مهاجرت تحصیلی هلند

تحصیل در هلند

تحصیل هلند
تحصیل در هلند
میانگین امتیاز 4.9 تعداد 38

تحصیل در هلند به عنوان یک سیستم آموزشی منحصر به فرد جذابیت های فراوانی دارد و همچنین متقاضیان زیادی دارد. اشخاصی که تحصیل در این کشور را تجربه کرده اند به این نکته اذعان دارند. تحصیل در کشور هلند همانطور که جذاب است متفاوت با برنامه های تحصیلی است که ما در زندگی خود تجربه کرده ایم. برای کشور کوچکی مانند هلند جهت گیری و سمت و سوی بین المللی در زمینه آموزش و پرورش بسیار حائز اهمیت است.

بررسی همه شرایط تحصیل در هلند در سال 2019

کشور هلند، کشوری است 95% از مردم این کشور می توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند که در طول اقامت تحصیلی، افراد به راحتی با مردم این کشور سازگار می شوند. احترام به نظرات و اعتقادات هر فرد در این کشور یک فضیلت ملی است که به ساخت یک جامعه متنوع قدرت می بخشد. این پایه و اساس روش تدریس در موسسات آموزش هلندی است.

سیستم آموزشی کشور هلند

سیستم آموزش هلند بر روی کار گروهی در یک محیط ایده آل برای ایجاد دوستی تمرکز دارد. دانش آموزان از آزادی کافی برای ابراز نظرات و کسب دانش مورد نیاز برخوردارند. با تحصیل در هلند شما ذهنیت باز و توسعه عقاید بین المللی خود را افزایش می دهید. این کشور همچنین سابقه بسیار طولانی در جذب دانشجویان بین المللی برای تحصیل دارد.

در سال 1950 هلند نخستین کشور غیر انگلیسی زبان بود که برنامه های ویژه به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین المللی طراحی کرد. کسب مدرک دیپلم هلند، کلید موفقیت حرفه ای در سراسر جهان است. سیستم آموزش عالی و دانشگاهی هلند دارای یک شهرت جهانی در کیفیت بالا است و تجربه نشان می دهد که افرادی که در یکی از موسسات آموزش عالی هلند تحصیل کرده اند در سایر نقاط جهان عملکرد بسیار چشم گیری داشته اند. این سطح از کیفیت از طریق سیستم تضمین و تنظیم کیفیت ملی این کشور به دست آمده است.

موسسات آموزش عالی هلند مجموعا 1560 برنامه تحصیلی بین المللی و دوره های آموزشی را برگزار می کند که از این بین تعداد 1543 برنامه به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شود و همین امر باعث می شود هلند پیشگام در زمینه برنامه های مطالعاتی انگلیسی زبان در اروپا باشد.

تحصیل در هلند به زبان انگلیسی 

هلند، بخشی از سرزمین اصلی اروپا است. این کشور در اروپای غربی با خط ساحلی گسترده ای به دریای شمال و مرزهای مرزی با آلمان و بلژیک است. هلند اولین کشور غیر انگلیسی زبان بود که دوره های آموزش انگلیسی را به دانشجویان خارجی ارائه می داد. دانشجویان بین المللی می توانند برنامه ها را به زبان هلندی یا انگلیسی مطالعه کنند، که این امر می تواند گزینه ای عالی برای تحصیل در خارج از کشور باشد. تحصیل در تمامی مقاطع دانشگاهی در هلند به زبان انگلیسی کاملا ممکن است.

قبل از اینکه بتوانید در سطح دبیرستان در هلند مانند سایر مقاصد تحصیل کنید، سطح صلاحیت با زبان انگلیسی مورد نیاز است، این در صورت درخواست برای دوره خود با نشان دادن نتایج یک آزمون پذیرفته شده زبان انگلیسی، باید ثابت شود. شما نیاز به نمره کمتر از 6.0 IELTS یا TOEFL 550  دارید. سایر آزمونهای زبان ممکن است پذیرفته شوند، بنابراین لطفا این نکته را با موسسه انتخاب شده خود بررسی کنید. شما عزیزان برای اینکه بتوانید برای هر یک از مقاطع تحصیل در کشور هلند اقدام کنید نیاز به یک سطح مشخص از نمره آیلتس و یا تافل دارید. اگر می خواهید در این مورد اطلاعاتی داشته باشید٬ پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید!

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی 

در دانشگاه های علوم کاربردی می توانید در برنامه های کارشناسی در طیف وسیعی از رشته ها نظیر اقتصاد، مراقبت های بهداشتی، هنرهای زیبا، کشاورزی و غیره ثبت نام کنید. در هر رشته، انواع زیادی از برنامه ها وجود دارد که می تواند در محتوا از یک موسسه به بعد متفاوت باشد. دانشگاه های علوم کاربردی آزادی زیادی در تعیین محتوا و ساختار برنامه هایشان دارند. این امر موجب معرفی برنامه های افتخاری برای دانش آموزان با استعداد، رشته های تحصیلی و نوجوانان و برنامه های دوگانه می شود که در آن شما برای مدتی مطالعه می کنید و سپس برای یک دوره زمانی کار می کنید. بیشتر برنامه های کارشناسی در طول یک سال اول (پروپرتروز) تشکیل شده و پس از آن فاز اصلی سه ساله است.

تمرکز این برنامه ها این است که به مهارت های لازم و شایستگی های شغلی در حوزه خاص اختصاص دهید. این بدان معنی است که شما می توانید از طریق کارآموزی، تجربه عملی و عملی، علاوه بر آموزش در کلاس درس، کار بر روی پروژه ها و تکالیف گروهی، بهره مند شوید. پس از اخذ مدرک لیسانس، می توانید در یک برنامه کارشناسی ارشد ثبت نام کنید و یا می توانید شروع به کار در رشته تحصیلی خود کنید.

نکته: شما مانند هر مقطع دیگری برای تحصیل در کشور هلند میبایست دارای مدرک زبان انگلیسی برای نشان دادن سطح خود باشید. این سطح برای دوره کارشناسی در کشور هلند٬ معادل آیلتس 6 می باشد. نکته قابل توجه اینکه در صورت داشتن آیلتس با نمره کمتر می توانید در دوره های پیش نیاز دانشگاه ها شرکت کنید. البته تمامی دانشگاه ها این دوره را ارئه نمی دهند و شما میتوانید برای اخذ پذیرش در این دوره ها با ما در ارتباط باشید!

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد

هدف اصلی برنامه های کارشناسی ارشد که توسط دانشگاه های علوم کاربردی ارائه می شود، افزایش دانش و تخصص حرفه ای شما در سطح تحصیلات تکمیلی است. تمرکز بر بهبود شغلی حرفه ای، مهارت های بالینی و تحلیلی و آمادگی برای موقعیت های مدیریتی و رهبری در یک حوزه خاص است. در بسیاری از برنامه ها شما باید نوعی تحقیق کاربردی را انجام دهید، بر اساس تجربه عملی که در کار شما کسب کرده اید. برنامه های کارشناسی ارشد حداقل یک سال است (60 واحد)، اما بسیاری از آنها طولانی تر از 1.5 تا 4 سال (90-240 واحد) هستند. برنامه های حرفه ای پیشرفته در علوم پزشکی مانند پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروخانه در کل 3 سال (180 عدد) مطالعه است. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی در هلند به لینک مربوطه مراجعه نمایید. انواع برنامه های کارشناسی ارشد برای انتخاب وجود دارد:

 • استاد علمی ارائه آموزش های پیشرفته در آماده سازی برای اشتغال
 • استاد تحقیقاتی که در آن شما در تحقیق علمی شرکت می کنید.
 • برنامه های کارشناسی ارشد آموزش معلمان که شما را در تمام سطوح آموزش متوسطه آماده می کند.

نکته: شما مانند هر مقطع دیگری برای تحصیل در کشور هلند میبایست دارای مدرک زبان انگلیسی برای نشان دادن سطح خود باشید. این سطح برای دوره کارشناسی ارشد در کشور هلند٬ معادل آیلتس 6.5 می باشد. نکته قابل توجه اینکه در صورت داشتن آیلتس با نمره کمتر می توانید در دوره های پیش نیاز دانشگاه ها شرکت کنید. البته تمامی دانشگاه ها این دوره را ارئه نمی دهند و شما میتوانید برای اخذ پذیرش در این دوره ها با ما در ارتباط باشید!

تحصیل در هلند در مقطع دکترا

تحصیل در دکترا به معنای صرف حداقل 4 سال تحقیق اصلی و نوشتن پایاننامه است. در طول این زمان، نامزد PhD در همکاری نزدیک با سرپرست خود کار می کند. یک دکترا به عنوان مطالعه مورد توجه قرار نگرفته است، اما به عنوان تحقیق جدی و نامزدهای دکترا در هلند اغلب مشاغل پرداخت می شود. حال می خواهیم بررسی کنیم که چرا هلند را برای دکترای خود انتخاب می کنید؟ پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید! برای بررسی هلند به عنوان یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل دکترا باید بدانید که هلند دارای موارد زیر است:

 • مدارس عالی
 • انواع زیادی از زمینه های تحقیق و همکاری بین رشته ای گسترده
 • تحقیقات در سطح جهانی: دوازده دانشگاه تحقیقاتی هلندی در رتبه 200 رتبه بندی دانشگاه جهانی رتبه بندی دانشگاه تایمز قرار دارند.
 • اغلب قراردادهای استخدامی به متقاضیان دکترا پرداخت می شود.

تمام داوطلبان دکترا بخشی از یک مدرسه فارغ التحصیلی یا مدرسه پژوهشی هستند. مدارس تحقیقاتی همکاری میان دانشگاه های متعدد تحقیقاتی و موسسات تحقیقاتی هستند، در حالی که مدارس فارغ التحصیل در دانشگاه ها سازماندهی می شوند. هر دو محیط تحقیقاتی الهام بخش را فراهم می کنند، برنامه های آموزشی مناسب، کلاس های کارشناسی، سمینارها و کنفرانس ها را ارائه می دهند.

هنگامی که پایان نامه شما برای انتشار مورد تایید قرار می گیرد، شما در دفاع عمومی از تحقیقات خود شرکت خواهید کرد و در مراسم سنتی، دکترا اهدا خواهد شد. یک دکترا از یک دانشگاه هلندی به دلیل استانداردهای علمی بالا بسیار مورد توجه است. هلند یک رتبه بندی بین المللی عالی برای تعداد انتشارات در هر محقق (دوم) و تاثیر نشر تحقیق (4) دارد. در صورتی که تمایل دارید که بیشتر در مورد تحصیل دکترا در هلند بدانید به لینک مربوطه مراجعه بفرمایید.

تحصیل در هلند در رشته پزشکی 

پزشکی در هلند به طور متفاوتی نسبت به انگلستان تدریس می شود، هم از لحاظ رویکرد به موضوع و هم به زمان بندی آن. در حالی که یک مدرک پزشکی هلندی با احترام یکسان از مدرسه پزشکی بریتانیا برخوردار می شود ، شیوه ای که دانشجویان آن را تحصیل می کنند، بدین معنی است که انتقال دانش بین دو کشور به دوران تحصیلتان تقریبا غیر ممکن خواهد بود. مسیر صلاحیت به عنوان یک دکتر به طور کلی در هلند شامل سه مرحله اصلی است:

 • کارشناسی پزشکی در پزشکی (3 سال)
 • کارشناسی ارشد در پزشکی (3 سال دیگر)
 • آموزش (یک سال)

3 سال اول می توان به زبان انگلیسی در دانشگاه های هلند تدریس شود، اما فقط دو نفر این گزینه را دارند و تعداد کمی از آنها در دسترس دانشجویان بریتانیا است. دانشگاه گرونینگن دو مدرک کارشناسی در پزشکی، یکی در بهداشت جهانی، دیگری در پزشکی مولکولی ارائه می دهد. دانشگاه ماستریخت دارای یک برنامه مشابه در زبان انگلیسی است. همه این درجه ها اولین گام برای تبدیل شدن به یک پزشک هستند. در حالی که این مقاطع به زبان انگلیسی تدریس می شود ضروری است که در کنار سایر مطالعات شما هلندی یاد بگیرند؛ زبان هلندی بخشی جدایی ناپذیر از درجه است و اگر شما می خواهید فارغ التحصیل شوید باید امتحانات را به زبان برسانید.

هزینه های تحصیل در هلند

جالب است که بدانید که هزینه های تحصیلی در کشور هلند نسبتا پایین است و همچنین هزینه زندگی نسبتا ارزان است. اینکه کلمه نسبتا به کار می بریم این است که با توجه به اینکه کشور هلند در غرب اروپا است و همچنین دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی تحصیل می شود.

هزینه سالانه مسکن برای دانشجویان کشورهای عضو EEA، سوئیس و سورینام از 2060 € برای سال تحصیلی 2018 تا 2019 شروع و 2087€ برای سال تحصیلی 2019-2020 در نظر گرفته شده است. دولت هلند هزینه تحصیل دانشجویان سال اول در آموزش عالی را نصف کرده است. برای دانشجویان با ملیت دیگر میانگین هزینه تحصیل برای دوره های لیسانس بین 6000 تا 15000 € و برای یک برنامه کارشناسی ارشد بین 8000€ تا 20،000 € است.

تجربه نشان داده است که دانشجویان تحصیل کرده در هلند برای یک سال از بین 800 تا 1100 € در ماه صرف می کنند. به عنوان یک دانش آموز، می توانید در بسیاری از رستوران ها، موزه ها و سینماها تخفیف بگیرید٬ همچنین منابع زیادی برای کمک به تحصیل شما وجود دارد. در صورتی که تمایل به دریافت اطلاعات در زمینه هزینه زندگی در هلند هستید به لینک مربوطه مراجعه بفرمایید.

دانشگاه های تحقیقاتی در کشور هلند

تعداد 14 دانشگاه تحقیقاتی دولتی در سراسر هلند وجود دارد که از این تعداد 9 دانشگاه در تمامی رشته ها، 3 دانشگاه در رشته های مهندسی، یکی از آنها در زمینه کشاورزی و دیگری یک دانشگاه با سیستم باز است. این موسسات آموزشی دانشجویان را برای مطالعات آکادمیک و تحقیقات علمی پرورش می دهد و همچنین برنامه های تحصیل در هلند بسیار دقیق و برنامه ریزی شده هستند و بیشتر فارغ التحصیلان در خارج از محیط تحقیقاتی موفق به یافتن شغل مورد نظر خود می شوند. همه برنامه های آموزشی در دانشگاه های تحقیقاتی هلند اولین سال خود را با دوره های پایه شناخته شده این کشور شروع می کنند.

این دوره ها مقدمه ای کلی در زمینه رشته انتخاب شده ارائه می دهد و پایه ای برای ادامه تحصیلات تخصصی فراهم می کنند. با پیشرفت برنامه، دانشجویان آزادی بیشتری برای انتخاب موضوعات خود دریافت می کنند و گام نهایی پایان نامه بر اساس تحقیق خود دانشجو است. دانشگاه های این کشور به نسبت ظرفیت از 6 هزار تا 30 هزار دانشجو در هر دانشگاه ثبت نام می کنند که مجموعا سالانه 205.000 دانشجو در این دانشگاه ها ثبت نام می کنند. دانشگاه های تحقیقاتی تنها به ارائه آموزش های 6 ساله می پردازند و از آنها به عنوان دانشگاه های واقعی یا دانشگاه های آکادمیک یاد کرده اند. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاههای هلند به لینک مربوطه مراجعه بفرمایید. در اینجا مدت زمان برنامه های مطالعاتی هر دوره از مقاطع هلند را برای شما بازگو می کنیم:

مقطع تحصیلی زمان برنامه
دکترا 4 سال
کارشناسی 3-4 سال
کارشناسی ارشد 1-2 سال
کارشناسی هنر 3 سال
کارشناسی ارشد هنر 3-4 سال

تحصیل در هلند

دانشگاه های علوم کاربردی در هلند

دانشگاه های علوم کاربردی هلند برنامه های تحصیلی حرفه ای در زمینه هنر و علوم کابردی را ارائه می دهد. هلند 40 دانشگاه دولتی علوم کاربردی دارد که بزرگترین این دانشگاه ها سالانه بین 20.000 تا 39.000 دانشجو را ثبت نام می کند و در مجموع 365.000 دانشجو در این برنامه ها شرکت می کنند. کسانی که قصد تحصیل در هلند در این دانشگاه ها را دارند باید آگاه باشند که دانشگاه های علوم کاربردی هلند تمرکز بیشتری بر برنامه های کاربردی نسبت به دانشگاه های تمام وقت و یا پاره وقت دارند. تمام برنامه های حرفه ای شامل فاز پایه و فاز اصلی و پایان دادن به پروژه و پایان نامه فردی می باشد. هدف اصلی از این برنامه ها کسب تمرین و تجربه در موقعیت های کاری واقعی است.

جالب است بدانید که اخذ پذیرش در دانشگاه های علوم کاربردی در هلند بسیار ساده تر از دیگر دانشگاه های تحقیقاتی برای متقاضیان بین المللی می باشد. ما حتما به بررسی این امر می پردازیم. پس با ما در ادامه این مطلب همراه باشید!

موسسات آموزش بین المللی هلند

هلند برای بیش از 50 سال دوره های تحصیلات عالی خود را با نام آموزش بین المللی (IE) ارائه کرده است. دوره های متنوع بسیار زیادی در IE وجود دارد و این دوره ها دانشجویان بسیاری را به خود جذب می کند. این دوره ها حتی در خارج از مرزهای هلند نیز شهرتی به دست آورده اند و شامل دوره هایی در زمینه مطالعات مدیریت، علوم کشاورزی، نجوم، پزشکی، مهندسی عمران، سنجش از راه دور و هنر هستند. تحصیل در این کشور در موسسات آموزش بین المللی در درجه اول برای افرادی که در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند و دانشجویان بین المللی مناسب است.

سرعت در پیشرفت سریع است و تمام دوره ها به زبان انگلیسی انجام می شود. برنامه های آن از چند هفته تا 4 سال به طول می انجامد و طراحی شده اند تا انتظارات دانشجویانی را که به دنبال دانش تخصصی هستند برآورده نمایند. موسسات آموزش بین المللی فقط دوره های مقطع ارشد را ارائه می دهد و برای مقطع لیسانس یا کارشناسی هیچ برنامه ای ندارد.

تحصیل در هلند بدون مدرک زبان

شاید برای شما این سوال وجود داشته باشید که آیا می توانید بدون مدرک زبان در کشور هلند تحصیل کنید؟ پاسخ این سوال بسیار راحت است. با توجه به اطلاعاتی که پیشتر به شما دادیم این امکان وجود ندارد که شما بدون داشتن مدرک زبان در هلند پذیرش بگیرید؟ چرا؟ زیرا داشتن مدرک زبان یک از الزامات اخذ پذیرش و حتی اخذ ویزا می باشد. پس شما حتما نیاز به داشتن مدرک زبان در هلند را دارید.

نکته ای که در این زمینه شما باید بدانید این هست که بدون مدرک زبان اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور ممکن نیست٬ اما اینکه نمره شما کمتر از حد نساب مورد نیاز باشد مشکلی ندارد؟ چرا؟ زیرا می توانید با داشتن سطح پایینتر از سطح مورد نیاز وارد دوره های پیش نیاز زبان در برخی از دانشگاه های هلند شوید. برای اخذ اطلاعات در این زمینه می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

سیستم یادگیری در هلند

تحصیل در هلند در مدارس تحصیلات تکمیلی نیز امکان پذیر است، این مدارس سازماندهی شده توسط دانشگاه ها هستند و مطالعات چالش برانگیز و پژوهشی را مانند موسسات تحقیقاتی و پژوهشی ارائه می دهند. برخی از این مدارس میان رشته ای هستند در صورتی که برخی دیگر تنها بر روی یک یا چند رشته خاص تمرکز دارند. هلند برنده جایزه سیستم آموزش مبتنی بر مسئله است و این جایزه را برای تمرین دانش آموزان در تجزیه و تحلیل و حل مشکلات علمی بدست آورده است.

سیستم یادگیری مبتنی بر مسئله خود آموزی و انضباط فردی را به عنوان بخش بزرگی از تمام برنامه های تحصیلی دانش آموزان برای حل مشکلات، نوشتن مقالات و کسب تجربه علمی از طریق کارآموزی و انجام آزمایش در آزمایشگاه ها اختصاص داده است. سبک تحصیل در این کشور را می توان همانند تحصیل و اعزام دانشجو به اسپانیا یا تحصیل پزشکی در آلمان به صورت تعاملی و دانش آموز محور توصیف کرد.

در این مقاله بخشی از سیستم آموزشی این کشور و تحصیل در کشور هلند را برای شما عزیزان بیان کردیم، امید است اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. با این امید از شما صمیمانه دعوت می کنیم تا در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به هلند، تحصیل در هلند و اخذ ویزای تحصیلی این کشور با مجرب ترین مشاورین مهاجرت در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید تا شما را از آخرین اخبار مربوط به تحصیل در این کشور و تمام کشورهای دیگر مطلع سازند.

18 دیدگاه برای “تحصیل در هلند

 1. ترانه گفت:

  چه عالی رشته های top up cours به چه صورت می باشد در هلند؟

 2. صبا گفت:

  خیلی ممنون بایت اطلاعات خوبتون خیلی کاربردی بود

 3. محمود گفت:

  سلام میخواستم ببینم با سن ۳۸ سال میتونیم اقدام کنیم برای هلند؟

 4. مهراد گفت:

  من پارسال توریستی اونجا بودم تابستون خیلی زیباست و مردم خوبی داره ، میخوام برم برای اقامت و موندن بهترین روش برای منی که رشته ام مدیریت هست چی می تونه باشه؟

 5. صبا صابری گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون

 6. v!da گفت:

  سلام و تشکر ار مطالب بسیار خوبتون
  تحصیل در هلند ایا با سن بالا هم امکان پذیر هست؟

 7. علی رام رادین فر گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد تحصیل در هلند تشکر می کنم اگه امکانش هست در موردمقایسه هزینه زندگی در بهترین کشورها جهت مهاجرت هم مطلب بذارید

 8. ژوبین گفت:

  امکان اقامت پس از تحصیل در هلند برای ما چقدره؟

 9. هما گفت:

  آیا امکان انجام کار دانشجویی در هلند وجود دارد؟

 10. Leilakk گفت:

  سلام.میشه همزمان با تحصیل کار کرد؟

 11. Deniz گفت:

  آیا تحصیل رایگان در هلند شامل هزینه زندگی دانشجویی هم میشه یا فقط مخصوص شهریه هاست؟

 12. امیرحسین گفت:

  با تشکر از مقاله خیلی خوبتون

 13. محمد امینی گفت:

  سلام برای تحصیل هلند مستلزم داشتن چه اطلاعاتی هست ؟

 14. ترانه گفت:

  آيا دوره هاي يك ساله در هلند امكان پذير هست؟؟

 15. احمد حسینی گفت:

  سلام میخواستم بدونم شرایط تحصیل در هلند از لحاظ اقتصادی برای ما ها صرفه و توجیه اقتصادی داره

 16. م.رضاپور گفت:

  سلام ‌‌خسته نباشید.
  میخواستم بدونم با سن ۴۰ سال میشه اقامت این کشور دریافت کرد ؟

 17. مصطفی گفت:

  تحصیل در هلند میتونه منجر به اقامت کاری بشه؟

 18. مولودحسینی گفت:

  سلام من25سالمه ومدرک پیش دانشگاهی هنر دارم اگر ایلتس بگیرم امکانش هست درخواست ویزای تحصیلی بدم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هشت =