مهاجرت تحصیلی فرانسه

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه
میانگین امتیاز 5 تعداد 45

در بین کشورهای اروپایی کشور فرانسه در سال 2019 بیشترین تقاضا را جهت تحصیل داشته است. شنیده ها در مورد تحصیل در فرانسه متفاوت است، برخی افراد ابهاماتی در ارتباط با هزینه های تحصیل در این کشور دارند و برخی نیز از تحصیل زبان در  فرانسه سخن می گویند در نتیجه باید قبل از هر اقدامی از موارد زیر اطلاع یافت سپس قدم در راه مهاجرت گذاشت.

شرایط تحصیل در فرانسه در سال 2019 به چه صورت می باشد؟

هزینه های تحصیل در فرانسه چقدر می باشد؟

شرایط سنی تحصیل در فرانسه چیست؟

سخن این است که آیا می توان در این کشور به زبان انگلیسی درس خواند یا خیر و اینکه آیا تحصیل بدون مدرک زبان امکان دارد، و  سایر سوالاتی که در ارتباط با مدارک و شرایط لازم می شود را در این مقاله توضیح خواهیم داد. همه آنچه که در مورد تحصیل در فرانسه نیاز هست بدانید را در این نوشتار متعلق به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می خوانید.

دلیل انتخاب کشور فرانسه برای تحصیل

از آنجایی که میل به تحصیل در کشورهای اروپایی در سال های اخیر رشد بسیاری داشته است، بلاشک می توان گفت فرانسه در این میان در جهت جذب دانشجوی بین المللی نقش به سزایی داشته است و بیشترین میزان دانشجوی بین المللی در اروپا را در خود جای داده است. طیق آخرین آمار اعلام شده در سال 2018 کشور فرانسه همچنین در میان کل کشورهای دنیا دومین جایگاه را به جهت جذب دانشجوی بین المللی داشته و با 64 % بعد از کشور کانادا که با 69 %، در صدر کشورها قرار دارد این جایگاه را از آن خود کرده است.

کشورهای همتراز فرانسه

این در حالی است که کشور بزرگی چون آلمان هم با 51 % قبل از آمریکا و انگلستان که در رتبه های چهارم و پنجم قرار دارند از بهترین مقاصد دانشجویان بین المللی است. دلایل زیادی توانسته این آمار را رقم بزند که مهاجرت تحصیلی به فرانسه یکی از بهترین مقاصد اروپایی به نظر آید که در ادامه در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به شرح جزئیات شرایط آن را بررسی می نمائیم.

هدف دانشجویانی که برای اخذ پذیرش اقدام کرده اند، متفاوت است اما بعد از آمار اعلام شده می توان گفت تعداد زیادی از دانشجویان کیفیت بالای دانشگاه های فرانسه را علت حضورشان در دانشگاه های این کشور می دانند. تعدادی دیگر به جهت فرهنگ این کشور مجذوب تحصیل و اقامت در این کشور شده اند و برخی دیگر هم برای یادگیری زبان فرانسه ترجیح می دهند در محیطی فرانسوی زبان، این زبان را آموزش ببینند.

شرایط تحصیل در فرانسه 2019 

همانطور که درباره فرانسه و جاذبه های مهاجرتی آن صحبت شد، کشور فرانسه حدید 30 هزار دانشجوی بین المللی را از کشورهای خارجی پذیرا میباشد و از اصلی ترین دلیل این موضوع هم همانطور که در بالای مقاله ذکر شد، سیستم نظام آموزشی نیمه رایگان فرانسه و حتی ورود با مدرک دیپلم به این کشور حتی بدون مدرک زبان برای شرکت در کالج زبان فرانسه میباشد.

1-برای اخذ پذیرش از برخی دانشگاه های فرانسه میتوان فرم تقاضا مستقیما به خود دانشگاه ایمیل کرد.

2- بر طبق بررسی آمار در سال 2019 اکثرا برای پذیرش در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های فرانسه فرد نیازمند مدرک از آزمون های GMAT،GRE،LSAT میباشد.

3-بهتر است دانشجویان فقط به 1 الی 2 دانشگاه اکتفا نکرده و مدارک خود را به 4الی 5 دانشگاه ارسال کرده تا شانس قبولی خود را بالا ببرند.

4دانشجویانی که از شهرهای غیر اروپایی هستند، نیازمند گذراندن  پذیرش اولیه از TCF-(DAP) خواهند بود که این موضوع برای دریافت سرویس DAP برای ارئه سفارت مورد نیاز هست.

5-اکثرا رشته در مقطع کارشناسی به زبان فرانسه در دانشگاه های تدریس میشود و دانشجویان باید مدرک زبان فرانسه در سطح B1 ارائه دهند و برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا داشتن مدرک آیلتش 6.5 و 7 کافی میباشد،

البته این نکته را باید متذکر شویم که اگر فردی مدرک زبان فرانسه را ندارند به راحتی میتواند بدون نیاز به آن در کورس های یک ساله زبان در فرانسه شرکت کرده سپس وارد دوره های تحصیلی شود.

اخذ پذیرش و ارسال درخواست پذیرش از دانشگاه های فرانسه دو دفعه در سال صورت میگیرد که برای ترم پاییز، پذیرش در اوایل فوریه و اوایل آپریل و برای ترم بهار از 15سپتامبر شروع میشود.

هزینه های تحصیل در فرانسه

مواردی که عنوان گردید را می توان از عوامل اصلی محبوبیت فرانسه برای تحصیل دانشجویان بین المللی دانست، اما اگر یک دانشجوی ایرانی بخواهد در دانشگاه های این کشور درس بخواند نیازمند چه شرایطی است؟

اینکه در راس شرایط مورد نیاز در مورد هزینه های تحصیل صحبت می شود، دلیل محبوبیتش در نزد دانشجویان ایرانی هزینه های بسیار پایین تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه است. این کشور نه تنها شهریه ها را برای دانشجویان بومی خود و اتحادیه اروپا رایگان کرده بلکه دانشجویان بین المللی نیز می توانند با هزینه خیلی پایین تر نسبت به دیگر کشورهای اروپایی تحصیل نمایند که این هزینه نهایتا سالی 250تا 500 € می باشد، که پیشنهاد میشود برای اطلاعات دقیق به مقاله هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه مراجعه نمایید.

اگر فرد بخواهد در سایر دوره های خاص و یا دانشگاه های خصوصی درس بخواند هزینه های بیشتری در حدود سالی 5000 تا 7000 € در مقطع کارشناسی و 7000 تا 10000 € در مقطع کارشناسی ارشد خواهد داشت.

البته جمعیت بیشتری از دانشجویان بین المللی در دانشگاهای دولتی مشغول به تحصیل در فرانسه هستند و سهم موسسات آموزشی خصوصی در این بین کمتر بوده که البته برخی از این دانشگاههای خصوصی در زمینه های مدیریت و کسب و کار و رشته های مالی برنامه هایی را ارائه میکنند از اعتبار بالایی برخوردارند.

جزئیات هزینه مقاطع مختلف تحصیلی

زینه تحصیل در دانشگاه های دولتی توسط دولت فرانسه تعیین می شود و در سراسر کشور مشابه است.

اگر فردی از کشورهای اتحادیه اروپا  باشد، هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه با اتباع فرانسوی تفاوتی ندارد و برای دانشگاه ها هزینه های پایینی مانند:

  • 170 €در سال برای برنامه های لیسانس
  • 243 €در سال برای برنامه های کارشناسی ارشد
  • 601 €در سال در دوره های مهندسی در موسسات خاص
  • 380 €در سال برای برنامه های دکترا (PhD)

با این حال، تمام دانشجویان بین المللی مبلغی بالاتری برای لیسانس و مدرک کارشناسی ارشد  در دانشگاه ها پرداخت می کنند شهریه جدید برای دانشجویان بین المللی ، از ماه سپتامبر 2019، عبارتند از:

  • 2770 €در سال برای برنامه های لیسانس
  • 3،770€در سال برای برنامه های کارشناسی ارشد
  • 380 €در سال برای برنامه های دکترا – همان مقدار برای اروپایی ها.

توجه داشته باشید که مقادیر بالا فقط برای دانشگاه های دولتی خواهد بود؛ هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی می تواند بالاتر باشد. معمولا بین 3000 تا 20،000€ در سال هستند. زندگی دانشجویی در فرانسه نباید گران باشد حتی در شهرهایی مانند بوردو، لیون یا تولوز میتوانید با 850 تا 1000 € در هر ماه حتی هزینه ها کمتر هم باش اما هزینه ها در پاریس متفاوت است، انتظار می رود حداقل 1250 تا 1400 €در هر ماه  نیز هزینه های زندگی باشد.

شرایط سنی تحصیل در فرانسه

اگر چه آموزش فرانسه برای کودکان ساکن در فرانسه بین سنین 6 تا 16 سالگی اجباری است اما بسیاری از کودکان در سن سه سالگی به مهد کودک می روند و بیش از 50 درصد از 18-21 ساله در فرانسه در آموزش عالی تمام وقت هستند.

در مورد بحث سن این نکته مطرح مباشد که اگر فرد خارجی قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه و اخذ ویزای داشته باشد در قدم اول باید پذیرش بگیرد و در قدم دوم برای ویزای اقدام کند. در پروسه پذیرش بحث سن کمتر مورد توجه دانشگاه یا کالج میباشد، حتی ممکن است فردی با سن 45 سال که دارای مدرک دکتری میباشد به راحتی از دوره های زبان فرانسه پذیرش تحصیلی بگیرد، اما قدم دوم که بحث ویزا میباشد، آفیسر ویزای به متناسب بودن سن فرد با پذیرشی که گرفته و همچنین فاصبله تحصیلی نیز دقت فراوان دارد، زیرا دیده شده افرادی با سن 40سال هم پذیرش در مقطع کارشناسی را گرفته اما در مرحله ویزا، آفیسر ویزا قانع نشده و متقاضی ریجکت شده.

برای اطلاعات بیشتر مهاجرت تحصیلی به فرانسه به مقاله شرایط تحصیل در فرانسه مراجعه نمایید.

پذیرش از دانشگاه های فرانسه

اگر فرد بخواهد از یک کالج زبان در فرانسه یا دانشگاه های دیگر آن پذیرش بگیرد با توجه به اینکه در این کشور حضور ندارد اولین قدم این است که برنامه مورد نظر تحصیلی خود را در لیست رشته ها و برنامه های کالج ها یا دانشگاه ها بصورت آنلاین بیابد و درخواست خود را با ارائه مدارک مناسب و طبق نیازمندی های دانشگاه مورد نظر ارائه دهد.

پذیرش در مقطع کارشناسی

اگر متقاضی بخواهد در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی فرانسه تحصیل نماید می بایست ابتدا دیپلم دوازده ساله خود را در دبیرستان تکمیل کرده باشد و همچنین در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی و یا آزاد و… کشور خود در همان رشته پذیرفته شده باشد و یا در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده باشد. متقاضی همچنین متناسب با نیاز دوره تحصیلی به زبان فرانسه یا انگلیسی باید مدرک زبان ارائه دهد که باید خاطر نشان نمود که در مقطع کارشناسی اکثر برنامه های تحصیلی دانشگاه های دولتی فرانسه به زبان فرانسوی بوده و فرد می بایست به سطح مورد نظر از دانش فرانسه رسیده باشید.

در مورد آموزش زبان فرانسه در خود کشور فرانسه  افراد می توانند زبان مورد نیاز برای ورود به دانشگاه را نیز با تحصیل در کالج زبان در فرانسه و موسسات زبان در داخل فرانسه نیز با هزینه های متفاوت از ترمی 300 تا 6000 € بخوانند، البته برای ورود به این برنامه ها هر شخصی شانس اخذ ویزا را نخواهد داشت و برای اطمینان از انتخاب برنامه مناسب و همچنین شرایط دریافت ویزای دوره زبان فرانسوی در فرانسه از کمک و یاری یک وکیل استفاده نمائید.

پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد 

کشور فرانسه جهت تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد نیز یکی از بهترین مقاصد است، متقاضی می تواند برای اتمام تحصیلات تکمیلی خود برنامه های متنوع معتبر زیادی را در فرانسه بیابد. طبق نظام آموزشی فرانسه برنامه های تحصیلات تکمیلی در فرانسه به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

الف)کارشناسی ارشد با گذراندن واحدهای درسی (MAs MScs،MEng)

ب)کارشناسی ارشد (MRes،MA) بر پایه تحقیقات

ج)دکترا و دکترای حرفه ای

کارشناسی ارشد در دوره های تحصیلات تکمیلی با الگوی مشابهی از مطالعات کارشناسی، با سخنرانی ها، سمینارها و آموزش همراه شده است که انتظار می رود دانشجویان موضوعات خود را با رویکرد مستقل ارائه دهند و کارشناسی ارشد پژوهش محور اغلب به عنوان پیش نیازهای ورود به یک برنامه دکترا دیده می شود. دانشجویان در این برنامه ها باید یک موضوع خاص را مستقیما تحقیق کنند و تمرکز خود را صرفا بر روی آن موضوع بگذارند.

پذیرش در مقطع دکتری 

در دوره دکتری نیز امکان اخذ بورس و فاند هم وجود دارد تا دانشجو بتواند در ازای انجام پژوهش و تحقیقات حقوق نیز دریافت کند، البته پذیرش در این مقطع به مراتب سخت تر بوده و نیاز به مدارک و شرایط خاص تری از دانشجو است که در این باره افراد متقاضی می توانند با مراجعه و جستجو در میان برنامه های پی اچ دی لیست نیازمندی های هر برنامه را بخوانند و از وکلا نیز برای دریافت ویزا یاری بگیرند.

تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم

برای مهاجرت تحصیلی از نکات مهم این است که سن فرد با مدرک تحصیلی که دارد از نظر فاصله تحصیلی همگن باشد به عنوان مثال اگر فردی دیپلم دارد یعنی سن او باید بازه 18 تا تا 20 سال باشد تا برای مقطع کارشناسی با ارائه مدرک دیپلم  دوازده ساله و مدرک زبان B1 فرانسوی اقدام نماید، اما خوشبختانه کشور فرانسه در مواردی با شرایط خاصی به افراد تا سن 30 سال برای گذراندن دوره زبان در فرانسهویزا میدهد.

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل در فرانسه به معنی می باشد که افراد میتوانند از دانشگاه ها و کالج ها و موسسات آموزش عالی پذیزش دریافت کنند و به تحصیل بپردازند، اگر فردی اصلا دانش زبان فرانسوی را ندارد، باید به زبان انگلیسی پذیرش درفات کند، که عمدتا با ارائه مدرک آیلتس و یا تافل می باشد و در مقاطع بالاتر از مقطع کارشناسی، البته این نکته را باید بیان کنیم که اگر فردی اصلا دانش زبان فرانسه ندارد قطعا برای گذراندن زندگی روزمره خود در فرانسه به مشگل بر میخورد که در این مورد پیشناد میشود حتما در کورس های زبان فرانسه شرکت نمایند.

در اکثر کشورها و در اکثر رشته ها مقطع کارشناسی به زبان اصلی خود کشور می باشد مگر در بعضی رشته های مدیریت و بیزینس اما تمامی رشته ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی برگزار می شود که متقاضی برای اخذ پذیرش نیازمند مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6 برای کارشناسی ارشد و آیلتس 7 برای دکترا خواهد بود و باید توجه کرد که دانشگاه های انگلیسی زبان اکثرا خصوصی بوده و دارای شهریه برای تحصیل هستند.

هزینه های زندگی دانشجویی

طبق پیش بینی و آمار انجام شده یک دانشجوی بین المللی در کمترین حالت شاید بتواند با ماهی 450 € دوام بیاورد تا هزینه نیازهای اولیه خود را بپردازد اما این مبلغ کفاف هزینه های جانبی را نمی دهد و نیاز هست که دانشجو به این توانایی مالی دست یافته باشد که ماهیانه حدود 700 الی 800  € هزینه زندگی در فرانسه را پیش بینی کند.حال برای کم کردن هزینه ها دولت به دانشجویان بین المللی اجازه کار 20 ساعت در هفته داده است تا قسمتی از هزینه ها را پوشش دهند، برخی دانشجویان نیز با دریافت کمک هزینه و وام های دولتی از کمک های مالی بهره مندمی شوند.

می توانید با انجام مشاوره و راهنمائی از شرایط دریافت انواع بورس های تحصیلی فرانسه مطلع شوید. برای یکسال هزینه تحصیل در فرانسه نیازمند ارائه مدرک مالی هستید که این توانایی را اثبات کند که میزان آن متناسب با هزینه های دوره تحصیلی و هزینه زندگی خواهد بود.

تحصیل در فرانسه پزشکی

تحصیل پزشکی در فرانسه تحت مقرراتی است که به طور مشترک توسط وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت تأسیس شده است، مطالعات پزشکی در فرانسه توسط دانشکده های پزشکی دانشگاه ها انجام می شود و جنبه های عملی و نظری آموزش پزشکی را پوشش می دهد.

سنت پزشکی بزرگ فرانسه، در سطح  بین المللی به رسمیت شناخته شده است، به عنوان مثال 13 جایزه نوبل برای فیزیولوژی و یا پزشکی و نزدیک به  80 نفر پزشکان اولیه از دانشگاه های فرانسوی از سال 1950 تا 2011 فارغ التحصیل شده اند و علت ژنتیک سندرم داون (1958)، اولین پیوند کلیه از یک اهدا کننده مرتبط (1959)، واکسن هپاتیت B (1981)، پیوند پمپ انسولین در یک دیابتی (1981)، HIV (1983، استفاده از سلول های بنیادی از خون بند ناف (1993)، پیوند چهره آلوژنیک (2005) و انتقال خون انسان از سلول های بنیادی سرخرگهای قرمز (2011)برای اولین بار در فرانسه کشف شدند.

یک مدرک پزشکی عمومی نیاز به 9 سال تحصیلات تکمیلی دارد. متخصصان باید 1-2 سال دیگر مطالعه کنن، آموزش پزشکی بسیار انتخابی است. فقط 15 تا 20 درصد از دانش آموزان امتحان لازم برای ورود به سال دوم تحصیل پزشکی را قبول می شوند، این معاینه در پایان سال اول آموزش پزشکی اصلی، به نام PACES داده می شود. تعداد کل مکان های موجود در مدارس پزشکی کشور (برای همه برنامه های دوره ای ترکیب شده) هر ساله از طریق سیستم شناخته شده به عنوان numerus clausus تعیین می شود، تعداد مکان های موجود در سال 2011-12، 7،500 نفر میباشد، تعداد دانش آموزان خارج از اتحادیه اروپا محدود به حداکثر 8٪ از مکان های تعیین شده توسط numerus clausu است.

مشاوره تحصیل در فرانسه

در خصوص اینکه همه روز شرایط اخذ ویزا برای اتباع ایرانی سخت می شود، متقاضیان مهاجرت از راه های مختلف قانونی به کشورهای مختلف جهان از جمله مهاجرت تحصیلی به فرانسه باید حتی الامکان از یک کارشناس ارشد حقوق بین الملل یا وکیل مهاجرت در این امر برای کم کردن ریسک و اخذ سریع و راحت ویزا، مشاوره تحصیل در فرانسه دریافت نمایند.

به عنوان مثال مشاوره تحصیل در فرانسه باید در ابتدا در مورد کشور فرانسه به متقاضی توضیح دهد تا متقاضی ملاحظه کند آیا شرایط کشور با روحیات او سازگار هست یا خیر؟ در مرحله بعدی مشاوره تحصیل در فرانسه باید بر اساس شرایط متقاضی مانند: سن، مدرک تحصیلی، معدل وریز نمرات کالج ها و دانشگاه ها را به او معرفی کند و بعد از آن مدارک لازم برای پذیرش و ویزا را بر اساس قانون هر کشور و دانشگاه معرفی نماید تا متقاضی آماده کرده و به سفارت مراجعه کند.

برای دریافت ویزای تحصیل در فرانسه نیاز به انجام معاینات پزشکی نیست و در تکمیل مدارک مورد نیاز در این پروسه حقوقی نیازمند به ارائه مدارک دیگری هستید که با سخت گیری کنونی اداره مهاجرت فرانسه بهتر است این پروسه با رعایت جزئیات، دانش و تجربه یک وکیل صورت گیرد. پیشنهاد ما به شما برای تحصیل در فرانسه ارتباط تلفنی با وکلای برجسته موسسه سفیران سروش سعادت است تا بهترین نتیجه ممکن را دریافت نمایید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 8 =