مهاجرت تحصیلی چین

تحصیل در چین

تحصیل در چین

در سالهای اخیر، تحصیل در چین به واسطه کیفیت آموزشی برتر، تسهیلات و امکانات مدرن و مدارک علمی معتبر، به مقصد معروف دانشجویان خارجی تبدیل شده است. برنامه ریزی برای تحصیل در چین آسانتر از آنچیزی است که شما فکر می کنید. از یکسو وجود حمایت های دولتی و خصوصی در قالب بورسیه های تحصیلی و نیز امکان کار ضمن تحصیل تا 12 ساعت در هفته در چین و از سوی دیگر، هزینه های تحصیل ارزان و مقرون به صرفه شرایط تحصیل در این کشور آسیایی را برای دانشجویان خارجی جذابتر می سازد.

جایگاه اقتصادی چین در طی چند دهه اخیر به سرعت در حال ترقی است و این رشد مدیون تمرکز بر روی آموزش در چین است. برای همین در سال های اخیر، دولت در امر آموزش عالی سر مایه گذاری هنگفتی انجام داده است و مدنظر دارد تا سال 2020 در حدود 500000 دانشجوی خارجی جذب نماید. همین امر بر توسعه هر چه بیشتر نظام آموزش عالی در این کشور کمک می نماید. تحصیل در کشور چین در هر سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا به زبان انگلیسی برای متقاضیان تحصیل در این کشور فراهم است. در حال حاضر، 40 دانشگاه چینی جزو برترین دانشگاه های جهان به شمار می روند و در صورت تمایل برای اطلاع بیشتر از شرایط اعزام دانشجو به چین، توصیه می شود که با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشبد.

برنامه های تحصیل در دانشگاه های چین

برنامه های تحصیلی در دوره لیسانس دانشگاه های چین شامل طیف وسیعی از برنامه های علمی و پژوهشی می باشد. طول دوره لیسانس در حدود 3 سال بوده و پذیرش در این مقطع مستلزم ارایه مدرک دیپلم متوسطه به منزله اتمام تحصیلات دوره دبیرستان و نیز ارائه مدرک زبان انگلیسی برای اثبات مهارت زبانی داوطلبان می باشد. تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی برای متقاضیان در دسترس است. جدول زیر نشانگر انواع و تعداد برنامه های تحصیلی در مقطع لیسانس دانشگاه های چین می باشد:

لیسانس علوم (B.SC) 42 برنامه
لیسانس هنر (B.A.) 63 برنامه
لیسانس مهندسی (B.Eng) 42 برنامه
لیسانس مدیریت بازرگانی 12 برنامه

دوره مستر یا فوق لیسانس در چین دوره تمرکز ژرف دانمشجویان بر روی موضوع آکادمیک یا حرفه ای می باشد. این دوره تحصیلی با 155 برنامه آموزشی در دانشگاه های کشور چین همراه است که در لیست زیر مشاهده می شود. طول این مقطع تحصیلی در چین حدود 2 سال است. ارائه مدرک لیسانس و نمره زبان انگلیسی و نیز شرکت در آزمون های GRE, GMAT یا LAST جزو شرایط پذیرش از مقطع فوق لیسانس در کشور چین می باشد:

فوق لیسانس علوم (M.SC) 84 برنامه
فوق لیسانس هنر (M.A.) 32 برنامه
فوق لیسانس مهندسی (LL.M.) 14 برنامه
فوق لیسانس مدیریت بازرگانی (M.B.A) 25 برنامه

برنامه دکترا در چین یک برنامه پژوهش محور محسوب می شود. طول این دوره پژوهشی معمولا 3 تا 5 سالمی باشد و شامل حدود 44 برنامه تحصیلی می باشد. متقاضیان تحصیل در مقطع PhD ، علاوه بر ارائه مدرک گواهی اتمام دوره فوق لیسانس باید نمره قبولی در آزمون این مقطع را نیز کسب نمایند. این مقطع با گذراندن امتحان جامع و دفاع از رساله پژوهشی به اتمام می رسد.

دکترا (PhD) 44 برنامه

شرایط پذیرش از دانشگاه های چین

یکی از شرایط تحصیل در کشور چین توجه به محدودیت سنی در این کشور آسیایی است. میانگین رده سنی مورد قبول برای تحصیل در کشور چین در حدود 18 الی 50 سال می باشد. متقاضیان تحصیل در چین به زبان انگلیسی بایستی علاوه بر مدرک دیپلم متوسطه و ریز نمرات مربوطه، مدرک مهارت زبان انگلیسی خود را نیز ارائه نمایند. شرایط زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های چین به شرح زیر است:

تست زبان حداقل نمره قابل قبول جهت پذیرش تحصیلی
تست های HSK (ویژه متقاضیان تحصیل به زبان چینی) HSK (سطح 5) با نمره حداقل 180

(HSK مقدماتی برای رشته های علوم پایه، مهندسی و علوم پزشکی و HSK میانی برای هنر، اقتصاد، مدیریت و …)

آزمون IELTS حداقل نمره 6
آزمون زبان روسی سطح 1

علاوه بر مدارک فوق، متقاضی بایستی رزومه (CV)، مدرک اثبات تمکن مالی، انگیزه نامه و توصیه نامه از موسسه آموزشی قبلی خود را نیز به دانشگاه مربوطه ارائه نماید. ناگفته نماند که مدرک سال تحصیلی در کشور چین معمولا به 2 نیمسال بهاره و پاییزه تقسیم می شود و معمولا، مهلت پذیرش اکثر دانشگاه های چینی نیز تا 15 جولای برای ترم بهاری و تا 30 آوریل برای ترم پاییزی می باشد.

فرآیند اخذ پذیرش جهت تحصیل در چین

اصولا، فرآیند پذیرش از دانشگاه های چینی شامل مراحل ساده و آسانی است و دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشور فقط با اندکی صبر و حوصله می توانند به راحتی از دانشگاه مورد نظر و رشته دلخواه پذیرش خود را دریافت نمایند. بر این اساس، فرآیند اخذ پذیرش از دانشگاه های چین شامل مراحل زیر است:

 • انتخاب دانشگاه و برنامه تحصیلی مورد نظر
 • آپلود فرم درخواست تکمیل شده به انضمام مدارک مورد نیاز
 • پرداخت هزینه درخواست پذیرش
 • تحویل درخواست
 • دریافت نامه پذیرش از سوی دانشگاه
 • درخواست ویزای تحصیلی چین معروف به ویزای X

هزینه تحصیل در دانشگاه های چین

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور چین

به محض اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های چین، متقاضیان ملزم به اخذ ویزای تحصیلی چین (ویزای نوع X) می باشند. ویزای تحصیلی چین یا ویزای X با توجه به مدت اقامت دانشجوئی در چین، به دو دسته کلی تقسیم می شود: ویزای تحصیلی X-Visa که ویژه اقامت کمتر از 3 ماه بوده و ویزای تحصیلی F-Visa که برای دانشجویانی صادر می شود که قصد تحصیل در چین به مدت بیش از 3 ماه را دارند. اما برای اخذ ویزای تحصیلی چین، متقاضیان نیازمند ارائه مدارک زیر می باشند:

 • مدارک هویتی متقاضی
 • عکس پاسپورتی
 • فتوکپی پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • گواهی پزشکی
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • مدرک اثبات تمکن مالی
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی یا چینی

هزینه تحصیل در دانشگاه های چین

یکی از مواردی که متقاضیان تحصیل باید به آن توجه نمایند، هزینه تحصیل در چین است. اگر بخواهیم هزینه تحصیل در کشور چین را با کشورهای دیگر مثل انگلستان و آمریکا مقایسه نمائیم، می توانیم نتیجه بگیریم که تحصیل در چین به مراتب ارزانتر از کشورهای دیگر است. بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی، هزینه سالیانه تحصیل در کشور چین می تواند بین 11480 یوآن تا 20880 یوآن (£1,320 الی £2,400) متغیر باشد. با این حال، شهریه سالیانه تحصیل در برنامه های پزشکی، مهندسی و مدیریت بازرگانی در دانشگاه های چین از 159300 یوآن تا 331885 یوآن (£18,319 الی £38,166) در نوسان است.

اما علاوه بر شهریه ها، هزینه های زندگی دانشجوئی نیز بر عهده خود دانشجویان خارجی می باشد. هزینه های مذکور نیز با توجه به محل تحصیل و سبک زندگی دانشجویان می تواند متفاوت باشد. اما در حالت کلی اگر بخواهیم این هزینه ها را به صورت فهرست وار بیان کنیم، ما به فهرست زیر دست می یابیم:

هزینه درخواست ثبت نام در دانشگاه های چین 597 یوآن الی 995 یوآن (£69 الی £114)
هزینه ویزای تحصیلی X-Visa مبلغ £74 پوند
هزینه ویزای تحصیلی F-Visa مبلغ £47
هزینه اجاره منزل در چین (خوابگاه های دانشجوئی) هزینه ماهیانه 995 یوآن تا 2655 یوآن یا £114 الی £760
هزینه اجاره منزل در چین (اجاره آپارتمان) هزینه ماهیانه 1660 یوآن تا 6637 یوآن یا £190 الی £763
هزینه خرید کتاب و اقلام تحصیلی مبلغی حدود 200 الی 330 یوآن (£22 الی£38)
هزینه حمل و نقل عمومی هزینه 3.32 یوآن (£0.38)
هزینه خرید اقلام غذایی حدود 1327 یوآن (£152)

در پایان، خدمت متقاضیان تحصیل و اعزام دانشجو به چین توصیه می شود که کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره آماده ارائه مشاوره های تخصصی رایگان تلفنی و حضوری به هموطنان عزیز در پیشبرد اهداف مهاجرتی آنها می باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *