون  YOS  و SAT دانشگاههای مختلف شرکت کنند تا با توجه به بالاترین نمره در دانشگاه مورد نظر و انتخابی خود قبول شوید. هزینه دوره های SAT و YOS تقریبا 4500 $ می باشد. اکثر دانشجویان بین المللی برای دانشگاه ترکیه باید برای گرفتن ویزای دانشجویی درخواست دهند. روند گرفتن ویزا بسیار ساده و آسان است. افراد می بایست بعد از پذیرش دانشگاه، یک فرم درخواست ویزای کامل برای سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود را بگیرند.

هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

میزان هزینه های تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف تحصیلی بدین صورت می باشد.

تحصیل لیسانس سالانه 4000-8000 $
تحصیل فوق لیسانس سالانه 4000-8000 $
تحصیل دکتری سالانه 9500-12500 $

میانگین هزینه زندگی دانشجویان بین المللی در ترکیه حدود 400 تا 500 $ در ماه که شامل هزینه های اقامت، غذا، لباس، سرگرمی، حمل و نقل خواهد بود. هزینه های اداری و کتاب ها هر ترم تقریبا 100 تا 150 $ می باشد. هر سال حدود 5000 دانشجوی خارجی برای وارد شدن به دانشگاههای ترکیه این آزمون را می دهند. دانشجویانی که به نمره مورد نظر برسند می توانند برای تحصیل در دانشگاههای ترکیه ثبت نام کنند. با توجه به به مطالبی در این مقاله به آنها اشاره شد، شما برای تحصیل در ترکیه الزامی به ارائه مدرک زبان ندارید. مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل یک روش کم هزینه برای ما به حساب می آید.

تحصیل در ترکیه بدون نیاز به مدرک زبان از مواردی است که شخص برای مهاجرت به ترکیه به آن تمایل پیدا می کند. شما برای کسب اطلاعات بیشتر و قبل از اینکه هر گونه اقدامی برای ثبت نام در دانشگاه و تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان بهتر است با مشورت با مشاوران و وکلای موسسه سفیران سروش سعادت اطلاعات مناسب و کاملی را کسب کنید تا در باب مهاجرت به ترکیه و تحصیل به ترکیه بدون مدرک زبان به شما کمک کند.

8 دیدگاه برای “تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

 1. کامران گفت:

  سلام من لیسانس ریاضی با معدل کل 17,98 دارم ولی مدرک زبان ندارم ترکی هم بلد نیستم میتونم برای کارشناسی ارشد از ترکیه پذیرش بگیرم یانه؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما بله میتونید فقط آزمون داره در نتیجه باید زبان بلد باشید میتونید در ابتدا برای دوره زبان شرکت کنید در ترکیه بعد آزمون بدین وارد دانشگاه شوید برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

 2. مهدی گفت:

  سلام من ارشد انگل شناسی پزشکی هستم ،زبان مادریم ترکی هست، اما مدرکشو ندارم، مدرک زبان هم ندارم، میتونم بورسیه دندان پزشکی بگیرم و یا بورسیه دکتری انگل شناسی؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب شرایط شما باید بررسی شود برای اطلاعات بیشتر با شماره موسسه تماس بگیرید

 3. ثمین ثانی گفت:

  سلام دانشجوی ترم سه مدیریت بازرگانی هستم چطور میتونم یکی از دانشگاه های ترکیه ادامه تجصیل بدم شرایط چیست

  1. ثمین ثانی گفت:

   شهریه تحصیل چقدر هست و میشه بدون ازمون یوس و ایلس پذیرش گرفت؟؟

   1. ف.فرجی گفت:

    سلام و عرض ادب شهریه دانشگاه های ترکیه از دولتی تا خصوصی از ۱۵۰۰ دلار تا ۲۵۰۰۰ دلار میباشد، بله میتونید بدون مدرک زبان برای کالج اقدام کنید برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

  2. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید در آزمون ورودی هر دانشگاه شرکت کنید و ما براتون کالج آمادگی آزمون پذیرش میگیریم برای اطلاعات بیشتر با شماره های ۰۲۱۲۶۷۰۵۳۵۶ تماس بگیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =