مهاجرت تحصیلی آمریکا

تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا

تحصیل در مقطع دکتری در کشور آمریکا

کشور آمریکا رتبه 1 را در تحصیلات آکادمیک به خود اختصاص داده است. به همین دلیل دانشجویان زیادی برای تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا اقدام می نمایند. در این کشور بیش از 1700 مرکز تحصیلات عالی وجود دارد که 75% از این مراکز دارای رتبه های برتر دانشگاهی در جهان هستند. اکثر دانشگاه های این کشور مقطع دکترا را به دانشجویان ارائه می ­نماید. دانشجویان می­ توانند در زمینه انتخاب دانشگاه های آمریکا برای ادامه تحصیل با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نمایند. دوره­ تحصیلی دکتری در این کشور 4-6 سال طول خواهد کشید. اکثراً رشته هایی که دارای پیچیدگی های بیشتری می ­باشد دانشجویان باید 6 سال کامل را برای اخذ مدرک دکتری به تحصیل بپردازند.

دانشگاه های کشور آمریکا در مقطع دکتری کلاس های پیشرفته ای را که دارای سمینارهای کوچکی هستند را برای دانشجویان برگزار می ­نمایند. دانشجویان در این دوره ملزم به ارائه پایان نامه ای می­ باشد که موضوع پایان نامه خود را در ابتدا دانشجویان مشخص می­ نمایند. پایان نامه ها شامل تحقیقات دانشجویان در طول دوره تحصیل در مقطع دکتری می­ باشد که معمولاً بصورت کتابی ارائه می­ گردد. دانشجویان پس از گردآوری پایان نامه خود باید در پایان دوره­ تحصیلی در حضور 3-5 استاد از اساتید دانشگاهی از پایان نامه خود دفاع نمایند. در روز دفاعیه ممکن است اساتید از دانشجویان در رابطه با موضوع تحقیقاتی دانشجو سوالاتی پرسیده شود. دانشجویان ملزم به پاسخگویی به تمامی سوالات اساتید خواهند بود.

اخذ پذیرش برای تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری در این کشور را دارند می ­بایست ابتدا در آزمون های تخصصی دانشگاه های این کشور شرکت نموده و در صورتیکه موفق به اخذ نمره قبولی در این آزمون شوند، اجازه ادامه تحصیل در دوره­­ دکتری به آنان داده خواهد شد. نمره قبولی در دانشگاه های مختلف آمریکا متفاوت است، بگونه ای که دانشگاه هایی که از رتبه های بالاتری در سطح جهان برخوردارند نمرات بالاتری را برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته اند.

دانشجویان دوره­ دکتری با توجه به رشته تحصیلی آنها باید آزمون های متفاوتی را سپری نمایند. بدین صورت که دانشجویانی که درخواست پذیرش در دوره­ دکتری رشته مهندسی را دارند باید آزمون GRE و دانشجویان رشته های پزشکی آزمون MCAT و دانشجویان رشته حقوق آزمون LSAT را بگذرانند و نمره قبولی لازم را کسب نموده تا بتوانند موافقت دانشگاه های کشور آمریکا را اخذ نمایند. ما به دانشجویان عزیزی که علاقمند به تحصیل در دوره­ دکتری هستند پیشنهاد می­ کنیم جهت انتخاب دانشگاه در آمریکا و چگونگی شهریه های تحصیلی در این کشور با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نمایند.

مدارک لازم برای پذیرش تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری در این کشور را دارند باید تمامی مدارک زیر را به دانشگاه های آمریکا ارائه نمایند:

  • ارائه تمامی مدارک تحصیلی دانشجو در مقاطع قبلی شامل 2 الی 3 نسخه از ریز نمرات و مدارک کارشناسی وکارشناسی ارشد. تمامی مدارک فوق می­ بایست به زبان انگلیسی ترجمه شده و از طرف دانشگاه مبدأ دانشجو به دانشگاه مورد نظر در آمریکا ارسال گردد.
  • تکمیل و ارسال فرم درخواست پذیرش تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا. دانشگاه های آمریکا هر کدام دارای فرم های مخصوصی برای پذیرش تحصیلی دانشجویان می­ باشد. این فرم برای وارد کردن مشخصات دانشجو می ­باشد و دانشجویان به هنگام ارسال این فرم می­ بایست مبلغی حدود 50-100 $ جهت ارزیابی مدارک تحصیلی خود توسط دانشگاه به حساب دانشگاه مربوطه واریز نمایند.
  • ارائه توصیه نامه از اساتید دوره های قبلی تحصیلی. ارائه توصیه نامه از سوی اساتید به دانشگاه های این کشور جهت تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا بسیار پر اهمیت است. در برخی مواقع بهتر است ارسال توصیه نامه ها توسط اساتید انجام پذیرد.
  • ارائه رزومه تحصیلی. دانشجو می­ بایست رزومه تحصیلی خود را که شامل تمامی موارد از جمله مشخصات هویتی، مهارت های تخصصی، ورزشی، هنری و مهارت های زبان دانشجو می­ باشد را به زبان انگلیسی ترجمه نموده و برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال نماید.
  • ارائه مدرک زبان آیلتس برای تحصیل دکتری در این کشور. دانشجویان برای تحصیل در مقطع دکتری در این کشور می­ بایست دارای مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 7 یا 7.5 باشند.

تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا

تحصیل در مقطع دکتری در این کشور رایگان نیست و دانشجویان برای تحصیل در این دوره همانند سایر دوره های تحصیلی در دانشگاه های آمریکا ملزم به پرداخت شهریه هستند. میزان شهریه پرداختی توسط دانشجویان دکتری در دانشگاه های آمریکا 28000-40000 $ در سال تخمین زده شده است. دانشجویان در این دوره در رشته های علوم مهندسی می ­توانند بعنوان استادیار دانشگاه فعالیت نمایند. در این صورت دانشجویان علاوه بر دریافت حقوق  دستمزد از سوی دانشگاه می ­توانند از این فرصت برای کسب تجربه و پیشرفت رزومه های خود بهره ­مند گردند.

تمامی دانشجویان در مقاطع مختلف در آمریکا اجازه انجام کار ضمن تحصیل را خواهند داشت. دانشجویان دکتری اجازه 20-30 ساعت کار دانشجویی در این کشور را خواهند داشت. البته دانشجویان می ­توانند ساعات کاری خود را در ایام تعطیل تا 40 ساعت نیز افزایش دهند. دانشجویان در دوره­ دکتری به پژوهش و تدریس دانشگاهی می­ پردازند و در نهایت با ارائه پایان نامه به آنان بالاترین مدرک دانشگاهی اعطا می­ گردد.

بورس های دانشگاه های آمریکا در مقطع دکتری

در کشور آمریکا دانشگاه ها به دو صورت خصوصی و دولتی هستند. شهریه های تحصیلی در دانشگاه های خصوصی این کشور بیشتر از دانشگاه های دولتی می­ باشد. اما پذیرش دانشجویان محلی در دانشگاه های دولتی این کشور در اولویت بالاتری هستند. با توجه به شهریه های بالای تحصیلی در مقطع دکتری بورسیه ها و کمک هزینه های مالی بسیاری در اختیار دانشجویان قرار داده شده است. از جمله مهمترین بورسیه های تحصیلی در آمریکا بورسیه فلوشیپ، دستیار تحقیقاتی و دستیار تدریس یا استادیار می­ باشد.

همچنین اکثر دانشگاه ها در مقطع دکترا در آمریکا دارای برنامه ای است که دانشجویان می­ توانند براحتی بخشی از هزینه های تحصیل خود در این مقطع را پوشش دهند. این برنامه بگونه ای است که دانشجویان دوره­ی کتری با انجام 15-20 ساعت کار در هفته می­ توانند کسب درآمد نموده و به تحصیل رایگان در دانشگاه های آمریکا بپردازند. برنامه فوق به طرح اسیستانشیپ معروف است. همه­ شما عزیزان می­ توانید پاسخ تمامی سوالات خود را در زمینه مهاجرت به آمریکا از کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جویا شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + ده =