مهاجرت تحصیلی فرانسه

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه در دانشگاه های دولتی در 2023 ارزان قیمت میباشد. این کشور جزو معدود کشورهای اتحادیه اروپا با نظام تحصیلی ارزان قیمت است و این موضوع در کنار دلایل متعدد دیگر از جمله اقتصاد قدرتمند و زیبایی های تاریخی و طبیعی کشور فرانسه موجب شده دانشجویان از سرتاسر دنیا به امید شروع یک زندگی بهتر این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند.

 • برترین دانشگاه های فرانسه 2023 کدامند؟
 • آیا تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟
 • شرایط تحصیل در فرانسه 2023 چیست؟
 • برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه چه شرایطی لازم است؟
 • بهترین رشته ها برای تحصیل در فرانسه چیست؟
 • هزینه تحصیل در کشور فرانسه چقدر است؟

فرانسه عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است و در آغاز 2023 تولید ناخالص داخلی آن 3$ ترلیون (دلار آمریکا) اعلام شده است. آمار بیکاری این کشور قدرتمند که بیش از 65 میلیون نفر جمعیت دارد، در ژانویه 2023 تنها 8.71% بوده که اگر چه در مقابل کشورهایی همچون سوئیس با آمار بیکاری 4.85%، رقم بالایی است اما باز هم نشان دهنده شرایط خوب بازار کار در فرانسه است. در مقاله پیش رو تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به ارائه اطلاعاتی در خصوص تحصیل در فرانسه و شرایط این کشور پرداخته اند.

اینفوگرافیک تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی

هر ساله جمعیت قابل توجهی از ایرانیان از طریق تحصیل راهی فرانسه می شوند. دانش آموزان و دانشجویان می توانند در مقطع دبیرستان، دانشگاه یا دوره های آموزش زبان فرانسوی درخواست پذیرش ثبت کرده و در نهایت با دریافت ویزای تحصیلی فرانسه، راهی شوند. اگر متقاضیان دانش زبان فرانسوی نداشته باشند می توانند در دوره های زبان فرانسوی در این کشور شرکت نمایند و بعد از اتمام دوره وارد دانشگاه های فرانسوی زبان شوند.

در جمع 100 موسسه علمی برتر جهان، نام چهار موسسه علمی کشور فرانسه نیز دیده می شود که نشان از سطح بالای آموزش در این کشور دارد. در این کشور، امکان آموزش به زبان فرانسوی و انگلیسی وجود دارد و متقاضیان باید مطابق با برنامه آینده خود تصمیم بگیرند که ادامه تحصیل به کدام زبان برای آن ها بهتر است. بسیاری از دانشگاه های فرانسه از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند و دانشجویان می توانند پس از یک دوره تحصیلی برای ادامه تحصیل و یا کار به کشورهای مطرح دیگر نیز مهاجرت کنند.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه بدون مدرک زبان

اگر فردی مدرک زبان فرانسه را ندارند به راحتی میتواند بدون نیاز به آن در کورس های یک ساله زبان در فرانسه شرکت کرده سپس وارد دوره های تحصیلی شود. اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه 2 دفعه در سال صورت میگیرد. این امر برای ترم پاییز، پذیرش در اوایل فوریه و اوایل آپریل و برای ترم بهار از 15 سپتامبر شروع میشود.

از جمله بهترین و قابل دسترس ترین سیستم های آموزش عالی دنیا در کشور فرانسه وجود دارد. نکته بعدی راجع به میزان شهریه دانشگاه های کشور فرانسه می باشد، که نسبت به دیگر دانشگاه ها به طور چشم گیری مناسب تر است. تحصیل در کشور فرانسه برای دانشجویان بین المللی از نظر اقتصادی بسیار مطلوب است و دیگر مزیت این دانشگاه ها می توان به مدارک صادر شده از این دانشگاه ها اشاره نمود. دانشگاه های کشور فرانسه مدرک علمی را ارائه می دهند که قابل مقایسه با هیچ دانشگاهی در دنیا نمی باشد.

دوره زبانتو در فرانسه بگذرون

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

زبان انگلیسی رایج ترین زبان در جهان می باشد و بسیاری از افراد خواهان تحصیل به زبان انگلیسی هستند. تحصیل به زبان انگلیسی علاوه بر اینکه یک زبان بین المللی است، فرصت های بیشتری را نیز برای حرفه آموزی فراهم می کند. خبر خوب این است که تحصیل در کشور فرانسه به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. بسیاری از دانشگاه ها در حال حاضر برنامه های 2 زبانه برگزار می کنند. شرایط تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان فرانسه عبارت است از:

تعداد موسسات آموزش عالی 139 دانشگاه
بهترین دانشگاه ملی دانشگاه علوم و ادبیات (PLS) فرانسه
مدرک زبان انگلیسی آزمون IELTS با نمرات 6 یا 6.5 و 7 برای مقاطع لیسانس تا دکترا
ویزای مورد نیاز ویزای اقامت تحصیلی VL-TS
دریافت بورس تحصیلی امکان پذیر است

شرایط تحصیل در فرانسه در سال 2023

معمولا شرایط اخذ پذیرش از مدارس فرانسه در سال جدید برای افرادی که در این کشور حضور ندارند کمی دشوار است، با این وجود بسیاری از مدارس این کشور، فرم های ثبت نام را به صورت آنلاین در اختیار مخاطبین خود قرار داده اند. شرایط برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های این کشور متفاوت است و آن ها می توانند با ارائه مدارکی نظیر کپی پاسپورت، عکس شخصی و مدارک آخرین دوره تحصیلی، پذیرش خود را بدست آورند.

برخی از دانشگاه ها از متقاضیان انگیزه نامه طلب میکنند و این انگیزه نامه نقش بسیار مهمی در اخذ پذیرش در فرانسه خواهد داشت. متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته های انگلیسی زبان را دارند، باید مدرک زبان خود را نیز ارائه دهند اما متقاضیان تحصیل در رشته های فرانسوی زبان می توانند در دوره زبان در فرانسه شرکت کنند. متقاضیان تحصیل در این کشور باید گواهی تمکن مالی خود را به دانشگاه نیز ارائه دهند تا دانشگاه اطمینان حاصل کند که متقاضی می تواند در طول تحصیل، هزینه های زندگی خود را تامین کنند.

جهت آشنائی با سیستم آموزش عالی فرانسه 2023، جدول ذیل تهیه شده است:

سیستم آموزشی فرانسه شرح
سیستم آموزشی 3 سطحی
استاندارد آموزشی سیستم بلونیا

واحدهای درسی مقاطع
لیسانس با 180 ECTS
فوق لیسانس با 120 ECTS
دکترا با 120 ECTS
سال تحصیلی سپتامبر الی ژوئن
دانشجو 1400000 دانشجو (260000 دانشجو خارجی)
شرط تحصیل Visa de long sejour etudes
شرایط کار دانشجوئی
964 ساعت در سال با درآمد مطابق حداقل درآمدی فرانسه (SMIC)
بورسیه تحصیلی دارد

مهلت های پذیرش دانشجو در فرانسه

درباره اپلای از دانشگاه هایب فرانسوی بایستی بدانید که درخواست ها برای دانشگاه های فرانسوی دو باردر سال امکان پذیر است و مهلت ارائه درخواست پذیرش نیز از این قرار است:

فصل پذیرش تاریخ دقیق
پذیرش پاییز 17- ام ژانویه یا 1- ام آوریل
پذیرش بهار 15- ام سپتامبر
درخواست ها برای post-Bac از 22- ام ژانویه تا 13- ام مارس

دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

بهترین دانشگاه های فرانسه 2023 کدامند؟

در زمینه اخذ پذیرش و تحصیل در فرانسه یکی از سوالات مهم این است که بهترین دانشگاه های این کشور برای تحصیل کدامند. چرا که در کشور فرانسه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی زیادی وجود دارد که سطح کیفیت آموزشی و امکانات آنها و همچنین سطح شهریه اشان نیز از هم متفاوت است.

برترین دانشگاه های فرانسه بر طبق رتبه بندی QS
رتبه ملی رتبه جهانی عنوان دانشگاه
1 52 Université PSL (Paris Sciences & Lettres)
2 68 Ecole Polytechnique
3 83 Sorbonne University
4 138 CentraleSupélec
5 161 Ecole Normale Supérieure de Lyon
=6 242= Ecole des Ponts ParisTech
=6 242= Sciences Po Paris
8 275= Université de Paris
9 287= Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne
10 291= ENS Paris-Saclay

شهریه دانشگاه های فرانسه در سال 2023

اشاره شد که دانشجویان بین المللی به عنوان یک مدرک لازم برای پذیرش در فرانسه بایستی یک گواهی تمکن مالی ارائه دهند. اگرچه مبلغ قیده شده در این گواهی نسبت به میزان هزینه های فرد در کشور فرانسه کمتر است اما می تواند یک اطمینان خاطر نسبی برای دولت این کشور فراهم کند مبنی بر اینکه دانشجوی خارجی می تواند از عهده هزینه های خود برآید. در این بین دانشجویان از کشورهای اروپایی می توانند با هزینه های بسیار اندک در این کشور به تحصیل بپردازند اما دانشجویان بین المللی باید هزینه های تحصیل خود را به صورت تمام و کمال پرداخت کنند. بر این اساس شهریه ها برای دانشجویان بین المللی در رشته های مختلف در مقطع لیسانس به شرح زیر است:

میانگین شهریه های سالانه در فرانسه

اما شهریه سالانه مقاطع تحصیلات تکمیلی یعنی فوق لیسانس و دکترا در دانشگاه های دولتی فرانسه 2023 نیز از این قرار است:

فوق لیسانس و دکترا در دانشگاه های دولتی فرانسه

از طرف دیگر علاوه بر شهریه های فوق دانشجویان در فرانسه ملزم به پرداخت هزینه سالانه بعنوان اعانه به دانشگاه در حدود €91 (یورو) هستند. شهریه هایی که در رابطه با آن توضیحاتی ارائه شد مربوط به دانشگاه های دولتی کشور فرانسه است اما دانشجویانی که دانشگاه های خصوصی فرانسه را برمی گزینند، باید مبلغی در حدود 1500€ تا 20000€ (یورو) را بعنوان شهریه هر سال خود پرداخت کنند. دانشجویان بین المللی در کشور فرانسه این فرصت را خواهند داشت تا از بورسیه های این کشور استفاده کنند و هزینه های خود را کاهش دهند.

ارزانترین دانشگاه ها برای تحصیل در فرانسه

با توجه به آمارهای فوق چنین برمی آید که هزینه تحصیل در فرانسه 2023 در مقایسه با اغلب کشورهای اروپایی چندان هم بالا نیست. منتها هستند دانشجویانی که به خاطر بنیه مالی ضعیفی که دارند خواهان تحصیل در دانشگاه های ارزان فرانسه هستند. برای همین برای این دسته از دانشجویان اپلای Apply از دانشگاه های زیر توصیه می شود:

ارزانترین دانشگاه ها برای تحصیل در فرانسه

هزینه زندگی و اجاره خانه در فرانسه در سال 2023

هزینه زندگی در فرانسه عمدتا به خاطر هزینه های زندگی در پاریس و شهرهای بزرگ فرانسه معمولا بالاتر از سایر کشورهای اروپایی است. با این وجود، سایر بخش های فرانسه مخصوصا حومه ها و جنوب فرانسه از هزینه های پایینتری برخوردار هستند. دانشجویان برای زندگی در این کشور بجز در پایتخت، در سال 2023 باید انتظار هزینه های ماهیانه 600€ تا 800€ (یورو) را داشته باشند. هزینه زندگی در پاریس نیز در حدود 1200€ تا 1800€ (یورو) در ماه برای یک دانشجوی بین المللی خواهد بود. برخی از هزینه های زندگی در سراسر فرانسه بدین شرح است:

عنوان هزینه هزینه به یورو
غذا €13.5
قهوه €2.82
نوشابه €2.49
بلیط سینما €10
اجاره ماهیانه €490 تا 1250€
حمل و نقل ماهانه €54.5

در سال 2023 همواره یکی از چالش های ذهنی دانشجویان خارجی در فرانسه هزینه اجاره خانه است. به جدول زیر توجه نمایید:

گزینه اجاره منزل قیمت به یورو شرایط
CROUS از 150€ تا 600€ ارزانترین منزل موجود در فرانسه که متعلق به مراکز منطقه ای خدمات دانشگاهی (CROUS) می باشد.
خوابگاه دانشجویی متغیر دانشگاه های تخصصی همانند گراند اکول ها خوابگاه های ویژه ای برای دانشجویان خودشان دارند.
همخانگی با صاحبان شخصی €400 تا 700€ این خانه ها مناسب دانشجویانی است که در دوره های کوتاه مدت ثبت نام کرده اند.
پورتال های اجاره خانه دانشجویی در فرانسه HousingAnywhere
Uniplaces
Student.com

گرانترین و ارزانترین شهرهای دانشجوئی فرانسه

شاید شما هم جزء کسانی باشید که با قاطعیت بگویید که در بین شهرهای فرانسوی، پاریس گرانترین شهر دانشجویی این کشور است. اما در کمال ناباوری این شهر نیس است که گوی سبقت را از پاریس ربوده است. چرا که شاخص هزینه زندگی در نیس حدود 74.39% درحالی که این شاخص برای شهر پاریس رقم 72.14% را نشان می دهد:

شاخص هزینه زندگی در شهرهای فرانسوی

هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه در سال 2023

در دانشگاه های فرانسه هزینه تحصیل متفاوت است به علاوه این هزینه با توجه به رشته و مقطع تحصیلی فرد متفاوت خواهد بود. به صورت کلی هزینه سالیانه تحصیل در برخی از دانشگاه های ارزان فرانسه در سال 2023 شامل موارد زیر می باشد:

دانشگاه های فرانسه شهریه به یورو
University Lille Science et Technologies میانگین شهریه 261€
Université de Lyon میانگین شهریه 500€
Université du Maine میانگین شهریه 500€
موسسه مهندسی دانشگاه گرنوبل INP میانگین شهریه 261€
دانشگاه بورگوندی میانگین شهریه 500€

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه

تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم در کالج زبان

دوره های فشرده زبان فرانسه در این کشور با توجه به شهری که در آن تحصیل می کنید می تواند از 2000€ تا 3000€ (یورو) برای متقاضیان هزینه داشته باشد. تمام رشته های تحصیلی در بخش مهندسی، پزشکی، هنر و علوم انسانی در دانشگاه های معتبر کشور فرانسه ارائه می شوند و با توجه به این که کسانی که تحصیلات دانشگاهی دارند راحت تر می توانند در فرانسه مشغول به کار شوند معمولا افرادی که با مدرک دیپلم در کالج زبان های این کشور مشغول به مسلط شدن به زبان فرانسوی هستند، در نهایت از یکی از رشته های گفته شده در دانشگاه های فرانسه پذیرش می گیرند.

تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم برای دانشجویانی که در نهایت وارد دانشگاه های دولتی این کشور می شوند، مزیت های اجتماعی زیادی از جمله استفاده از حمل و نقل رایگان داخل شهری و کمک هزینه اقامتگاه خواهد داشت. بطور کلی تحصیل در رشته های پزشکی، حقوق، مد و فشن، تجارت بین الملل و هنر در کشور فرانسه پرمخاطب ترین انتخاب های متقاضیان می باشد.

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

برای تحصیل بدون ارائه مدرک زبان یک راه شناخته شده وجود دارد و متقاضیان می توانند بدون ارائه مدرک زبان در این کشور اقامت تحصیلی خود را به دست بیاورند. در این صورت این متقاضیان باید در دوره های زبان که در فرانسه برگزار می شود شرکت نمایند و دانش زبان خود را به سطح مورد نیاز برسانند. همچنین اگر شخصی ثابت نمایند که قبلا تحصیلات خود را به زبان انگلیسی انجام داده است، می تواند پذیرش خود را در این دانشگاه های انگلیسی زبان فرانسه بدون ارائه مدرک زبان دریافت نماید.

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

در ضمن نکته مهم این است که تحصیل در مقطع لیسانس در اغلب دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسوی بوده ولی تحصیل در برخی برنامه های فوق لیسانس و دکترا در فرانسه به زبان انگلیسی امکان پذیر است! به همین دلیل نیز متقاضیان برای اپلای از دانشگاه های دولتی فرانسه 2023 نیازمند ارائه یکی از مدارک زیر هستند:

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی فرانسه
برنامه های تحصیلی در فرانسه

دانشگاه ها و کالج های فرانسوی دارای برنامه های تحصیلی مختلفی به زبان انگلیسی در مقاطع لیسانس (UG)، فوق لیسانس (PG) و دکتری (PhD) می باشند که عبارتند از:

 • آغاز و پایان سال تحصیلی: سپتامبر تا ژوئن
 • تعداد دانشگاه ها: 136 دانشگاه
 • تعداد دانشجوی بین المللی: 160000 دانشجو
برنامه های دوره لیسانس
لیسانس علوم (B.SC) 13 برنامه
لیسانس هنر (B.A.) 42 برنامه
لیسانس مهندسی (B.Eng) 4 برنامه
لیسانس مدیریت بازرگانی (M.B.A) 15 برنامه
برنامه های دوره فوق لیسانس
فوق لیسانس علوم (M.SC) 322 برنامه
فوق لیسانس هنر (M.A.) 86 برنامه
فوق لیسانس مهندسی (M.Eng) 12 برنامه
فوق لیسانس مدیریت بازرگانی (M.B.A) 68 برنامه
برنامه های دوره دکتری
دوره دکتری (PhD) در فرانسه 8 برنامه

تحصیل در فرانسه مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور یکی از رایج ترین شیوه های مهاجرت تحصیلی در جهان است به گونه ای که فرانسه امروزه پس از کانادا به عنوان دومین مقصد دانشجویان بین المللی در جهان شناخته می شود. رشته های تحصیلی متنوعی در این کشور وجود دارد که دانشجویان بین المللی قادر خواهند بود در این رشته ها نام نویسی کرده و در کلاس های درس حاضر شوند. برخی از پر مخاطب ترین رشته های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در این کشور عبارتند از:

 • پزشکی
 • داروسازی
 • فناوری اطلاعات
 • ادبیات فرانسه
 • مدیریت بازرگانی
 • اقتصاد بین الملل/ ارتباطات بین الملل/ سیاست بین الملل
 • روانشناسی
 • تاریخ هنر
 • جغرافیا
 • سینما و غیره

قوانین اعزام دانشجو به فرانسه

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

همان طوری که در مطالب فوق نیز گفته شد، پزشکی جزء محبوب ترین رشته های تحصیلی در دانشگاه های فرانسه است و سالانه هزاران متقاضی برای تحصیل در این رشته در کشور فرانسه به رقابت با هم می پردازند. این رشته در کشور فرانسه بسته به رشته تحصیلی بین 5 تا 6 سال طول می کشد. و متوسط شهریه سالیانه آن در دانشگاه های فرانسوی نیز در حدود €420 (یورو) می باشد. ضمنا دوره تحصیل پزشکی در فرانسه به 3 سیکل بصورت زیر تقسیم می شود تا اینکه دانشجو به مدرک پزشکی خودش دست یابد:

تحصیل پزشکی در فرانسه در 3 سیکل

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های پزشکی فرانسه نیز دانشجویان می توانند با یافتن پیشنهاد کاری در یکی از مشاغل زیر در کشور فرانسه مشغول به کار شده و به اقامت اروپایی دست یابند:

 • کاردیولوژیست
 • نورولوژیست
 • پاتولوژیست
 • جراح
 • روانپزشک
 • متخصص پوست
 • پزشک داخلی
 • پرستار و غیره

اطلاعات جامع تحصیل پزشکی در فرانسه

مدارک لازم برای تحصیل در فرانسه

لازم به ذکر است که از شرایط تحصیل در فرانسه ارائه مدرک دیپلم متوسطه و نیز ارائه نمره آزمون زبان IELTS در حدود 6.5 می باشد. همچنین، متقاضیان بایستی مدارک لازم جهت درخواست پذیرش از دانشگاه های فرانسوی را به شرح زیر تهیه و به سفارت فرانسه تحویل دهند:

 • فرم درخواست پذیرش
 • اسکن آخرین مدرک تحصیلی (دیپلم متوسطه یا مدرک لیسانس)
 • ریزنمرات دوره قبلی تحصیلی
 • اسکن پاسپورت و شناسنامه
 • CV یا رزومه
 • نمرات آزمون GRE, GMAT یا LSAT
 • مدرک بورسیه تحصیلی یا اعطای فاند
 • انگیزه نامه (SOP)
 • 2 الی 3 توصیه نامه (LOR)
 • نمونه آثار و مقالات مکتوب
 • مدرک زبان انگلیسی IELTS, TOEFL ,C1 Advanced

پس از اخذ پذیرش هم نوبت به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می رسد. مهم ترین مدارک به این منظور در سال 2022 عبارت هستند از:

 • نامه پذیرش قطعی از دانشگاه مورد نظر در فرانسه
 • تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری و ترجمه رسمی
 • مدرک زبان
 • محل اقامت در فرانسه
 • پاسپورت معتبر تا حداقل 3 ماه پس از اتمام دوره تحصیلی
 • عکس پاسپورتی جدید

کار دانشجویی در فرانسه

اگرچه تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه ارزان قیمت است اما زندگی در فرانسه ماهیانه بین 600€ تا 1500€‌ (یورو) هزینه دارد و برخی دانشجویان برای تامین آن تمایل به پیدا کردن شغل دارند. کار ضمن تحصیل در فرانسه به دو صورت است: کار در محیط دانشگاه که به صورت کمک به اساتید در کارهای پژوهشی است و کار در خارج از محیط دانشگاه. منتهی لازم به ذکر است اگرچه کار خارج از دانشگاه درآمد بیشتری دارد اما تعداد ساعات آن محدود است که در جدول ذیل توضیح داده شده است:

مقطع تحصیلی تعداد ساعات کار در هفته
کارشناسی 20 ساعت
کارشناسی ارشد 20 ساعت
دکتری 30 ساعت

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل یکی از ساده ترین روش های مهاجرت تحصیلی در جهان است و سفارت این کشور با سهولت بیشتری نسبت به صدور ویزای تحصیل اقدام می کند. علاقه مندان به تحصیل در فرانسه می توانند به منظور بررسی شرایط خود مطابق با قوانین 2023 با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

سوالات پرتکرار در خصوص تحصیل در فرانسه

متقاضیان تحصیل در فرانسه باید موارد زیر را مد نظر قرار دهند:

 • چرا تحصیل در فرانسه پرطرفدار است؟ بدلیل تحصیل رایگان، برخورداری از کمک هزینه تحصیلی، محل اقامت و اخذ اقامت پس از تحصیل به منظور ورود به بازار کار.
 • شهریه تحصیل در فرانسه 2023 چقدر است؟ میانگین هزینه تحصیل در این کشور به میزان €396 (یورو) در مقطع دکتری و €260 (یورو) در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های دولتی می باشد. این هزینه در دانشگاه های خصوصی بیشتر است.
 • آیا تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟ بله، دانشجویان می توانند به منظور یادگیری زبان فرانسوی از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرند و سپس برای مقاطع تحصیلی و بازار کار اقدام کنند.
 • مدرک زبان برای اپلای از دانشگاه های فرانسه بایستی چه شرایطی داشته باشد؟ بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی در فرانسه ارائه مدرک زبان فرانسه در سطح B2 (متوسط) و یا C1 (پیشرفته) لازم است.
 • هزینه تحصیل دوره های زبان در فرانسه چقدر است؟ میانگین هزینه در دانشگاه های دولتی کمتر از کالج های خصوصی می باشد. در مجموع به میزان 2000€ الی €6000 (یورو) می باشد.
 • هزینه زندگی در فرانسه چقدر است؟ این هزینه در مجموع به صورت ماهیانه 600€ تا 800€ (یورو) است.
 • ارزانترین دانشگاه های فرانسه 2023 کدامند؟ دو دانشگاه بورگاندی و اورلئانز جزء دانشگاه های ارزان فرانسه هستند.
4.9/5 - (66 امتیاز)

8 دیدگاه برای “تحصیل در فرانسه

 1. الهام بارانی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من ۲۵ سالمه
  هدفم تحصیل در فرانسه هست
  میخوام برای طراحی لباس اقدام کنم – ایا نیاز به مدرک زبان داره
  و این که میتونم این رشته رو بخونم
  هزینه تحصیل در فرانسه حدودا چقد
  ممنون میشم راهنمایم کنید

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   باید مدارک شما بررسی بشه تا بتونیم نتیجه نهایی رو به شما اعلام کنیم
   ولی در کل مشکلی دیده نمیشه. هزینه تحصیل هم معمولا در حدود 2500 تا 5000 یورو هست که باید دید که از کدوم دانشگاه می تونید پذیرش بگیرید

 2. sunrise گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من رشته مدیریت بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی تهران خوندم و معدلم حدود16 است، امکان پذیرش برای من هست؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله مشکلی در این رابطه نیست

 3. zahra گفت:

  سلام من دانشجوی کارشناسی دانشگاه یزد هستم .رشته مهندسی برق معدل 16 و 9 ترمه تموم کردم.روزانه تحصیل میکنم.ایلس نمره 7.5 رو تموم کردم . 2 تا مقاله هم دارم .
  امکان قبولی من در فرانسه چقدر هست؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   امکان اخذ پذیرش از دانشگاه های مختلفی در فرانسه برای شما وجود داره.

 4. بیات گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من امسال دیپلم گرفتم با معدل ۱۵و از لحاظ مالی تا سالانه ۵۰۰میلیون میتونم هزینه کنم
  میخواستم ببینم میتونم برای دندانپزشکی فرانسه اقدام کنم
  و البته ۶ماه مکالمه فشرده زبان فرانسوی رفتم

  1. داوری گفت:

   سلام
   ابتدا باید دوره زبان فرانسه بخونید
   برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *