مهاجرت تحصیلی آمریکا

تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا

تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا

کشور آمریکا رتبه 1 را در تحصیلات آکادمیک به خود اختصاص داده است. به همین دلیل دانشجویان زیادی برای تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا اقدام می نمایند. در این کشور بیش از 1700 مرکز تحصیلات عالی وجود دارد که 75% از این مراکز دارای رتبه های برتر دانشگاهی در جهان هستند. اکثر دانشگاه های این کشور مقطع دکترا را به دانشجویان ارائه می ­نماید. دانشجویان می­ توانند در زمینه انتخاب دانشگاه های آمریکا برای ادامه تحصیل با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نمایند. دوره­ تحصیلی دکتری در این کشور 4-6 سال طول خواهد کشید. اکثراً رشته هایی که دارای پیچیدگی های بیشتری می ­باشد دانشجویان باید 6 سال کامل را برای اخذ مدرک دکتری به تحصیل بپردازند.

 1. مدارک لازم جهت اخذ پذیرش دکتری در آمریکا چیست؟
 2. برای تحصیل دکتری در آمریکا چه مدرک زبانی لازم است؟
 3. هزینه تحصیل دکتری در برترین دانشگاه های آمریکا در سال 2021 چگونه می باشد؟

دانشگاه های کشور آمریکا در مقطع دکتری کلاس های پیشرفته ای را که دارای سمینارهای کوچکی هستند را برای دانشجویان برگزار می ­نمایند. دانشجویان در این دوره ملزم به ارائه پایان نامه ای می­ باشد که موضوع پایان نامه خود را در ابتدا دانشجویان مشخص می­ نمایند. پایان نامه ها شامل تحقیقات دانشجویان در طول دوره تحصیل در مقطع دکتری می­ باشد که معمولاً بصورت کتابی ارائه می­ گردد. دانشجویان پس از گردآوری پایان نامه خود باید در پایان دوره­ تحصیلی در حضور 3-5 استاد از اساتید دانشگاهی از پایان نامه خود دفاع نمایند. در روز دفاعیه ممکن است اساتید از دانشجویان در رابطه با موضوع تحقیقاتی دانشجو سوالاتی پرسیده شود. دانشجویان ملزم به پاسخگویی به تمامی سوالات اساتید خواهند بود.

شرایط آمریکا برای تحصیل دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در خارج و مخصوصا در کشور آکادمیک دنیا یعنی آمریکا آرزوی همه دانشجویان از سراسر دنیا می باشد. دانشگاه ها و نظام آموزش عالی آمریکا جزو برترین های دنیا هستند. هر سال میلیون ها متقاضی از سراسر دنیا مایل به تحصیل دکترا و اخذ پذیرش از این کشور می باشند. حقیقت این است که بدلیل محدودیت پذیرش فقط 40% درخواست ها مورد قبول واقع می شود.

مقطع دکتری در آمریکا شرح
نوع دوره تحصیلی PhD
مدت تحصیل 4 تا 6 سال
قدیمی ترین دانشگاه دانشگاه هاوارد
هزینه تحصیلی $11617 تا 26551$ (دلار)
تعداد دانشجو 971417
سال تحصیلی آگوست تا می

اخذ پذیرش برای تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری در این کشور را دارند می ­بایست ابتدا در آزمون های تخصصی دانشگاه های این کشور شرکت نموده و در صورتیکه موفق به اخذ نمره قبولی در این آزمون شوند، اجازه ادامه تحصیل در دوره­­ دکتری به آنان داده خواهد شد. نمره قبولی در دانشگاه های مختلف آمریکا متفاوت است، بگونه ای که دانشگاه هایی که از رتبه های بالاتری در سطح جهان برخوردارند نمرات بالاتری را برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته اند. شرایط لازم برای تحصیل دکتری در کشور آمریکا بدین صورت است:

شرایط تحصیل PhD در آمریکا شرح
مدرک زبان انگلیسی TOEFL (کاغذی) با نمره 600 و TOEFL iBt با نمره 95- 100 و همچنین IELTS با نمره حداقل 7.0 و 7.5
مدرک اثبات تمکن مالی با ارایه صورت حساب بانکی
مدرک آزمون GRE 3.0 و 5.5 برای بخش رایتینگ، 154 تا 163 برای بخش وربال (شفاهی) و 157 تا 167 برای بخش ارزیابی کمی
مدارک دیگر شامل تهیه انگیزه نامه و توصیه نامه و همچنین گواهی سوء پیسینه و تاییدیه سلامت

دانشجویان دوره­ دکتری با توجه به رشته تحصیلی آنها باید آزمون های متفاوتی را سپری نمایند. بدین صورت که دانشجویانی که درخواست پذیرش در دوره­ دکتری رشته مهندسی را دارند باید آزمون GRE و دانشجویان رشته های پزشکی آزمون MCAT و دانشجویان رشته حقوق آزمون LSAT را بگذرانند و نمره قبولی لازم را کسب نموده تا بتوانند موافقت دانشگاه های کشور آمریکا را اخذ نمایند. ما به دانشجویان عزیزی که علاقمند به تحصیل در دوره­ دکتری هستند پیشنهاد می­ کنیم جهت انتخاب دانشگاه در آمریکا و چگونگی شهریه های تحصیلی در این کشور با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نمایند.

اخذ پذیرش برای تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا

مدارک لازم برای پذیرش تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری در این کشور را دارند باید تمامی مدارک زیر را به دانشگاه های آمریکا ارائه نمایند:

 • ارائه تمامی مدارک تحصیلی دانشجو در مقاطع قبلی شامل 2 الی 3 نسخه از ریز نمرات و مدارک کارشناسی وکارشناسی ارشد. تمامی مدارک فوق می­ بایست به زبان انگلیسی ترجمه شده و از طرف دانشگاه مبدأ دانشجو به دانشگاه مورد نظر در آمریکا ارسال گردد.
 • تکمیل و ارسال فرم درخواست پذیرش تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا. دانشگاه های آمریکا هر کدام دارای فرم های مخصوصی برای پذیرش تحصیلی دانشجویان می­ باشد. این فرم برای وارد کردن مشخصات دانشجو می ­باشد و دانشجویان به هنگام ارسال این فرم می­ بایست مبلغی حدود 50$ تا 100$ (دلار) جهت ارزیابی مدارک تحصیلی خود توسط دانشگاه به حساب دانشگاه مربوطه واریز نمایند.
 • ارائه توصیه نامه از اساتید دوره های قبلی تحصیلی. ارائه توصیه نامه از سوی اساتید به دانشگاه های این کشور جهت تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا بسیار پر اهمیت است. در برخی مواقع بهتر است ارسال توصیه نامه ها توسط اساتید انجام پذیرد.
 • ارائه رزومه تحصیلی. دانشجو می­ بایست رزومه تحصیلی خود را که شامل تمامی موارد از جمله مشخصات هویتی، مهارت های تخصصی، ورزشی، هنری و مهارت های زبان دانشجو می­ باشد را به زبان انگلیسی ترجمه نموده و برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال نماید.
 • ارائه مدرک زبان آیلتس برای تحصیل دکتری در این کشور. دانشجویان برای تحصیل در مقطع دکتری در این کشور می­ بایست دارای مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 7 یا 7.5 باشند.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا

تحصیل در مقطع دکتری در این کشور رایگان نیست و دانشجویان برای تحصیل در این دوره همانند سایر دوره های تحصیلی در دانشگاه های آمریکا ملزم به پرداخت شهریه هستند. میزان شهریه پرداختی توسط دانشجویان دکتری در دانشگاه های آمریکا 28000$ تا 40000$ (دلار) در سال تخمین زده شده است. دانشجویان در این دوره در رشته های علوم مهندسی می ­توانند بعنوان استادیار دانشگاه فعالیت نمایند. در این صورت دانشجویان علاوه بر دریافت حقوق دستمزد از سوی دانشگاه می ­توانند از این فرصت برای کسب تجربه و پیشرفت رزومه های خود بهره ­مند گردند. جدول زیر نشانگر شهریه سالانه دانشجویان دکترا در برخی دانشگاه های معروف آمریکا می باشد:

دانشگاه های معتبر هزینه به دلار در سال
موسسه فناوری ماساچوست (MIT) $49580
دانشگاه استانفورد $49617
دانشگاه هاروارد $47562
موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) $62433
دانشگاه شیکاگو $58968
دانشگاه پرینستون $51250

تمامی دانشجویان در مقاطع مختلف در آمریکا اجازه انجام کار ضمن تحصیل را خواهند داشت. دانشجویان دکتری اجازه 20 تا 30 ساعت کار دانشجویی در این کشور را خواهند داشت. البته دانشجویان می ­توانند ساعات کاری خود را در ایام تعطیل تا 40 ساعت نیز افزایش دهند. دانشجویان در دوره­ دکتری به پژوهش و تدریس دانشگاهی می­ پردازند و در نهایت با ارائه پایان نامه به آنان بالاترین مدرک دانشگاهی اعطا می­ گردد.

هزینه زندگی در آمریکا برای دانشجویان خارجی

معمولا هزینه زندگی در آمریکا هم از ایالتی به ایالت دیگر و هم از دانشجوئی به دانشجوی دیگر متفاوت است. چراکه سبک زندگی دانشجویان از هم متفاوت است. معمولا کل هزینه های دانشجوئی شامل آیتم هایی مثل تفریح، حمل و نقل، غذا، هزینه اجاره منزل یا آپارتمان به طور متوسط حدودا 1000$ (دلار) است:

پارامترها هزینه های ماهیانه به دلار
اجاره خانه 200$
هزینه اشتراک 20$
خوراک 150$
کارت های تماس بین المللی 15$
اینترنت خانگی 15$
هزینه تلفن 50$
رستوران 75$
ورزش، تفریح و سرگرمی 100$
بیمه خودرو 100$
بنزین 75$
فعالیت های آخر هفته 100$
خرید از بازار 100$
جمع کل هزینه ها 1000$

همان طوری که در فوق هم مشاهده شد، از بین کل هزینه های زندگی دانشجوئی در آمریکا هزینه اجاره آپارتمان بیشتر از سایر هزینه هاست. اما شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که گرانترین شهر برای اقامت دانشجویان دکتری در آمریکا چه شهری است. گرانترین شهر آمریکا در حال حاضر شهر نیویورک می باشد. برای اطلاع از شاخص هزینه زندگی در شهرهای آمریکا توصیه می شود که حتما به نمودار زیر توجه نمائید:

شاخص هزینه زندگی در شهرهای آمریکا

بورس های دانشگاه های آمریکا

در کشور آمریکا دانشگاه ها به دو صورت خصوصی و دولتی هستند. شهریه های تحصیلی در دانشگاه های خصوصی این کشور بیشتر از دانشگاه های دولتی می­ باشد. اما پذیرش دانشجویان محلی در دانشگاه های دولتی این کشور در اولویت بالاتری هستند. با توجه به شهریه های بالای تحصیلی در مقطع دکتری بورسیه ها و کمک هزینه های مالی بسیاری در اختیار دانشجویان قرار داده شده است. از جمله مهمترین بورسیه های تحصیلی در آمریکا بورسیه فلوشیپ، دستیار تحقیقاتی و دستیار تدریس یا استادیار می­ باشد.

همچنین اکثر دانشگاه ها در مقطع دکترا در آمریکا دارای برنامه ای است که دانشجویان می­ توانند براحتی بخشی از هزینه های تحصیل خود در این مقطع را پوشش دهند. این برنامه بگونه ای است که دانشجویان دوره­ی کتری با انجام 15 تا 20 ساعت کار در هفته می­ توانند کسب درآمد نموده و به تحصیل رایگان در دانشگاه های آمریکا بپردازند. برنامه فوق به طرح اسیستانشیپ معروف است. همه­ شما عزیزان می­ توانید پاسخ تمامی سوالات خود را در زمینه مهاجرت به آمریکا از کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جویا شوید.

سوالات پرتکرار درباره تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا

سوالاتی که در خصوص تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا همواره مورد پرسش است به شرح زیر هستند؛

 • مهم ترین مزیت تحصیل در آمریکا چیست؟ امکان تحصیل رایگان و استفاده از بورسیه های ارزشمند تحصیلی.
 • هزینه تحصیل دکتری در آمریکا چه مقدار است؟ به طور میانگین در حدود 55000$ (دلار) در سال.
 • طول دوره دکتری در آمریکا چه مدت است؟ در حدود 4 تا 6 سال.
 • آیا امکان اقامت پس از تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا وجود دارد؟ یکی از مهم ترین مزایای تحصیل دکتری در آمریکا، امکان اخذ اقامت دائمی این کشور است.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *