مهاجرت تحصیلی روسیه

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

یکی از جذابیت های روسیه برای دانشجویان، تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان است اما نباید فراموش کرد که داشتن مدرک زبان می تواند یک امتیاز باشد. تحصیل در دانشگاه های روسیه به دو زبان انگلیسی و روسی برای متقاضیان امکان پذیر است و این دانشگاه ها دانشجویان را ملزم به انتخاب زبان آموزشی نمی کنند و فقط برای افرادی که قادر به تحصیل به زبان انگلیسی نمی باشند، دوره های آمادگی زبان روسی را پیشنهاد می کنند. روال معمول پذیرش از دانشگاه های اروپایی ارائه نمره قبولی از آزمون IELTS می باشد. اما ارائه مدرک زبان مذکور در روسیه برای متقاضیان الزامی نیست.

هم اکنون، بیش از 170 برنامه تحصیلی در هر 3 مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه های روسیه به دانشجویان ارائه می شود. از یکسو کلیه برنامه های تحصیلی به زبان های انگلیسی یا روسی تدریس می شود و از سوی دیگر، مدرک اعطایی دانشگاه های روسیه دارای اعتبار علمی بالایی است. همین امر جذابیت تحصیل در روسیه را برای متقاضیان خارجی دو چندان می کند. اما نکته حائز اهمیت برای متقاضیان خارجی این است که برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های کشور روسیه نیازی به ارائه مدرک زبان نیست و این امر نیز موجب توجه دانشجویان برای ادامه تحصیل به کشور روسیه می شود. اگر شما هم جزء متقاضیان تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان هستید، پس اکنون زمان آن فراهم شده است که از طریق مشاوره با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به این هدف خود دست یابید.

برنامه های تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

متقاضیان تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان ابتداء باید بدانند که سال تحصیلی در دانشگاه های این کشور از ماه سپتامبر آغاز و در ماه ژوئن به پایان می رسد. در این میان، متقاضیان دوره های لیسانس می توانند تا 10 آگوست و متقاضیان دوره فوق لیسانس نیز تا 15 جولای سال 2023 میلادی درخواست خود را تحویل دانشگاه دهند. تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان در طیفی از برنامه های لیسانس (3 الی 4 سال)، فوق لیسانس (2 سال) و دکتری (4 سال) برای دانشجویان خارجی امکان پذیر است. در حال حاضر، دانشگاه های روسیه در حدود 175 برنامه تحصیلی را به شرح ذیل به متقاضیان تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان ارائه می دهند:

رشته و پایه تحصیلیتعداد برنامه
لیسانس علوم (B.SC)7 برنامه
لیسانس هنر (B.A.)5 برنامه
فوق لیسانس علوم (M.SC)94 برنامه
فوق لیسانس هنر (M.A.)25 برنامه
فوق لیسانس مدیریت بازرگانی (M.B.A)25 برنامه
برنامه دکتری (PhD)19 برنامه

تحصیل در روسیه به دلیل فرآیند پذیرش آسان، تحصیل به زبان انگلیسی، اخذ بورسیه های تحصیلی مختلف، امکان کار ضمن تحصیل و هزینه های تحصیل ارزان یکی از مقاصد محبوب دانشجویان خارجی محسوب می شود. همانطوریکه پیشتر هم در اوایل مقاله ذکر شد، دانشگاه های روسیه جزو دانشگاه های برتر جهانی محسوب می شود. علاقه مندان تحصیل در کشور روسیه می توانند در فهرست زیر با برترین دانشگاه های روسیه آشنا شوند:

دانشگاه(U.S.News (2023(QS (2023(THE (2023Shanghai Jiao Tong
دانشگاه دولتی لومونوسوف2587516386
دانشگاه دولتی سن پترزبورگ447267201301
دانشگاه نووسیبریک453382301501
دانشگاه دولتی تومسک490482401801
دانشگاه فنی بومن مسکو282801

تحصیل پزشکی در روسیه بدون مدرک زبان

یکی از جذابترین و پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در روسیه، رشته پزشکی است. رشته ای که تحصیل آن در روسیه 6 سال طول می کشد که از این 6 سال نیز 5 سال آن مربوط به آموزش های تئوریکی یا سر کلاسی بوده و 1 سال آن هم مربوط به آموزش کلینیکی و انترنی است. در کشور روسیه نیز دانشگاه های پزشکی زیادی وجود دارد که هر یک در ارائه برنامه های کیفیت محور در رقابت با هم به سر می برند. در این میان دانشجویان بین المللی برای اپلای و اخذ پذیرش از این دانشگاه ها بایستی از شرایط زیر برخوردار باشند تا از این طریق بتوانند به هدف یعنی تحصیل پزشکی در روسیه بدون مدرک زبان دست یابند:

تحصیل پزشکی در روسیه بدون مدرک زبان

نکته بعدی درباره شهریه سالانه تحصیل پزشکی در روسیه است که بر اساس آخرین آمارها، این هزینه سالانه بین $4000 الی $7000 (دلار) متغیر است. در قالب نمودار زیر می توان با شهریه سالانه دریافتی در برخی دانشگاه های علوم پزشکی روسیه آشنا شد:

شهریه سالانه دریافتی در برخی دانشگاه های علوم پزشکی روسیه

شرایط پذیرش در روسیه بدون مدرک زبان

تحصیل در روسیه با وجود دانشگاه های معتبر می تواند جذابیت بسیار زیادی برای دانشجویان خارجی داشته باشد. همانطوری که در مطالب فوق نیز بیان گردید نظام آموزشی در دانشگاه های روسیه مطابق استانداردهای آموزشی بین المللی می باشد و دانشگاه های این کشور ارائه دهنده طیف وسیعی از برنامه های تحصیلی به دو زبان انگلیسی و روسی البته بدون نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی است.

بر این اساس، مدارک لازم برای تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان عبارتند از:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • مدرک دیپلم متوسطه و ترجمه رسمی به زبان روسی
 • کپی برابر اصل از ریزنمرات تحصیلی به همراه ترجمه روسی
 • تاییدیه معادلسازی مدرک تحصیلی برای مدارک خارج از فدراسیون روسیه
 • گواهی پزشکی از مراجع ذی صلاح پزشکی مورد تایید MSU
 • نتیجه تست بیماری AIDS
 • پاسپورت معتبر بین المللی
 • 6 قطعه عکس 3×4 cm
 • ارائه نمره آزمون زبان انگلیسی IELTS با نمره حداقل 6.5 و نمره آزمون زبان انگلیسی TOEFL IBT با نمره حداقل 80 برای متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی و نمره قبولی در آزمون زبان روسی به عنوان یک زبان خارجه (RFL) برای متقاضیان تحصیل به زبان روسی
 • اخذ نمره قبولی از آزمون ورودی

ویزا جهت تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

ویزا جهت تحصیل در روسیه

در صورت تمایل به تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان، شما جهت ورود به روسیه بایستی از فرآیندهای ویزای خاص تبعیت نمائید. فقط متقاضیان از برخی کشورهای خاص می توانند بدون ویزا و صرفا با یک پاسپورت وارد روسیه شوند. اما مهلت زمانی این نوع ورود نیز 3 ماهه بوده و بنابراین، کلیه داوطلبان نیازمند اخذ ویزای تحصیلی روسیه می باشند. مطابق قوانین مهاجرتی روسیه، داوطلبان تحصیل در برنامه های تمام وقت برای اقامت بیش از 3 ماه در این کشور نیازمند اخذ ویزای تحصیلی روسیه می باشند. یکی از ویژگی های مهم ویزای تحصیلی روسیه امکان ورود چندگانه یا Multiple Entry آن می باشد. ویزای مذکور به مدت 1 سال اعتبار داشته ولی در صورت نیاز، قابلیت تمدید چندباره نیز دارد. بر همین مبنا، مدارک لازم برای ویزای تحصیلی روسیه به این شرح می باشد:

 • اصل و کپی پاسپورت بین المللی معتبر
 • اصل نامه پذیرش یا دعوت نامه از دانشگاه های روسیه
 • مدارک هویتی متقاضی
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • رسید پرداخت شهریه تحصیلی
 • عکس پاسپورتی با اندازه
 • گواهی پزشکی با وضعیت HIV منفی
 • رضایت نامه اولیا برای متقاضیان زیر 18 سال

هزینه تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

درست است که تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان رایگان نیست و منوط به پرداخت شهریه دانشگاهی می باشد اما، این شهریه ها در مقایسه با دانشگاه های کشورهای غربی بسیار پایین تر و در حد مقرون به صرفه ای قرار دارد. در سال تحصیلی جدید، میانگین سالیانه شهریه تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان بسته به برنامه تحصیلی آنها از 123500ᵽ الی 715000ᵽ (روبل روسیه) متفاوت می باشد. تجربه نشان می دهد که شهریه های دانشگاه ها بسته به برنامه و نیز دوره تحصیلی متقاضیان می تواند متغیر باشد. بنابراین، میانگین شهریه سالیانه دوره های تحصیلی مختلف در کشور روسیه به این شرح است:

دوره تحصیلیحدود هزینهحداقل و حداکثر هزینه
دوره کارشناسی200000ᵽ الی 180000ᵽ (روبل روسیه)حداقل 123500ᵽ، حداکثر 715000ᵽ (روبل روسیه)
دوره تخصصی220000ᵽ الی 200000ᵽ (روبل روسیه)حداقل 120000ᵽ، حداکثر 623580ᵽ (روبل روسیه)
دوره پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی روسیه250000ᵽ الی 270000ᵽ (روبل روسیه)
دوره کارشناسی ارشد220000ᵽ الی 240000ᵽ (روبل روسیه)حداقل 127000ᵽ، حداکثر 450000ᵽ (روبل روسیه)
دوره دکتری یا PhD240000ᵽ الی 260000ᵽ (روبل روسیه)حداقل 136500ᵽ، حداکثر 405000ᵽ (روبل روسیه)

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه

علاوه بر پرداخت شهریه های دانشگاهی، هزینه زندگی در روسیه نیز از جمله فاکتورهای مهم در تصمیم گیری متقاضیان برای تحصیل در این کشور محسوب می شود. بر همین مبنا، میانگین ماهیانه هزینه زندگی در پایتخت روسیه، شهر مسکو حدود 20180ᵽ (روبل روسیه) می باشد. هزینه های دانشجویی دیگر در روسیه به شرح زیر می باشد:

 • اجاره ماهیانه منزل در خوابگاه دانشجویان از 4100ᵽ تا 13000ᵽ (روبل روسیه)
 • هزینه گواهی پزشکی و تست AIDS حدود 4500ᵽ (روبل روسیه)
 • بیمه پزشکی در حدود 8500ᵽ (روبل روسیه)
 • هزینه های دیگر شامل غذا، ایاب و ذهاب و غیره در حدود 20180ᵽ (روبل روسیه)

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت یکی از موسسات مهاجرتی با سابقه و موفق در زمینه های اخذ ویزا و اقامت کشورهای خارجی برای هموطنان عزیز محسوب می شود. توصیه می شود که قبل از هر اقدامی در جهت مهاجرت تحصیلی و کاری به کشورهای خارجی با کارشناسان و وکلای این موسسه تماس حاصل فرمایید تا در جریان آخرین اطلاعات و مشاوره های تخصصی قرار گیرید.

4/5 - (1 امتیاز)