مهاجرت تحصیلی سوئیس

تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس

پیوستن به خانواده 8 میلیونی از سایر مزیت های تحصیل در سوئیس می باشد که سالانه آمار بیشماری را در خانواده جهانی به خود اختصاص داده است. بی شک کشور سوئیس از جمله کشورهای زیبای اروپایی است. آموزش تحصیلات جهانی و آموزش های عالی در سوئیس از برجستگی های ویژه می باشد. سوئیس درصدر بهترین کشورها در U.S. News & World در دو سال متوالی می باشد. برجستگی سوئیس به دلیل بی طرفی جهانی، نرخ پائین بیکاری و اقتصاد قدرتمند می باشد. کشور سوئیس از رتبه بالایی در خصوص اعتماد، محیط زیست، تحصیلات، حقوق بشر، بهداشت عمومی و ثبات اقتصادی برخوردار می باشد.

شکی نیست که سوئیس یکی از زیباترین کشورهای اروپایی است. این کشور خانه بیش از هشت میلیون نفر بوده و دانشگاه های آن با سطح بالای جهانی است و دانشجویان بسیاری را جذب می کنند. سوئیس از جمله کشورهای مورد استقبال مهاجران است و مهاجرت از طریق تحصیل در کشور سوئیس از بهترین طرق مهاجرتی می باشد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، در این مقاله بنا را بر این گذاشته است اطلاعاتی در باب تحصیل در سوئیس در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

سوئیس در یک نگاه 

سوئیس کشوری در مرکز اروپاست و پایتخت آن شهر برن می باشد در حالی که شهر لوزان پایتخت قضایی آن است. سوئیس کشوری کوچکی است و مساحت آن تقریبا به اندازه نیمی از اسکاتلند است. سوئیس دارای سه منطقه فرهنگی و 3 زبان اصلی است که شامل زبان آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی می باشد. تاریخ سوئیس را می توان به حداقل 450 سال قبل از میلاد اعلام کرد. این کشور به عنوان یکی از مدرنترین و پیشرفته ترین کشورهای دنیا همواره بسیار مورد توجه تمامی مردم دنیا بوده است.

این کشور در صنعت تولید ساعت در دنیا سرآمد عام و خاص است. به طوریکه زیباترین و گران ترین ساعت های دنیا در کارخانه های سوئیس تولید می شود. قطعا تحصیل در این کشور یکی از ایده آل ترین گزینه های ممکن برای مهاجرت تحصیلی در سراسر دنیاست و طبیعتا افراد بسیاری خواهان تحصیل در این کشور هستند. در ادامه اطلاعات بیشتری در این خصوص در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

اینفوگرافیک تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس و دانشگاه های آن

سیستم آموزشی کشور سوئیس به دو بخش تحصیلات پیش از دانشگاه و تحصیلات دانشگاهی تقسیم می شود که هر یک را به صورت مجزا مورد بررسی قرار می دهیم. شما به طور مرتب بسیاری از دانشگاه های سوئیس را در 100 دانشگاه برتر جهان مشاهده خواهید کرد، از جمله ETH Zurich، EPFL، دانشگاه زوریخ و دانشگاه ژنو.

برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس مدارک و شرایط ذیل مورد نیاز است:

 • گذرنامه معتبر
 • اثبات پذیرش از دانشگاه
 • بیانیه بانکی ناشی از تمکن مالی
 • اثبات بیمه درمانی
 • آدرس محل اقامت
 • دو قطعه عکس گذرنامه

هزینه های زندگی دانشجویی در سوئیس

هزینه های زندگی در سراسر سوئیس بسیار بالاست. ژنو و زوریخ گران ترین شهرهای این کشور هستند. مدیریت این هزینه ها به صورت ماهانه بدون برنامه ریزی مشکل خواهد بود.

موضوع هزینه هرینه
هزینه مسکن، غذا، حمل و نقل حدود 1300 تا 1800 € در ماه
هزینه زندگی در ژنو و زوریخ میانگین 1700 € (یورو) در ماه

انواع بورس های تحصیلی در سوئیس

در سوئیس نیز مانند برخی از کشورهای بورس های تحصیلی وجود دارد. این بورس ها شامل موارد ذیل می باشد:

 • بورس تحصیلات عالی جهت دانشجویان خارجی
 • بورس تحصیلات عالی ETH
 • بورس تحصیلی دانشگاه لوزان برای دانشجویان خارجی
 • بورس تحصیلات عالی EPFL
 • بورس موسسات تحصیلات تکمیلی
 • بورس تحصیلی دانشگاه ژنو در مقطع ارشد

معرفی دانشگاه های سوئیس

در این بخش دانشگاه هایی از کشور سوئیس را به شما معرفی خواهیم کرد که با آنها آشنا خواهید شد.

 • ETH Zurich، با تمرکز روشن در فن آوری، اغلب به عنوان بهترین دانشگاه در سوئیس به شمار می رود. این دانشگاه در ابتدا در سال 1855 تاسیس شد، و در تحقیقات پیشرفته و انتخاب گسترده آن در زمینه های مختلف علم و فناوری مشهور است. بیش از 19،000 دانشجو در این رشته حضور دارند، که تقریبا 40٪ دانشجویان بین المللی هستند.
 • École Polytechnique Fédérale de Lausanne در سال 1853 تأسیس شد و مانند ETH متخصص در زمینه تکنولوژی است. اکثر دوره ها به زبان فرانسه ارائه می شوند، اما بسیاری از برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی ارائه می شود.
 • دانشگاه زوریخ با حدود 25،000 دانشجو بزرگترین موسسه آموزش عالی در کشور است. شما می توانید از مجموعه ای از دوره ها از جمله علم، قانون، فلسفه، الهیات، پزشکی استفاده کنید. این دانشگاه بسیاری از برنامه های کارشناسی ارشد خود را به زبان انگلیسی ارائه می کنند.
 • دانشگاه ژنو سومین قدیمی ترین دانشگاه در سوئیس است. دانشگاهی که در سال 1559 تاسیس شده است و دارای 16000 دانش آموز است. 40٪ از این دانشجویان بین المللی هستند.

هزینه زندگی و تحصیل در سوئیس

دانشگاه های سوئیس به شدت توسط دولت سوبسید دریافت می کنند. این بدان معنی است که هزینه های تحصیل در مقایسه با سایر ملل نسبتا پایین است. با این حال، به یاد داشته باشید که هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی معمولا بالاتر از همتایان عمومی آنها است. با این حال، سوئیس یکی از گران ترین کشورهای اروپایی است که هزینه بسیار بالایی دارد به خصوص در شهرهای بزرگ مانند ژنو یا زوریخ. پس مطمئن باشید که بودجه امور مالی خود را به درستی برای تحصیل در سوئیس پیش بینی می کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در باب هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

بخشی از هزینه  های زندگی در کشور سوئیس به دلار $
یک وعده غذایی در رستورانی گران قیمت  25.16$ میانگین بین 18.12 تا 30.19$
سه وعده غذایی برای دو نفر در یک رستوران متوسط 100.64$ میانکین بین 70.45 الی 120.77 $
یک میان وعده در مک دونالد 13.08$ میانگین بین 12.08 الی 15.10 $
یک فنجان کاپوچینو 4.58$ میانگین بین 3.62 الی 5.54 $
یک بطری آب نیم لیتری 3.38$ میانگین بین 2.01 الی 4.53 $
یک بطری شیر نیم لیتری 1.59$ میانگین بین 1.21 الی 1.96 $
یک قرص نان 2.71$ میانگین بین 1.81 الی 3.72 $
میانگین اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 1460.83$ میانگین بین 956.10 الی 2012.84 $
میانگین درآمد یک فرد پس از کسر مالیات میانگین 5250.95 $

کار ضمن تحصیل در سوئیس

دانش آموزان خارجی می توانند حداکثر 15 ساعت کار در طول تحصیلات خود داشته باشند. این باید در همه موارد به مقامات مسئول مهاجرت گزارش شود. دانش آموزان خارج از منطقه اتحادیه اروپا/ EFTA ممکن است فقط شش ماه فرصت اقامت پس از تحصیل داشته باشند. در این موارد، کارفرما باید یک درخواست را برای استخدام وی ارائه نماید. پس از این، مقامات مهاجرت می توانند اجازه کار را صادر کنند. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات در باب کار در سوئیس به لینک مربوطه مراجعه نمایید. مشاغل را می توان در تبلیغات روزنامه ها، وب سایت های استخدامی عمومی، انجمن های دانشجویی در دانشگاه یا از طریق دانشگاه یافت.

کار ضمن تحصیل در سوئیس

مقایسه سیستم آموزشی سوئیس با دیگر کشورها

در قیاس بین سوئیس و دیگر کشورها پارامترهای مختلفی باید رعایت شود. اما در کل با یک قیاس میتوان به جایگاه آموزش در سوئیس پی برد. ما نیز میخواهیم در یک قیاس جامع به اهمیت آموزش در سوئیس پی ببریم. در این قیاس به جایگاه کشورها در آموزش بیزنس و تجارت پرداخته است.

در جدولی که در ذیل آمده بالاترین سطوح آموزش بیزنس در کشورها به ترتیب بیان شده است.

نام کشور رتبه بندی از نمره 7
سنگاپور 6.2
فنلاند 6.1
هلند 6
سوئیس 6
بلژیک 5.9
آمریکا 5.9
نروژ 5.8
استرالیا 5.8
دانمارک 5.8
نیوزیلند 5.8

همانطور که مشاهده میکنید سوئیس چهارمین کشور در دنیاست که در زمینه بیزنس بالاترین سطح آموزش را دارد.

شهریه دانشگاه های مختلف در سوئیس

این مسئله طبیعی است که هر دانشگاهی شهریه و هزینه های متفاوتی داشته باشد. لذا بهتر است قبل از هر اقدامی ابتدا از شهریه های این دانشگاه ها مطلع شوید. این هزینه ها علاوه بر هزینه های زندگی خواهد بود که در متن مقاله خواندید. در جدول ذیل لیستی از هزینه های دانشگاه را خدمتتان عرض خواهیم کرد.

مقرون به صرفه ترین دانشگاه های سوئیس
دانشگاه ژنو میانگین شهریه 900 € (یورو) در سال
دانشگاه برن میانگین شهریه 1500 € (یورو) در سال
دانشگاه علوم و هنرهای کاربردی شمال غربی سوئیس میانگین شهریه 1300 € (یورو) در سال
دانشگاه لوزان میانگین شهریه 1500 € (یورو) در سال
شهریه دانشگاه های برتر سوئیس
موسسه فدرال فناوری سوئیس-زوریخ ETH متوسط شهریه 1600 € (یورو) در سال
olecole Polytechnique Fédérale de Lausanne متوسط شهریه 1100 € (یورو) در سال
دانشگاه بازل متوسط شهریه 1600 € (یورو) در سال
دانشگاه زوریخ متوسط شهریه 1400€ (یورو) در سال

کار پس از تحصیل در سوئیس

دانش آموزان EFTA / EU اجازه مطالعه و کار در سوئیس را برای 15 ساعت در هفته بدون نیاز به اجازه کار در حالی که آنها در سوئیس تحصیل داشته باشند. دانش آموزان کشورهای دیگر با مقررات سخت تر مواجه هستند. فقط برخی از افراد بسیار واجد شرایط٬ واجد شرایط اجازه کار هستند در حالی که دیگران باید پس از ورود به کشور 6 ماه منتظر بمانند. از نظر اجازه کار پس از تحصیل در سوئیس، دانش آموزان مجاز به 6 ماه پس از اتمام تحصیل برای تحصیل در کشور می باشند. ویزای سوئیس برای مجوز کار به متقاضیان شغل موفق داده می شود.

شرایط کار پس از تحصیل در سوئیس

برای دانشجویانی که قصد اقامت پس از تحصیل در سوئیس را دارند این بخش بسیار حائز اهمیت است:

 • اگر کارفرمای فرد یک شغل را به وی ارائه دهد، بایستی مجوز کار وی را برای کار سوئیس درخواست کند.
 • در زمان تحصیل، می توان به عنوان یک کارمند نیمه وقت 15 ساعت در هفته کار کرد.
 • ممکن است لازم باشد آزمون تستی نیز انجام شود، همچنین گواهی مالی که می توانید در طول اقامت خود در سوئیس نگه دارید.
 • در سوئیس می توان پس از تحصیل فرصت اقامت 6 ماهه اخذ نمود تا با رسیدن به کار اقامت تحصیلی را به کاری تبدیل کرد
 • همانطور که گفته شد، مدت اقامت در سوئیس 6 ماه پس از فارغ التحصیلی خواهد بود.
 • اجازه کار تا زمانی که با یک کارفرمای سوئیسی مشغول به کار هستید معتبر خواهید بود.

ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این امکان را مهیا کرده ایم که افرادی که مایل به تحصیل در کشور سوئیس هستند اطلاعاتی در ارتباط با دانشگاه های این کشور و شرایط ورود و مهاجرت به سوئیس کسب نموده و سپس با اطلاعات کامل برای این امر اقدام نمایند، برای این منظور پیشنهاد می کنیم با کارشناسان ما در این موسسه ارتباط بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *