مهاجرت تحصیلی چین

تحصیل در چین و معرفی دانشگاه های چین

تحصیل در چین و معرفی دانشگاه های کشور چین

ما در این مقاله به یکی از موضوعات جذاب و پر طرفدار مهاجرتی یعنی تحصیل در چین و معرفی دانشگاه های چین می پردازیم.

تحصیل در چین و معرفی دانشگاه های چین از آن دست موضوعاتی است که طرفداران خاص خود را دارد و ما در این مقاله قصد داریم بیشتر آنرا شرح دهیم. فرآیند اخذ پذیرش از دانشگاه های چین، دانشگاه های رتبه بالای چین، اخذ ویزای تحصیلی چین، برنامه های دانشگاهی در مقاطع مختلف، بورسیه های تحصیلی در چین، زندگی دانشجویی در چین همه این موارد در مقاله حاضر با تفضیل توضیح داده می شود تا از این طریق شما به یک دیدگاه کلی درباره تحصیل در چین دست یابید.

امیدواریم این مقاله با عنوان تحصیل در چین و معرفی دانشگاه های چین بتواند به کلیه سوالات شما درباب تحصیل در چین پاسخ دهد و راهنمایی برای علاقه مندان به تحصیل در چین باشد. با این توضیح، در صورت علاقه مندی و نیاز به مشاوره های تخصصی، با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

درباره کشور چین

چین در شرق آسیا قرار دارد و در بخش غربی اقیانوس آرام امتداد می یابد. چین وسعت سرزمینی بیش از 9.6 میلیون کیلومتر مربع دارد و خط ساحلی بیش از 18000 کیلومتر را دارد. قلمرو آبی آن، شامل دریای داخل سرزمینی و دریای حاشیه ای، بیش از 4.7 میلیون کیلومتر مربع است، که در آن بیش از 7600 جزیره با اندازه های متفاوت وجود دارد.

از بین آنها، جزیره تایوان بزرگترین جزیره با مساحتی بالغ بر 35798 کیلومتر مربع قرار دارد. چین با 14 کشور مرز مشترک دارد. با توجه به تقسیمات اداری استانی، چین دارای 4 شهرداری، 23 استان، 5 منطقه خودمختار و 2 ناحیه اداری خاص است. پایتخت چین شهر بیجینگ یا همان پکن است.

در کشور چین 56 گروه قومی وجود دارد، بنابراین کشوری چند قومیتی، چند زبانی، چند گویشی و چند متنی است. شما با مهاجرت به چین با کشوری کهن دارای انواع فرهنگ ها و گویش های مختلف مواجه هستید که این امر می تواند برای مهاجران خارجی خیلی جذاب باشد.

تحصیل در چین

تحصیل در چین فرصت هایی را برای دانشجویان خارجی جهت بررسی امور از دیدگاه چینی فراهم می کند. ترکیب دانش کشور چین و کشورهای خودشان به دانشجویان مزیت جستجوی فرصت های بالقوه را در چین برای آینده می دهد. چین، بواسطه تاریخ طولانی و فرهنگ جالب ش یکی از مقاصد معروف تحصیلی برای دانشجویان خارجی به حساب می آید.

هم هزینه های زندگی و هم شهریه های آکادمیک در مقایسه با کشورهایی نظیر ایالات متحده و کشورهای غربی فوق العاده ارزان است. دانشجویان خارجی در چین هم می توانند تحصیل کنند و هم پول برای تحصیل پس انداز کنند. بورسیه های تحصیلی از طرف دولت ، دانشگاه ها و شرکت ها جهت حمایت مالی از دانشجویان خارجی  وجود دارد.

دانشجویان خارجی می توانند به راحتی  در دوره های تدریس شده به زبان انگلیسی شرکت کنند و لازم نیست که دو سال دیگر در برنامه زبان چینی (ماندارین) صرف کنند. پس از اصلاح سیاست ویزای دولت چین، اکنون دانشجویان خارجی مجاز به کار ضمن تحصیل و کارورزی در شرکتها می باشند. روادید اقامت چین به دانشجویان امکان انجام کار پاره وقت را خارج از پردیس دانشگاه می دهد مادامیکه دانشگاه مربوطه با این کار موافقت نماید.

دلایل اصلی یا 6 دلیل کلیدی برای تحصیل در چین عبارتند از: آموزش زبان چینی / ارتقای تجربه جهانی / بهبود فرصت های کاری / شناخت از فرهنگ چینی / فراگیری از مبحث توسعه چین / شهریه ارزان و وجود بورسیه های تحصیلی.

تحصیل در چین و معرفی دانشگاه های چین

همه ساله بر تعداد دانشجویان خارجی که تحصیل در چین را به عنوان گزینه اول تحصیل در خارج انتخاب می کنند، افزوده می شود که این امر نشانگر جذابیت چین به عنوان مقصد تحصیلی برتر برای دانشجویان  خارجی است. تعداد دانشجویان خارجی در چین از سال 2001 تا 2017 به این شرح می باشد:

2017: 489,200
2016: 442,773 2015: 397,635
2014: 377,054 2013: 356,499
2012: 328,330 2011: 292,611
2010: 265,090 2009: 238,184
2008: 223,499 2007: 195,503
2006: 162,695 2005: 141,087
2004: 110,844 2003: 77,715
2002: 85,822 2001: 61,869

با بیش از 5000 دانشگاه، و بیش از 7 میلیون دانشجوی چینی که هر ساله از دانشگاه های چین فارغ التحصیل می شوند، چین دارای بزرگترین شبکه دانشگاهی در جهان است. با 489,200 دانشجوی خارجی در حال تحصیل در چین در سال 2017، چین حالا سومین مقصد بزرگ تحصیلی بعد از U.S.A و UK محسوب می شود.

بسیاری از دانشجویان خارجی مایل هستند که بدانند دانشگاه های رتبه جهانی چین کدام هستند. از بین 5000 دانشگاه چینی 5 دانشگاه رتبه بالایی دارند که 3 جزو دانشگاه های چینی بوده و 2 دانشگاه دیگر جزو دانشگاه های بین المللی می باشند. این رنکینگ توسط QS رتبه بندی دانشگاههای برتر دنیا (2019) صورت گرفته است:

دانشگاه رتبه در دنیا رتیه در رنکینگ BRICS جدید شرح
Tsinghua دانشگاه. 17 1 معروفترین دانشگاه چین و دانشگاه اول ملی
دانشگاه Peking 30 2 این موسسه علمی جامع پیشگام در آموزش معاصر شناخته می شود
دانشگاه Fudan 44 3 دانشگاه Fudan از 300 موسسه پژوهشی معتبر پذیرایی می کند.
دانشگاه Shanghai Jiao Tong 59 6 دارای 121 سال سابقه در ارایه برنامه های لیسانس و فوق لیسانس
دانشگاه Zhejiang 68 5

برنامه های تحصیلی در چین

بیش از 800 برنامه با کیفیت بالا به زبان انگلیسی، و برنامه های زبان چینی کوتاه مدت همانند اقتصاد، بازرگانی، امور مالی، حقوق و زبان چینی وجود دارد. برخی از معروف ترین برنامه های تحصیلی در چین عبارتند از: MBA / برنامه های PhD / برنامه های لیسانس / برنامه های زبان چینی / MBBS (پزشکی) و BDS / برنامه های کارشناسی ارشد / LLM (کارشناسی ارشد حقوق)

برنامه های تحصیلی در چین

دانشگاه های چین دامنه ای از برنامه های مختلف تحصیلی را در سه مقطع اصلی دانشگاهی به دانشجویان پذیرفته شده خود پیشنهاد می کنند. این سه مقطع تحصیلی عبارتند از :

دوره لیسانس

تحصیل در دوره لیسانس دانشگاه های چین مستلزم  ارائه مدرک دیپلم دبیرستان به منزله اتمام تحصیلات مدرسه می باشد. مدت این دوره تحصیلی در دانشگاه های چین 3 ساله است. طیف وسیعی از برنامه ها به زبان انگلیسی در دسترس است، همچنین تحصیل مقطع لیسانس در شهرهای کوچکتر چین به واسطه هزینه های تحصیلی خیلی مقرون به صرفه می باشد.

فوق لیسانس

دوره Master نقطه عطف در ورود به تحصیلات تکمیلی در چین محسوب شده و دوره تمرکز عمیق تر بر روی موضوع آکادمیک یا زمینه حرفه ای می باشد. این دوره تحصیلی با برنامه های آموزشی متنوع 2 سال طول می کشد و با ارایه و دفاع از پایان نامه به اتمام می رسد.

PhD

برنامه PhD در چین جهت آماده سازی دانشجویان مقطع دکتری در ادبیات، فلسفه، یا زبان شناسی چینی طراحی شده است. متقاضیان بایستی حداقل 3 سال تحصیل زبان چینی را در Stanford یا معادل با مدرک قابل پذیرش داشته باشند. دانشجویان متقاضی PhD می باید که  دوره ارشد شان را به اتمام رسانده و گواهی اتمام دوره را دریافت کرده باشند.

نحوه پذیرش در دانشگاه های چین

اخذ پذیرش از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی چین شامل مراحل زیر است:

  • انتخاب برنامه هایی که شما مایل به درخواست هستید.
  • فرم درخواست را تکمیل کرده و مدارک تان را آپلود نمایید (حدود 12 دقیقه).
  • هزینه درخواست را پرداخت کنید.
  • بررسی انجام دهید و درخواست تان را تحویل دهید.
  • گواهی پذیرش توسط ایمیل و پست فرستاده می شود.
  • درخواست ویزای تحصیلی دهید.
  • مکان تان را تایید نمایید و پروازتان و منزل تان را برای سفر به چین رزرو نمایید.

افراد به عنوان دانشجوی خارجی پس از اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های چین، ملزم به اخذ ویزای تحصیلی چین (X) می باشند. ویزای تحصیلی چین به دو دسته است تقسیم می شوند: X2 Visa مخصوص اقامت کمتر از 6 ماه است و X1 Visa که مختص دانشجویانی می باشد که قصد تحصیل در چین به مدت بیش از 6 ماه را دارند.

در صورتی که شما جزو علاقه مندان به تحصیل در چین هستید و نیازمند مشاوره های تخصصی در زمینه مهاجرت تحصیلی به چین و نیز آشنایی با دانشگاههای چین هستید، ما به شما مشاوره با کارشناسان برتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت را توصیه می کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *