ویزای تحصیلی

تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال

معمولا کشورهای واقع در بخش غربی قاره اروپا از سطح علمی بالا و میانگین سواد بالایی برخوردار هستند. این اجازه به فارغ التحصیلان داده می شود که پس از پایان تحصیلات بدون واسطه وارد بازار کار شوند و پس از گذراندن مقدمات قانونی بتوانند تابعیت و اقامت دائم کشور مطلوب خود را به دست آورند. امروزه تحصیل در پرتغال با توجه به مدارک تحصیلی دانشگاه های این کشور که در سطح بین المللی از اعتبار بسیار خوبی برخوردارند بسیار محبوب است اما در زمان های دور تحصیلات در این کشور فقط مخصوص افراد خاص از طبقه ثروتمندان جامعه بوده است.

پرتغال تا سال 1960 دارای نرخ آموزش بسیار پایینی بود اما از سال 1960 میلادی درصد بیشتری از مردم توانستند در مقاطع مختلف به تحصیلات بپردازند، شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در کشور پرتغال و مهاجرت تحصیلی به این کشور با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نموده و برترین دانشگاه ها را جهت اخذ پذیرش و ویزا برگزینید.

دلایل و مزایا تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال می ‌تواند برای دانشجویان بسیار مزایا داشته باشد. این کشور با موقعیت جغرافیایی خود در قلب اروپا، زبان دوم پرتغالی و همچنین دسترسی آسان به سایر کشورهای اروپایی، یک مقصد جذاب برای تحصیلات بین ‌المللی است. در ادامه به برخی از مزایای تحصیل در پرتغال اشاره خواهیم کرد. یکی از مزایای اصلی تحصیل در پرتغال، وجود دانشگاه ‌های با کیفیت بالا و برنامه‌ های تحصیلی متنوع است. دانشگاه‌ های پرتغال به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در حوزه تحصیلات عالی شناخته می ‌شوند و دارای رتبه ‌بندی بین ‌المللی معتبر هستند. هزینه زندگی و تحصیل در پرتغال نسبتاً مناسب است. در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، هزینه ‌های زندگی و مسائل مربوط به مسکن و خدمات رفاهی در پرتغال به طور کلی کمتر است.


پرتغال یک کشور با فرهنگ گسترده و تاریخ باستانی است. دانشجویان می ‌توانند از تجربه زندگی در یک کشور با فرهنگ چند جانبه و جذاب بهره ‌مند شوند. پرتغال دارای مناظر طبیعی زیبا، سواحل دلپذیر و آب و هوای معتدل است. این موارد می ‌توانند برای دانشجویان جذاب باشند و تجربه‌ ای فوق ‌العاده از زندگی دانشجویی را فراهم کنند. در نهایت، فرصت ‌های شغلی پس از فارغ ‌التحصیلی نیز یک مزیت از تحصیل در پرتغال است. با تحصیل در یک کشور با اقتصاد رو به رشد، دانشجویان ممکن است به فرصت ‌های شغلی جذاب و متنوع دست یابند. با توجه به این مزایا، تحصیل در پرتغال ممکن است یک گزینه جذاب برای دانشجویان بین ‌المللی باشد.

تحصیل مقاطع پیش از دانشگاه در پرتغال

آموزش عالی در پرتغال به 3 بخش دانشگاه خصوصی، دانشگاه دولتی و دانشگاه پلی تکنیک تقسیم می شود. پلی تکنیک در دوره های عملی در بخش های مختلف مانند پرستاری و مهندسی مشغول می باشد و تحصیل در این نوع از دانشگاه ها به دلیل جذب راحت متقاضیان در بازارهای کار از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.

در این کشور شروع به تحصیل برای تمام دانش آموزان از اتمام سن 6 سالگی است. دانش آموزان خارجی که قصد تحصیل، شروع به تحصیل یا ادامه تحصیل در مدارس پرتغال را دارند و سن آن ها از 18 سال کمتر است لازم است که والدینشان اقامت پرتغال را اخذ کرده باشند و یا قیم کودک که تابعیت پرتغال را دارد بتواند سرپرستی او را عهده دار شود. تحصیلات در مدارس پرتغال به 3 سطح تقسیم می شود که در ذیل توضیح می دهیم:

مقاطع تحصیلیشرح
مقطع اولمقطع ابتدایی در کشور پرتغال از سن 6 سالگی آغاز و تا سن 9 سالگی ادامه یافته و دروس ریاضی، موسیقی، محیط زیست، زبان انگلیسی، زبان پرتغالی و غیره در این مقطع آموزش داده می شود.
مقطع دوممقطع دوم در کشور پرتغال از سن 10 سالگی آغاز و تا سن 15 سالگی ادامه یافته و دروس ریاضی، فیزیک، جغرافی، تاریخ، کامپیوتر، شیمی، زبان انگلیسی، زبان پرتغالی و غیره در این مقطع آموزش داده می شود.
مقطع سومدانش آموزان تا سن 17 سالگی در متن تحصیل در این مقطع خواهند بود. به پایان رساندن تحصیل در این مقطع تحصیلی منجر به اخذ دیپلم خواهد شد. هر سال تحصیلی در پرتغال از ماه سپتامبر شروع می شود و تا ماه ژوئن به پایان می رسد.

معرفی بهترین شهرهای پرتغال برای تحصیل

زندگی دانشجویی در پرتغال به دلیل اخلاق شهروندان، آرامش، چشم اندازهای جذاب می تواند برای بسیاری از دانشجویان جذاب باشد. تحصیل در این کشور به شما این امکان را می دهد تا با فرهنگ های مختلف در دنیا (به خصوص کشور آفریقا) آشنا شوید. در ادامه درباره برخی از محبوب ترین شهرهای دانشجویی پرتغال اطلاعات کسب کنید و دانشگاه های برتر لیسبون، پورتو و کویمبرا بشناسید.

 • شهر لیسبون: یا لیسبو به عنوان مهمترین شهر کشور پرتغال شناخته می شود، این شهر که پایتخت کشور پرتغال است در سواحل غربی این کشور جای گرفته و سرشار از فرهنگ، تاریخ و غذاهای متنوع و لذیذ است. در این شهر مجموعه ای از فعالیت ها و تجربیات ارائه می شود و این شهر را به شهری پر هیاهو و پر جنب و جوش تبدیل کرده است. University of Lisbon و Universidade Nova de Lisboa که دو دانشگاه دولتی برتر در کشور پرتغال هستند در این شهر جای گرفته اند. سایر دانشگاه هایی که در شهر لیسبون قرار دارند عبارتند از: دانشگاه فنی لیسبون، انستیتو دانشگاه لیسبون، دانشگاه لوسیادا، دانشگاه تجارت و اقتصاد نوا وغیره.
 • شهر پورتو: دومین شهر بزرگ کشور پرتغال که در ساحل غربی جای گرفته است که از نظر تاریخی و تپه ها دارای ویژگی های خاص است. دانشگاه هایی که در شهر پورتو هستند عبارتند از: دانشگاه پورتو، موسسه Politutonico de Porto، Lusiada University of Porto ، Universidade Fernando Pessoa و Universidade Catolica Portuguesa.
 • شهر کویمبرا: این شهر محل قدیمی ترین دانشگاه کشور پرتغال است در این شهر می توانید از معماری های قرون وسطا دیدن کنید و از فعالیت های جامعه دانشجویی لذت ببرید. علاوه بر دانشگاه کویمبرا Instituto Politecnico de Coimbra و چندین دانشگاه خصوصی در این شهر قرار دارند.

معرفی بهترین شهرهای پرتغال برای تحصیل

نحوه ثبت درخواست پذیرش تحصیلی پرتغال 2024

نحوه ثبت درخواست پذیرش در دانشگاه های پرتغال به قوانین هر دانشگاه بستگی دارد. هر دانشگاه شیوه مخصوص به خود را در نحوه پیش ثبت نام ارائه می کند، همچنین مقطع تحصیلی مورد نظر نیز می تواند در نحوه درخواست پذیرش تاثیر گذار باشد. اگر فرد قصد دارد در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی کشور پرتغال نام نویسی کند باید دو مرحله زیر را پشت سر بگذارد: فرد باید دوره دبیرستان خود را به پایان رسانده باشد و همچنین باید یک مدرک رسمی پایان دوره در اختیار داشته باشد، مدارک بایستی در سایت رسمی دانشگاه بارگذاری شوند.

در صورتی که فرد قصد دارد در دانشگاه های خصوصی و یا مقاطع بالاتر دانشگاه های دولتی ثبت نام کند، نیاز به گذراندن مراحل زیر خواهد داشت:

مراحلشرح
مرحله 1باید مدارک دوره قبلی تحصیلی را در اختیار داشته باشند
مرحله 2مدارک باید توسط افراد مورد اطمینان سفارت به زبان پرتغالی ترجمه شود
مرحله 3مدارک باید در سامانه رسمی دانشگاه بارگذاری شوند

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی پرتغال

شرایط تحصیل در کشور پرتغال با بسیاری از کشورهای اروپایی متفاوت است. بسیاری از دانشگاه های کشور پرتغال از آزمون ورودی استفاده می کنند. این آزمون ها گاهی به صورت یک آزمون عمومی در سطح کشور پرتغال برگزار می شود. در صورت نحوه برگزاری آزمون بهتر است به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

مدارک مورد نیازبرای نام نویسی اولیه عبارتند از:

 • گواهی پایان تحصیل در دوره دبیرستان
 • گواهی موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه
 • تشابه رشته دبیرستان و رشته مورد نظر برای ادامه تحصیل: برای مثال علاقمندان به رشته های هنری باید پیش نیازهای آن را در دبیرستان پشت سر گذاشته باشند.
 • ریز نمرات تحصیلی
 • گذرنامه معتبر
 • دانشجویان مقطع کارشناسی: باید گواهی معتبر دوره دیپلم و پیش دانشگاهی را ارائه دهند.
 • دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد: باید گواهی معتبر دوره کارشناسی را ارائه دهند.
 • متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا: باید گواهی معتبر کارشناسی ارشد خود را ارائه دهند.

زبان تحصیل در پرتغال

دانشجویانی که قصد تحصیل در پرتغال را دارند، باید یک گواهی زبان معتبر ارائه دهند این گواهی می تواند به زبان انگلیسی و یا پرتغالی باشد. با این وجود باید اشاره کرد که تعداد دانشگاه های انگلیسی زبان در کشور پرتغال در دوره کارشناسی محدود است و حداقل نمره زبان انگلیسی مورد نیاز نمره 6 در آزمون آیلتس و 80 در آزمون تافل است برای تحصیل به زبان پرتغالی نیز به مدرک زبان B1 نیاز است. این امکان برای افراد وجود دارد که دوره کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی پشت سر گذارند، باید توجه داشت که بسیاری از رشته های تحصیلی دو زبانه هستند در واقع فرد ممکن است دروس ابتدایی خود را به زبان انگلیس آغاز کند اما در ادامه نیاز به زبان پرتغالی داشته باشد.

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی

در این کشور مقطع کارشناسی یا لیسانس شامل 4 سال پیوسته تحصیلی است که متناسب با رشته تحصیلی هر دانشجو باید در کل 180 الی 240 واحد درسی را بگذارند تا موفق به اخذ مدرک شود. اگر قصد مهاجرت به پرتغال و ادامه تحصیل در این کشور را دارید لازم است که دارای مدرک دیپلم 12 ساله باشید. علاوه بر الزام به داشتن مدرک دیپلم لازم است که شما دوره پیش دانشگاهی را مجددا در کشور پرتغال بگذرانید تا برای ورود به دانشگاه واجد شرایط شوید. برای اشتغال در پرتغال بعد از فارغ التحصیلی تسلط کامل به زبان پرتغالی اهمیت زیادی دارد تا بتوانید به راحتی وارد بازار کار این کشور شوید. در باب مقطع کارشناسی در پرتغال لینک فوق را بخوانید.

مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال

مدت زمانی که دوره کارشناسی ارشد در کشور پرتغال به طول می انجامد 2 سال است و دانشجویان محترم باید نسبت به رشته انتخابی خود 90 الی 120 واحد درسی را با موفقیت پشت سر بگذارند تا موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد شوند. این مقطع تحصیلی در کشور پرتغال به 2 زبان انگلیسی و پرتغالی برگزار می شود. دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند اکثرا تمایل دارند به زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور به دلیل ساده تر بودن تحصیل کنند.

تمام افراد متقاضی تحصیل در پرتغال برای پذیرفته شدن در مقطع کارشناسی ارشد باید حداقل مدرک IELTS 6 را ارائه کنند. البته این امکان هم کاملا برای دانشجویان خارجی فراهم شده است که اول از دانشگاه پرتغالی مورد نظر خود پذیرش بگیرند و سپس با گذراندن دوره های خاص آموزش زبان پرتغالی وارد آن دانشگاه شوند و به تحصیل بپردازند. خوب است بدانید که تحصیل به زبان پرتغالی در دانشگاه های پرتغالی زبان به شدت باعث کاهش هزینه های شما در شهریه دانشگاه خواهد شد. هزینه دوره های زبان پرتغالی حدودا بین 250€ الی 400€ (یورو) متغیر است.

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی

تحصیل مقطع دکترا در پرتغال

دوره دکترا در کشور پرتغال با توجه به رشته تحصیلی دانشجو بین 3 الی 5 سال طول خواهد کشید و مانند اکثر کشورهای پیشرفته ارائه پایان نامه لازمه اخذ مدرک دکترا می باشد. دانشجویان این مقطع در هفته حدود 30 ساعت اجازه کار دارند و می توانند با میانگین 15€ (یورو) حقوق برای هر ساعت کسب درآمد کنند. تحصیل در پرتغال در مقطع دکترا به مانند دیگر کشورهای پیشرفته به شما این اجازه را می دهد که با اساتید متخصص هر رشته و با کارشناسان مجرب در رشته تحصیلی مورد نظرتان به صورت کاملا تخصصی به کار و تحقیق بپردازید. تحصیل در مقطع دکترا به شدت رقابتی است، بنابراین تنها آن دسته از افرادی که دارای شرایط ایده آل مقرر شده هستند می توانند از بورس تحصیلی در پرتغال بهره مند شوند.

اخذ ویزا برای تحصیل در پرتغال

ورود قانونی به پرتغال با هدف تحصیل در دانشگاه های این کشور مستلزم اخذ ویزای تحصیلی پرتغال میباشد که نوعی ویزای بلند مدت (تایپ D) به حساب می آید. چرا که این ویزا مناسب تحصیل در دوره هایی است که مدت زمان آن بیش از 6 ماه می باشد. برای درخواست این ویزای پرتغال نیز اولین کار ممکن اطلاع از مراحل درخواست ویزا به شرح زیر می باشد:

مراحل اخذ ویزا برای تحصیل در پرتغال

در ادامه مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت پرتغال نیز بدین شرح است:

 • پاسپورت ملی معتبر
 • نامه پذیرش از دانشگاه پرتغالی
 • رسید واریز هزینه تحصیلی (در صورت داشتن بورس تحصیلی نیز ارائه مدارک مربوطه)
 • دو قطعه عکس پاسپورتی جدید با توجه به راهنمای عکس پرتغال
 • فرم درخواست تکمیلی ویزای تحصیلی کشور پرتغال
 • گواهی اسکان معتبر در پرتغال مثل اجاره نامه یا کارت خوابگاه
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • بیمه سلامت مسافرتی شنگن
 • رسید واریز هزینه درخواست ویزای تحصیلی پرتغال

از نکات مهم دیگر درباره ویزای تحصیلی پرتغال اینکه این ویزا کلا به مدت 3 ماه معتبر است. بنابراین طبق قانون دانشجویان پس از ورود به خاک پرتغال بایستی به اداره مهاجرت این کشور مراجعه کرده و درخواست مجوز اقامت Residence permit دهند.

مجوز اقامت تحصیلی پرتغال

بررسی هزینه تحصیل در پرتغال

اگر می خواهید در پرتغال تحصیل کنید، باید بدانید که به طور کلی دانشگاه های دولتی برای دانشجویان بین الملل ارزان تر هستند، اما برخی از دانشگاه های خصوصی نیز با توجه به علائم ارزیابی دانشجویان، تخفیف های حداکثر 40% ارائه می کنند. نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که اگر در دانشگاه دولتی پرتغال شرکت می کنید هزینه ها به صورت سالیانه دریافت می شود، اما بیشتر دانشگاه های خصوصی شهریه خود را به صورت ماهیانه اخذ می نمایند. دانشگاه های پرتغال بیشترین شهریه را برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در خصوص رشته هایی مانند رشته آسیب شناسی در پرتغال EEA دریافت می کنند.

بدین جهت میانگین شهریه دانشگاه های برتر پرتغال را بررسی کنید:

 • دانشگاه Aveiro – میانگین شهریه 5000€ (یورو) در هر ترم
 • دانشگاه کویمبرا – میانگین شهریه 1500€ الی 1800€ (یورو) در هر ترم
 • دانشگاه لیسبون – متوسط شهریه 2500€ (یورو) در هر ترم
 • دانشگاه پورتو – میانگین شهریه 3000€ الی 4500€ (یورو) در هر ترم

همچنین در اینجا لیستی از دانشگاه های پرتغال که مقرون به صرفه ترین شهریه ها را دارند ارائه شده است:

 • دانشگاه کاتولیک پرتغال Porto – میانگین شهریه 700€ (یورو) در سال
 • موسسه پلی تکنیک Bragança – میانگین شهریه 1050€ (یورو) در سال
 • موسسه پلی تکنیک لیریا – شهریه متوسط ​​1150€ (یورو) در سال
 • پلی تکنیک تامار – شهریه متوسط ​​شهریه 1200€ الی 1400€ (یورو) در سال

گزینه های دانشجویان برای تامین هزینه تحصیل در پرتغال

با وجود اینکه هزینه تحصیل در پرتغال چندان هم بالا نیست ولی دانشجویان بین المللی گزینه هایی در اختیار دارند تا از عهده همین هزینه هم برآیند. همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود اینها شامل کار دانشجویی و نیز امکان اخذ بورس تحصیلی می باشد:

گزینه های دانشجویان برای تامین هزینه تحصیل در پرتغال

بر طبق قوانین کشور پرتغال دارندگان ویزای تحصیلی این کشور قانونا مجاز هستند تا در هفته 20 ساعت به کار پاره وقت بپردازند. در تعطیلات نیز بدون محدودیت قانونی به صورت فول تایم کار بکنند. آنها از همین روش می توانند در هر ساعت به درآمدی در حدود €4.38 (یورو) برسند. روش دوم استفاده از گزینه بورس تحصیلی است که با اسپانسری دولت یا بخش خصوصی از طریق دانشگاه های پرتغال در اختیار دانشجویان قرار داده می شود که از آنجمله نیز می توان به بورس های زیر اشاره نمود:

میزان بورسیهمقطع تحصیلیعنوان بورس تحصیلی
متغیرمقطع کارشناسی ارشدبرنامه بورسیه کارشناسی ارشد اراسموس موندوس
$5000 (دلار)کارشناسیبورسیه پرتغال گیلمان- فلاد
فول شهریهدکترابورسیه های دکترای کارنژی ملون پرتغال
فول شهریه، یارانه زندگی ، حمل و نقل و هزینه های تحصیلی به علاوه هزینه مسافرت ماهیانهکارشناسی ارشد و دکترابورسیه خدمات اجتماعی دانشگاه پورتو
پوشش کامل یا بخشی از شهریه، هزینه های تحصیل و اسکان بعلاوه پاداش ماهیانهکارشناسی و کارشناسی ارشدبورسیه انستیتو کاموس
پاداش ماهیانه حدود €450 (یورو)کارشناسیبرنامه دوره های سالانه و تابستانی فرهنگ و زبان پرتغالی
هزینه های آموزشی تا $12000 (دلار) و هزینه های زندگی نیز تا $19000 (دلار)کارشناسی و کارشناسی ارشدبورسیه سفرای فرهنگی
€35978 (یورو) €برای کل سال تحصیلی و یا 18950 (یورو) برای برنامه 14 تا 15 هفتگیکارشناسیبورسیه فرهنگ و زبان لیسبون CIEE

همان طوری که در نمودار زیر هم ملاحظه می شود، بیشترین بخش از بودجه هر دانشجو صرف اجاره خانه در پرتغال می شود:

درصد هزینه های زندگی در پرتغال

لیسبون بالاترین هزینه زندگی را دارد در حالی که در شهرهای کوچکتر مانند کویمبرا و پورتو، با بودجه کمتری می توان زندگی کرد و با مبالغی بین 600€ الی 900€ (یورو) در ماه به راحتی می توانید زندگی کنید.

در نمودار زیر می توان با گرانترین و ارزانترین شهرهای دانشجویی در پرتغال آشنا شد:

گرانترین و ارزانترین شهرهای دانشجویی در پرتغال

قیمت غذا و نوشیدنی معمولاً در پرتغال تفاوت چندانی با سایر کشورها ندارد. برای صورتحساب ماهانه مواد غذایی خود از مواد غذایی محلی استفاده کنید. در این صورت شما به طور متوسط ​​200€ (یورو) هزینه می کنید.

برخی از ارزان ترین هایپر مارکت های زنجیره ای در پرتغال عبارتند از:

 • قارنتته
 • مدلو
 • لیدل
 • پینگو دکته

اخذ اقامت پرتغال از طریق تحصیل

برای اخذ اقامت در پرتغال از طریق تحصیل، دانشجویان باید به شرایط مشخصی پایبند باشند. این شرایط عموماً شامل موارد زیر می ‌شود. دانشجو باید در یک دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی معتبر در پرتغال پذیرفته شده باشد و باید مدارک مربوط به پذیرش را به سفارت یا کنسولگری پرتغال در کشور خود ارائه کند. دانشجو باید توانایی مالی برای تامین هزینه ‌های زندگی و تحصیل در پرتغال را اثبات کند. این شامل هزینه ‌های زندگی، شهریه دانشگاه، بیمه سلامت و سایر هزینه ‌ها می‌ شود. دانشجو باید بیمه سلامت معتبر دارای پوشش کامل در پرتغال داشته باشد. دانشجو باید حضور منظم در کلاس‌ ها و پیروی از قوانین و مقررات دانشگاه را تضمین کند.

به گزارش immigrate-portugal پس از پذیرش در دانشگاه، دانشجو باید ویزای تحصیلی از سفارت یا کنسولگری پرتغال در کشور خود اخذ کند. بعد از ورود به پرتغال، دانشجو باید اقامت خود را تمدید کرده و به شرایط مقرر شده توسط مقامات مهاجرتی پرتغال پایبند باشد. به علاوه، دانشجو ممکن است حق استفاده از خدمات بهداشتی و اجتماعی را نیز داشته باشد. این مقاله توسط همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است؛ علاقه مندان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت با انواع ویزا به سراسر کشورهای جهان با کارشناسان متخصص ما تماس حاصل نمایید.

سوالات مکرر درباب تحصیل در پرتغال

برخی از دانشجویان و علاقه مندان تحصیل در اروپا توجه ویژه ای به کشور پرتغال داشته و دراینباره سوالات مختلفی را نیز مطرح می کنند:

 • امتیازات تحصیل در پرتغال چیست؟ تحصیل با هزینه پایین، امکان کار دانشجویی، بورس های تحصیلی، تحصیل به دو زبان پرتغالی و انگلیسی، کیفیت بالای آموزشی و … از جمله این امتیازات می باشد.
 • دوره ها و برنامه های تحصیلی در پرتغال چیست؟ در پرتغال نیز همانند سایر کشورهای اروپایی امکان تحصیل در هر سه مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) فراهم بوده و دانشگاه ها انواع برنامه های تحصیلی را به دو زبان پرتغالی و انگلیسی به دانشجویان عرضه می کنند.
 • هزینه تحصیل سالانه در پرتغال چقدر است؟ این به برنامه و مقطع تحصیلی دانشجویان بستگی دارد. به این ترتیب متوسط شهریه سالیانه دوره کارشناسی بین 550 الی EUR 1050 (یورو) و دوره کارشناسی ارشد نیز بین 500  الی EUR 2500 (یورو) است.
 • آیا دانشجوی خارجی در پرتغال از حق کار ضمن تحصیل برخوردار است؟ بله، دانشجویان خارجی حین تحصیل مجاز هستند تا در هفته حدود 20 ساعتی را در کشور پرتغال کار بکنند.
5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *