مهاجرت تحصیلی فرانسه

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه در دانشگاه های دولتی همچنان در سال 2020 نیز رایگان می باشد. این کشور هنوز جزو معدود کشورهای اتحادیه اروپا است که نظام تحصیلی رایگان دارد و این موضوع در کنار دلایل متعدد دیگر از جمله اقتصاد قدرتمند و زیبایی های تاریخی و طبیعی کشور فرانسه موجب شده دانشجویان از سرتاسر دنیا به امید شروع یک زندگی بهتر این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند.

فرانسه عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است و پیش بینی شده تا آخر سال 2020 تولید ناخالص داخلی آن 3161000000$ (دلار آمریکا) باشد. آمار بیکاری این کشور قدرتمند که بیش از 67 میلیون نفر جمعیت دارد٬ در ژانویه 2020 تنها 8.8% بوده که اگر چه در مقابل کشورهایی همچون سوئیس با آمار بیکاری 0.09%٬ رقم بالایی است اما باز هم نشان دهنده شرایط خوب بازار کار در فرانسه است. در مقاله پیش رو تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به ارائه اطلاعاتی در خصوص تحصیل در فرانسه و شرایط این کشور پرداخته اند.

اینفوگرافیک تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی

هر ساله جمعیت قابل توجهی از ایرانیان از طریق تحصیل راهی فرانسه می شوند. دانش آموزان و دانشجویان می توانند در مقطع دبیرستان، دانشگاه یا دوره های آموزش زبان فرانسوی درخواست پذیرش ثبت کرده و در نهایت با دریافت ویزای تحصیلی فرانسه، راهی شوند. اگر متقاضیان٬ دانش زبان فرانسوی نداشته باشند می توانند در دوره های زبان فرانسوی در این کشور شرکت نمایند و بعد از اتمام دوره وارد دانشگاه های فرانسوی زبان شوند.

در جمع 100 موسسه علمی برتر جهان، نام چهار موسسه علمی کشور فرانسه نیز دیده می شود که نشان از سطح بالای آموزش در این کشور دارد. در این کشور، امکان آموزش به زبان فرانسوی و انگلیسی وجود دارد و متقاضیان باید مطابق با برنامه آینده خود تصمیم بگیرند که ادامه تحصیل به کدام زبان برای آن ها بهتر است. بسیاری از دانشگاه های فرانسه از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند و دانشجویان می توانند پس از یک دوره تحصیلی برای ادامه تحصیل و یا کار به کشورهای مطرح دیگر نیز مهاجرت کنند.

شرایط تحصیل در فرانسه در سال 2020

معمولا شرایط اخذ پذیرش از مدارس کشور فرانسه برای افرادی که در این کشور حضور ندارند کمی دشوار است با این وجود بسیاری از مدارس این کشور، فرم های ثبت نام را به صورت آنلاین در اختیار مخاطبین خود قرار داده اند. شرایط برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های این کشور متفاوت است و آن ها می توانند با ارائه مدارکی نظیر کپی پاسپورت، عکس شخصی و مدارک آخرین دوره تحصیلی، پذیرش خود را بدست آورند.

برخی از دانشگاه هااز متقاضیان طلب می کنند که یک انگیزه نامه نگارش کنند و این انگیزه نامه نقش بسیار مهمی در اخذ پذیرش در فرانسه خواهد داشت. متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته های انگلیسی زبان را دارند، باید مدرک زبان خود را نیز ارائه دهند اما متقاضیان تحصیل در رشته های فرانسوی زبان می توانند در دوره زبان در فرانسه شرکت کنند. متقاضیان تحصیل در این کشور باید گواهی تمکن مالی خود را به دانشگاه نیز ارائه دهند تا دانشگاه اطمینان حاصل کند که متقاضی می تواند در طول تحصیل، هزینه های زندگی خود را تامین کنند.

جهت آشنائی با سیستم آموزش عالی فرانسه 2020، جدول ذیل تهیه شده است:

سیستم آموزشی فرانسه شرح
سیستم آموزشی 3 سطحی
استاندارد آموزشی سیستم بلونیا

واحدهای درسی مقاطع

لیسانس با 180 ECTS
فوق لیسانس با 120 ECTS
دکترا با 120 ECTS
سال تحصیلی سپتامبر الی ژوئن
دانشجو 1400000 دانشجو (260000 دانشجو خارجی)
شرط تحصیل Visa de long sejour etudes
شرایط کار دانشجوئی 964 ساعت در سال با درآمد مطابق حداقل درآمدی فرانسه (SMIC)
بورسیه تحصیلی دارد

شهریه دانشگاه های فرانسه

اشاره شد که متقاضیان باید یک گواهی مبنی بر تمکن مالی ارائه دهند. این گواهی اگرچه نسبت به میزان هزینه های فرد در کشور فرانسه کمتر است اما می تواند یک اطمینان خاطر نسبی برای دولت این کشور ایجاد کند. بر اساس آخرین اطلاعات حداقل مبلغی که فرد باید ارائه دهد، 5160€ (یورو) برای یک سال است. متقاضیانی که به عنوان شهروند یکی از کشورهای اروپایی شناخته می شوند، می توانند با هزینه های بسیار اندک در این کشور به تحصیل بپردازند اما دانشجویان بین المللی باید هزینه های تحصیل خود را پرداخت کنند. هزینه ها برای دانشجویان بین المللی به شرح زیر است:

 • مبلغ 2770€ (یورو) برای دوره لیسانس در هر سال
 • مبلغ 3770€ (یورو) برای دروه فوق لیسانس در هر سال
 • مبلغ 380€ (یورو) برای دوره دکترا در هر سال

هزینه هایی که در رابطه با آن توضیحاتی ارائه شد مربوط به دانشگاه های دولتی کشور فرانسه است اما دانشجویانی که دانشگاه های خصوصی در این کشور را برمی گزینند، باید مبلغی در حدود 3000€ (یورو) تا 20000€ (یورو) را بعنوان شهریه هر سال خود پرداخت کنند. دانشجویان بین المللی در کشور فرانسه این فرصت را خواهند داشت تا از بورسیه های این کشور استفاده کنند و هزینه های خود را کاهش دهند.

هزینه زندگی و اجاره خانه در فرانسه در سال 2020

هزینه زندگی در فرانسه عمدتا به خاطر هزینه های زندگی در پاریس و شهرهای بزرگ فرانسه معمولا بالاتر از سایر کشورهای اروپایی است. با این وجود، سایر بخش های فرانسه مخصوصا حومه ها و جنوب فرانسه از هزینه های پایینتری برخوردار هستند. دانشجویان برای زندگی در این کشور بجز در پایتخت، باید در سال 2020 انتظار هزینه های ماهیانه 850€ تا 1000€ (یورو) را داشته باشند. هزینه زندگی در پاریس فرانسه در حدود 1250€ تا 1400€ (یورو) در ماه برای یک دانشجوی بین المللی خواهد بود. برخی از هزینه های زندگی در سراسر فرانسه بدین شرح است:

عنوان هزینه هزینه به یورو
غذا 12€
قهوه 2.62€
نوشیدنی €5
بلیط سینما 10€
اجاره ماهیانه 533€- 674€
حمل و نقل ماهانه 56€

در سال 2020 همواره یکی از چالشهای ذهنی دانشجویان خارجی در فرانسه هزینه اجاره خانه است. به جدول زیر توجه نمایید:

گزینه اجاره منزل قیمت به یورو شرایط
CROUS از 150€ تا 600€ ارزانترین منزل موجود در فرانسه که متعلق به مراکز منطقه ای خدمات دانشگاهی (CROUS) می باشد.
خوابگاه دانشجویی متغیر دانشگاه های تخصصی همانند گراند اکول ها خوابگاه های ویژه ای برای دانشجویان خودشان دارند.
همخانگی با صاحبان شخصی 400€ تا 700€ این خانه ها مناسب دانشجویانی است که در دوره های کوتاه مدت ثبت نام کرده اند.
پورتال های اجاره خانه دانشجویی در فرانسه HousingAnywhere
Uniplaces
Student.com

هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه در سال 2020

در دانشگاه های فرانسه هزینه تحصیل متفاوت است به علاوه این هزینه با توجه به رشته و مقطع تحصیلی فرد متفاوت خواهد بود. به صورت کلی هزینه سالیانه تحصیل در برخی از دانشگاه های ارزان فرانسه در سال 2020 شامل موارد زیر می باشد:

دانشگاه های فرانسه شهریه
University Lille Science et Technologies میانگین شهریه 261€ (یورو)
Université de Lyon میانگین شهریه 500€ (یورو)
Université du Maine میانگین شهریه 500€ (يورو)
موسسه مهندسی دانشگاه گرنوبل INP میانگین شهریه 261€ (یورو)
دانشگاه بورگوندی میانگین شهریه 500€ (یورو)

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

برای تحصیل بدون ارائه مدرک زبان یک راه شناخته شده وجود دارد و متقاضیان می توانند بدون ارائه مدرک زبان در این کشور اقامت تحصیلی خود را به دست بیاورند. در این صورت این متقاضیان باید در دوره های زبان که در فرانسه برگزار می شود شرکت نمایند و دانش زبان خود را به سطح مورد نیاز برسانند. همچنین اگر شخصی ثابت نمایند که قبلا تحصیلات خود را به زبان انگلیسی انجام داده است، می تواند پذیرش خود را در این دانشگاه های انگلیسی زبان فرانسه بدون ارائه مدرک زبان دریافت نماید.

تحصیل در فرانسه مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور یکی از رایج ترین شیوه های مهاجرت تحصیلی در جهان است به گونه ای که فرانسه امروزه پس از کانادا به عنوان دومین مقصد دانشجویان بین المللی در جهان شناخته می شود. رشته های تحصیلی متنوعی در این کشور وجود دارد که دانشجویان بین المللی قادر خواهند بود در این رشته ها نام نویسی کرده و در کلاس های درس حاضر شوند. برخی از پر مخاطب ترین رشته های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در این کشور عبارتند از:

 • پزشکی
 • داروسازی
 • فناوری اطلاعات
 • ادبیات فرانسه
 • مدیریت بازرگانی
 • اقتصاد بین الملل/ ارتباطات بین الملل/ سیاست بین الملل
 • روانشناسی
 • تاریخ هنر
 • جغرافیا
 • سینما و …

کار دانشجویی در فرانسه

اگرچه تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه رایگان است اما زندگی در فرانسه ماهیانه بین 850€ (یورو) تا 1100€‌ (یورو) هزینه دارد و برخی دانشجویان برای تامین آن تمایل به پیدا کردن شغل دارند. کار ضمن تحصیل در فرانسه به دو صورت است: کار در محیط دانشگاه که به صورت کمک به اساتید در کارهای پژوهشی است و کار در خارج از محیط دانشگاه. منتهی لازم به ذکر است اگرچه کار خارج از دانشگاه درآمد بیشتری دارد اما تعداد ساعات آن محدود است که در جدول ذیل توضیح داده شده است:

مقطع تحصیلی تعداد ساعات کار در هفته
کارشناسی 10 ساعت
کارشناسی ارشد 20 ساعت
دکتری 30 ساعت

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل یکی از ساده ترین روش های مهاجرت تحصیلی در جهان است و سفارت این کشور با سهولت بیشتری نسبت به صدور ویزای تحصیل اقدام می کند. علاقه مندان به تحصیل در فرانسه می توانند به منظور بررسی شرایط خود مطابق با قوانین 2020 با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

سوالات پرتکرار در خصوص تحصیل در فرانسه

متقاضیان تحصیل در فرانسه باید موارد زیر را مد نظر قرار دهند:

 • چرا تحصیل در فرانسه پرطرفدار است؟ بدلیل تحصیل رایگان، برخورداری از کمک هزینه تحصیلی، محل اقامت و اخذ اقامت پس از تحصیل به منظور ورود به بازار کار.
 • شهریه تحصیل در فرانسه چقدر است؟ میانیگن هزینه تحصیل در این کشور به میزان €380 (یورو) در مقطع دکتری و €3770 (یورو) در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های دولتی می باشد. این هزینه در دانشگاه های خصوصی بیشتر است.
 • آیا تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟ بله، دانشجویان می توانند به منظور یادگیری زبان فرانسوی از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرند و سپس برای مقاطع تحصیلی و بازار کار اقدام کنند.
 • هزینه تحصیل دوره های زبان در فرانسه چقدر است؟ میانگین هزینه در دانشگاه های دولتی کمتر از کالج های خصوصی می باشد. در مجموع به میزان 2000€ الی €6000 (یورو) می باشد.
 • هزینه زندگی در فرانسه چقدر است؟ شهر پاریس بیشترین میزان هزینه ها را دارد که در مجموع به مقدار 850€ الی €1200 (یورو) است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *