مهاجرت تحصیلی پرتغال

تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال

معمولا کشورهای واقع در بخش غربی قاره اروپا از سطح علمی بالا و میانگین سواد بالایی برخوردار هستند. این اجازه به فارغ التحصیلان داده می شود که پس از پایان تحصیلات بدون واسطه وارد بازار کار شوند و پس از گذراندن مقدمات قانونی بتوانند تابعیت و اقامت دائم کشور مطلوب خود را به دست آورند. امروزه تحصیل در پرتغال با توجه به مدارک تحصیلی دانشگاه های این کشور که در سطح بین المللی از اعتبار بسیار خوبی برخوردارند بسیار محبوب است اما در زمان های دور تحصیلات در این کشور فقط مخصوص افراد خاص از طبقه ثروتمندان جامعه بوده است.

پرتغال تا سال 1960 دارای نرخ آموزش بسیار پایینی بود اما از سال 1960 میلادی درصد بیشتری از مردم توانستند در مقاطع مختلف به تحصیلات بپردازند، شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در کشور پرتغال و مهاجرت تحصیلی به این کشور با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نموده و برترین دانشگاه ها را جهت اخذ پذیرش و ویزا برگزینید.

تحصیل مقاطع پیش از دانشگاه در پرتغال

آموزش عالی در پرتغال به 3 بخش دانشگاه خصوصی، دانشگاه دولتی و دانشگاه پلی تکنیک تقسیم می شود. پلی تکنیک در دوره های عملی در بخش های مختلف مانند پرستاری و مهندسی مشغول می باشد و تحصیل در این نوع از دانشگاه ها به دلیل جذب راحت متقاضیان در بازارهای کار از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.

در این کشور شروع به تحصیل برای تمام دانش آموزان از اتمام سن 6 سالگی است. دانش آموزان خارجی که قصد تحصیل، شروع به تحصیل یا ادامه تحصیل در مدارس پرتغال را دارند و سن آن ها از 18 سال کمتر است لازم است که والدینشان اقامت پرتغال را اخذ کرده باشند و یا قیم کودک که تابعیت پرتغال را دارد بتواند سرپرستی او را عهده دار شود. تحصیلات در مدارس پرتغال به سه سطح تقسیم می شود که در ذیل توضیح می دهیم:

مقاطع تحصیلی شرح
مقطع اول مقطع ابتدایی در کشور پرتغال از سن 6 سالگی آغاز و تا سن 9 سالگی ادامه یافته و دروس ریاضی، موسیقی، محیط زیست، زبان انگلیسی، زبان پرتغالی و غیره در این مقطع آموزش داده می شود.
مقطع دوم مقطع دوم در کشور پرتغال از سن 10 سالگی آغاز و تا سن 15 سالگی ادامه یافته و دروس ریاضی، فیزیک، جغرافی، تاریخ، کامپیوتر، شیمی، زبان انگلیسی، زبان پرتغالی و غیره در این مقطع آموزش داده می شود.
مقطع سوم دانش آموزان تا سن 17 سالگی در متن تحصیل در این مقطع خواهند بود. به پایان رساندن تحصیل در این مقطع تحصیلی منجر به اخذ دیپلم خواهد شد. هر سال تحصیلی در پرتغال از ماه سپتامبر شروع می شود و تا ماه ژوئن به پایان می رسد.

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی

در این کشور مقطع کارشناسی یا لیسانس شامل 4 سال پیوسته تحصیلی است که متناسب با رشته تحصیلی هر دانشجو باید در کل 180 الی 240 واحد درسی را بگذارند تا موفق به اخذ مدرک شود. اگر قصد مهاجرت به پرتغال و ادامه تحصیل در این کشور را دارید لازم است که دارای مدرک دیپلم 12 ساله باشید. علاوه بر الزام به داشتن مدرک دیپلم لازم است که شما دوره پیش دانشگاهی را مجددا در کشور پرتغال بگذرانید تا برای ورود به دانشگاه واجد شرایط شوید. برای اشتغال در پرتغال بعد از فارغ التحصیلی تسلط کامل به زبان پرتغالی اهمیت زیادی دارد تا بتوانید به راحتی وارد بازار کار این کشور شوید.

مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال

مدت زمانی که دوره کارشناسی ارشد در کشور پرتغال به طول می انجامد 2 سال است و دانشجویان محترم باید نسبت به رشته انتخابی خود 90 الی 120 واحد درسی را با موفقیت پشت سر بگذارند تا موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد شوند. این مقطع تحصیلی در کشور پرتغال به 2 زبان انگلیسی و پرتغالی برگزار می شود. دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند اکثرا تمایل دارند به زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور به دلیل ساده تر بودن تحصیل کنند.

تمام افراد متقاضی تحصیل در پرتغال برای پذیرفته شدن در مقطع کارشناسی ارشد باید حداقل مدرک IELTS 6 را ارائه کنند. البته این امکان هم کاملا برای دانشجویان خارجی فراهم شده است که اول از دانشگاه پرتغالی مورد نظر خود پذیرش بگیرند و سپس با گذراندن دوره های خاص آموزش زبان پرتغالی وارد آن دانشگاه شوند و به تحصیل بپردازند. خوب است بدانید که تحصیل به زبان پرتغالی در دانشگاه های پرتغالی زبان به شدت باعث کاهش هزینه های شما در شهریه دانشگاه خواهد شد. هزینه دوره های زبان پرتغالی حدودا بین 250€ الی 400€ (یورو) متغیر است.

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی

تحصیل مقطع دکترا در پرتغال

دوره دکترا در کشور پرتغال با توجه به رشته تحصیلی دانشجو بین 3 الی 5 سال طول خواهد کشید و مانند اکثر کشورهای پیشرفته ارائه پایان نامه لازمه اخذ مدرک دکترا می باشد. دانشجویان این مقطع در هفته حدود 30 ساعت اجازه کار دارند و می توانند با میانگین 15€ (یورو) حقوق برای هر ساعت کسب درآمد کنند. تحصیل در پرتغال در مقطع دکترا به مانند دیگر کشورهای پیشرفته به شما این اجازه را می دهد که با اساتید متخصص هر رشته و با کارشناسان مجرب در رشته تحصیلی مورد نظرتان به صورت کاملا تخصصی به کار و تحقیق بپردازید. تحصیل در مقطع دکترا به شدت رقابتی است، بنابراین تنها آن دسته از افرادی که دارای شرایط ایده آل مقرر شده هستند می توانند از بورس تحصیلی در پرتغال بهره مند شوند.

بررسی هزینه تحصیل در پرتغال در سال 2022

اگر می خواهید در سال 2022 در پرتغال تحصیل کنید، باید بدانید که به طور کلی دانشگاه های دولتی برای دانشجویان بین الملل ارزان تر هستند، اما برخی از دانشگاه های خصوصی نیز با توجه به علائم ارزیابی دانشجویان، تخفیف های حداکثر 40% ارائه می کنند. نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که اگر در دانشگاه دولتی پرتغال شرکت می کنید هزینه ها به صورت سالیانه دریافت می شود، اما بیشتر دانشگاه های خصوصی شهریه خود را به صورت ماهیانه اخذ می نمایند. دانشگاه های پرتغال بیشترین شهریه را برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و EEA دریافت می کنند. بدین جهت میانگین شهریه دانشگاه های برتر پرتغال را بررسی کنید:

 • دانشگاه Aveiro – میانگین شهریه 5000€ (یورو) در هر ترم
 • دانشگاه کویمبرا – میانگین شهریه 1500€ الی 1800€ (یورو) در هر ترم
 • دانشگاه لیسبون – متوسط شهریه 2500€ (یورو) در هر ترم
 • دانشگاه پورتو – میانگین شهریه 3000€ الی 4500€ (یورو) در هر ترم

همچنین در اینجا لیستی از دانشگاه های پرتغال که مقرون به صرفه ترین شهریه ها را دارند ارائه شده است:

 • دانشگاه کاتولیک پرتغال Porto – میانگین شهریه 700€ (یورو) در سال
 • موسسه پلی تکنیک Bragança – میانگین شهریه 1050€ (یورو) در سال
 • موسسه پلی تکنیک لیریا – شهریه متوسط ​​1150€ (یورو) در سال
 • پلی تکنیک تامار – شهریه متوسط ​​شهریه 1200€ الی 1400€ (یورو) در سال

هزینه های زندگی در پرتغال برای دانشجویان

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، زندگی در پرتغال آسان تر است؛ زیرا یکی از ارزانترین کشورهای اروپاست. البته هزینه های زندگی در پرتغال در مناطق مختلف متفاوت است، اما میانگین آن بین 500€ تا 800€ (یورو) در ماه است. این مبالغ برای تأمین هزینه های کل شما در نظر گرفته شده است: اقامت، غذا، حمل و نقل عمومی و سایر هزینه ها. همچنین لیسبون بالاترین هزینه زندگی را دارد، در حالی که در شهرهای کوچکتر مانند کویمبرا و پورتو، با بودجه کمتری می توان زندگی کرد و با مبالغی بین 600€ الی 900€ (یورو) در ماه به راحتی می توانید زندگی کنید. هزینه اسکان در پرتغال نیز تقریباً مطابق با میانگین بین المللی است. اگر از خوابگاه های دانشجویی برای اقامت استفاده کنید، مبلغ زیادی را صرف هزینه مسکن نمی کنید (حدود 100€ تا 200€ یورو). در اینجا لیستی از رایج ترین گزینه های مسکن آورده شده است:

خوابگاه های خصوصی اقامت دانشجویان انتظار می رود مبلغ 165€ تا 300€ (یورو) در ماه برای یک اتاق واحد پرداخت کنید.
اجاره آپارتمان دانشجویی یک آپارتمان یک خوابه بین 350€ تا 530€ (یورو) در ماه است.
اقامت در خانه های مستقل در کشور پرتغال حدود 500€ (یورو) در ماه، همراه با صبحانه است.

قیمت غذا و نوشیدنی معمولاً در پرتغال تفاوت چندانی با سایر کشورها ندارد. برای صورتحساب ماهانه مواد غذایی خود از مواد غذایی محلی استفاده کنید. در این صورت شما به طور متوسط ​​200€ (یورو) هزینه می کنید. برخی از ارزان ترین هایپر مارکت های زنجیره ای در پرتغال عبارتند از:

 • قارنتته
 • مدلو
 • لیدل
 • پینگو دکته

این مقاله توسط همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است؛ علاقه مندان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت با انواع ویزا به سراسر کشورهای جهان با کارشناسان متخصص ما تماس حاصل نمایید.

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7  +  2  =