مهاجرت تحصیلی مجارستان

تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان

موضوعی که در این نوشتار به بررسی آن پرداخته شده تحصیل در مجارستان است که یکی از بیشترین درخواست ها را در میان کشورهای اروپایی برای تحصیل دارد. از این رو تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله به ارائه توضیحاتی در این خصوص می پردازند. در ابتدا اشاره ای به این داشته ایم که تحصیل یکی از نوین ترین راه های مهاجرت به مجارستان بوده که می تواند برای افرادی که واقعا شرایط اولیه را دارا باشند، پیشنهاد گردد. با خواندن این نوشتار نسبت به نحوه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی و همچنین هزینه ها و نحوه اخذ اقامت آشنا می شوید.

 • شانس موفقیت در رشته پزشکی در مجارستان چقدر است؟
 • شرایط تحصیل در مجارستان در رشته پزشکی چیست؟
 • هزینه تحصیل در مجارستان چقدر بوده و بهترین کالج مجارستان کدام است؟
 • دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران در مجارستان کدام است؟
 • تحصیل پزشکی در مجارستان با کشور روسیه چه تفاوت هایی دارد؟

در این مقاله سعی شده تا به پاسخ تمامی این سوالات و سایر اطلاعات مورد نیاز دست یابید.

اینفوگرافیک تحصیل در مجارستان

مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل

اخذ اقامت دائم مجارستان به دلایل مختلف بسیار پر طرفدار است و البته اقامت دائم در این کشور به طرق مختلفی قابل اخذ می باشد. یکی از مسیرهای ورود به کشور مجارستان برای اخذ اقامت دائم تحصیل در این کشور است. هزینه تحصیل در مجارستان برای دانشجویان ایرانی در اکثر رشته ها سالیانه بین 5000 تا 7000 € است و در ردیف کشورهای کم هزینه و ارزان قیمت حوزه شنگن قرار می گیرد.

هزینه زندگی در مجارستان بسیار کم است و مجموع هزینه های ماهیانه زندگی شما بین 600 تا 700 € خواهد بود؛ در حالی که زندگی در کشور همسایه آن یعنی اتریش علی رغم داشتن تحصیل نسبتا رایگان، بسیار پر هزینه است و تقریبا دو برابر مجارستان می باشد. فاصله بوداپست، پایتخت مجارستان تا وین (پایتخت اتریش) با قطار تنها 2 ساعت است یعنی امکان پیدا کردن کار در این شهر نیز برای دانشجوی مشغول به تحصیل در مجارستان وجود دارد.

 • اگر دانشجویان پس از تحصیل در مجارستان در یک موقعیت کاری مشغول شوند، توانسته اقامت کاری بدست آورند.
 • اقامت کاری برای 1 تا 2 سال صادر می شود که در بلند مدت قابلیت تبدیل به اقامت دائم را دارد.
 • با پرداخت منظم مالیات و انجام تعهدات، رعایت اصول و قوانین مهاجرتی توانسته اقامت خود را دائم کنید.

تحصیل در آلمان، اتریش یا مجارستان؟

مجارستان پل خوبی برای رسیدن به صنعتی ترین کشور اروپا یعنی آلمان است، در واقع با توجه به رایگان بودن تحصیل در آلمان، متقاضی تحصیل در این کشور از ایران آن قدر زیاد شده که وقت تحصیلی در سفارت آلمان بسیار طولانی مدت شده و عملا بیش از 2 سال به طول می انجامد؛ اما مجارستان راهی کم هزینه برای کوتاه کردن این زمان است.  در واقع متقاضیان تحصیل در آلمان به جای این که بیش از 2 سال فقط در صف سفارت باشند، یک پذیرش دوره زبان از یکی از کالج های کشور مجارستان می گیرند. طبق قوانین حقوق بین الملل به دلیل داشتن اقامت بالای 6 ماه در مجارستان، فرد می تواند به سفارت کشورهای ثالث از جمله آلمان در مجارستان رفته و وقت سفارت آلمان در مجارستان کمتر از یک ماه صادر می شود.

کار دانشجویی در مجارستان 20 ساعت در هفته ممکن است.

با بدست آوردن یک موقعیت کاری تمام وقت میتوانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدل نمائید. به طور کل با شرایط کنونی انتخاب راه های طولانی مدت باعث تغییر قوانین مهاجرتی و سختی مسیر میگردد. شما برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان نیاز به یک برنامه ریزی 3 تا 6 ماهه نیاز خواهید داشت.

شرایط تحصیل در مجارستان

البته که هر دانشجویی شاید معیارهای شخصی جهت انتخاب کشور خود داشته باشد. در این سالها دانشجویان ایرانی زیادی به مجارستان مهاجرت نموده اند که اکثر آنها برای تحصیل در گروه پزشکی به این کشور آمده اند، توجه داشته باشید که با اطلاعات مناسب دست به اقدام بزنید. انتخاب یک کالج مناسب اولین قدم صحیح شما در راستای موفقیت و ورود به رشته ی پزشکی است.

نکات مورد توجه برای افرادی که جهت تحصیل در مجارستان اقدام می نمایند، عبارتند از:

 • پایتخت مجارستان شهر بوداپست است.
 • مجاری زبان اول و رسمی و فورینت واحد پول آنهاست.
 • بهترین سیستم حمل و نقل عمومی متعلق به این کشور است.
 • مجارستان از سال 2007 عضوی از شنگن شده است.
 • مجارستان همسایه کشورهای مهمی از جمله اتریش است.
 • مجارستان در کنار فرانسه و مالتا یکی از سه کشور شنگن است که با پذیرش زبان به ایرانیان ویزا میدهد.
 • هزینه دانشگاه و زندگی در این کشور بسیار پایین تر از سایر کشورهای حوزه شنگن است.
 • تحصیل در اکثر رشته ها و از جمله رشته های گروه پزشکی به زبان انگلیسی است.

به طور کل شرایط تحصیل در مجارستان یکی از کم دغدغه ترین پروسه های مهاجرت تحصیلی در اروپاست.

تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان 

بدون شک به دلیل ضعف هایی که در نظام آموزشی کشورمان وجود دارد و عدم آموزش زبان بین المللی به دانش آموزان این وضعیت با گذر زمان یادگیری زبان را در سنین بالا  سخت می کند. مخصوصا با شرایط روز که خیلی درگیری های ذهنی برای افراد و مشغله کاری و زندگی فرصت زبان آموزی را در این کشور از فرد می گیرد. این دغدغه می تواند شخص را برا همیشه از مهاجرت منصرف نماید، چرا که هم اکنون داشتن یک مدرک زبان از ابزار مورد نیاز ابتدایی مهاجرت است و خیلی از کشورها این مدرک را از متقاضی می خواهند.

 • معدود کشورهایی هستند که فرصت اخذ ویزا و یادگیری زبان را به دانشجویان ایرانی می دهند.
 • البته در اکثر کشورهای دنیا برنامه و دوره های زبان وجود دارد و می توان برای آنها اقدام به پذیرش نمود.
 • اما نکته اصلی موضوع اخذ ویزای تحصیلی است که در اکثر کشورها این امر ممکن نمی شود.
 • خوشبختانه کشور مجارستان همچنان از کشورهایی است که برای دوره زبان صدور ویزا دارد.
 • در این سالها افراد زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی یا آلمانی به این کشور مهاجرت نموده اند.

شما می توانید بعد از تحصیل فرصت ماندن در اروپا را با استفاده از سایر طرق مهاجرتی و تبدیل ویزا بدست آورید. اخذ پذیرش در دوره های زبان در هر سال برای حداقل 2 بار وجود دارد و شروع تر ها در ماه های شهریور و بهمن ماه می باشد که بایستی حداقل از 6 ماه قبل برای آن برنامه ریزی نمود.

کالج زبان در مجارستان

بسیاری از افراد ترجیح می دهند مدرک زبان خود را در یک کشور خارجی بگیرند تا در زمانشان نیز صرفه جویی شود منتهی در حال حاضر اکثریت کشورها با پذیرش زبان به فرد ویزا نمی دهند. خوشبختانه مجارستان در کنار دو کشور فرانسه و مالتا، تنها کشورهایی در حوزه شنگن هستند که با پذیرش زبان نیز به افراد ویزا می دهند. در حقیقت مجارستان از آن جایی که هنوز عضو کنوانسیون پناهندگی نشده است نگرانی ای از این بابت ندارد و در حال حاضر نسبت به ویزا دادن به ایرانیان خیلی سخت گیری اعمال نمی کند.

کالج زبان در مجارستان سالیانه بین 5000 تا 6000 € هزینه در بر خواهد داشت که یک سوم زبان خواندن در کشور همسایه اش یعنی اتریش می باشد و به این دلیل که بسیاری از افراد نمی خواهند از ابتدا نمره آیلتس ارائه دهند، خوشبختانه تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان امکان پذیر است و افراد این فرصت را دارند تا در محیط به یادگیری زبان بپردازند.

هزینه زندگی در مجارستان بستگی به منطقه زندگی دارد. غرب و شرق بوداپست متفاوت است.

زندگی در منطقه غرب بوداپست ماهیانه 800 یورو و شرق بوداپست 600 € می باشد.

اجازه کار دانشجویان در مجارستان

در مورد نحوه و اجازه کار دانشجو صحبت های متفاوتی به گوش می رسد اما به طور کلی می توان گفت که در اکثر کشورهای دنیا به دانشجو حق کار نیمه وقت داده می شود. حال اینکه در مجارستان می توان کار کرد و شرایط آن به چه صورت است با این سوال شروع می کنیم.

آیا در مجارستان اجازه کار حین تحصیل را خواهید داشت یا خیر؟

خوشبختانه پاسخ مثبت است و دانشجویان حق دارند در کنار تحصیل 20 ساعت را به طور هفتگی به کار اختصاص داده و مبلغی در حدود 160 تا 200 € در هفته حقوق کسب کنند. در اکثر موارد این حقوق می تواند قسمت عمده هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش دهد، البته دانشجویان در مقطع دکترا می توانند حتی 30 ساعت در هفته نیز کار کنند که عملا می تواند تمام هزینه های زندگی فرد را تامین کند.

برای کسب اطلاعات دقیق تر در این خصوص می توانید به لینک هزینه تحصیل و زندگی در مجارستان در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه بفرمایید. با توجه به ارزان قیمت بودن تحصیل و زندگی در مجارستان، بسیاری از افراد که علاقه مند به تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و … هستند اما در ایران موفق به قبولی نشده اند، مجارستان را انتخاب می کنند، در ادامه به ارائه توضیحاتی در این خصوص نیز می پردازیم.

تحصیل پزشکی در مجارستان

رشته پزشکی در مجارستان و رشته های مشابه، به زبان های مختلف از جمله انگلیسی تدریس می شوند و از آن جایی که درگیر زبان سوم شدن خصوصا زبان های دشواری چون آلمانی و … برای اکثر افراد مطلوب نیست، اکثرا ترجیح می دهند یا سراغ کشورهای انگلیسی زبان مثل انگلستان، کانادا و … روند و یا در صورتی که توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشورها را ندارند، مجارستان را انتخاب کنند. تحصیل پزشکی در مجارستان همانند همه کشورها مستلزم طی کردن یک دوره یک ساله پیش پزشکی و شرکت در این دوره ها و در نهایت قبولی در آزمون ورودی است.

 • خوشبختانه ارائه هیچ مدرک زبانی برای اخذ پذیرش در این دوره ها اجباری نیست.
 • در طی این یک سال تحصیلی دروس مختلف در کنار زبان انگلیسی به افراد آموزش داده می شود.
 • در نهایت پس از طی این دوره یک ساله، فرد مجوز شرکت در آزمون گروه پزشکی را پیدا می کند.
 • اگر موفق به قبولی شود به دانشگاه راه پیدا کند و بمدت 5 تا 6 سال تحصیل می نماید.

توضیحات مربوط به این مبحث یعنی تحصیل پزشکی در مجارستان و پیش پزشکی در مجارستان بسیار مفصل است و برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به آن می توانید بر روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

تحصیل پزشکی در مجارستان

مقایسه پزشکی مجارستان و روسیه

تفاوت هایی بین تحصیل پزشکی در مجارستان و روسیه وجود دارد. در ادامه به بعضی از نکات راجع به مقایسه پزشکی مجارستان و روسیه می پردازیم. اگر بخواهید مدرکی که از دانشگاه روسیه اخذ می کنید مورد تایید وزارت علوم ایران باشد ناچارید تحصیلات خود را به زبان روسی تکمیل نمایید در حالی که تحصیل حتی در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و … می تواند به زبان انگلیسی باشد. روسیه بر خلاف مجارستان عضو شنگن نیست و داشتن اقامت روسیه هیچ مزیت مثبتی برای فرد به حساب نمی آید اما مجارستان از سال 2007 عضو شنگن شده است. دانشگاه های مجارستان به طور کلی رنکینگ بهتری نسبت به دانشگاه های روسیه برخوردار هستند.

هزینه تحصیل دوره های پزشکی در کشورهای مختلف عبارتند از:

نام کشور هزینه شهریه پزشکی (در یک سال)
مجارستان 13.000 تا 15.000 یورو در سال
ترکیه در دانشگاه های دولتی کمتر از 1000 دلار در سال
روسیه 8.000 تا 9.000 دلار سالیانه
کانادا 15.000 تا 35.000 دلار سالیانه
انگلستان بیشتر از 20.000 پوند در سال

قابل ذکر است که هزینه های بالا فقط شامل هزینه تحصیل است و هزینه زندگی را شامل نمیشود.

تحصیل در مجارستان مهندسی 

فارغ از علاقه به تحصیل در دوره های زبان و رشته های پزشکی دانشجویان زیادی نیز برای تحصل در رشته های مهندسی به مجارستان می روند. چرا که دانشگاههای این کشور امکان تحصیل در تمامی مقاطع را به زبان های مختلف و از جمله زبان انگلیسی به شما می دهد.

 • در اکثر کشورهای اروپایی دانشجویان بایستی برای تحصیل در مقطع لیسانس به زبان رسمی آن کشور تحصیل نمایند.
 • در مقطع کارشناسی در رشته های فنی مهندسی امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.
 • هزینه شهریه در این رشته ها معمولا برای هر ترم 1800 تا 3000 €€ یورو می باشد.
 • امکان اخذ پذیرش از این دانشگاه ها بعد از گذراندن دوره زبان در مجارستان نیز وجود دارد.

تحصیل در برترین دانشگاه های مجارستان

دانشگاه های مجارستان رنکینگ بالا و شرایط تحصیلی خوبی دارند به عنوان مثال تنها دانشگاه 6 زبانه در کشور مجارستان، دانشگاه فنی مجارستان می باشد. این دانشگاه رشته های فنی و مهندسی را علاوه بر زبان آلمانی و مجاری که زبان های رایج مجارستان است به زبان های انگلیسی، فرانسه، ایتالیایی و روسی نیز ارائه می کند تا دانشجویان قدرت انتخاب بیشتری در زبان و دروس ترم داشته باشند.
بهترین دانشگاه ها و کالج های مجارستان عبارتند از:

 • دانشگاه فنی و مهندسی پوداپست
 • دانشگاه بین المللی بوداپست
 • دانشگاه سملوایز
 • دانشگاه مک دنیل
 • دانشگاه دبرسن
 • دانشگاه چمپلین بوداپست

مجارستان به غیر از دانشگاه های پزشکی شناخه شده در دنیا، دانشگاه های ممتاز دیگری نیز دارد.

 • اساتید دانشگاه فنی بوداپست تاکنون موفق به کسب 9 جایزه نوبل شده اند.
 • این خود به تنهایی این دانشگاه را در بین دانشگاه های برتر جهان قرار می دهد.

21 دیدگاه برای “تحصیل در مجارستان

 1. پارسا گفت:

  بعد از تحصیل در مجارستان میشه اقامت پس از تحصیل گرفت؟

  1. حدیثه گفت:

   با سلام خواستم بپرسم منمه پدرم در مجارستان اقامت داره و مغازه داره آیا من میتونم ویزای دانشجویی بگیرم و اونجا درس بخونم؟اگه بله شرایطش چیه؟

 2. سام گفت:

  تحصیل در مجارستان بهترین گزینه برای ورود به اروپا است.

 3. محمد مهدویان گفت:

  مرسی از اطلاعات جامع و کامل …واقعا مفید بود

 4. ترانه گفت:

  سلام آیا تحصیل پزشکی به زبان مجارستانی هست؟

 5. رضاپور گفت:

  با تشکر از مقاله بسیار مفیدتون. بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه می توان در این کشور اقامت داشت؟ و از چه طریقی می توان راح تر اقامت این کشور را دریافت کرد؟

 6. h!va گفت:

  با سلام و عرض ادب
  ایا من با 35 سال سن میتونم برای تحصیل در مجارستان اقدام کنم؟

 7. صبا صابری گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون

 8. ارسلان ركني گفت:

  امكان اخذ بورس تحصيلي به چه صورت هست؟؟

 9. صبا گفت:

  خیلی مقاله جامعی بود و استفاده لازم را کردم ممنونم

 10. علی رام رادین فر گفت:

  بابت مطلب جابتون در مورد تحصیل در مجارستان تشکر می کنم اگه امکتنش هست در مورد مهاجرت به مجارستان از طریق کالج زبان هم مطلب بذارید

 11. علی رام رادین فر گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد تحصیل در مجارستان تشکر می کنم اگه امکاتش هست در موردمهاجرت به مجارستان از طریق کالج زبان هم مطلب بذارید

 12. داود گفت:

  آیا تحصیل در مجارستان تضمین کننده ورود به اتحادیه اروپا است؟

 13. هستی گفت:

  لطفا در مورد صنعت توریسم هم مطلب بگذارید. متشکرم

 14. امیرحسین گفت:

  با تشکر از مقاله خیلی خوبتون

 15. Deniz گفت:

  سلام آیا تحصیل به زبان مجاری اجباری توی دانشگاه ها و کالج های مجارستانی؟

 16. Reza گفت:

  مرسی از مقاله های بروزتون

 17. علی شفیعی گفت:

  ممنون میشم راجب شرایط اقتصادی مجارستان بهم اطلاعاتی بدید

 18. Sana گفت:

  برای تحصیل در مجارستان داشتن مدرک زبان مورد نیاز هست؟

 19. رضا جان محمدی گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد تحصیل در مجارستان تشکر می کنم اگه اگه امکانش هست در مورد سرمایه گذاری از طریق اوراق قرضه مجارستان هم مطلب بذارید

 20. سیامک گفت:

  بنظرتون مدرک دانشگاه مجارستان مورد. قبول وزارت علوم ایران یا که خیر؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *