مهاجرت تحصیلی مالزی

تحصیل در دانشگاه های مالزی

تحصیل در دانشگاه های کشور مالزی
تحصیل در دانشگاه های مالزی
میانگین امتیاز 5 تعداد 1

امروزه شاهد افزایش علاقمندان به تحصیل در دانشگاه های مالزی هستیم چرا که این کشور به علت همکاری نزدیک با دانشگاه های اروپایی پیشرفت قابل توجهی داشته است. همچنین پایین بودن هزینه تحصیل در این کشور توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. کشور مالزی کشوری بسیار زیبا با آب و هوای گرم به همراه امکانات تفریحی بسیار زیاد در کنار مردمی خون گرم است که مکان بسیار مناسبی جهت انتخاب برای تحصیل می باشد. پایتخت این کشور کوالالامپور و زبان رسمی این کشور مالزیایی می باشد به علت نداشتن شرایط سنی در اخذ دانشجو باعث شده تا دانشجویانی با تمام سنین در این کشور حضور داشته باشند. در این مقاله سعی داریم توضیحی کامل در رابطه با تحصیل در دانشگاه مالزی بدهیم. برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در دانشگاه های مالزی

از آنجایی که دانشگاه های مالزی از اعتبار بین المللی برخوردار هستند، زبان تدریس در کشور مالزی عمدتا انگلیسی است. بدین ترتیب منطقی می نماید که متقاضی مدرک زبان خود را در کشور مبدا بگیرد تا مراحل اخذ ویزا تسهیل گردد و سریع تر انجام شود. از بهترین شرایط دانشگاه های این کشور این است که از امکاناتی از قبیل  آموزشی، ورزشی، خوابگاهی برخوردار می شوید. تمامی دانشجویان مشمول بیمه درمانی میشوند و هزینه آن حدود 50 تا 70 $ در سال می باشد.

دانشجویان برای تحصیل در کشور مالزی باید در ابتدا اقدام به اخذ ویزای دانشجویی این کشور کنند. اخذ ویزای دانشجویی کشور مالزی پیچیدگی چندانی ندارد و تنها نیاز است که از قبل از یک دانشگاه معتبر در این کشور پذیرش اخذ شده باشد. لازم به ذکر است که دانشگاه های بسیار اندکی در مالزی به دانشجویان بین المللی بورسیه تحصیلی می دهند بنابراین متقاضی باید از پیش منابع مالی تحصیل و زندگی در مالزی را نیز فراهم کرده باشد.

تحصیل در دانشگاه های مالزی در کارشناسی و کارشناسی ارشد

دانشجویان برای تحصیل در مالزی در مقطع لیسانس باید معدل بالای 14 در مدرک دیپلم خود داشته باشند همچنین مدرک زبان آیلتس 6 داشته باشند. در بعضی از دانشگاه ها شرایط سنی نیز حائض اهمیت است و سن آن ها کمتر از 30 سال باید باشد. این مقطع 3 تا 4 سال طول می کشد هزینه ترم حدود 3000 تا 5000 $ است. همچنین باید 150 تا 180 واحد درسی را پاس کنند. دانشجویانی که خواستار ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور مالزی هستند باید به این نکته توجه نمایند که باید معدل لیسانس بالای 15 داشته باشند البته لازم به ذکر است که در دانشگاه های خصوصی معدل بین 13 تا 15 نیز قابل قبول است. دانشجویان حتما باید همان رشته ای که در دوره لیسانس فارغ شدند را ادامه دهند.

دانشجویان باید مدرک آیلتس یا تافل داشته باشند و طول این دوره تا زمان اخذ مدرک حدود 1 سال و نیم تا 3 سال زمان می برد. شهریه و هزینه تحصیل در دانشگاه های مالزی در مقطع فوق لیسانس ترمی حدود 2500 تا 3500 $ می باشد. کلاس های ارشد به چند صورت زیر برگزار می شود: کلاس درس که به صورت انتخاب واحدی صورت می گیرد و 2 امتحان یکی در اول و دیگری در آخر ترم صورت می گیرد. انجام تحقیق که دانشجو باید تحقیقی برای خود ثبت کند و هر 2 هفته نتیجه تحقیق خود را به استاد راهنما ارائه دهد. کلاس درس و انجام تحقیق دانشجویان باید نیمی در کلاس حضور یابند نیمی هم به تحقیق خود بپردازند.

تحصیل در دانشگاه های مالزی در مقطع دکتری

ادامه تحصیل متقاضی خارجی در مالزی در مقطع دکتری به 3 روش صورت می پذیرد که شامل کلاس درس که دانشجو واحد را انتخاب می کند و دوره را تمام می کند. کلاس و پژوهش دانشجو باید دوره های درسی را کامل کند و بعد تحقیق انجام دهد. پژوهش دانشجو پروژه برمی دارد و انجام می دهد. از آنجایی که مدرک دانشگاه های مالزی مدرک بین المللی است و اعتبار جهانی دارد اگر متقاضی بخواهد برای ادامه تحصیل به هر کشور دیگری برود مشکلی پیش نخواهد آمد.

تحصیل در دانشگاه های مالزی

هزینه تحصیل در دانشگاه های مالزی

هزینه های تحصیل در دانشگاه های مالزی کم است هزینه دوره مهندسی 82.000 تا 102.000 رینگیت می باشد همچنین در دوره پزشکی 325.000 رینگیت می باشد. اگر متقاضی در زمره دانشجویان پر تلاشی باشد و نمرات بالایی را در طول تحصیل به دست آورد می تواند تقاضای تخفیف کند که در صورت تایید از سوی دانشگاه 20% تا 50% از شهریه سال کم می شود. اگر دانشجویان در مقطع دکتری مقالات و پروژه قبول کنند و در کنار استاد به تدریس بپردازند کمک هزینه به صورت ماهانه به حسابشان پرداخت میشود. مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش دانشگاه مالزی به قرار ذیل است:

 • اصل و کپی شناسنامه
 • اصل و کپی پاسپورت
 • 2 قطعه عکس رنگی
 • مدرک زبان (آیلتس یا تافل)
 • ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی و ترجمه آن
 • هزینه ی ویزای دانشجویی (معمولا بین 100 تا 1500 رینگیت)

نکاتی در زمینه کار دانشجویی و خوابگاه در مالزی

متاسفانه کسانی که با ویزای دانشجویی وارد این کشور می شوند حق کار چه به صورت پاره وقت و چه به صورت تمام وقت را ندارند در صورتی که تحصیل خود را تمام کردند می توانند ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. اکثرا برای دانشجویان خوابگاه هایی با شرایط و امکانات خوب برای در نظر گرفته شده است خوابگاه هایی با اتاق 1 نفره بین 700 تا 900 رینگیت که شامل تلویزیون، اتاق ورزشی، اتاق استراحت و … می باشد که هزینه ماهیانه آن در دانشگاه خصوصی حدود 500 تا 1000 رینگیت می باشد.

خانم ها نیز دارای خوابگاه مجزا هستند. اگر متقاضی خوابگاه نخواهد می تواند آپارتمان اجاره کند. در این صورت هزینه اجاره آپارتمان 400 تا 800 $ در ماه است. از مزایای تحصیل در مالزی می توان به رفت و آمدی ارزان اشاره کرد چرا که رفت و آمد به صورت ارزان با اتوبوس، مترو و قطار در دسترس است و نیازی نیست که دانشجو بخواهد وسیله نقلیه شخصی تهیه کند.

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه مالزی

متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در مالزی نخست باید به فکر اخذ مدرکی زبان معتبر باشند چرا که در این کشور آموزش پزشکی تنها به زبان انگلیسی صورت می گیرد. برای یادگیری زبان در دانشگاه های زبان مالزی در کلاس های فشرده و معمولی ثبت نام صورت می پذیرد. برای ورود به دانشگاه های پزشکی باید نمرات زیست، شیمی، فیزیک، ریاضی بالا باشد و همچنین حداقل نمره آیلتس 6.5 می باشد. مدت زمان گذراندن این دوره 5 ساله است. مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در مالزی به قرار ذیل است:

 • شناسنامه
 • پاسپورت
 • گواهی تمکن مالی
 • تکمیل فرم درخواست
 • مدرک دیپلم
 • مدرک زبان
 • ریز نمرات دبیرستان

اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه مالزی و مهاجرت به مالزی را دارید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =