مهاجرت تحصیلی ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه در سال 2019 نیز بواسطه نزدیکی با ایران و هزینه های پایین آن نسبت به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی شاید مناسب برای بسیاری از دانشجویان باشد. به همین دلیل تصمیم داریم در این مقاله به بررسی تمام شرایط تحصیل در این کشور بپردازیم.

آیا امکان تحصیل در دانشگاه های مورد تایید برای ایرانیان وجود دارد؟ اگر موفق به قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها شوید، می توانید در دانشگاه های مورد تایید این کشور مشغول به تحصیل شوید. بسته به رشته ای که قصد ادامه تحصیل دارید، نوع آزمون نیز متفاوت است.

هزینه تحصیل در ترکیه چقدر است؟ در کشور ترکیه هم دانشگاه های دولتی وجود دارد که هزینه بسیاری کمی را از شما دریافت می نمایند و هم دانشگاه های خصوصی که هزینه بیشتری را از شما دریافت می نمایند. در ادامه این مقاله برای تکمیل اطلعات خود در زمینه تحصیل در ترکیه با ما همراه باشید.

درباره ترکیه و سیستم آموزشی آن 

تحصیل در ترکیه به عنوان کشوری که خصوصا در سال های اخیر روند رو به رشدی در عرصه اقتصاد داشته این روزها طرفداران بیشتری پیدا کرده است. شمار دانشجویان بین المللی در خصوص تحصیل در ترکیه در سال های متوالی در حال افزایش است. در حال حاضر به میزان بیش از 80000 دانشجوی بین المللی در کشور ترکیه نیز مشغول به تحصیل می باشد. جزئیات سیستم آغموزش عالی ترکیه را در جدول زیر مشاهده می کنید:

تعداد دانشگاه 166 دانشگاه
قدیمی ترین و برترین دانشگاه دانشگاه استانبول (1435) و دانشگاه چانکایا (401 جهانی)
سال تحصیلی سپتامبر تا ژوئن
دانشجوی خارجی 87903 دانشجو

فرصت تحصیل در این کشور فرصتی فوق العاده در خصوص تحصیلات کم هزینه( همانند تحصیل در کانادا )به همراه پرداخت کمک هزینه های ماهانه برای واجدین شرایط نیز می باشد. این کشور مقصدی گردشگری برای میلیون ها توریست در سال می باشد که آمار چشم گیری را به خود اختصاص داده است و دولت تمایل به روند افزایش این میزان توریست را در سال دارد. محبوبیت ترکیه در خصوص تحصیلات عالی در سال های متوالی مورد استقبال درصدی از افراد قرار گرفته است که در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است نیز پرداخته می شود.

اینفوگرافیک تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه

دولت ترکیه، سیاستش بر جذب دانشجویان بین المللی است تا از این طریق رنکینگ دانشگاه های خود را ارتقا دهد. بیشتر تمرکز کشور ترکیه نیز بر جذب دانشجو از آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و اروپای شرقی می باشد. برای رسیدن به این هدف دولت ترکیه به دانشجویان بورسیه می دهد و دانشگاه های ترکیه نیز نسبت به بسیاری دیگر از کشورها خصوصا برای کسانی که از کشورهای خاورمیانه به ترکیه می آیند، شهریه کمتری دارند. شهریه های سالانه دانشگاه های ترکیه بدین قرار می باشد:

شهریه مقدار به دلار (USD)
هزینه سالانه تحصیل به زبان انگلیسی 600-$1500 دلار
هزینه سالانه تحصیل به زبان ترکی 240- $730 دلار
هزینه ماهانه زندگی در ترکیه 400 تا 500$ دلار

علاوه بر دولت ترکیه، نهاد دیگری به نام بانک توسعه اسلامی نیز به دانشجویان خارجی کمک هزینه های تحصیلی اعطا می کند. یکسری بورسیه های دیگر نیز وجود دارند که به دانشجویان با شرایط ویژه از جمله سابقه تحصیلات آکادمیک درخشان تخصیص داده می شود. مدت زمان اهدای این بورسیه نیز برای دانشجویانی که دوره زبان انگلیسی را نیز می بایست به عنوان پیش نیاز بگذرانند 5 سال و برای سایر دانشجویان که مستقیما وارد دانشگاه می شوند 4 سال می باشد.این بورسیه که بر مبنای رزومه دانشجویان اهدا می شود موارد ذیل را در بر می گیرد:

 • شهریه دانشگاه
 • هزینه های زندگی در مدت 10 ماه
 • هزینه های خوابگاه

مزایای تحصیل در کشور ترکیه

انتخاب ترکیه به عنوان مقصدی مناسب از دلایل مختص به خود نیز برخوردار می باشد که در ادامه مقاله به این موارد نیز پرداخته می شود. ترکیه یک کشور چند ملیتی است. کشو ترکیه عملا پلی میان شرق و غرب با روند صعودی تعداد دانشجویان بین المللی از اروپا، آفریقا، ایالات متحده آمریکا و آسیا می باشد.

از مزایای تحصیل در این کشور می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • امکان تحصیل در دانشگاه های مورد تائید
 • امکان تحصیل با هزینه کاملا رایگان
 • امکان اسفاده از سفارت این کشور برای ورود به کشورهای اروپایی و… در مدت زمان کم
 • امکان کار در ترکیه حین تحصیل
 • اخذ ویزای همراه برای تحصیل

تحصیل در ترکیه به زبان ترکی

دانشگاه ها و مدارس ترکیه از سطح آموزشی خوبی برخوردار هستند. ترکیه دارای یکی از روبه رشدترین اقتصادهای دنیا بوده و یکی از دلایل آن موفقیت این کشور در جذب دانشجویان بین المللی و پرطرفدار بودن برای توریست ها بوده است. در واقع مدارک دانشگاهی معتبر ترکیه که در کل دنیا شناخته شده و مقبول می باشد. امکانات بالای مدارس و دانشگاه ها و تعداد رو به رشد رشته هایی که علاوه بر زبان ترکی استانبولی به زبان انگلیسی نیز تدریس می شوند از جمله دلایلی است که دانشجویان این کشور را به عنوان مقصد برتر در خصوص تحصیل در ترکیه محسوب می شوند.

زبان اصلی کشور ترکیه، ترکی می باشد و دانشجویان این امکان را دارند که این زبان را در کلاس های آموزشی این کشور شرکت نمایند و بعد از اتمام این دوره های آموزشی وارد دانشگاه ها شوند. البته این امکان نیز وجود دارد که با زبان انگلیسی نیز مشغول به تحصیل شوید.

پزشکی در ترکیه

پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار در ترکیه محسوب می شود و متقاضیان می توانند این امکان را دریافت نمایند که در دانشگاه های مورد تایید این کشور مشغول به تحصیل شوند. در ترکیه 6 دانشگاه مورد تایید وجود دارد که برای قبولی در این دانشگاه ها باید در آزمون ورودی این دانشگاه ها قبول شوید. آزمون YOS و SAT این دو آزمون هستند که باید خود را برای شرکت در این آزمون آماده نمائید. SAT معمولا در تعداد کم تری در سال در ترکیه برگذار می شود ولی آزمون YOS در تعداد دفعات بیشتر برگزار می شود. برای این که بتوانید با آمادگی بهتری در این آزمون ها شرکت نمائید باید در دوره های پیش پزشکی ترکیه شرکت نمائید و آمادگی لازم را برای تحصیل پزشکی در ترکیه کسب نمائید. اما شرایط تحصیل پزشکی در یک نگاه عبارت است از:

نام دوره (Medical Doctor (MD
مدت دوره 6 سال
زبان آموزشی انگلیسی
شرط پذیرش قبولی در آزمون ورودی YÖS

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

برای تحصیل در ترکیه اگر تنها مدرک دیپلم داشته باشید کافیست. با ارائه مدرک دیپلم می توانید برای ورود به دانشگاه ها اقدام نمائید و البته نکته حائز اهمیت این است که برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه باید در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور شرکت نمائید. می توانید در ترکیه در موسساتی که شما را برای این آزمون آماده می نمایند، شرکت نمائید و با آمادگی بهتری برای ورود به دانشگاه ها کسب نمائید. همچنین می توانید در دوره های زبان نیز شرکت نمائید و خود زبان انگلیسی یا ترکی را در این کشور یاد بگیرید.

آزمونی که در این کشور برگزار می شود به دو زبان ترکی و انگلیسی می باشد و به شما این امکان را می دهد خودتان انتخاب نمائید قصد ادامه تحصیل به چه زبانی را دارید. آزمون YOS یکی از این آزمون ها می باشد که به زبان ترکی می باشد و آزمون SAT یکی دیگر از این آزمون ها می باشد که به زبان انگلیسی می باشد.

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

تحصیل در ترکیه در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا

برای تحصیل در کشور ترکیه می توانید در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا اقدام نمائید. هر کدام از این مقاطع یک آزمون ورودی دارد که رتبه شما در این آزمون می تواند مشخص نماید که شما در چه رشته ای و در چه دانشگاهی باید تحصیل نمائید. مدت زمان تحصیل در این کشور مانند سایر کشورهای دیگر است و طبق مدت زمانی که در این جدول ذکر شده است، می باشد.

مقطع تحصیلی مدت زمان تحصیل
مقطع لیسانس 4 سال و بعضی مواقع 3 سال
مقطع فوق لیسانس 2 سال
مقطع دکترا 3 سال می باشد

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

شهریه دانشگاه ها و هزینه هایی که بابت زندگی در این کشور پرداخته می شود بسیار معقول تر و پایین تر از کشورهای اروپایی و آمریکا است ولی هم چنان سطح آموزشی دانشگاه ها بالا می باشد. با این وجود بورسیه های متنوعی نیز وجود دارند که علاوه بر شهریه دانشگاه ها حتی هزینه های زندگی و بیمه را نیز پوشش می دهند. هزینه تحصیل در دانشگاه ها بستگی به این دارد که شما در دانشگاه های خصوصی یا دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل شوید. در دانشگاه های خصوصی مانند کوچ هزنیه تحصیل سالانه 25.000 € یورو می باشد. در صورتی که تحصیل در دانشگاه های دولتی هزنیه تحصیل سالانه 1.000 تا 3.000 € می باشد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه

برای تحصیل در این کشور باید مدارک مورد نیاز را جهت اخذ پذیرش و ویزا ارائه دهید. برای اخذ پذیرش بسته به کالج و یا دانشگاهی که اقدام می نمائید مدارک متفاوتی را ممکن است از شما درخواست نمایند.

به صورت کلی مدارکی که از شما درخواست می نمایند شامل موارد زیر می باشد:

 • مدارک هویتی از جمله شناسنامه و کارت ملی
 • مدارک تحصیلی در مقاطع قبل
 • مدارک مبنی بر گواهی پزشکی
 • مدارک مبنی بر گواهی عدم سوء پیشینه
 • چند قطعه عکس
 • مدارک مالی و ارائه تمکن مالی
 • مدرک زبان در صورت نیاز ترکی یا انگلیسی و یا اثبات دانش آن زبان

تعداد رشته های انگلیسی زبان در ترکیه روبه رشد است. هم چنین بر خلاف کشورهایی مثل کره جنوبی یا فرانسه که مردم فقط به زبان رسمی خود کشور صحبت می کنند مردم ترکیه آشنایی نسبتا خوبی با زبان انگلیسی دارند و نتیجتا برای برقراری ارتباط و گفتگوهای روزمره، خارجی ها با مشکلی مواجه نخواهند بود.  مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل یکی از برترین راه های اخذ اقامت محسوب می گردد. متقاضیان تحصیل در ترکیه می بایست با در نظر گرفتن قوانین مربوط به شرایط تحصیل در ترکیه نسبت به این امر اقدام داشته باشند. واجدین شرایط تحصیل در ترکیه نیز می توانند در خصوص مهاجرت به این کشور با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز تماس حاصل نمایند.

24 دیدگاه برای “تحصیل در ترکیه

 1. اهرمی گفت:

  به نظرم با توجه به گرونی ارز و نزدیکی ترکیه مخصوصوا برای رشته های پزشکی.
  ترکیه گزینه ی خیلی خوبی هست.
  مرسی از سایتتون.

 2. سحر صابری گفت:

  با سلام
  ممنون بابت اطلاعات و مقاله پر محتواتون
  یک سوالی داشتم آیا بعد از تمام شدن تحصیل در ترکیه اجازه کار کردن را دارم؟

 3. ترانه گفت:

  خیلی ممنونم از اطلاعات عالی و موثق شما، تمامی مقالات شما این ویژگی را دارد و من کاملا از اطلاعاتتون استفاده کردم

 4. حسین گفت:

  سلام
  اطلاعاتتون خوبه میخواستم بدونم شما برای دوره های SAT و YOS هم اقدام میکنید.
  با تشکر

 5. sohrab گفت:

  هزینه تحصیل تو این کشور خیلی خوبه و من از اونجا می تونم خیلی زود بعد یاد گرفتن زبان آلمانی برم آلمان برای تحصیل

 6. هما گفت:

  مقاله بسيار خوبى بود ممنونم از اطلاعات به روز و مفيدى كه لطف كردين در اختيار ما گذاشتين.

 7. ناصر زارعی گفت:

  باستم و درود
  ممنون از مقاله بسیار خوبتون..به نظر شرایط مقروک بصرفه و مطلوبی میرسه..لطفا بازم اطلاعات بیشتری جهت برطرف شدن تمام ابهامات واتخاذ تصمیم بزارید

 8. لیدا بهرامی گفت:

  با سلام و سپاس فراوان بابت اطلاعات جامعی که در این مقاله بود جواب کلی از سوالام رو گرفتم

 9. Sana گفت:

  تشکر از مقاله ی مفیدتون. موفق و پایدار باشید

 10. سروش گفت:

  درود خسته نباشید
  سلطانی هستم

  فوق دیپلوم مکانیک خودرو از دانشگاه دولتی دارم
  شرایت تحصیل در مقطع کارشناسی
  در رشته مدریت یا مهندسی صنایع یا تاسیسات
  در ترکیه چیه؟؟
  هزینه چطوری باید پرداخت بشه؟
  نیاز به زبان داره؟؟
  شرایط پذیرش چطوره؟
  سپاس از مقاله کاملتون ممنون میشم اگه پاسخ بدین

  1. em.user2 گفت:

   سلام و عرض احترام
   امکان تحصیل بدون مدرک زبان برای شما وجود دارد، اما دقت نمایید که برخی از رشته ها در کشور ترکیه دارای آزمون ورودی می باشند. پیشنهاد میکنیم برای بررسی رزومه خود و شرایط کشور ترکیه با شماره ۲۶۷۰۵۳۵۶ تماس حاصل نمایید.

 11. تیموری گفت:

  سلام. سوالی داشتم از خدمتتون. بنظرتون شسرایط دانشگاههای ترکیه همینه یا عوض شده مثلا امتحاناتش و …

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما بفرمایید چه رشته ای مدنظرتون هست؟

 12. والی گفت:

  سلام خیلی عالی بود اطلاعاتتون
  من دیپلم رشته گرافیک دارم اگه چیزای که گفتین رو اننجام بدم میتونم اونجا برای رشته تاتئر و بازیگری ادامه تحصیل بدم؟
  و حدودا چقد باید پول باشه تا بتونم اونجا اقامت بگیرم و شروع به تحصیل کنم؟
  و اگه درسم تموم شه میتونم دیگه اونجا زندگی کنم یا اقامت فقط تا زمانی که اونجا درسم تموم شه؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما باید کالج آمادگی آزمون yos و sat شرکت کنید که حددا ۳ الی ۴ هزار دلار هزینه بر هست و هزینه های زندگی بین 1400 تا 3000 لیر می باشد برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

   1. سمیه گفت:

    سلام من واسه کارشناسی ارشد رشته معماری اقدام کنم و بیشتر میخوام که بورسیه بگیرم بنظرتون امکان گرفته بورسیه چقدر هست؟

    1. ف.فرجی گفت:

     سلام و عرض ادب از سال اول خیر باید سال اول هزینه بدین و سال دوم همونجا درخواست بدین

 13. سجادی گفت:

  سلام و وقت بخیر ، من ۴۱ سال سن دارم امکانش هست تو مقطع لیسانس در ترکیه اقدام کنم ؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما با دوره های زبان و دوره های آمادگی ورود به دانشگاه میتونید اقدام کنید

 14. امیر گفت:

  سلام و عرض ادب و خسته نباشید … ببخشید بنده دیپلم رشته ریاضی با معدل ۱۵ هستم. ولی متاسفانه مدرک دیپلمم دستم نرسیده و میگن یه سال طول میکشه … میخواستم ببینم ایا ممکنه بدون مدرک اصلی دیپلم و فقط با همون کاغذ مهر شده ای که دادن به من , در کنکور ترکیه شرکت کنم? و ایا ۳۰۰۰ دلار برای تمکن مالی کافی هست یا خیر? با تشکر از اطلاعات کاملتون…

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما برای اظلاع از این شرایط باید تماس بگیرید با کارشناسان ارشد ما صحبت کنید

 15. آسمانی گفت:

  من بعد از یکسال خوندن دوره یوز تو ایران موفق نشدم می تونم برای این دوره و پذیرش از یک کالج خوب تو این کشور کمک بگیرم؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب هم برای دوره های yos هم sat میتونیم کمکتون کنیم با شماره های موسسه تماس بگیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *